Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share PIT84

PIT84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 październik 2016 - 10:24

witam

Gdzie można w dolnośląskim sprzedać soję ( okolice Trzebnicy ) i jaka cena aktualnie jest?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 13:13
  •  

#3022 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 październik 2016 - 10:55

PIT84

Zadzwoń do Firma Osadkowski - Bierutów (Dolnośląskie) tel. 661664255

#3023 Share LeXXus44

LeXXus44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Motocykle (Aprilia Shiver 750), Samochody, Elektronika, Komputery, Rolnictwo.

Napisany 06 październik 2016 - 11:10

a dlaczego masz te kwadraciki punktowo a nie na całej powierzchni pola?

Kombajn tak mierzy plon. Jest to średnia z wielu pomiarów, aby dane były bardziej rzeczywiste.

Nie pochwaliłeś się, jakie odmianę czy też odmiany siałeś

Z tym azotem to aż nie wiarygodne, że ci jej nie położyło może, dlatego że była siana w szerokie międzyrzędzie ja miałem też szerokie a mimo to tam gdzie była lepsza gleba to się soja pochyliła a nie dostała ani grama azotu mineralnego bardzo ciekawe to, co u ciebie się wydarzyło masz może zdjęcia tej soi? Lub jakieś z tegorocznego siewu jak to wyglądało w siewie w szerokich rzędach

Zmieniałeś tarcze w siewniku do kukurydzy czy siałeś tymi samymi, co kukurydzę?

Odmiana Merlin. Było widać po roślinie, że dostała papu, ale nie było efektu położenia. Zdjęć tego kawału nie mam. Mam z innego pola.

W siewniku wymieniłem tarcze do siana. Mają około 120 otworów.

LeXXus44-Czym robiłeś poprawkę która poparzyła i czym po raz kolejny, ze zrobiło się czysto do samego końca?

Nie zajmuję się opryskiem. Muszę sprawdzić w notatkach ojca. Pamiętam, że z ostatnim zabiegiem był "czeski film" :P

Coś nam kolega LeXXus44 zaniemówił zasugerował, że zebrał w granicach 5t z 1ha i milczy jak grób mam wątpliwości, co do tego wpisu

Nie każdy przebywa cały czas na forum :).

Nie napisałem, że miałem 5t/ha. Chciałem tylko pokazać ile można uzyskać w realnych warunkach. Mapa plonowania pokazuje jak rozkłada nam się plon na polu. A nie ile sypie z ha. 

Myślę, że warto pochylić się nad nawożeniem azotowym w uprawie soi. Szczególnie w szerokich rzędach widać powolny wzrost rośliny. Jak roślina złapie brodawki to zaczyna iść w górę. Jednak przez kilka tygodni potrafi być na głodzie azotowym. Mój przypadek jest skrajny, bo miała być ququ i dlatego taka, a nie inna dawka azotu.  

Dodaje na koniec kilka zdjęć. Nie z pola, które opisywałem - te straciłem przy awarii dysku. 

Pole użytkowane trzeci rok - wcześniej nieużytek (dwa lata ququ i soja w tym).

Ostatnie zdjęcia widać poparzenie na roślinach i gąsienice mieszkającą w liściach. Soja zaczyna być pokarmem nie tylko dla sarenek.

Załączone miniaturki

• 2016-06-03-30591.jpg
  • 2016-06-03-30601.jpg
  • 2016-06-16-31151.jpg
  • 2016-06-26-31411.jpg
  • 2016-06-26-31431.jpg

Edytowany przez LeXXus44, 06 październik 2016 - 11:25.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3024 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 06 październik 2016 - 11:36

Jeżeli chodzi o doświadczenia to zobaczymy jak soja będzie wyglądała przy nawożeniu obornikiem. Zostawiłem sobie 10 arów pola nagnojonego właśnie pod nią.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#3025 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 październik 2016 - 11:39

Nie bierz sobie do serca mojego wpisu to miała być prowokacja, aby cię zachęcić do napisania czegoś na temat twojego sposobu uprawy soi wiem, że nie napisałeś, że zebrałeś 5t, bo wyraźnie napisałeś, że 2,4t średnio, ale tak jak napisałem to miało cię sprowokować do napisania czegoś o twoim sposobie uprawy, bo jest bardzo ciekawy

To prawda, że nie wszyscy maja czas na siedzenie na forum, ale ty już wczoraj byłeś i dzisiaj 2 razy to łatwo sprawdzić, więc niemów, że nie miałeś czasu, ale to tak na marginesie żebyś wiedział, że łatwo sprawdzić czy wchodzisz na forum czy nie

Cieszę się, że się nie obraziłeś i udzieliłeś nam informacji, co do azotu to już dużo było pisane na ten temat jedni twierdzą żeby dawać inni tak jak ja żeby nie, więc to jak wiadomo sprawa dyskusyjna i na pewno przy siewie, co każdy lejek czy co drugi należy bardzo uważać z azotem

Ciekawe jest to nieprzewidziane doświadczenie u ciebie z tym azotem i te szerokie międzyrzędzie tak jak przy kukurydzy na zdjęciach prezentuje się to bardzo ciekawie szkoda, że nie masz zdjęć jak soja była już duża ciekawi mnie czy Merlin zakrył międzyrzędzie a więc pytanie do ciebie czy Merlin był wstanie zakryć tą przestrzeń i czy robiłeś jakieś uprawki w międzyrzędach

#3026 Share LeXXus44

LeXXus44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Motocykle (Aprilia Shiver 750), Samochody, Elektronika, Komputery, Rolnictwo.

Napisany 06 październik 2016 - 12:09

Nie bierz sobie do serca mojego wpisu to miała być prowokacja, aby cię zachęcić do napisania czegoś na temat twojego sposobu uprawy soi wiem, że nie napisałeś, że zebrałeś 5t, bo wyraźnie napisałeś, że 2,4t średnio, ale tak jak napisałem to miało cię sprowokować do napisania czegoś o twoim sposobie uprawy, bo jest bardzo ciekawy

To prawda, że nie wszyscy maja czas na siedzenie na forum, ale ty już wczoraj byłeś i dzisiaj 2 razy to łatwo sprawdzić, więc niemów, że nie miałeś czasu, ale to tak na marginesie żebyś wiedział, że łatwo sprawdzić czy wchodzisz na forum czy nie

Cieszę się, że się nie obraziłeś i udzieliłeś nam informacji, co do azotu to już dużo było pisane na ten temat jedni twierdzą żeby dawać inni tak jak ja żeby nie, więc to jak wiadomo sprawa dyskusyjna i na pewno przy siewie, co każdy lejek czy co drugi należy bardzo uważać z azotem

Ciekawe jest to nieprzewidziane doświadczenie u ciebie z tym azotem i te szerokie międzyrzędzie tak jak przy kukurydzy na zdjęciach prezentuje się to bardzo ciekawie szkoda, że nie masz zdjęć jak soja była już duża ciekawi mnie czy Merlin zakrył międzyrzędzie a więc pytanie do ciebie czy Merlin był wstanie zakryć tą przestrzeń i czy robiłeś jakieś uprawki w międzyrzędach

Miałem stronę otwartą w zakładce pewnie dlatego mnie widziałeś. 

Zakrył, kiedy był w pełni wegetacji. Później został las kikutów jak opadły liście :P

#3027 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 październik 2016 - 12:31

Dlaczego pytam, bo ja osobiście nie mam siewnika do kukurydzy, ale mam zamiar kupić, bo uważam, że soja lepiej rośnie w szerokich rzędach, ale myślę o siewniku Twin-Row wydaje mi się, że będzie lepszy niż zwykły siewnik do kukurydzy, ale używanych niema a nowy drogi a jakbym miał siać tylko soję to nie za bardzo by mi się opłacało trzeba by usługi robić i siać u ludzi kukurydzę

Ale to przyszłość a to, co pokazałeś to bardzo ciekawa sprawa i warto było to zobaczyć dzięki

#3028 Share LeXXus44

LeXXus44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 06 październik 2016 - 19:21

Dlaczego pytam, bo ja osobiście nie mam siewnika do kukurydzy, ale mam zamiar kupić, bo uważam, że soja lepiej rośnie w szerokich rzędach, ale myślę o siewniku Twin-Row wydaje mi się, że będzie lepszy niż zwykły siewnik do kukurydzy, ale używanych niema a nowy drogi a jakbym miał siać tylko soję to nie za bardzo by mi się opłacało trzeba by usługi robić i siać u ludzi kukurydzę

Ale to przyszłość a to, co pokazałeś to bardzo ciekawa sprawa i warto było to zobaczyć dzięki

W szerokie rzędy, czyli punktowo sieje też rzepak. Jestem bardzo zadowolony z tej metody. Mniej nasion zużywam. Jednocześnie lepsze wschody mam. 

Może siewnik do buraków się sprawdzi? Nie wiem czy poradzi sobie z ilością nasion. Nie sieje buraków więc nie znam się.

Osobiście sieje 60szt/m2 i efekty jak widać.

Edytowany przez LeXXus44, 07 październik 2016 - 16:52.

#3029 Share LeXXus44

LeXXus44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 06 październik 2016 - 19:21

W szerokie rzędy, czyli punktowo sieje też rzepak. Jestem bardzo zadowolony z tej metody. Mniej nasion zużywam. Jednocześnie lepsze wschody mam. 

Może siewnik do buraków się sprawdzi? Nie wiem czy poradzi sobie z ilością nasion. Nie sieje buraków więc nie znam się.

Osobiście sieje 60szt/m2 i efekty jak widać.

Edytowany przez LeXXus44, 07 październik 2016 - 16:51.

#3030 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 06 październik 2016 - 19:22

czy ktoś w polsce uprawial już soję Lexus a jak wykorzystujecie u siebie mapowanie? Jak to wygląda u was?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share LeXXus44

LeXXus44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 07 październik 2016 - 16:55

Lexus a jak wykorzystujecie u siebie mapowanie? Jak to wygląda u was?

Dopiero pierwszy rok mamy mapowanie. 

#3032 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 09 październik 2016 - 16:42

Nowoczesna technologia uprawy konwencjonalnych odmian soi w warunkach Polski

Przypadkiem natknąłem sie na YT

Pytanie do RolnikMati Jak wyglądał korzeń przy uprawie w strip till.? Czy masz może jakieś zdjęcia?

Podczas siewu pszenicy (po soi tylko gruber i siew zestawem uprawowo siewnym) przeglądnąłem z 60 korzeni na wszystkich polach z różnych stron i żaden nie miał brodawek.

I teraz jestem w kropce czy w przyszłym roku zastosować inna nitraginę i dać prócz 300k poli 6 dodatkowy azot czy nie dawać wcale. Pola po jęczmieniu ozimym gdzie miejscami sypał 9t/ha więc coś azotu powinno też w glebie zostać.Soja u mnie wypada w 3 roku wiec myślę nad namnożeniem bakterii wcześniej np na wiosnę przy równaniu pola przed siewem. Dodatkowo na słomę zastosowałem Akra Stroh R +P więc powinno być już dostępne dużo fosforu i potasu z resztek.

Edytowany przez matttic, 09 październik 2016 - 17:13.

#3033 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 październik 2016 - 18:09

Film ciekawy, ale nic nowego, więc pytanie, za co oni dostają te miliony?

A co do azotu to zrób sobie doświadczenie i część pola zostaw bez azotu zastosujesz ewentualnie jak będzie miała mało brodawek czy też wcale to przed kwitnieniem możesz dać 30-40kg czystego azotu i sprawa załatwiona a będziesz miał jasność, co do tego czy to zaprawa do kitu czy wina nadmiaru azotu

#3034 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 11 październik 2016 - 20:44

Mam kolejny raport znajomego z soi. Wykoszone 3,7 ha (tydzień temu). Plon 7,4t (sprzedane po 1100 bruttu po odliczeniu wilgotności i zanieczyszczeń). Nie najgorzej.

Przedsiewnie 150kg polifoski 8 na ha.

#3035 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 październik 2016 - 15:26

Witajcie ja swoją soje wymłóciłam 17.09 a dzisiaj ja wyczyściłam i sprzedałam i mój plon wyniósł 1960kg z 0,77ha jak na początkująca w tym temacie uważam że nie najgorzej

#3036 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 20 październik 2016 - 09:27

Witajcie ja swoją soje wymłóciłam 17.09 a dzisiaj ja wyczyściłam i sprzedałam i mój plon wyniósł 1960kg z 0,77ha jak na początkująca w tym temacie uważam że nie najgorzej

Super plon śmiem twierdzić że jeden z lepszych w Polsce Gratulacje!

Podziel się agrotechniką i napisz proszę dla potomnych coś więcej bo widzę że od Ciebie możemy się wiele nauczyć.

Opisz szczególnie: Klasa ziemi ? Przedplon ? Nawożenie ? (jaka zasobność glebowa w składniki pokarmowe) ile fosforu, potasu  czy dałaś azot jak tak to ile i w jakiej fazie ?

Ochrona herbicydowa fungi insektycydy jakieś mikro?

Zaprawiane i jego efekty. Jak to u Ciebie było z brodawkami na korzeniach.

Odmiana, gęstość siewu, jaka była wysokość roślin i czy były rozkrzewienia ile było strąków.

I jeśli nie tajemnica gdzie sprzedałaś jaka wilgotność parametry i cena.

Myślę że nie tylko ja jestem tego ciekaw

Pozdrawiam forumowiczkę :)

#3037 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:59

W tym roku zdecydowanie lepiej plonowały merlin abelina i lissabone (ponad 35 dt/ha) reszta odmian w granicach 25 dt/ha.

Ponoć nowa odmiana z ukraińskiej hodowli na ich ziemiach w siewie punktowych mogą osiągnąć ponad 6 t/h (nie wiem na ile potwierdzone info ale tak pani z hodowli mówiła)

#3038 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 20 październik 2016 - 15:37

Witam ziemia mieszana czyli kl IV,  V i VI  stanowisko po soi, co do nawożenia dałam 100kg polifoski 6 na 0,77ha siew siewnikiem poznaniakiem co drugi lejek wysiane 85kg zaprawiana nitraginą oprysk zaraz po siewie afalon 1l/ha z commandem 0,1l/ha a później oprysk agilem odmiana merlin wysokośc ok 100cm i miała rozgałęzienia ale strąki dość nisko osadzone i sporo zostało w polu w porównaniu do Mavki w zeszłym roku i teraz bede siała mavke a sprzedałam z podwórka przyjechali z okolić Kielc i zapłacili 1200zł i wilgotności nie sprawdzali tylko popatrzeli na zanieczyszczenia ale miałam czystą bo przewiałam a co do brodawek było bardzo mało niewiem od czego to zależało  :)

#3039 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 20 październik 2016 - 20:46

sebas czyli z 1ha miałabyś ponad 2,5t z ha, na takiej słabej klasie, którą masz i przy tak prostej agrotechnice aż nie do pomyślenia :blink: ale czapki z głów B)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 październik 2016 - 23:01

Witam ziemia mieszana czyli kl IV,  V i VI  stanowisko po soi, co do nawożenia dałam 100kg polifoski 6 na 0,77ha siew siewnikiem poznaniakiem co drugi lejek wysiane 85kg zaprawiana nitraginą oprysk zaraz po siewie afalon 1l/ha z commandem 0,1l/ha a później oprysk agilem odmiana merlin wysokośc ok 100cm i miała rozgałęzienia ale strąki dość nisko osadzone i sporo zostało w polu w porównaniu do Mavki w zeszłym roku i teraz bede siała mavke a sprzedałam z podwórka przyjechali z okolić Kielc i zapłacili 1200zł i wilgotności nie sprawdzali tylko popatrzeli na zanieczyszczenia ale miałam czystą bo przewiałam a co do brodawek było bardzo mało niewiem od czego to zależało  :)

Aż się nie chce wierzyć, że na tak słabej glebie przy takim nawożeniu taki plon ci się udało osiągnąć i to na klasie IV-V i VI taka mieszanka na tak małej powierzchni nie do wiary a jak ci wyszła Mavka w tym roku