Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#321 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo ,mechanika,zetor ,wędkarstwo

Napisany 03 czerwiec 2010 - 09:40

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja jak tylko pamiętam robię w silos tylko ja mam wykopany duł i skarpy po bokach w tym roku mam zamiar za walić te silosy a gdzieś bliżej obory zrobić bez dołu i skarpy usypać i tyle a codo balotów to niby jak jest dobra trawa to krówki jedzą dosyć dobrze lecz trawa niedobra (jakieś szawory) to z balotów nic nie będzie (co najwyżej do jałowizny :) do tej pory robiłem jakieś 40szt. balotów ale w tym roku mam zamiar zrobić troszkę mniej :D (za drogo wychodzi) a w pryzmach zależy jakich bo jak miałem duł to koszmar dużo idzie do wywalenia kiszonki :) ale bez dołu wycinarkę i stopniowo odkrywać i nic się nie popsuje :) mam nadzieje :)
Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 08:28
  •  

#322 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2637 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 09:54

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja robię w dołach i nic się nie psuje :D bele i pryzmy to na jedno wychodzi :)

#323 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 09:55

Pomyliłeś się silos to mniej sprzętu bo wystarczą dwa ciągniki a w bele to co najmniej trzy ciągniki trzeba. ( wiem bo przestawiłem się w tym roku z bel na zbieranie na pryzmę)

silos
1 ciągnik wałki robi
1 ciągnik z przyczepą wozi
1 ciągnik ugniata

razem 3 ciągniki

bele na własnym przykładzie
1 ciągnik grabi wałki
1 ciągnik z prasą beluje
1 ciągnik zwozi bele
owijarka stacjonarna bez ciągnika

razem również 3 ciągniki

#324 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 09:59

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? a czym wyciągasz kiszonkę ?? Ursusc385 bo ja do tej pory to cyklopem bo wycinarka z dołu jak wytniesz :D
:)
Zetor Team

#325 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2637 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 10:17

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja mam silos w ziemi wykopany że normalnie wjeżdzam do niego, a wycinam wycinakiem szczękowym

#326 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 11:55

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A bele przywieziesz na taczkach?? Z pryzmy bierzesz turem tyle ile ci potrzeba.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#327 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 12:02

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Balota biore turem i pod oborę i muszę wozić taczką bo nie mam przejezdnej obory :D a kiszonkę cyklopem kładę raz na 3 dni na przyczepę i wożę taczka jak by był silos bez dołu no to mam ucinarke :)
Zetor Team

#328 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 12:04

silos
1 ciągnik wałki robi
1 ciągnik z przyczepą wozi
1 ciągnik ugniata

razem 3 ciągniki

U mnie chodzą 2 ciągniki.
3512 grabi na wałki a potem idzie do przyczepy. Ciapek jest do deptania.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#329 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 12:44

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? u mnie zależy czasami nawet 6 szt. u nas na wiosce to można powiedzieć razem robimy tu wuja nam pomoże jak coś robimy a jak on robi to my jedziemy do niego tu sąsiad ale do ubijania MF255 dajesz za letki ja daje zetora 8011 :D odkręcam błotniki i nóżki od kabiny wiadomo że się połamią jak nie odkręcisz i pawer :)
Zetor Team

#330 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 03 czerwiec 2010 - 13:03

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Pod uwagę należało by również brać prasoowijarkę + jeden ciągnik. W technologi gdzie bele są składowane na polu to najszybszy i najtańszy sposób zbioru. Polecany zwłaszcza przy usługach.
Kiedyś gdy pras było mało zamiast kasy za prasowanie proponowałem pomoc przy owjaniu u mnie i wówczas przy trzech ciągnikach(tylko jeden 80KM)i czterech osobach robiliśmy nawet 370 bel dziennie

Wówczas starczło mi to na całą zimę

Edytowany przez darek1972, 03 czerwiec 2010 - 13:05.

Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 13:46

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? no wiadomo belki to może szybciej trochę niż kiszona z silosu :D
1.to podwozisz pod oborę rozcinasz i dajesz a kiszonkę trzeba codziennie ucinać podwieźć odkryć i takie tam ale wychodzi taniej niż w baloty :)
Zetor Team

#332 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 14:54

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A co za problem odkryć?? Odwalić 3 opony i podnieść folie.

bullet_black.png

#333 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 03 czerwiec 2010 - 16:12

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Przypomnij sobie ostatnią zimę i co można było zrobić taczką??? Czy wystarczyło tylko odrzucić opony i podnieść folię???. Po nocnej śnieżycy pryzma potrafiła odrosnąć o 3 metry, jak fajnie mieli ci co obsypują pryzmę ziemią. Niestety powtórne użycie foli po takich przejściach można włożyć między bajki
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#334 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 16:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja ziemio nie obrzucam. Śnieg się odepchłą ciągnikiem
trochę łopatą i można było brać. Gorszy od śniegu był mróz... Ale na mróz to jedno i drugie tak samo.

bullet_black.png

#335 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 03 czerwiec 2010 - 16:55

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Nie koniecznie, jak bardziej sucha bela to normalnie się bierze.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#336 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 17:09

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dla mnie branie to nie problem. Wybieram turem. Tylko ze zmarzniętego dawać to nie bardzo..

bullet_black.png

#337 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:08

Pod uwagę należało by również brać prasoowijarkę + jeden ciągnik. W technologi gdzie bele są składowane na polu to najszybszy i najtańszy sposób zbioru. Polecany zwłaszcza przy usługach.
Kiedyś gdy pras było mało zamiast kasy za prasowanie proponowałem pomoc przy owjaniu u mnie i wówczas przy trzech ciągnikach(tylko jeden 80KM)i czterech osobach robiliśmy nawet 370 bel dziennie

Wówczas starczło mi to na całą zimę

Nikt nie wmówi że bele to wydajna technologia :D
i jeszcze teraz dla niedowiarków ja na swoją pottingerkę europrofi 4000D biorę równowartość 13bel z prasy sipmy. trwa to z załadunkiem transportem i wyładunkiem ok 25minut :) ile bel jesteście w stanie zrobić sipmą w 25 minut?? Nie widzę jakiejkolwiek opłacalności robienia bel przy w miarę większym areale (ponad 20ha) no chyba że mamy ziemię jakieś 20km od domu, to wtedy duże platformy i to jest jakieś wyjście, ale tylko wtedy

Edytowany przez Adrianos, 24 kwiecień 2011 - 10:14.

Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#338 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:19

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Nie koniecznie tylko w tedy, mamy w tym roku zrobione już ok 5.5-6ha gdzie trawa pierwsza dojrzała i zaczęła się starzeć, następne 6ha skoszone trawa była duża i młoda znaczy w sam raz, i mamy jeszcze ok 9 ha łąk gdzie trawa jeszcze porośnie 2-3tyg bo łąki mokre i trawa jeszcze mała więc a pole oddalone o ok 15km od gospodarstwa, więc w silos nie za bardzo bo nie kosi się wszystkiego na raz aby wyszła ładna pryzma,
co do wydajności to masz rację przyczepa jest bardziej wydajna i moim zdaniem jest bardziej opłacalna ale na większych areałach i w miarę nie na rozdrobnionych polach

#339 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:27

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Areał nie ma znaczenia. Koszty będą w pryzmę zawsze mniejsze. Im większy areał tym większa różnica.
Nie musi być 20 ha. Ja robiłem z 70 arów pryzmę. W tym roku na usłudze zebrałem znajomemu 1,5 przyczepy.

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:28

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? No pewnie, ale pomyśleć chwilkę jak masz kilkanaście kawałków po 0,5-3ha w kawałku i mokro to życzę powodzenia abyś Ty te 13 bel w tej przyczepie wywiózł z tamtąd, chyba HELIKOPTERYM byś zbierał. Po drugie takie gosp, jak moje czyli 24szt. bydła i łąki w 20 kawałkach to nie powiem żebyś szybciej to zebrał i potem woził się taczka po podwórko z 30m.
Wole kulkę zawieźć na 2 dni i już. A po drugie prasa jest mi wygodniejszym rozwiązaniem.

Ostatnio pomagałem ugniatać pryzmę u kumpla to z polnych pięknie przyczepami pozbierali a na mokrych tylko wjechał przyczepą i po prasę poleciał i wtedy to już jakoś wyglądało.

A co do 370 bel w 15 godzin to dlaczego by nie, spokojnie dałoby się to w tyle czasu zkrecic i zabrać, tym bardziej że na tyle ciągników, ale kawałki musiały by być dość spore.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.