Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa bezorkowa

371 odpowiedzi na ten temat

#101 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:24

Uprawa bezorkowa a kto mowi, zeby spulchniac tylko plytko?

jest mnostwo osob w polsce, ktorym rodzi lepiej bez orki...
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa bezorkowa Dzisiaj, 14:32
  •  

#102 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1071 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:25

Uprawa bezorkowa Może nie jestem za bardzo w temacie ale chciałem zauważyć jedną jedyną rzecz. Mianowicie dużo mówi się o uprawie bezorkowej ale nikt nie mówi o sprzetach do tej uprawy! Agregaty do uprawy bezorkowej wyposażone są w elementy, które pracują na głębokościach 25-40cm. To głębiej niż część z nas wykonuje orkę. :) Jeden przejazd takiego agregatu i pole wygląda lepiej niż po orce. (piszę z obserwacji - sprzęt mojego sąsiada).

Większości wydaję się, że bezorkowo to znaczy polecieć c360 z kultywatorem po rżysku i poznaniakiem zasiać w to pszenice. To nie tak wygląda. Właśnie o to chodzi aby mieć tak wyspecjalizowane sprzęty aby pomijając długotrwałą orkę jednoczesnie uzyskiwać ten sam efekt na polu.

Rolnicy po prostu mylą pojęcie uprawy bezorkowej ze zwykłym "zapuszczaniem" gleby. :)

#103 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:32

Uprawa bezorkowa Jaki agregat robi na 40cm :blink: chyba głębosz albo wszystko-uprawiający za jednym zamachem agregat z wysp

Właśnie o to chodzi aby mieć tak wyspecjalizowane sprzęty aby pomijając długotrwałą orkę jednoczesnie uzyskiwać ten sam efekt na polu.

Moje graty:
agregat talerzowy ze szrotu
gruber pospawany z dwóch żeby więcej rzędów miał
kret
siewnik do qq i buraka
poznaniak
uprawowy pożyczam
i jakoś 6 lat bez pługa :) więc po co specjalistyczne :blink:

#104 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 15:16

Uprawa bezorkowa JanekJelonek@ A jakie masz plony kolego przy systemie bez orkowym ??

#105 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2011 - 15:32

Uprawa bezorkowa takie jak pod zdjęciem w galerii

#106 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1089 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 20:20

Uprawa bezorkowa Kilka lat eksperymentuje z uprawa bez orki. Najważniejszy jest płodozmian. Głębokość uprawy zależy od ilości resztek. Buraki w ubiegłym roku plon lepszy jak u sąsiadów, korzenie proste i długie. Dłuższe niż głębokość uprawy.

Edytowany przez ansu, 11 kwiecień 2011 - 20:21.

#107 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 09:24

Uprawa bezorkowa JanekJelonek@ moje plony to twoich się tak odnoszą
Kukurydza: 12 do nawet 15t przy wilgotności 30% a u mnie tak samo
Pszenica Ozima 9-12 ton moja średnia roczna to 9,2t/ha
Rzepak 4,3-4,8t u mnie tak samo
tylko ż ja nie mam czarnoziemów tylko pola 2-3 klasa i kawałem 1

#108 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 10:32

Uprawa bezorkowa wiesz co to jest klasa ziemi? ;) bo u mnie czarnoziem jest też na II klasie a u znajomego brunatna jest na I także klasa ziemi mówi tyle co nic.
Skoro plonowanie jest na podobnym poziomie to dlaczego wypisujesz brednie, że przy bezorkowej plony są mizerne? :blink:
A tak z czystej ciekawości jak w zeszłym roku wydusiłeś średnio ponad 9t/ha :blink: pochwal się bo jestem mocno ciekawy mi średnia wyszła tonę mniej
Edit:
rzepak 4,3-4-8t ta ciekawe klasa II i III ciekawe
Mój odnośnik
tutaj rzepak 3,8t i klasa III i IV :lol:

Edytowany przez Profil usunięty, 12 kwiecień 2011 - 10:46.

#109 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 14:21

Uprawa bezorkowa Ale z kim Ty Jasiu się kłócisz ??

