Syngenta tworzy siedliska z pożywieniem dla pszczół

blog-0632761001406790279.jpg

Syngenta zachęca rolników w całej Polsce do wysiewania na nieużytkach lub jako poplony ścierniskowe roślin atrakcyjnych dla pszczół. W ramach akcji Operation Pollinator stu pierwszych rolników bezpłatnie otrzyma od firmy specjalną mieszankę nasion roślin, które tworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających.

Mieszanka nasion, którą udostępnia Syngenta, została dobrana tak, by dobrze sprawdziła się w warunkach klimatycznych naszego kraju i na różnych rodzajach gleb. W skład kompozycji wchodzą nasiona gorczycy białej, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej i seradeli, czyli roślin, które długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.

Syngenta zachęca rolników do wysiewania roślin atrakcyjnych dla pszczół na nieużytkach lub jako poplony ścierniskowe do połowy sierpnia, by jeszcze przed jesienią rośliny mogły zakwitnąć i zapewnić pszczołom pożywienie. Aby bezpłatnie otrzymać mieszankę nasion, należy zadzwonić pod numer +48 602 748 715 lub wysłać zgłoszenie na adres owady.pozyteczne@syngenta.com. Do obsiania jednego hektara potrzeba ok. 59 kg nasion. Kolejne mieszanki – do obsiewania nieużytków i pasów zieleni między uprawami – Syngenta udostępni rolnikom na wiosnę.

Akcja jest częścią międzynarodowego programu Operation Pollinator, który zainicjowała Syngenta, by tworzyć na całym świecie siedliska przyjazne dla pszczół. Rozwiązania w ramach Operation Pollinator sprawdziły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji. Niezależny monitoring, badający rezultaty akcji, wykazał, że w ciągu trzech lat populacja trzmieli wzrosła o 600 proc., a liczebność innych owadów zwiększyła się nawet dwunastokrotnie. Dodatkowo obszar obsiany roślinami kwitnącymi stanowi bezpieczne miejsce dla zwierząt i ptaków, które żyją w okolicy.

„Rolnictwo konwencjonalne i bioróżnorodność mogą współistnieć. Zapewniając pszczołom przyjazne miejsce, gdzie owady mogą zdobywać pożywienie, nie tylko chronimy środowisko, ale także przyczyniamy się do poprawy wydajności i jakości upraw”, mówi Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Syngenta i koordynator akcji Operation Pollinator w Polsce.

Szacuje się, że ponad 80 proc. europejskich upraw zależy bezpośrednio od zapylania przez owady. Koszty zapylania przez pszczoły i inne owady pożyteczne, ponoszone przez europejskich rolników, oceniane są na około dla 5 mld euro rocznie, natomiast wartość owadów zapylających dla globalnego ekosystemu to ok. 150 mld euro w skali roku.

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj