Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa truskawek

3674 odpowiedzi na ten temat

#501 Share adrianek4

adrianek4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 06 maj 2013 - 18:55

uprawa truskawek jak tma u was wegetacja? U mnie juz kwitna ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa truskawek Dzisiaj, 01:40
  •  

#502 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 06 maj 2013 - 21:13

uprawa truskawek ktoś wcześniej pytał o szczaw, jest jeden sposób ale dość pracochłonny, randap w opryskiwacz plecakowy, albo pędzlem po liściach, inaczej się nie da , chyba że lontrel na niego działa , ale pewnie nie

#503 Share Iskra

Iskra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 06 maj 2013 - 22:32

uprawa truskawek mam opryskiwacz plecakowy ale musiał bym skombinować jakąś osłonę chociaż wydaje mi się to dosyć ryzykowne.... hymm sam nie wiem...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 07 maj 2013 - 17:34

uprawa truskawek

ktoś wcześniej pytał o szczaw, jest jeden sposób ale dość pracochłonny, randap w opryskiwacz plecakowy, albo pędzlem po liściach, inaczej się nie da , chyba że lontrel na niego działa , ale pewnie nie

punktowo to nie ma co randapem ryzykować - bo prawdopodobnie na pewno popryskacie truskawkę - a później oprysk idzie do całej truskawki - a ta zamiera - i po plonach

sam pryskam randapem w młodych truskawkach - wychodzi najlepiej i najtaniej -tyle że z osłoną i tylko międzyrzędzia - a między krzakami jak coś jest to ludzie robią i wywalają chwast na środek międzrzędzia

u naszych zachodnich sąsiadów robi to się tak:
http://www.agrartech...ures/565176.jpg
http://www.agrartech...ures/758651.jpg
http://www.agrartech...ures/758652.jpg

żadnej zaawansowanej technologi tu nie ma - noże odkrajają opryskane pędy i oprysk nie przenosi się na truskawki - tak można sobie zachować czystość w truskawce na czas zbiorów

#505 Share Iskra

Iskra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 maj 2013 - 18:13

uprawa truskawek czyli proponujecie randap z osłoną?

#506 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 10 maj 2013 - 15:29

uprawa truskawek Można pryskać pyretroidami w czasie kwitnienia truskawek? Pojawiają się pierwsze kwiatki na truskawce a chciałem profilaktycznie żeby nie było przypadkiem żadnego robactwa. Kwiatki są pojedyncze w najwcześniejszych odmianach, ale większość i tak dopiero wychodzi. Zastanawiam się czy pryskać teraz czy poczekać i zmieszać jak będę podczas kwitnienia właściwego robić na szarą.

Oczywiście mowa tutaj o zabiegu przed lub po oblocie pszczół. Chodzi mi o kwestię zasadności tego zabiegu oraz wpływu na owocowanie (zawiązywanie się owoców).

Edytowany przez tobago, 10 maj 2013 - 15:30.

#507 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 12 maj 2013 - 08:01

uprawa truskawek jesli chcesz pryskać od robala profilaktycznie to raczej mosilanem

#508 Share DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 12 maj 2013 - 08:36

uprawa truskawek Proponuję żebyś opryskał środkiem BULLDOCK 025 SC będzie spokój z wszelkim robactwem

#509 Share sebas99

sebas99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, KPK Kumurun Team, motoryzacja

Napisany 12 maj 2013 - 14:25

uprawa truskawek u mnie też kwitną :D Panowie w sprawie chwastów to po zmieszaniu Saherbu i Lontrelu truskawki ładnie zakwitły a badyle uschło najlepiej wzieło badyle rumianowate B) , ale i inne też już podsycha i to aby po 1 dawce, a wczoraj dałem drugą :lol: Jeśli chodzi o robale to ja będę pryskał albo Decisem albo Karate

#510 Share prawi_co_wiec

prawi_co_wiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 20 maj 2013 - 20:56

uprawa truskawek Witam wszystkich. Uprawiam truskawki deserowe odm Honeoye Camarosa Darselect Florence. Chętnie wymienię się doświadczeniami z innymi plantatorami. Ja uprawiam "niewiele" ? B) w sumie ok 1 ha.

Co do herbicydów to w truskawce owocującej 2+ roku tylko doglebowo venzar jak najwcześniej da się wjechać w pole.A i tak zauważam zmiany szczególnie na Camarosie...przebarwione na jasno blaszki liściowe, głównie po silniejszych opadach, gdy rośliny "zassą" wiecej herbicydu.... Powschodowo robiłem kiedyś Lontrelem po całości plantacji i wydaje mi się , że zahamowałem rozwój roślin. owoce były szorstkie, matowe...mało smaczne. Tak ,że raczej odradzam herbicydy nalistne wiosną a już w okresie kwitnienia to nigdy bym się nie odważył. Co innego w jednorocznych...w zeszłym roku fajnie wyczyściłem sobie chwasty Goltixem. w dawkach dzielonych ( chyba 2) pobierany zarówno przez korzenie jak i liście chwastów ( do pewnego stadium).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share karllo

karllo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 21 maj 2013 - 16:10

uprawa truskawek jakie będą ceny w tym roku>?

#512 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 21 maj 2013 - 19:06

uprawa truskawek

Witam wszystkich. Uprawiam truskawki deserowe odm Honeoye Camarosa Darselect Florence. Chętnie wymienię się doświadczeniami z innymi plantatorami. Ja uprawiam "niewiele" ? B) w sumie ok 1 ha.

Co do herbicydów to w truskawce owocującej 2+ roku tylko doglebowo venzar jak najwcześniej da się wjechać w pole.A i tak zauważam zmiany szczególnie na Camarosie...przebarwione na jasno blaszki liściowe, głównie po silniejszych opadach, gdy rośliny "zassą" wiecej herbicydu.... Powschodowo robiłem kiedyś Lontrelem po całości plantacji i wydaje mi się , że zahamowałem rozwój roślin. owoce były szorstkie, matowe...mało smaczne. Tak ,że raczej odradzam herbicydy nalistne wiosną a już w okresie kwitnienia to nigdy bym się nie odważył. Co innego w jednorocznych...w zeszłym roku fajnie wyczyściłem sobie chwasty Goltixem. w dawkach dzielonych ( chyba 2) pobierany zarówno przez korzenie jak i liście chwastów ( do pewnego stadium).

jakie dawki Goltixu stosowales i w jaka pore dokladnie?

#513 Share prawi_co_wiec

prawi_co_wiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 maj 2013 - 20:39

uprawa truskawek

jakie dawki Goltixu stosowales i w jaka pore dokladnie?

dawki nie pamiętam , na pewno dokładnie z zaleceniami na opakowaniu. dawałem dawkę dzieloną 2X w odstępie 7-10 dni.

termin był już dość późny bo to był czerwiec na pewno. truskawki były dwa razy ręcznie pielone ( w tym raz chwast prawie do kolan) co mnie mocno podk.rwiło i zakupiłem Goltix. ziemia była świeżo wzruszona i wolna od chwastów (wyrwane chwasty wyschły na popiół) , choć pewnie coś znowu kiełkowało. po dwóch dawkach spokój miałem do jesieni. całość była zostawiona na sadzonki ( Florence) i w związku z tym nie było żadnej mechanicznej walki z chwastami. w tym roku wiosną rzuciłem tam venzar i jedno pielenie motykami i są względnie czyste.

Kto uprawia Darselect? jak radzicie sobie z chorobami liści? często w okresie takim jak teraz ( koniec kwitnienia) wyskakują brązowe plamy na liściach tej odmiany i zwija liście , które w końcu zasychają. Nie wiem co to za choroba...na pewno nie biała plamistośc i nie wydaje mi się ,żeby była to czerwona. Jestem na pocxzątku przygody z tą odmianą i póki co jest to najpoważniejszy problem.

#514 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 21 maj 2013 - 21:06

uprawa truskawek a nie lepiej np na czysta glebe wczesna wiosna dac Devrinol pozniej tuz przed kwitnieniem Venzar a po zbiorach np Lontrel? co sadzicie o takiej mieszance?

u mnie też kwitną :D Panowie w sprawie chwastów to po zmieszaniu Saherbu i Lontrelu truskawki ładnie zakwitły a badyle uschło najlepiej wzieło badyle rumianowate B) , ale i inne też już podsycha i to aby po 1 dawce, a wczoraj dałem drugą :lol: Jeśli chodzi o robale to ja będę pryskał albo Decisem albo Karate

w kwitnienie pryskasz Lontrelem? nie sparzy truskawki?

#515 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 21 maj 2013 - 21:40

uprawa truskawek Lontrel u nas po zbiorach sie stosuje...

jakie będą ceny w tym roku>?

Wlasnie, slyszal ktos jakies prognozy cen? Cos wyjatkowo cisza jest jak na te pore juz... ;)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#516 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 maj 2013 - 09:17

uprawa truskawek @marcin974, a przed zbiorami co stosujesz? mysle o owocujacych truskawkach, nie mlodej.

#517 Share sebas99

sebas99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 22 maj 2013 - 14:27

uprawa truskawek

a nie lepiej np na czysta glebe wczesna wiosna dac Devrinol pozniej tuz przed kwitnieniem Venzar a po zbiorach np Lontrel? co sadzicie o takiej mieszance?

w kwitnienie pryskasz Lontrelem? nie sparzy truskawki?

wtedu jeszcze nie kwitły próbowałem w czasie kwitnienia w tamtym roku i owoce były ładne, krzaków tez nie spaliło

Edytowany przez sebas99, 22 maj 2013 - 18:07.

#518 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 maj 2013 - 16:20

uprawa truskawek @sebas99, a po zbiorach czym pryskasz?

#519 Share sebas99

sebas99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 22 maj 2013 - 18:12

uprawa truskawek to zależy co mam pod ręką :D Ale też lontrelem albo saherbem w każdym roku zmieniam prawie oprysk aby chwasty się nie przyzwyczaiły W tym może zastosuje Venzar albo Lenazar jeszcze nie miałem przypadku aby jakaś truskawka mi uschła przez oprysk( nie licząc tej jednej wpadki i pierwszego rządka od drogi którą pryskałem huragan zrobił swoje :lol: :lol: :lol: :lol:

Ja na honeoye nigdy nie pryskam goltixem bo mój sąsiad tak zrobił i mu całą plantacje wysuszyło podobno jest na niego bardzo wrażliwa wole sprawdzone środki

Ja jak coś to w międzyrzędziach pryskałem Bastą z osłoną B) Wszystko wysuszyło(oczywiście aby chwasty) później aby pielnikiem przejechałem i po sprawie :P

Edytowany przez sebas99, 22 maj 2013 - 18:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 maj 2013 - 20:14

uprawa truskawek a Basta po rozlogach nie trafia do truskawki?