@Losie13 przedstaw agrotechnikę uprawy poszczególnych roślin wraz z uprawą pożniwną,przedsiewna, nawożeniem oraz ŚOR. Wtedy Twoje posty będą wiarygodniejsze (uwzględnij pełne nazwy ŚOR)

#110 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 860 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 kwiecień 2011 - 15:28

Uprawa bezorkowa U nas jest osoba która sieje bezorkowo, wszystko robi sześćdziesiątką na głębokość ok 7cm max do 10, i sieje tylko na zmianę Ostropesz i Pszenicę, ale plony na polu mieszanym(ok 10ha IV,V,VIklasa) osiąga 7t/ha, a na III klasie ciężkiej 8-8,5t/ha. Uprawia to zwykłą talerzówką z wałkiem, kultywatorem z podwójnym wałkiem no i jeszcze ta brona łopatkowa i to wszystko

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 16:22

Uprawa bezorkowa Hubert ale ja się nie kłócę, cały czas mu udowadniam że jest przyczepiony na stałe do pługa i nie wie nic jak się bez niego obejść ;)
Co to jest Ostropesz? jakiś wielki perz? :D :huh: bo nie ma zielonego pojęcia, jak na taką płytką uprawę to musi mieć gorczycę na rozluźnienie, C-360 jest lekkie więc ziemi nie ugniecie więc jak długo tak uprawia to plon może mieć na wysokim poziomie

#112 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 860 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 kwiecień 2011 - 16:37

Uprawa bezorkowa Zadnej gorczycy nie sieje. Pomyliłem się chodzi mi o ostropest. On nawozi głównie pod ten ostropest a na pszenice to tylko średnie dawki saletry + jakieś odżywki, siew ok 130kg/ha i starym talerzowym mccormickiem.

#113 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 17:20

Uprawa bezorkowa Sieje ktoś z was qq w mulcz? Jak to wygląda?

A glifosat lepiej dać na rżysko, czy podorać i pobudzić chwasty do rozwoju i jak wzejdą to dopiero opryskać?

#114 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 17:41

Uprawa bezorkowa Zacznijmy od tego, że to temat o uprawie uproszczonej czyli z orką a nie bezorkowej ;) ale olać to
Ja sieję qq bez orki ;)
U Mnie wygląda to w następujący sposób:
zbieram rzepak następnie uprawa na max 10cm ale najczęściej 6-9cm, w tym zabiegu od razu sieję poplon, na jesień kolejny raz talerzówka aby zniszczyć poplon (który stanowi masę organiczną) po czym gruber na 25-30cm oraz sianie poplonu rolno-środowiskowego na wiosnę talerz do niszczenia poplonu po czym siew w dogodnych warunkach glebowych i atmosferycznych. Wysiew nawozów oraz opryski z EM wykonywane między zabiegami uprawiającymi glebę. Obecnie dzięki nowemu koniu pociągowego na przód idzie talerz a z tyłu gruber B)
Jakby co to dawaj na PW

#115 Share Marrus

Marrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 18:04

Uprawa bezorkowa A mam pytanie co myślicie o tym żeby tak zrobić :
1) zebrać zboże
2) potem Roundup na ściernisko
3) potem bronami lekkimi przejechać po razie aby dało zasiać poplon (gorczyca , łubin i inne takie )
4) na wiosnę na to gnój
5) potem to glebogryzłk
6) później

#116 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 18:38

Uprawa bezorkowa A jak jest po zbiorze qq na ziarno? Nie ma problemu z zasianiem rośliny następczej?

To prawda, że resztki roślin, które nie zostaną przyorane chronią małe rośliny przed wysmoleniem w zimę?

Sory, że tyle pytań, ale jestem laikiem w tym temacie, a interesuje mnie to. ;)

#117 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 18:43

Uprawa bezorkowa Marrus jak dla Mnie źle bo po pierwsze za płytko po drugie jak ściernia poleży do wiosny to glebogryzarka będzie miała za***iście ciężko, mróz nie wymrozi ziemi i jej nie rozkruszy, a do tego ile wody ucieka

Paweł bo zakładam, że tak masz na imię
Ja po qq mam buraki cukrowe raz talerzem po czym gruber z siewem poplonów na głęboko, po talerzach EM na rozkład słomy czasami mocznik lub RSM jak mam na zbyciu
Co do resztek tak a przy okazji osłaniają glebę przed erozji, tyle że za dużo resztek=brak roślin ;)

#118 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 19:01

Uprawa bezorkowa Tak w ogóle to mam na imię Mateusz. :lol:

A często na jakiś filmach czy fotach widać jak sieje się qq po qq. Nie ma to zbytniego wpływu na plon? Bo w uprawie płużnej to mówi się, że można siać nawet do 10 lat bez spadku plonu.

#119 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 19:16

Uprawa bezorkowa Ja siałem , tzn ojciec bo ja gówniarz jeszcze byłem, 12 albo 14 lat pod rzad kukurydzę na tym samym polu. I efekt był taki, że z roku na rok plon był coraz wiekszy a pole coraz lepsze, ładniejsze, o lepszej strukturze, próchnicy itd....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 19:16

Uprawa bezorkowa Aha sorki
Ma, przy uprawie w monokulturze jest spadek plonu zarówno przy pługu jak i bez ;) No chyba, że sypie się wszystkie składniki odżywcze które wchłania qq