Polecane posty

mirasek    13

Jakby ta rurka była optymalnym rozwiązaniem to pewnie każdy producent ciągników stosował by taki prosty wynalazek w celu zmieszczenia sie w normach emisji spalin, a tak np. JD montuje w swoich silnikach zawory EGR, ponieważ wymagane jest odpowiednie dawkowanie ilości spalin dostarczanych do cylindrów, które jest zależne od aktualnego obciążenia silnika, inaczej zabraknie czystego powietrza do pełnego spalenia paliwa z wiadomymi skutkami.

 

Dlatego dziwi mnie takie banalne rozwiązanie, możliwe że tak jak napisał @sebe pewnym ograniczeniem / prymitywnym regulatorem jest tu mały przekrój rurki ale moim zdaniem to dalej jest półśrodek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Jak tak czytam o tej rurce to przypomina mi się taka stara reklama-pokazany jest długopis a podpis głosi-NASA wydała 10 mln USD w ciągu paru lat aby wynaleźć tusz którym można pisać w stanie nieważkości-za chwilę prezentowany jest ołówek a podpis głosi-"a tak rozwiązali to Rosjanie ":P-może z tą rurką jest tak samo ?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Prosty sposób za parę koron . Cel osiągnięty ,norma euro 2 spełniona.

Za wszystko płaci użytkownik zwiększonym zużyciem paliwa i słabą dynamiką silnika.

Zwycięstwo niewarte swej ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beorn    1

a ja nadal watpie czy to zwieksza zuzycie paliwa. ten uklad zmniejsza emisje tlenkow azotu kosztem zwiekszenia innego syfu (fakt - jesli to jest sama rurka bez zadnej regulacji to sie zetor nie popisal, jak napisal mirasek parodia), gdyby tak z kazda norma spalanie roslo to i 10 takich rurek by mu nie pomoglo w spelnieniu norm. moze ktos zamiescic link z testow forterry z tier II dla porownania? - nie moge znalesc.

 

ktos napisal ze jak bedzie euro V to dopiero beda koszty eksploatacji. takie silniki w traktorach to juz chyba na pewno beda musialy miec common raila i nne bajery. moze i koszty beda wieksze ale tylko przy serwisie na pewno nie w zuzyciu paliwa. a tak nawiasem mowiac EGR w silnikach z common rail'em pozwalaja ograniczac spalanie.

 

pobawie sie w ekologa teraz- placisz za traktor z jakas tam norma emisji i zatykasz rurke- analogicznie- cala wies placi za odbior smieci a ty stwierdzasz ze nie bedziesz i wywalasz to do pobliskiego lasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

a ja chciałbym wtrącic wątek momentu obrotowego... jaki jest w 120 KM zetorze a jaki w 120 KM np fendt;a ? dla mnie to jest tez wazne przy wkręcaniu silnika na wieksze obroty, a ta norma tylko pogarsza to...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Czy ktoś wie ja dokładnie działa zawór egr.

Czy otwiera przepływ na wolnych obrotach ,czy na dużych ,czy pod obciążeniem czy bez.

Ja myślę że na wolnych jest otwarty a zamyka się gdy chcę przyśpieszyć.

W zetorze przepływ jest cały czas.

Czy ktoś ma euro3 .Tam jest na rurce jakiś wymiennik ciepła i elektrozawór albo jakiś czujnik z tego co widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Przeczytałem wszystko.

Z tego wynika że rurka powoduje zmniejszenie emisji tlenków azotu ale zwiększeniu ulega emisja tlenku węgla ( CO czyli czad ) oraz węglowodorów . Silnik ma mniejszą sprawność więc potrzeba więcej paliwa żeby wyrównać , oraz mocniej dymi .

Ciekawe co na to ekolodzy .

Co to za ekologia , nie wspominając już o tym że to powinno być regulowane zaworem i nie może działać na zimnym silniku.

EGR pozwala zmniejszyć zużycie paliwa w common-rail ale w zakresie średnich obciążeń.

Przy dużym obciążeniu rośnie zużycie paliwa bo póżniejszy jest wtrysk silników z normą euro .

Tak sądzę , chyba że jest przyśpieszany przez komputer.

Lepiej jest kupić większy traktur i mniej go obciążać niż mniejszy i go piłować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Common rail to nie bajer a powszechność w dieslach, pompowtryskiwacze odchodzą w niebyt. Przy normie Euro 5 stosowany jest dodatkowy układ wtryskujący środek AdBlue, na początku nasi pomysłowi przewoźnicy zastępowali go wodą i dalej działało choć ciut słabiej. Najciekawsze że ten roztwór mocznika jest silnie korozyjny i zamarza przy -11. Na każde 100 km w ciżarówce trzeba dodac go prawie 2 litry, w/g normy 6%w stosunku do zużytego paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

To we dwóch będziecie jeździć , jeden kierował a drugi sypał przed traktorem, czy za, a może do tłumika :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beorn    1
Przeczytałem wszystko.

Z tego wynika że rurka powoduje zmniejszenie emisji tlenków azotu ale zwiększeniu ulega emisja tlenku węgla ( CO czyli czad ) oraz węglowodorów . Silnik ma mniejszą sprawność więc potrzeba więcej paliwa żeby wyrównać , oraz mocniej dymi .

Ciekawe co na to ekolodzy .

Co to za ekologia , nie wspominając już o tym że to powinno być regulowane zaworem i nie może działać na zimnym silniku.

EGR pozwala zmniejszyć zużycie paliwa w common-rail ale w zakresie średnich obciążeń.

Przy dużym obciążeniu rośnie zużycie paliwa bo póżniejszy jest wtrysk silników z normą euro .

Tak sądzę , chyba że jest przyśpieszany przez komputer.

Lepiej jest kupić większy traktur i mniej go obciążać niż mniejszy i go piłować.

w ktorym miejscu wyczytales ze sparawnosc spada?? tlenki azotu sa bardzo toksyczne i lepiej jest je eliminowac. cos mi sie nie podoba twoja teoria z tym pozniejszym wtryskiem-jutro na to odpowiem. wtrysk i tak musi byc wczesniejszy przy duzych obrotach, wyprzedzenie zaplonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Na póżnym wtrysku silnik pali więcej paliwa i dymi czarnym dymem , chyba że się mylę .

zetor 11441 euro 2 ma wyprzedzenie 15 stopni , euro 3 już 13 stopni.

dla porównania w bizonie jest 29stopi

Dlaczego wcześniej nie robili takich silników skoro rzekomo palą mniej.

Tylko wsadzić rurkę i już.

Ciągniki z mechaniczną pompą wtryskową nie mają wyprzedzenia zapłonu .kąt wtrysku jest stały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75
zawsze jest jakiś kąt wyprzedzenia wtrysku

Chodziło mi o to że kąt wtrysku jest stały i nie zwiększa się przy wzroście obrotów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
Ciągniki z mechaniczną pompą wtryskową nie mają wyprzedzenia zapłonu .kąt wtrysku jest stały

A nie do końca :P Pompy rozdzielaczowe zwykle posiadają regulator kąta wtrysku który zmienia go wraz ze wzrostem obrotów, choć spotkałem też regulator w pompie sekcyjnej, jednak tam służył do lepszego rozruchu w niskich temperaturach i był przestawiany ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

mówimy tutaj o zetorze

Czy ktoś ma 11441 z rurką tak jak ja.

Proszę o wypowiedzi na temat ciągnika .

Jak się rusza z obciążeniem i czy u was też leci wtedy chmura czarnego dymu?

A może w tej rurce jest jakiś dławik a ja go nie mam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek3222    3

Ja mam Zetora 10641 z 2003 roku , i wczoraj dłuższy czas szukałem tej rurki ,ale u mnie nic takiego nie wystepuje ,a ciągnik też do 1500 obr. jest mułowaty i dymi pod obciążeniem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Mają zazwyczaj odśrodkowy regulator kąta wyprzedzenia zapłonu, który zwiększa wyprzedzenie ze wzrostem obrotów, oprócz tego jest też wyprzedzenie ustawiane podczas montażu pompy. Bez wyprzedzenia wtrysku traktor ( silnik ) nadawał by sie tylko do smażenia jajek i gotowania wody na herbatę. Co do rurki, to przekrój jest tak dobrany by było jak najprościej i efektywniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@wojtek3222 ale Twój spełnia normę Euro I czy Euro II???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek3222    3

Właśnie wydaje mi się ,że Euro 1 , dopiero pózniej były wprowadzane modele z Euro 2 . Ale tu pytanie dlaczego mój choć nie posiada tej rurki to też do 1500 obr . min jest mułowaty i ma małą moc ??

PS. Sprawdzałem przed chwilą w świadectwie homologacji i nie ma tam norm spalin jest tylko typ silnika 1303 ,a w necie znalazłem coś takiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Zetor_10641 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
Ale tu pytanie dlaczego mój choć nie posiada tej rurki to też do 1500 obr . min jest mułowaty i ma małą moc ??

Pewnie dlatego :P

Żadne turbo na małych obrotach nie daje "roboczego" ciśnienia.

W Zetorze dochodzi do tego turbina o dużej bezwładności i dlatego ciągnik ma laga poniżej 1500rpm. W nowszych modelach jest jeszcze ta rurka do zaczadzenia silnika i to już wogóle katastrofa :)

 

PS: Te normy Euro (w zasadzie to chyba Tier) w których latach były wprowadzane? Zastanawiam sie jaką norme spełnia mój ciągnik, gdzieś czytałem że Perkins 1004-4T to Tier-2 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

zetor 10641 z silnikiem z1303 spełnia normę euro 2.

wyczytałem to z ulotki reklamowej.

ma inną przednią część maski.

myślę że oprócz dużej bezwładności turbiny ma recylkulację wewnętrzną tzn krótko otwiera się zawór wydechowy i spaliny pozostają w cylindrze

dlatego jest mułowaty i dymi

mój ma typ 1404 odpowiednio 1304 dla 10641 i ma recylkulacje zewnetrzną w postaci rurki

tak czy tak to i tak muł roboczy który nielubi ani wysokich ani niskich obrotów .

a może ten czarny dym nie jest wcale taki szkodliwy ,może to po prostu czysty węgiel .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beorn    1

chyba raczej dluzej pozastaje otwarty ten zawor. macie silnik 4 litrowy i ponad sto kucykow i musicie sie pogodzic ze dziura jest i bedzie. ostatnio jezdzilem 7441 ktora ma norme teir trzy i wcale turbo dziury tak nie czuc no ale jak wsiadlem 12441 to dziure czuc i nic w tym dziwnego. w slabszych modelach turbina ma mniejsza bezwladnosc i raczej poprawia moment niz moc no a w najmocniejszych wersjach ma zadanie wykrecenia wiekszej mocy

niechcecie miec dziury to zrobcie jakies bi-turbo jedna wieksza a druga mniejsza a nalepiej to by komprresor sie sprawdzil :P (ciekawe jakie byloby spalalnie z kompresorem hehe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dariusz123456789
      Witam nie mogę uzyskać wysokiego pedału hamulca prawego zetor 72 11 ( nowa pompka,wyrównywacz, przewód cylinderek i szczęki proszę o pomoc
    • Przez ZimowyZolnierz
      mam problem z zetorem 9540 jak w tytule traktor po wciśnięciu pedału sprzęgła hamuje, od czego zacząć poszukiwania? Dodatkowo jak obsługiwać wzmacniacz momentu obrotowego (pierwszy traktor z tego typu bajerami) skrzynia 4 biegowa.
    • Przez toobek
      Witam. Mam taki problem, mianowicie orałem zawsze moim Zetorem 7211 pługiem 3 skibowym Unia Grudziądz. Orałem zawsze na trybie pracy hydrauliki POZYCYJNA i ustawiałem głębokość kołem pługa. Wszystko szło pięknie orka ładnie szła. Niestety mam bardzo zakamienione pola i postanowiłem przetestować pług z jakimś zabezpieczeniem. I tak przetestowałem już 3 pługi. Problem polega na tym że te pługi były cięższe, brały szerzej na skibę i na POZYCYJNEJ i kole podporowym ciągnik nie mógł uciągnąć nawet mój obecny pług Unię TUR 35. Przestawiłem więc tryb pracy hydrauliki na MIESZANA i ciągnik bez problemu ciągnie pług nawet przy głębokiej orce tylko nie mogę ustawić głębokości orki. Raz głębiej raz płyciej. Gdy przednie koła wpadną w dołek to pług potrafi wyskoczyć gdy wjadą na górkę to pług zagłębia się po ramę. Proszę o radę czy da się coś z tym zrobić czy jednak muszę wrócić do starej uni Grudziądz. Myślę nad pługiem obrotowym chociaż 2 skibowym ale boję się że będzie to samo. A pola mam nie regularne zakamienione i teren górzysty. Jest jakaś rada na to z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    • Przez ZimowyZolnierz
      Witam w katalogu części naszego Zetora występują 4 świece żarowe w głowicy, natomiast fizycznie mamy świece płomieniową w kolektorze. Czy to oznacza że głowica jest nieoryginalna czy w starszej wersji z mostem zetorowskim po prostu tak jest? Oraz mam mega problem z rozruchem, w mrozy jak złapie początkowo chodzi na jeden cylinder, pora się szykować do remontu?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj