Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha

191 odpowiedzi na ten temat

#41 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 21:08

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Większość rolników nie ma dochodu a ci którzy mają i tak oddają go do gospodarki inwestując, nie słyszałem żeby wydawali go na wycieczki zagraniczne np. Moim zdaniem podatek dochodowy dla rolników nie jest potrzebny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Dzisiaj, 19:53
  •  

#42 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 21:14

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Moze byc podatek dochodowy ale niech zniosa panszczyzne jaka jest podatek rolny i umozliwia rolnikowi rejestracje jako bezrobotny. Skoro rownosc to rownosc.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#43 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 13 styczeń 2009 - 21:43

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha nasze kochane państewko jeszcze długo nie wprowadzi w rolnictwie pełnej rachunkowosci i podatku dochodogo a to z prostej przyczyny mianowicie

- obecnie od kazdego hektara przeliczeniowego odprowadza się pewną z góry narzuconą sumkę (nie znam dokładnej wartosci ale dajmy na to 150 zł/ha') w polsce mamy oficjalnie około 2 mln gospodarstw o sredniej powierzchni o 8 ha z prostego wyliczenia wychodzi (150*8*2 000 000) ze do budzetu z tytułu podatku rolnego trafia +/- 2,4 miliarda złotych i jest to sumka crocznie zblizona czyli patrzac z perspektywy ministra finansów "pewna kasa"

- gdyby w tej sytuacji wprowadzić podatek dochodowy to wygladało by to znacznie mniej rózowo bo jak z powyzszych wyliczen wynika mozna przyjać ze dochód z ha na rok to cos około 1000 zł na czysto licząc zgodnie z zasadami rahunkowosci 20% tzw kosztów uzyskania i 18 % podatku to od 1 ha wypadalo by 144 zł od ha fizycznego - a jak wiadomo ha fizycznych jest mniej od przeliczeniowych to raz a dwa pewczęśc rolników wykazywała by zapewne straty a od strat podatku się nie odprowadza stad prosty rachunek ze ministerstwu się to poprostu nie opyla

z drugiej jak strony wydaje mi się ze taki podatek byłby bardziej sprawiedliwy - bo rolnik który ma małe gospodarstwo powiedzmy 5 ha i jego roczny zysk jest najczesciej bliski lub mniejszy od zera z wyzej opisanych przyzyn odprowadzał by podatek w wysokości 0 zł a taki który ma powiedzmy 100 napewno wygenerował by jakis zysk i wtedy odprowadził by jakis tam podatek
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 13 styczeń 2009 - 21:44

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Tak jest Panowie! Jeśli podatek dochodowy, to tylko na identycznych zasadach jak dla przedsiębiorców, tzn. wliczanie w koszty amortyzacji ciągników, kombajnów, innego podstawowego sprzętu, amortyzacja wszytkich budynków używanych do produkcji i inne takie. I coś mi się wydaje, że w takim układzie, budżet państwa musiałby rolnikom dopłacac.
Obawiac można się tylko tego, że będzie podatek dochodowy tak skonstruowany, aby z rolników zrobic nędzarzy, a to wszytko dzięki Panom, którzy najbliższą rodzinę mają w Izr**lu.

EDIT:
Mechanizator trafił w dziesiątkę, podatek rolny w tej postaci to pewne pieniądze dla budżetu.
A gadanie o pracach nad podatkiem dochodowym jest tylko po to aby "uspokoic" pieniaczy z miasta, kórzy z tego powodu czują się mocno pokrzywdzeni w stosunku do rolników. Tacy pieniacze, to połowa elektoratu PO i Donalda, kończyc nie potrzeba.........wszyscy chyba widzą już o co chodzi :)

Edytowany przez jarekw, 13 styczeń 2009 - 21:58.

Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#45 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 13 styczeń 2009 - 21:55

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha juz nie wchodzmy w genealogię rządzących - bo po twojej wypowiedzi zapacniało troche antysemityzmem - a my tutaj w tego typu argumenty się nie bawimy - wszyscy ludzie są równi a słowo Izrael nie jest wyrazem obraźliwym więc nie musiałeś wzbogacać o gwiazdki
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#46 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 22:04

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Tak samo rolnika maja w glebokim powazaniu ci z lewa i z prawa. Mysle ze rzadzacy boja sie brac za rolnikow gdyz jest to spory elektorat i jesli media ukaza reforme w niekorzystnym swietle to beda to bezpowrotnie starcone glosy wyborcow. Co jakis ktos narobi szumu ze jest palnowana wielka reforma a pozniej nagle wszystko cichnie. Sa potrzebne tematy zastepcze zeby ludziska mieli o czym rozmawiac. Ostatni przyklad: szumne zapowiedzi powaznej reformy KRUS. I co z tego wyszlo? Kosmetyka. A szkoda...

