adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Koledzy maniek i cinek czemu milczycie??? wiec co mam zawiesc probke ziemi o zbadania ph teraz jeszcze czy moze odrazu juz czyms nawozic teraz j? sadze juz wiem na wiosne jeszcze nie wiem czy zielone czy frigo a wczesniej na tym polu byl rzepak w tym roku . pozdro

 

aha i powiedzcie migrodzic suiatka czy pastuchem jak myslicie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

aby zabadać ziemię to musisz z odpwoiedniej głebokości probkę zebrać pastuchem czy siatka wybór zalezy od ciebie dzika zwierzyna nie robi szkód w uprawie truskawek jedynie złodzije moga kraśc a nawet siatka ich nie powstrzyma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Oki mam problem w końcu udało się wydobyć foty z telefony (nie posiadam aparatu) gdzie je wstawić? Ktoś pytał o wapnowanie pod truskawki tak się składa, że nigdy nie było konieczności a przynajmniej odkąd ja odpowiadam za ochronę i nawożenie Ph 5,8-6,1 na poziomie systemu korzeniowego.

 

Co do próbek pobieram z głębokości 20cm z rzędów truskawek wczesną wiosną.

 

Rzepak ok przed truskawką może być. U mnie w tym roku przygotowanie wyglądało tak:

stanowisko po rzepaku właśnie

gruber, talerzówka, gruber aż wszystko rozpadło się na pył

głębosz 70cm

orka 38-40cm z wałem Campbell+Crosskill

superfosfat potrójny 140kg/ha

brona wirnikowa 15cm

sadzenie

deszczowane od razu po sadzeniu

drugie deszczowanie po 4 dniach

jeśli będzie ciepło przewiduje 1 zabieg fungicydem

gdyby jakimś cudem przeschło glebogryzarka między rzędami

 

więcej strat robią ludzie... wzywać policje bez żadnego ale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Oki mam problem w końcu udało się wydobyć foty z telefony (nie posiadam aparatu) gdzie je wstawić? Ktoś pytał o wapnowanie pod truskawki tak się składa, że nigdy nie było konieczności a przynajmniej odkąd ja odpowiadam za ochronę i nawożenie Ph 5,8-6,1 na poziomie systemu korzeniowego.

 

Co do próbek pobieram z głębokości 20cm z rzędów truskawek wczesną wiosną.

 

Rzepak ok przed truskawką może być. U mnie w tym roku przygotowanie wyglądało tak:

stanowisko po rzepaku właśnie

gruber, talerzówka, gruber aż wszystko rozpadło się na pył

głębosz 70cm

orka 38-40cm z wałem Campbell+Crosskill

superfosfat potrójny 140kg/ha

brona wirnikowa 15cm

sadzenie

deszczowane od razu po sadzeniu

drugie deszczowanie po 4 dniach

jeśli będzie ciepło przewiduje 1 zabieg fungicydem

gdyby jakimś cudem przeschło glebogryzarka między rzędami

 

więcej strat robią ludzie... wzywać policje bez żadnego ale

 

Kolego a jakim fungicydem bedziesz pryskał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

witam koledzy,

 

jakies 2 tygodnie temu posadzilem mloda truskawke i wszystko pieknie ale wychodza juz z gleby chwasty. pole bylo przed sadzeniem pryskane glifosatem duza dawka. glownie jest to perz i inne "lekkie" chwasty ale kielkuja szybko i niektore maja juz ponad 1 cm. Robic cos tej jesieni czy juz czekac do wiosny na srodek doglebowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

ja 2 tyg po posadzeniu pryskałem devrinolem, ale niestety też zaczęły już wyłazić widocznie taki urok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Ja swoje posadziłem 26dni temu. Ładnie rosną, niestety chwasty również. Trochę zboża bo stanowisko po pszenżycie. Również zastanawiam się nad opryskiem. Jeśli będzie jeszcze ciepło to badyl będzie jeszcze rósł. Mechanicznie niestety nie mam jeszcze czym robić bo planuję zimą kupić jakąś glebogryzarkę. Jeśli ktoś może to niech się wypowie czy warto teraz robić jakiś oprysk czy czekać do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

mi sie wydaje ze ten chwast wymarznie ale ja i tak planuje ruszyc glebe zanim na wiosne dam doglebowy zeby byl lepszy efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a własnie piszecie o kupnie glebogryzarki, to powiedzcie na co zwracac uwage przy wyborze ? co jest wazne a co tylko bajer? i jaka szukac i czy uzywane sa cos warte czy raczej nowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prome kolego a gdzie taka mozna zdobyc??? ktos jeszcze tajkie produkuje czy tylko uzywki gdzies szukac???? bedzie pasowac do truskawek???chyba jakies przerobki sa konieczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Akpil i Unia produkują dobre glebogryzarki,nie jestem pewnien ale nowe kosztują 4-7tyś.

Po ilu latach krzewy truskawki przestają dobrze rodzić i trzeba je likwidować?

Edytowano przez Rolnik1111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prome    0

Kup kramik i poszukaj, czasami znajdzie się używany nawet za 1000-1500zł, na allegro też są ale droższe, a nowa kosztuje około 4500zł, np http://allegro.pl/glebogryzarka-glebogryzarki-gryzka-unia-nowa-i3635701054.html

Przy sadzeniu rządków co 85cm wystarczy tylko wyrzucić trochę zębów i przestawić ten ząb z dołu na górę. Więcej przeróbek nie trzeba robić.

Choć zamiast nowej lepiej dołożyć jeszcze 2tys i kupić używaną przystosowaną pod truskawki z podajnikiem nawozów. Specjalistycznych teraz raczej nie znajdziesz. Ludzie sprzedają je po zbiorach i to tylko wtedy gdy cena jest niska, wtedy tego jest wysyp i można coś dobrego tanio dostać. Tak samo jak specjalny opryskiwacz pod truskawkę. A może ktoś z kolegów ma taki opryskiwacz do sprzedania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Specjalnie to ja biegam ze Stihlem na plecach :unsure: opryskiwacz ciągnikowy dopiero powstanie po przyszłym sezonie. Widziałem różne w wielu gospodarstwach i żaden nie zadowalał mnie w 100% jakością wykonania zabiegu. Jedyne co mają to wysoka cena ;[ dwa budują je ludzie którzy nie mają o tym pojęcia. Co do glebogryzarki trzeba dorobić osłony na rzędy, polska grudziądzka jest do kitu na cięższej ziemi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Akpil i Unia produkują dobre glebogryzarki,nie jestem pewnien ale nowe kosztują 4-7tyś.

Po ilu latach krzewy truskawki przestają dobrze rodzić i trzeba je likwidować?

 

wszystko zależy jak o nie dbasz, ale jeśli są dopryskane zdrowe i rzecz jasna nie zarośnięte to 3 max 4 lata i talerzówka, lub kopaczka/kombajn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prome    0

maniek wnioskuję że masz opryskiwacz spalinowy. Sam się zastanawiam nad zakupem na przyszły sezon. Może napiszesz coś więcej, jaką ma pojemność na ciecz roboczą, jak się sprawdza w pracy, jaka cena, a może byś polecił coś lepszego. Na allegro widziałem spalinówki 20L za około 500-700zł wydaje się że jest to śmieszna cena a więc i jakość wykonania jest bardzo słaba. Chcę kupić coś dobrego choć nie koniecznie taniego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Opryskiwacz to dobry temat w uprawie truskawki, może ktoś jeszcze się podzieli swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami.

 

Stihl SR420 właśnie taki mam nie będę pisał jaki areał pryskam nim bo jedni mnie wyśmieją drudzy nie uwierzą.

500-700 zł za taki sprzęt to dowcip nie wierzą w jakość za taką cenę mój kosztował 2000zł 7 lat temu do tej pory ich cena jest podobna. Prawdopodobnie już niedostępne w wersji 420, dobrze wydane pieniądze do tej pory tylko świeca co rok i po 200l paliwa filtr powietrza do tej pory łącznie ponad 250l spalonej mieszanki. Płaciłem za markę Stihl na pewno ale było warto. Używany do:

truskawki, warzywa zabiegi fungicydami

czyszczenie magazynu z wołków itp nie tylko u siebie

"grabienie" liści

pryskanie drzew owocowych

 

co podaje producent a jak jest

 

Pionowego zasięgu w instrukcji nie było lecz jest to 10m poziomy 12m i rzeczywiście nie są to wymysły przy czym pionowy jest bez siatki rozpraszającej z nią jest to ok 8m

W czasie oprysku użyteczny poziomy to do 8m zużycie paliwa, nie umiem powiedzieć ile to jest ale na pełnym zbiorniku paliwa 2h na max obrotach wystarcza. Tankując 98 zyskuje się kilka minut. Zbiornik cieczy 14-15 litrów to jest dość. Większy lepszy... nie prawda po 2-3 godzinach pracy wiesz dlaczego taki a nie większy. Miałem wątpliwą przyjemność wypróbować Oleo-mac czy jakoś tak ze zbiornikiem 26l + sam opryskiwacz 18kg + 2,5l paliwa masakra.

 

W użytkowaniu stopery w uszy nie jest tragicznie ale szkoda słuchu. Dobrze dopasowany wygodnie się nosi. Wibracje na wolnych obrotach odczuwalne dość znacznie w czasie pracy praktycznie brak dobre tłumienie. Jak mam opryskać kilka rośli i na plecy zakładać marolexa, który jest totalnym badziewiem idę po stihla.

Przy starym opryskiwaczu tego typu miałem wypadek, zapalił mi się w czasie pracy. Każdy wie jak pali się benzyna, usiłowałem go zrzucić kilkanaście sekund. Stihl u dołu szelek ma specjalne zapięcia wystarczy szarpnąć i już go niema max 2 sekundy. Moim zdaniem takie awaryjne odpinanie jest ważne tylko mało kto zwraca na to uwagę. Jakość wykonania na wysokim poziomie, czepił bym się tylko tego że wszystkie elementy metalowe obejmy śrubki powinny być z nierdzewki, zaczyna pojawiać się korozja choć na 7 latka nie jest źle.

jak ktoś chce coś więcej to pisać

 

 

truskawki u mnie 3 sezony i pług

Edytowano przez maniek183

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

glebogryzarka do truskawke musi miec koniecznie 1.6 m inaczej nie bedzie pasować jamam akpila i nie narzekam ale teraz bomet mam fajna glebogryzarke z napedem bocznym a co do opryskiwacza to najlepszy jest ten z dodatkowym nadmuchem powietrza albo zwykly z belkami typu fragalia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj