Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#221 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 11 październik 2012 - 21:41

Kiszonka z kukurydzy no jesli ziarno bylo w pelnej dojrzalosci to nawet cwiartki ziarka dlugo kisna i robia sie miekkie ale mysle ze to niue ma znaczenia czy swieza czy pozniej daje sie tyle samo tytlko ze taka swieza bedzie slabiej wykorzystana i to wszystko wedlug mnie jak sie konczy zawsze stara pryzme czyli okolo roku od koszenia to ziarko jest jak maselko :) tylko gdzies czytalem ze po roku kiszonka z kukuirydzy juz z kazdym miesiacem traci na wartosci

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 08:39
  •  

#222 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 11 październik 2012 - 22:03

Kiszonka z kukurydzy Ja na tomiast slyszalem odwrotnie ze kiszonka wlasnie po roku jest pelno wartosciowa. Nie wiem czy tak jest bo nigdy tyle nie mialem zawsze sie konczy przed koszeniem nowej, ale tak wlasnie wyczytalem.

#223 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 11 październik 2012 - 22:10

Kiszonka z kukurydzy no ziarko napewno jest super strawne ale jak z wartoscia to juz nie wiem jak znajde gdzie to bylo to podam tytuł artykułu ale chyba bylo w dobrym hodowcy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 październik 2012 - 13:12

Kiszonka z kukurydzy

Ja na tomiast slyszalem odwrotnie ze kiszonka wlasnie po roku jest pelno wartosciowa. Nie wiem czy tak jest bo nigdy tyle nie mialem zawsze sie konczy przed koszeniem nowej, ale tak wlasnie wyczytalem.

Wg badań francuskich skrobia z ziarna kuk dopiero po 6 mcach kiszenia jest w pełni (czyli prawie 90%) strawialna przez krowy i wykorzystywana.
Po 4 tygodniach tylko w trzydziestu ileś tam %.
Roczna wcale nie musi być gorsza do takiej półrocznej jeśli jest dobrze zakiszona i ugnieciona.
Ale w tych dwuletnich faktycznie zaczynają sie prcesy, które obniżają wartość energetyczną.

#225 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 17 październik 2012 - 20:57

Kiszonka z kukurydzy mam takie pytane, otwarta pryzme z QQ np tak po kilku miesiacach od otwarcia mozna ja przykryc, zasypac zeby nie dostawalo sie powietrze i przestac dawac 2-3 miesiace ? czy nie bedzie sie psula ?

#226 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 18 październik 2012 - 14:16

Kiszonka z kukurydzy nie wiem moze jakbys bardzo szczeslnie okryl folia i ziemia grubo nasypal sciane to moze i nie ale jak sie zaczyna to raczej juz sie jedzie do konca

#227 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 20 październik 2012 - 08:24

Kiszonka z kukurydzy Ja tak zrobiłem i było super :) Tylko musisz dać grubo piasku

#228 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 26 październik 2012 - 13:39

Kiszonka z kukurydzy mam problem, 15-20 cm warstwa od gory na pryzmie QQ psuje mi sie ale tylko u gory bo na bokach jest dobrze. jak myslicie jaka jest tego przyczyna i jak mozna temu zaradzic ?

#229 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 październik 2012 - 13:57

Kiszonka z kukurydzy q

Edytowany przez rmiecz8, 19 wrzesień 2013 - 19:36.

#230 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 26 październik 2012 - 19:04

Kiszonka z kukurydzy wlasnie o to chodzi ze boki na pewno sa slabiej ujezdzone a sie nie psuja.
folia nie jest podziurawiona bo na foli mamy polozona specjalna siatke(1x1 mm) przeciw ptakom, kotom wiec na pewno filia jest cala

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 26 październik 2012 - 19:07

Kiszonka z kukurydzy Za grubo walone na wierzch podczas rozładunku, a na boki tylko się rozsypywało i cieńsze warstwy były gniecone... Domniemam tylko, że tak było, ale i tak rady na to już raczej nie ma.

#232 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 26 październik 2012 - 21:09

Kiszonka z kukurydzy a mozna jakos temu przeciwdzialac ? czy do konca pryzmy bede tak mial ?

#233 Share Jakub512

Jakub512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 27 październik 2012 - 19:26

Kiszonka z kukurydzy Mam proste pytanie:
http://img163.imageshack.us/img163/9862/14054362.jpg
Tylko nie śmiać się :) Czy będzie coś z tej "kiszonki"? QQ jak widać koszona orkanem 22 października, która była już uschnięta, więc gospodarz postanowił dodać trochę zielonki. Na pryzmie jest 7,5 przyczepy "sieczki", sypanej i ubijanej w kolejności: z(zielonka) q(kukurydza): q-q-z-q-q-z-q-0,5q. Nie chodzi mi tu o wartość żywieniową tej kiszonki tylko o to czy ona się nie zepsuje? Ja osobiście rolnikiem nie jestem, tylko pomagałem znajomemu w ubijaniu pryzmy, bo młodzi wyjechali na zachód a samemu to nie da rady nawet przy tak małej ilości... Ciągnika nie gasiłem, tylko cały czas jeździłem w każdą stronę po pryzmie, czasem jeszcze na chwilę wjeżdżał c360, ale na pusto potrafił się zawiesić w tak suchej masie (potem już nie próbował żeby nie psuć pryzmy), ubijałem czymś zbudowanym podobno na podzespołach fergusona (jakiś jugosłowiański wynalazek). Na koniec tak dobiłem pryzmę, że myślę, że osobówką dałoby rade wjechać na nią po jej łagodniejszej stronie.

Edytowany przez Jakub512, 27 październik 2012 - 19:52.

#234 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 29 październik 2012 - 12:16

Kiszonka z kukurydzy @Ematii no jak bedzie zimno jest mozliwosc ze bedzie sie mniej psula a powiedz jak odkrywasz jest odrazu popsuta czy np dopiero za dzien czy dwa

#235 Share mlodociany17

mlodociany17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo. Modernizacja Rolnictwa

Napisany 29 październik 2012 - 16:01

Kiszonka z kukurydzy U mnie jest to sam 20 cm z góry niestety nie nadaje się do niczego, albo za wcześnie otwarliśmy pryzmę, albo za lekko była ugnieciona, byc może popełniliśmy bląd bo nie ujeżdzaliśmy każdej przyczepy osobno tylko kiprowaliśmy po 5-6 przyczep i dopiero. Ale z pewnością mogę powiedzieć że psuje się mniejsza ilość niż wytłoków.

#236 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 29 październik 2012 - 16:37

Kiszonka z kukurydzy @komodo, na poczotku wszystko bylo dobrze, dalej robila sie u gory ciepla ale krowom mozna bylo smialo dawac ale teraz to juz do nieczego sie nie nadaje, od razu jest popsuta... pryzme na pewno mam dobrze ujezdzona, byc moze za szybko byla otworzona, po 3 tyg otworzylismy

#237 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 29 październik 2012 - 19:10

Kiszonka z kukurydzy Tak na przyszłość to kiszonka z kukurydzy nigdy nie jest za dobrze ujeżdżona :)

Edytowany przez Pawel20, 29 październik 2012 - 19:11.

#238 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 29 październik 2012 - 19:41

Kiszonka z kukurydzy Tez to na pewno nie wina wczesnego otwarcia pryzmy , ja tez odkrylem po trzech tyg i jest ok. Malo kiedy tak dobrze sie mi zakisila, na razie zero strat.

#239 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 29 październik 2012 - 19:57

Kiszonka z kukurydzy też tak kiedyś miałem najpierw góra później góra boki się psuły a teraz prosty sposób po całości piaskiem sypie tak bardzo delikatnie ( ok 50-60% zakrytej foli ) i praktycznie jest bez strat jak nawet gdzieś jest dziura to dwa razy widłami wziąć i to wszystko teraz kończę zeszłoroczną kukurydze to tego piasku na górze już mało zostało ale i tak jest porządku (jeszcze jedno kiedyś cały silos oponami zataczałem i nic to nie daje tylko piasek :) )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share mlodociany17

mlodociany17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo. Modernizacja Rolnictwa

Napisany 30 październik 2012 - 08:25

Kiszonka z kukurydzy @strzymek, u nas była też obsypana piaskiem tak jak mówisz jakieś 50-60% zakrytej foli, niestety w niczym to nie pomogło.