adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

tomn95    51
13 godzin temu, tomek9149 napisał:

Witam. co myślicie o ferdygacji wiosna zamiast posypowego nawozenia?. 

Fertygacja to tylko nawożenie uzupełniające 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertus1    0
Chciałbym zrobić ferdygacje w uprawie truskawek. Myślałem nad dozownikiem inżektorowym. Od czego zacząć budowę takiego systemu podawania nawozów. Nawadniania kropelki oczywiście mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11
12 godzin temu, tomn95 napisał:

Fertygacja to tylko nawożenie uzupełniające 

Kto Ci takich bzdur naopowiadał ? A na foli co zastosujesz, psypowo może ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Nawożenie podstawowe stosuje na jesieni. Fertygacja nigdy nie powinna być traktowana jako podstawa. Podstawa jest nawożenie posypowe oparte o analizę gleby. Robie tak od x lat i jest dobrze, zresztą doradcy z firm nawozowych mówią tak samo. Musisz się jeszcze sporo nauczyć jak widać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja truskawkę mam na wysokich bo prawie 40 centymetrowych wałach wyłożonych folią. Jak mam zrobić nawożenie posypowe?

a co Ci powiedzą doradcy? Żebyś nawozu nie kupował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Wtedy sypiesz pod krzak nawóz tylko to wymaga wiecej pracy. To trzeba bylo wyłożyć agrotkanina ona przepuszcza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11
Napisano (edytowany)
5 godzin temu, tomn95 napisał:

Wtedy sypiesz pod krzak nawóz tylko to wymaga wiecej pracy. To trzeba bylo wyłożyć agrotkanina ona przepuszcza. 

Hahaha co ty gadasz pod każdy krzak. Sa plantatorzy co maja po kilkadziesiąt hektarów pod folia i wyobraż sobie jak latają i podsypują... Nie mów komuś że musi sie sporo nauczyć skoro sam wypisujesz brednie. Przed założeniem oczywiście normalnie nawozenie posypowe ale jak juz jest folia to tylko i wyłącznie fertygacja. Tylko nie dozownikiem inżektorowym a jakims lepszym z dosatrona. Sam tak robiłem mając 0,5ha pod folia i plon był porównywalny z zwyklym nawozeniem posypowym. Minusem tego wszystkiego jest tylko to że trzeba fertygować przez większość czasu.

Edytowano przez sosyn94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51
Napisano (edytowany)

Po pierwsze nie pod folią tylko na folii, i chodzi Ci o zagony, a ja mówię o folii perforowanej. W moich okolicach tylko tak przede wszystkim uprawia się truskawki. Osobiście nie znam kogoś kto mialby taką powierzchnię jak mówisz na zagonach. Max 30 ha i to sadzone normalnie na płasko. 

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

u mnie za miedzą 17 ha na zagonie, w tym 10 w tunelach. Na wiosnę sadzone a na jesień wyrywane. Sama powtarzająca

ja mam dosatrona. Sąsiada dozownik kosztował 60 tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906
2 godziny temu, saszeta napisał:

u mnie za miedzą 17 ha na zagonie, w tym 10 w tunelach. Na wiosnę sadzone a na jesień wyrywane. Sama powtarzająca

ja mam dosatrona. Sąsiada dozownik kosztował 60 tyś

Na pewno jest to dozownik wersja komputerowa jak w szklarniach.desatron dobry tylko maksymalny przepływ jest do bani jak masz dużą pompę  to robi się problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9149    0

To jak wkoncu ferdygacja nie nadaje sie na wiosnę ?.. myślałem ze to dobre rozwiązanie tak mówili nawet w sklepie ogrodniczym. 

Robi ktoś z was takie nawozenie na wiosnę bez posypowego?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertus1    0
Kolego ja myślę że tutaj ciężko jest się dowiedzieć coś konkretnie na ten temat.Nawet jak ktoś ma ferdygacje to dokładnie nie napisze co i jak, dlatego że skoro on musiał sam do tego dojść, a zapewne nie było to łatwe to czemu ktoś inny ma mieć lżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie zrozumiałeś ostatnich postów? Możesz pogłównie albo przez węże. Ja tak robię

 

sąsiada dozownik wręcz przeciwnie. Bez komputera. Ale bardzo dokładny. Tylko że to jest cały agregat z filtrami, dozownikiem i zbiornikami do mieszania odżywek. Cały taki zestaw tyle kosztował. Jeździ to na przyczepie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9149    0
1 godzinę temu, hubertus1 napisał:

Kolego ja myślę że tutaj ciężko jest się dowiedzieć coś konkretnie na ten temat.Nawet jak ktoś ma ferdygacje to dokładnie nie napisze co i jak, dlatego że skoro on musiał sam do tego dojść, a zapewne nie było to łatwe to czemu ktoś inny ma mieć lżej.

Myślałem ze po to jest grupa zeby pomóc i podzielić sie swoi doświadczenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek738    0

Mam pytanie chciałbym założyć plantację truskawek w rynnie gdzie mogę to kupić albo zobaczyć żeby samemu zrobić i ile taka uprawa kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906
22 godziny temu, tomek9149 napisał:

To jak wkoncu ferdygacja nie nadaje sie na wiosnę ?.. myślałem ze to dobre rozwiązanie tak mówili nawet w sklepie ogrodniczym. 

Robi ktoś z was takie nawozenie na wiosnę bez posypowego?.

Tomek przede wszystkim musisz sobie zrobić analizę ziemi tylko w jakimś dobrym labolatorium i powiedzieć im że chcesz puścić nawozy przez fertygacje to ci wypiszą co i jak.przecież to normalne że jak nieda się posypowo to trzeba przez paski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9149    0
45 minut temu, stempos1980 napisał:

Tomek przede wszystkim musisz sobie zrobić analizę ziemi tylko w jakimś dobrym labolatorium i powiedzieć im że chcesz puścić nawozy przez fertygacje to ci wypiszą co i jak.przecież to normalne że jak nieda się posypowo to trzeba przez paski

W borówce amerykańskiej juz 4 rok stosuję ferdygacje co 5-7 dni i naprawde nie widze różnicy od posypowego jeden rzadek byl zrobiony kontrolny i nie ma różnicy. 

Dlatego pytam o truskawke bo tu już sie nie znam az tak i wole sie upewnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75
Dnia 5.02.2018 o 12:24, zbyszek738 napisał:

Mam pytanie chciałbym założyć plantację truskawek w rynnie gdzie mogę to kupić albo zobaczyć żeby samemu zrobić i ile taka uprawa kosztuje.

 

Rynny że stelażem  180 tyś.  maty kokosowe 40 tys, sadzonek truskawek 60 tys, komputerowa instalacja nawodniająca 220 tys. zł.

To tak na początek dla hektarowej plantacji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8
1 godzinę temu, 3grosze napisał:

Rynny że stelażem  180 tyś.  maty kokosowe 40 tys, sadzonek truskawek 60 tys, komputerowa instalacja nawodniająca 220 tys. zł.

To tak na początek dla hektarowej plantacji

co to za instalacja ca 220 koła ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

stosował ktoś FRUPICA 440SC na szarą pleśń ?

środek nie należy do tanich( 515zł litr, 0,7l/ha ) i nie ma mniejszych opakowań żeby przetestować

Jakie macie sprawdzone środki na szarą pleśń ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj