pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

MalyRolnik18    71

Witam. Proszę o pomoc bardziej doświadczonych w uprawie ziemniaka jadalnego. Mianowicie.  Jakie nawozenie zastosować ? Dodam ze pod orke zimową dam obornik świński okolice 20t/ha. Jakie nawozy dać wiosną ? Klasa ziemi V. Zasobności średnie. Potas niski. Ph 5.5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karamboo    1
23 godziny temu, cinek1808 napisał:

Nie. Prędzej od azotu. 

Nowożenie było 40 t obornika, 150 korn kali, 400 polifoski 5 i 100 mocznika. Plon wychodzi około 50 ton z ha a zdarzają się ciemne po około godzinie od ugotowania. Nie wydaje mi się zeby było za duzo azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

W oborniku też jest azot Plus ten z polifoski. Mi też kiedyś ciemniały ziemniaki po ugotowaniu i zrezygnowałem z mocznika. Teraz mogę stać dzień czasu po ugotowaniu i jak były tak są

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Tyle co z obornika , polifoski 300 kg i saletrzak z borem 200 kg.  W tym roku rekordowe plony ziemniaki u mnie. Tylko że na jednym polu była rozdrobniona słoma z żyta na to obornik patelnia tira na ha. A na drugim pole po truskawkach czyli zostało dużo składników bo ceny nie było i wcześniej została skasowana plantacja a po tym poplon gryki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwie kwestie do wyciągnięcia wniosków na przyszłość bo doświadczenie z ziemniakami słabe. Ktoś pomoże?

1. Co wpłynęło na to że moje ziemniaki w większości urosły nie kształtne, zamiast takie fajne, okrągłe, owalne to zdeformowane, powyginane...( słabo widać na fotce)?

2.  Co to za choroba że ziemniak w porządku, w środku też, a jak poleży z tydzień to gnije w środku, nie z zewnątrz? Taki rok czy kiepskie grzybówki?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Niekształtne mogą być dlatego że już się wyrodziły sadzeniaki. Brak mikro elementów, nierówny rozkład opadów podczas sezonu, zamienione pole. 

Ja bym obstawiał że fungicydów za mało poszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sól sieje się w lutym. Nawet po śniegu, chyba że masz pole na Gubałówce to wtedy można spłynąć. 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Sialiście pod ziemniaki lubofos 5, chcę w następnym roku go wypróbować, zawsze szła polifoska ale przy tych cenach szukam czegoś tańszego. Myślałem 400kg lubofosu plus 100kg soli plus azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucekk    11

Panowie ile mogę podać pod orkę gnojowicy bydlęcej? Planuje około 20 tys i do tego około 100 kg soli potasowej. Ma to sens? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ja sypie Nitromag, Ultra8, Polidap i Patent Kali (za który teraz chyba będę płacił złotem bo przed cenową rewolucja w nawozach kosztował ponad 3tys/t). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1994kuba1994    63

Ale dużo osób wypowiada się na Youtube itp żeby sól siać na jesień tylko zastanawiam się czy od razu pod orke nie będzie za głęboko później dla ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszbyk    59

Ja w tym roku na 3/4 pól zastowałem sól pod orkę. A na stanowislu dla wczesnego ziemniaka dodatkowo polifoska pod pług.

Ja sieje z azotu salmag tylko przed uprawa i umnie to sie sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj