pitermtk

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

Polecane posty

pitermtk    6

Zaczęliście już sezon ziemniaczany ? U nas na wsi już zaczęli kopać 25 maja :P Ale mieli pod wukniną. Ja w tym roku nie przykrywałem ziemniaków wukniną i planuje kopać koło 9 czerwca :) a wy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Loko1988    0

Ja z pod przykrycia jutro zaczynam kopać.


W Bełchatowie gra ma GIEKSA Kochana-dałem Serce swe UKOCHANEJ Drużynie! Ja Kocham TYLKO JĄ I ZAWSZE BEDE Z NIĄ NAWET W CHWILI ZŁEJ NIGDY NIE OPUSZCZE JEJ!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

My też już kopiemy. A jak u was sie udały ziemniaki? sypią nieżle?


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3007

pitermtk ciebie to chyba huta ogrzewa powietrze -nie omrozilo ci ziemniakow? u nas je chwycilo wiec beda troche opoznione i susza swoje zrobila ale gdzies za tydzien lub pozniej bede zaczynal.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitermtk    6

pitermtk ciebie to chyba huta ogrzewa powietrze -nie omrozilo ci ziemniakow? u nas je chwycilo wiec beda troche opoznione i susza swoje zrobila ale gdzies za tydzien lub pozniej bede zaczynal.

[/q

 

Nie w tym roku nie było przymrozku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Na moim polu wykopki urządzają sobie sąsiedzi poprostu :D ZŁODZIEJE, rozkopali nam kilka arów, lecz nic nie znależli pod krzaczkiem, bo była posadzona późna odmiana, natomiast my "podbieramy" ziemniaczki( Vinetta) i niektóre są o średnicy nawet 10 cm :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

wujek tez miał problem ze złodziejami :D jak złapał 3 kolesi na gorącym uczynku to ostro im nakopał po mordach :) i od tej pory juz nikt nie przychodzi na ziemniaki :)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ja wczoraj złapałem małżeństwo z mojej wsi.kurna samochód za 60 tyś a ziemniaki kradną.po parę kilo od kilku dni.chamstwo.ja będę kopał od poniedziałku lorda i denara. 70 dni po sadzeniu.bo łęty mają po 80 cm wysokości i szkoda mi rozjeżdżać przy co tygodniowym pryskaniu. a winete zostawie na zime

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2
10 cm to troche małe

 

U mnie 10 cm to już przerośnięte - na chipsy przyjmują do 8 cm, ale w tym roku chyba wszystko będą brać jak leci.

Co do złodziei to nie da rady 220ha ziemniaków upilnować, ale raczej nie kradną bo wiedzą że to przemysłowe, często pryskane i boją się chyba.

Gdyby sucho było to byśmy już mogli coś zacząć kopać, ale dramatycznie mokro jest, dawno nie było takiego mokrego czerwca i początku lipca u nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

wydajność się waha od 25, 30 ton do nawet 60 ton. Wiadomo im większy plon tym lepiej się na tym wyjdzie. Dużo zależy od tego jak szybko ziemniaki narosną - bo cena spada wraz z czasem, w kontraktach są ustalone ceny np inna cena jest od 25 czerwca do 5 lipca , a potem tygodnia na tydzień cena spada. Dużo zależy od jakości ziemniaków, muszą mieć powyżej 30 lub 40 mm ( zależy do jakiej firmy), nie może być zielona, popękana, pusta w środku, odpowiednia zawartośc skrobii, to wszystko składa się na cenę końcową. Niestety w tym roku dużo ziemniaków nam wymokło i gnije. Dużo zależy jaki rok, jakie są globalne plony i ceny - np w kontrakcie masz 30 lub 40 ton a jak się coś więcej urodzi to w zależności od roku można dostać większą lub niższą cenę za nadwyżki. Dużo roboty przy tym jest, często trzeba pryskać, dużo nawozu dać, drogi sprzęt bo ostatnio kupiliśmy nowy kombajn sadzarkę i dwa obsypniki, 4 deszczownie szpulowe, rury aluminiowe, 3 pompy do podlewania więc trzeba na początek dużo w sprzęt zainwestować. Sadzimy rzędy o szerokości 90 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

ło to jesteś ekspert :D Znajomy też sadzi przemysłówki ale na mniejszym areale bo ok 20ha. Jaki kombajn kupiłes?


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Grimme SE 170-60, dwurzędowy, zbiornik 5-5,5tony, dziennie można wykopać od 4 do 5 ha w zależności od gleby, plonu i logistyki, przedtem męczyliśmy się 3-4 grimmami jednorzędowymi SL800, mamy trzy do sprzedania jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

Jakie zapotrzebowanie na KM ma ten nowy grimme?? Jak oceniasz prace "SL800" ?? jak z częściami, no i jaki koszt utrzymania??.Chciałbym w niedalekiej przyszłości zmienić Anne na coś z grimme :D


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

nowy dwurzędowy grimme chodzi z NH tm155, musi być minimum 140-150 koni, a jak ziemie ciężkie i/lub górzysty teren to nawet więcej - kombajn z pełnym zbiornikiem trochę waży i jeszcze na womie obciążenie. SL800 chodziły, wszystkie były na bieżąco remontowane, nowe taśmy rolki - niektóre części originalne grimme, inne zamienniki a dużo rolek sami dorabialiśmy. SL800 chodził przy NH 70 koni, C385, U1212, U1204, zetor forterra, MF255 nawet :D. ale tak optymalny do niego by był ciągnik 70-90 koni, lepiej z napędem, znajomy ciąga SL800 zetorem 7211. A ile sadzisz ziemniaków że chcesz grimma? Grimme dobry bo ma duży zbiornik i wysoko podnosi. Widzę że masz 60tke, jak MF255 radził sobie z kombajnem to 60 też da rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

Narazie sadze ok 7ha rocznie,ale w przyszłości chciałbym tak ok 15ha mieć :D Sąsiad kupił niedawno Grimme 750 i bardzo chwali, jeśli chodzi o mnie to ja zamiast kosza wolałbym platforme ponieważ jest wygodniejsza przy workowaniu :D


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

można w koszu odrazu workować, kosz jest ustawiony poziomo że można tam stać, nie to co w annie. SL750 i SL800 to prawie to samo. Jakbyś chciał taki kombajn to chyba 25tysięcy ojciec chciał, kombajn po przeglądzie sprawny do kopania, jakbyś mial 15 ha to 3-4 lata byś nic nie musiał zbytnio przy nim remontować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaczyna ktoś już kopać przemysłowe ziemniaki??

U mnie po dzisiejszym kopaniu zapowiadają sie mizerne plony, przynajmniej na wczesnych odmianach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin320    0

Ja jak narazie wykopałem 35t i z plonu jestem zadowolony, kopałem odmiany późne i średnio wczesne


................................................................................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj