Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa bezorkowa

369 odpowiedzi na ten temat

#121 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 19:34

Uprawa bezorkowa @Hubert a twój ojciec wtedy orał?

Gdzieś kiedyś przeczytałem, że w 1 roku uprawy bezorkowej jest zauważalny spadek plonu, a później on rośnie poprzez gromadzenie się resztek roślin w górnej warstwie gleby - prawda to?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa bezorkowa Dzisiaj, 19:05
  •  

#122 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 12 kwiecień 2011 - 20:40

Uprawa bezorkowa

Ja po qq mam buraki cukrowe raz talerzem po czym gruber z siewem poplonów na głęboko, po talerzach EM na rozkład słomy czasami mocznik lub RSM jak mam na zbyciu
Co do resztek tak a przy okazji osłaniają glebę przed erozji, tyle że za dużo resztek=brak roślin ;)

To kiedy zbierasz tą qq że jeszcze siejesz poplon? :blink:

#123 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 20:47

Uprawa bezorkowa W terminie zbioru ;) on ma się tylko pojawić aby kontrola w razie co się nie czepiała, co niektórzy pszenice po qq sieją i jest dobrze

Mateusz w drugim roku w pierwszym u Mnie było na tym samym poziomie, największy kryzys plonowania to 3 nawet do 5 roku u mnie to 3 rok bo miałem poletka doświadczalne i na pozostałej części areału nie popełniałem sporej części błędów co spowodowało, że kryzys był mały i krótki

#124 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 21:05

Uprawa bezorkowa Jasiu no wiesz można dokładniej bo jedni koszą qq końcem września drudzy w styczni a nawet marcu ;) , to że pszenica oz po qq to mnie raczej nie dziwi ;) jaka to roślina na poplon?

#125 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 21:23

Uprawa bezorkowa Już pisałem, tyle razy... dobra ale piszę ostatni, gorczyca, wyka, łubin co popadnie
qq koszę w zależności kiedy dojrzewa, ale jeszcze się nie zdarzyło abym w drugim tygodniu listopada w polu robił, a tak jak nie ma atrakcji to październiku kończę ze wszystkim

#126 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 21:36

Uprawa bezorkowa

Zacznijmy od tego, że to temat o uprawie uproszczonej czyli z orką a nie bezorkowej

Błąd.
Uprawa uproszczona = bez pługa.

Co ile lat wapnujecie glebę w uprawie uproszczonej?
Robicie badania jej ph?
Jak to u Was wygląda?

#127 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 21:48

Uprawa bezorkowa To w takim razie czym się różni uproszczona od bezorkowej i od siewu bezpośredniego? ;)
Badania co dwa lata, wapno co 4

#128 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1074 postów

Napisany 13 kwiecień 2011 - 07:22

Uprawa bezorkowa Przypadkiem trafiłem na http://www.rolnictwo-utu.pl/

#129 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 kwiecień 2011 - 11:30

Uprawa bezorkowa

@Hubert a twój ojciec wtedy orał?

Gdzieś kiedyś przeczytałem, że w 1 roku uprawy bezorkowej jest zauważalny spadek plonu, a później on rośnie poprzez gromadzenie się resztek roślin w górnej warstwie gleby - prawda to?

Całe życie pod qq orał... od tego roku na piaskach (niecałe 90ha) chcemy wprowadzić system bezorokowy przy uprawie qqrydzy

#130 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1744 postów

Napisany 13 kwiecień 2011 - 11:39

Uprawa bezorkowa a nie lepiej spróbować najpierw na jakimś mniejszym kawałku??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 kwiecień 2011 - 17:13

Uprawa bezorkowa No właśnie tak robię :P 90ha to nie jest nawet 50% zasiewów kukurydzy :P heh

#132 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1744 postów

Napisany 14 kwiecień 2011 - 17:32

Uprawa bezorkowa ale 50% to nie mały kawałek :P

#133 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 14 kwiecień 2011 - 18:17

Uprawa bezorkowa Hubert u Ojca 100% w mulcz idzie ;) Także na jesień może razem będziemy qq szukać :( bo Ja jakoś mało optymistycznie do tego podchodzę, niby JJ i Wój mam doradzali jak uprawiać, niby maszyny do uprawy bez płużnej są ale jakoś Mnie to do końca nie przekonuje, choć jak dzisiaj byłem na polu to wygląda jakby było zaorane z wałem i posiany na tym poplon. Jutro nie będę zwiedzał tylko szalał z uprawowym :D
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#134 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 14 kwiecień 2011 - 18:48

Uprawa bezorkowa mulcz dziala kojaco na rosliny, chroni przed wszystkimi rodzajami erozji, i co dla mnie najbardziej przewrotne chroni przed zachwaszczeniem :blink: .

na polach nieoranych jest mniej chwastow :huh: , druga sprawa, ze nasiona sa na wierzchu wiec prawdopodobnie wiekszosc powschodzila i zabieg moze byc bardziej skuteczny.

z moich doswiadczen najwieksza trudnosc przynajmniej na moich glebach sprawia kompleksowe podejscie. praktycznie trzeba myslec juz dzis przed przyszlymi zasiewami. jesli narobie kolein sypiac nawozy (oczywiscie, ze to zrobilem), to nie bede mogl nisko skosic, itp. itd.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#135 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 14 kwiecień 2011 - 20:25

Uprawa bezorkowa a kiedy dajecie herbicyd nieselektywny z glifosatem jako substancją czynną? jesienią czy wiosna? na rżysko czy uprawione pole?

#136 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 kwiecień 2011 - 20:37

Uprawa bezorkowa A czy taka częściowa uprawa uproszczona ma sens? Czyli płytsza orka, gruberowanie po ściernisku(na różne głębokości), głęboszowanie co 4 lata i poplony? Czy taki sposób ma sens czy lepiej już przejść na bezorkową uprawę i nie bawić w półśrodki? Bo myślę nad przejściem na taki sposób ale na razie jest brak pieniędzy na maszyny więc na razie muszę jeszcze trochę poczekać.

Fajny pomysł. Połączenie grubera i talerzówki.
http://www.bomet.pl/...a_tekst-39.html

#137 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 16 kwiecień 2011 - 20:09

Uprawa bezorkowa @brzozak2 możesz bardziej opisać sprawę chwastów w tego typu uprawie?

#138 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 05 maj 2011 - 09:54

Uprawa bezorkowa najpierw niszczy sie je mechanicznie, nawet 3 razy. nasiona sa w wierzchniej warstwy, wiec szybko wschodza i jest mozliwe ich zniszczenie.

pozniej herbicydami, w rzepaku sprawa wyglada tak, ze jesienia po przedplonie ze zboz mialem duzo samosiewow pszenicy. wjechal srodek, ktory podzialal na nie, ale same rosliny zostaly do konca okresu wegetacji i przez zime. wiosna okazalo sie, ze zajely miejsce w ktorych pojawilyby sie chwasty dwuliscienne, z ktorymi nie walczy sie juz tak latwo.
analogicznie sytuacja wyglada z pszenica, dopiero 2 tygodnie temu wjechalem z pierwszym zabiegiem na chwasty, a w tej sianej po burakach do tej pory nie robilem.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#139 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów

Napisany 05 maj 2011 - 10:01

Uprawa bezorkowa @brzozak to w jakich fazach rozwojowych masz pszenice?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 05 maj 2011 - 11:31

Uprawa bezorkowa faza pierwszego kolanka - ta wczesniejsza.