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#47 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 13 styczeń 2009 - 22:07

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Zgadzam się, nie ma co wdawac się w takie sprawy.
Wszyscy powinni byc równi...... a jak jest, to każdy może ocenic sam.
Co do meridum sprawy się zgadzamy :)
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#48 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2009 - 22:25

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...

Wiesz co by było gdyby zabrać nam dopłaty?? Większość gospodarstwa małych i te zadłużone upadły by. Sam znam takie przypadki ze tylko dopłaty coś zmieniają bo gdyby ich nie było to ziemia leżała by odłogiem a twoi rodzice mieli by problemy z pracą bo nastąpił by masowy napływ siły roboczej ze wsi. Przykład anglika kilka lat temu i dziś porównaj zarobki polaków kiedy dostawali po 7 zł za funta i nie tak dawno poniżej 5 zł

Ja mam 5 hektarów jako hobby. Rodzice pracują a ja studiuję. Od żniw zapisuje wszystkie wydatki, pieniądze mam wyłącznie ze sprzedaży zboża i dopłaty. Z łącznej sumy 16tyś zostało mi 5,5tyś a jeszcze wydam na opryski i na kombajn + paliwo na uprawy. Wtedy będę mógł powiedzieć ile mi kasy zostało.

#49 Share zloty1984

zloty1984

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 22:29

Ja mam 5 hektarów jako hobby. Rodzice pracują a ja studiuję. Od żniw zapisuje wszystkie wydatki, pieniądze mam wyłącznie ze sprzedaży zboża i dopłaty. Z łącznej sumy 16tyś zostało mi 5,5tyś a jeszcze wydam na opryski i na kombajn + paliwo na uprawy. Wtedy będę mógł powiedziec ile mi kasy zostało.
Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...

no to jak odejmiesz 1500 zl na kombajn, 1000 na paliwo i 1000 na ŚOR to 2000 zł zarobku na czysto to gratuluje... załac do tego ZUS i idziesz z torbami...

#50 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 09:28

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Zloty1984 nie idę z torbami bo to nie jest jedyne źródło dochodu. Jeśli miał bym życ z tych 5ha to już dawno by mnie tu nie było.
Ja i tak uważam,że rolnicy mają łatwiej niż ini przedsiębiorcy. Kto dostaje co roku dopłaty do ziemi, kto ma zwroty za zakupione maszyny, kto ma kredyty 'Młodego Rolnika' z dośc niskim oprocentowaniem, ?? Fakt faktem, że zboże tanieje, trzoda też z środki produkcji za***** :)
Podatek dochodowy bardziej sprawiedliwym od rolnego. Bo jak nie masz nic to nie płacisz a w drugim przypadku nie masz nic a płacic trzeba.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share heldas

heldas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 13:39

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Trochę mnie tym wszystkim zasmuciliście, bo nie wiedziałem, ze na ziemi jest tak tragicznie. Myślałem, że skoro kupuje się takie dobre zachodnie maszyny jakie prezentujecie i się nimi chwalicie to myślałem, że na ziemi jest bardzo dobrze, a wy tu mówicie że lipa jest to jaka jest prawda, skąd inni maja na te maszyny i im się opłaca, a wam nie jak oni to robią ze maja na to, ja nie mogę, co wy w totka gracie i za to kupujecie czy dożywotnie kredyty bierzecie.

Skoro jest tak źle, to za co te wszystkie maszyny i cały sprzęt za grube miliony skoro jest tak źle to jaka jest prawda, za co to wszystko, bo ja tu nie rozumie.

Nie piszemy posta pod postem, używaj opcje edytuj.

Edytowany przez MarcinPykuS, 14 styczeń 2009 - 14:56.

#52 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 14:14

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha heldas
rzadko która maszyna kosztuje miliony. a 100 konny ciągnik to 150-250tys złotych z tego jeśli uda się skorzystać z funduszy połowę zwróci UE
średni wiek ciągnika (w 2006) wynosił 19 lat. ciekawi mnie ile wynosi średni wiek TIRa w firmie transportowej ilu ludzi jeździ jeszcze starami i jelczami. Rolnik tak jak każdy inny właściciel firmy stara się iść z duchem czasu tylko w rolnictwie ze względu na niższą dochodowość jest to o wiele trudniejsze.
Tylko nieliczni z pośród 1,5 miliona rolników kupują nowy sprzęt
poza tym średnie gospodarstwo w polsce ma około 8ha, a rolników do 15 ha jest 90%. jak już pisałem z 1ha masz 1000zł (moim zdaniem) czyli 90% a może i więcej polskich rolników ma naprawdę kiepską sytuację finansową. jeśli gospodarstwo ma ponad 300ha no to więcej mu zostaje na inwestycje bo koszty stałe (utrzymanie rodziny) jest proporcjonalnie mniejsze.

Poza tym jest coś takiego jak amortyzacja wg niej każda maszyna sie zużywa a po pewnym czasie zastępuje sie ją nową. rolnikom po prostu jak innym przedsiębiorcom zużywa się sprzęt i czasami trzeba kupić nowy (powinno go być na to stać a przeważnie nie jest). I tak na przykładzie ciągnika dla którego przyjmuje się 10 letni okres użytkowania zużywa się go 2 razy;) bo użytkuje go się średnio przez 19 lat. nie chodzi tylko o zużycie mechaniczne, ale z czasem są nowe technologi i stare ciągniki pomimo tego że bardziej zanieczyszczają środowisko, więcej pala, praca w nich jest mniej komfortowa, a czasami naprawdę już są zużyte nadal są wykorzystywane.

zresztą na forum jest zarejestrowanych ponad 10000 użytkowników i nie wszyscy mają zdjęcia z nowym sprzętem. Trzeba wyraźnie zaznaczyć że na wsi niewiele osób ma dostęp do neta (bo np. nie stać ich na neta). A Ci najlepsi którzy naprawdę są zainteresowani rolnictwem raczej są zalogowani na AF. Są tu zdjęcia od najlepszych gospodarstw rolnych w Polsce. Skoro nawet najlepszych czasami nie stać na nowy sprzęt a już na pewno na sprzęt za miliony to na co ma być stać większość rolników (90% czyli ci do 15ha)

pozdro i sory za OT

#53 Share heldas

heldas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 15:07

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha dzieki za wyjasnienie sprawy trzym sie i pozdro

#54 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 14 styczeń 2009 - 15:46

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Propos do posta Vvojtasa1 (z którym zgadzam sie w 100%) o użytkowaniu sprzętu rolniczego. Czytałem w jednej z gazet rolniczych że w Polsce jest największa sprzedaż nowych ciągników ciekawe gdzie są te stare ciągniki które to rzekomo są wyeksploatowane bo jeszcze szrotu z ciągnikami nie widziałem. Nie chce mi się już pisać o przyczynie sprzedaż bo to akurat każdy wie....Prefy Prow itp itd
Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

#55 Share tomu

tomu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 15:53

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha A ja widziałem szrot z ciągnikami, a ceny tam były jak za nowe :)
Kopiowanie, używanie i rozpowszechnianie zdjęć jedynie za zgodą autora!

#56 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 14 styczeń 2009 - 16:44

Zloty1984 nie idę z torbami bo to nie jest jedyne źródło dochodu. Jeśli miał bym życ z tych 5ha to już dawno by mnie tu nie było.
Ja i tak uważam,że rolnicy mają łatwiej niż ini przedsiębiorcy. Kto dostaje co roku dopłaty do ziemi, kto ma zwroty za zakupione maszyny, kto ma kredyty 'Młodego Rolnika' z dośc niskim oprocentowaniem, ?? Fakt faktem, że zboże tanieje, trzoda też z środki produkcji za***** :)
Podatek dochodowy bardziej sprawiedliwym od rolnego. Bo jak nie masz nic to nie płacisz a w drugim przypadku nie masz nic a płacic trzeba.

Wydaje mi się że większość rolników zamiast tych sławnych dopłat(które są niższe i to o wiele niż w starych państwach członkowskich UE) wolał by otrzymywać za wyprodukowane przez siebie produkty godziwe pieniądze za które mógł by godnie żyć i nie szukać dodatkowych źródeł dochodu. Natomiast jeżeli chodzi o dofinansowania z ue na zakup maszyn itp to nie tylko rolnicy ale przedsiębiorcy również mogą składać wnioski na takie fundusze i otrzymywać zwroty niejednokrotnie większe od rolników.
Pozdro

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#57 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 17:42

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha co do dopłat to miastowi lepiej niech sie nie wypowiadają bo są one tylko uzupełnieniem cen które rolnik z założenia powinien dostawać w punktach skupu - bo gdyby była sytuacja ze to rolnik dyktuje ceny za zboże takie zeby mu sie opylało to chlebek w piekarni w mieście kosztował by 20zł (albo i lepiej) - poprostu jest to odgórne stymulowanie gospodarki - poprostu:

- dajmy na to ze rolnik dostaje za swoje produkty takie ceny jakie go w pełni satysfakcjonują - to wtedy chleb w piekarni kosztował by 20zł a kilogram szynki w miesnym z 50zł wiec 90%ludności nie było by na takie frykasy poprostu stać - wiec zysk z tego zadny bo gdyby nikt tego chleba nie kupował to po pewnym czasie rolnicy zostali by z tonami niesprzedanego towaru - a sytuacja polityczna groziła by chyba rewolucją

- gdyby jednak utrzymać system bez dopłat to wtedy sytuacja wygladała by w ten sposób ze sprzedawcy dyktowali by takie ceny przy których sa w stanie sprzedac cały swój chlebek czy szyneczke ale przekładało by się na niskie ceny dawane rolnikom za ich produkty - mielismy z taką sytuacją do czynienia przed wejsciem polski do UE - ceny na produkty sporzywcze w sklepach nie byly zabujcze ale ceny skupu towarów rolnych tez nie nalezały do najwyzszych - wysokie były tylko ceny podczas skupów interwencyjnych (sam pamietam np ceny z połowy lat 90tych kiedy pszenica kosztowała nawet 800zł za tonę ale w ten sposób chciano jakos wspomóc rolników w moze niedokońca przemyślany sposób )

- a gdy mamy dopłaty to sytuacja wyglada tak ze rolnik otrzymuje za swoje produkty ceny takie jakie są ale zawsze coś a z drugiego źródła dostaje dopłaty które rekompensują mu to że ceny jakie uzyskał są nizsze od tych które dostać powinien zeby mu sie zwróciły koszty produkcji - dzięki temu rozwiazaniu przetwórcy spożywczy maja dostep do tanszych surowców - co przekłada się na nizsze ceny towarów spozywczych dostepnych w sklepach - dodatkowym efektem jest to ze rolnik który ma wiecej niz te 30 ha moze te pieniąze zainwestować w nowoczesny sprzet który wytwarzany jest w fabrykach w miastach w których pracuja ludzie - ludzie mają prace - mają pieniadze - i stać ich na zakup chlebka szyneczki czy innego serka - a nawet innych sprzetów typu samochody czy sprzet rtv dajac prze to prace kolejnym ludziom itd itd

proste i logiczne

#58 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 14 styczeń 2009 - 18:11

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha a gdyby tak unia przestała nam wypłacac dopłaty a w zamian za to wróciły ceny sprzed wejścia do wspólnoty?? co wy na to??

#59 Share kierol

kierol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 18:49

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Jeśli by wróciły ceny za sprzedane produkty i ceny środków do produkcji rolniczej, tj. ON(teraz jest bardzo niska cena ale pewnie niedługo podskoczy) nawozy, środki ochrony roślin i maszyny na pewno byłoby to korzystne.Natomiast jeśli wrócą ceny z tamtego okresu a zabrane zostaną dopłaty to przy dzisiejszych cenach ww. środków do produkcji sytuacja będzie taka sama jak w tej chwili.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 20:23

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha To chyba źle gospodarzycie. U mnie w okolicy biedy po rolnikach nie widac. Wyście nauczyli się narzekac kilka lat temu i do dziś biadolicie.
Denerwuje mnie widok rolnika, który narzeka wciąż na swój byt a za plecami ma duży nowy dom i jakiegoś JD.

Weźcie zostawcie tą ziemię i połóżcie się do góry spławikiem jak się tak nie opłaca!!
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus