Skocz do zawartości

Zdjęcie

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty

115 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przemek8011zetor

przemek8011zetor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 16:51

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Witam w ilu u was wyciaga sie cielaka i co myslicie o cielidłach własnej konstrukcji :)
Zetor8011,UrsusC-360,UrsusC-330-na 28ha muszą starczyć.......

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Dzisiaj, 22:03
  •  

#2 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 16:53

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty U nas wyciągam ja z ojcem a jak nie możemy to idzie się do sąsiada zna się na tym jak trzeba to i cielaka przekręci.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#3 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 17:02

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Na ostatnie 20 wycieleń tylko przy 4 była potrzebna pomoc dla krowy, ale raczej dlatego, że nie chciało się nam po nocy do krowy biegać i się troszkę przyspieszało poród tym wyciąganiem :)

#4 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 17:21

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Jak w 2-3 dorosłe osoby nie da się wyciągnąć cielaka to jest potrzebny weterynarz, słyszałem o takich przypadkach ze jak ludzie zapinali cielaka do ciągnika i ciągali całą krowę ale cóż jak pisałem jak 2 dorosłe osoby nie wyciągną coś jest nie tak i w takim przypadku pęka miednica, sami mieliśmy kiedyś przypadek że w 4 ry osoby ciągnęliśmy aż całą krowę ciągaliśmy po oborze aż wyciągnęliśmy ale krowa ze 2 tyg kulała na jedną nogę i 3 dni nie wstawała. Weterynarz stwierdził że został naruszony nerw lub jakieś naczynko od nogi pękło ale była to pierwiastka, również nie polecam ciągnięcia zbyt szybko człowiek ma pomagać a nie wywoływać akcje porodową zbyt szybkie ciągnięcie może skończyć się pęknięciem jakieś żyłki w macicy i do 3-5 dni zakażeniem i padnięciem krowy

#5 Share przemek8011zetor

przemek8011zetor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 17:30

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Popieram kolegę, u nas tez kiedyś krowę na wsi cielili ciągnikiem, to poszła od razu na spęd, a ciele zdechło!!
Zetor8011,UrsusC-360,UrsusC-330-na 28ha muszą starczyć.......

#6 Share Sperling3350

Sperling3350

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Maszyny, j.Niemiecki

Napisany 15 styczeń 2009 - 17:31

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Jak jeszcze kiedyś mieliśmy bydło to przy cieleniu byli wszyscy którzy byli w domu:) Raz była u nas impreza to nawet było nas chyba z 8 :)

#7 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 17:54

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Ja od wielu lat używam zwykłej wyciągarki za 30 zł, i nie muszę ganiać po wsi za ludziami. Wyciąga się pomalutku i jak do tej pory nie było przypadku problemu z wyciągnięciem cielaka. Kiedyś ta naschodziło się chłopów i ciągali krowę po całej oborze. Nie było już takiego tematu -bo już kiedyś o tym pisałem

#8 Share xdxaxmxixaxnx

xdxaxmxixaxnx

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 19:05

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty @wojtas mówisz że wyciąga się pomalutku, ale przecież jak wyjdzie głowa to trzeba szybko wyciągać żeby się cielak nie udusił. Bo jak połowę wyciągniesz a reszta będzie jeszcze w krowie i bedziesz pomału ciągnął, to może mu się coś stać. Jak to dokładnie robisz?
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

#9 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 19:10

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Ja czekam aż zacznom wystawać łapki a jak juz dużo to powrozek na ślinge na każdą łapke zapinam tzw. u mnie flasincuk i powoli troche jeszcze porozciągam pochwe i powoli ciągne najczęsciej dwie osoby wystarczą i jak wyjdzie główka to juz jest z górki

#10 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 19:25

@wojtas mówisz że wyciąga się pomalutku, ale przecież jak wyjdzie głowa to trzeba szybko wyciągać żeby się cielak nie udusił. Bo jak połowę wyciągniesz a reszta będzie jeszcze w krowie i bedziesz pomału ciągnął, to może mu się coś stać. Jak to dokładnie robisz?

nieprawda. a jak się sama cieli to co? wyjdzie głowa a później jak z katapulty?zawsze można i wyciągarką przyśpieszyć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share xdxaxmxixaxnx

xdxaxmxixaxnx

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 19:58

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Jak się sama cieli to inna sprawa. Ale jak się już igeruje w poród to lepiej jak w połowie jak najkrócej jest.
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

#12 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 20:19

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty A czy zdarzyło się komuś że krowa ocieliła się sama np:na pastwisku my mieliśmy przez 20lat dwa takie przypadki :).
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#13 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 20:29

@wojtas mówisz że wyciąga się pomalutku, ale przecież jak wyjdzie głowa to trzeba szybko wyciągać żeby się cielak nie udusił. Bo jak połowę wyciągniesz a reszta będzie jeszcze w krowie i bedziesz pomału ciągnął, to może mu się coś stać. Jak to dokładnie robisz?

cielak się nie udusi, bo od czego niby jest pępowina. W 95% przypadków jak wyjdzie głowa to reszta leci jak ze procy :)
Jak kiedyś wyganialiśmy krowy na pastwisko to mieliśmy taki przypadek, fajnie wyglądało jak cielaka lizało 20 krów :)

#14 Share zetor5321

zetor5321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 20:37

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty mi się ostano krowa ocieliła się sama

#15 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 20:53

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty śpieszyc to się trzeba w przypadku porodów pośladkowych (cielak idzie tyłem). alu tu częściej dochodzi nie do uduszenia lecz do zachłyśnięcia się wodami płodowymi. głowa zostaje z tyłu i po prostu cielak dusi się tak jakby się utopił. no ale i taki porodów już w swoim gospodarstwie sie naoglądałem.a wyciąganie hakami za oczodoły-stosowaliście taką metodę. czasmi jak główka zostaje jest to niezbędne. ja osobiście nie zakładam ale dobry znajomy w naprawdę trudnych przypadkach sie tym zajmuje

#16 Share nasil90

nasil90

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1055 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 21:17

A czy zdarzyło się komuś że krowa ocieliła się sama np:na pastwisku my mieliśmy przez 20lat dwa takie przypadki :).

To sie zdarza czasem w tamtym roku 1 sie ocielila na polu sama :) i 2 u mojego sąsiada chyba 2 :)
Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
Technik Węgrów solidna firma polecam.!!

#17 Share tomo2604

tomo2604

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 21:32

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty U mnie jak jest wszystko w porządku to ja z ojcem i taki fajny bloczek linowy.
Ale jak są jakieś komplikacje to zaraz tel. po weterynarza i on w góra 15 min jest na podwórku.
Kiedyś jak sam byłem w domu a krowa się zaczęła cielic to po szwagra zadzwoniłem i też bez większych problemów poszło.

#18 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 22:30

Ja od wielu lat używam zwykłej wyciągarki za 30 zł, i nie muszę ganiać po wsi za ludziami. Wyciąga się pomalutku i jak do tej pory nie było przypadku problemu z wyciągnięciem cielaka. Kiedyś ta naschodziło się chłopów i ciągali krowę po całej oborze. Nie było już takiego tematu -bo już kiedyś o tym pisałem

A co to za wyciągarka? Jak wygląda? Czy jedna osoba poradzi sobie z jej pomocą?

Chciałbym sam skonstruować sobie jakiś przyrząd do cielenia i zastanawiam się jak.

W Grene są jakieś, ale kosztują ponad 1000 zł , są też tańsze (chyba coś koło 400zł), ale podobno lipne.

#19 Share arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 22:35

W ilu cielicie krowe i co myślicie o cielidłach własnej roboty Ja żadnych cielideł własnej roboty nie myślałem robić ani nie będę. Jak nie da rady w kilka osób to weterynarza i już jak się ciagnie w kilka osób to czuć jak idzie i w tedy weterynarza a tak cielidło jakieś mechaniczne sposoby to tylko można więcej szkody niż pożytku narobić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share farmer40

farmer40

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 22:40

Popieram kolegę, u nas tez kiedyś krowę na wsi cielili ciągnikiem, to poszła od razu na spęd, a ciele zdechło!!

Ciągnikiem!!! to u ciebie na wsi to dopiero nie równo pod sufitem mają, NIGDY NIE WOLNO NA SIŁĘ, CIELAKA SIĘ NIE WYRYWA.

Ja czekam aż zacznom wystawać łapki a jak juz dużo to powrozek na ślinge na każdą łapke zapinam tzw. u mnie flasincuk i powoli troche jeszcze porozciągam pochwe i powoli ciągne najczęsciej dwie osoby wystarczą i jak wyjdzie główka to juz jest z górki

To dobrze robisz ja też jak wszystko jest OK to czekam jak nogi wyjdą i dopiero pomagam ciągnąć cielaka, jak jest ciężki poród to można posmarować pochwę olejem jadalnym to dużo daje.

A czy zdarzyło się komuś że krowa ocieliła się sama np:na pastwisku my mieliśmy przez 20lat dwa takie przypadki :).

A żeby to raz co roku i to po kilka sztuk się na pastwisku cieli.

A tak w ogóle to od porodu zależy ile osób jest potrzebne do pomagania u nas max. było 4 dorosłych mężczyzn.