Dante0001

Znakowanie trzody nowe zasady

Polecane posty

Gość   
Gość

No właściwie przepis jest tak mało precyzyjny że nie wiadomo kiedy igdzie ten tatuaż ma być zrobiony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie wciskaj wszystkim że tylko na uchu skoro nie wiesz . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No raczej nie na ryju pomyśl logicznie tatuaż jest na uchu w innym miejscu można jedynie nabić numer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Pytanie do znawców czy w masarni kolczyki są sprawdzane chodzi o numer gospodarstwa? Czy są one gdzieś przekazywane?

Czy istotne jest jedynie aby w dokumentach podać właściwy numer oznakowania zgodny z numerem gospodarstwa a co świnia ma na uszach to inna sprawa?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Ciekawe czy oddasz kasę tym których wprowadzasz w błąd pisząc że tylko tatuaż w ucho , a mają już uderzeniową . Jak zwykle , gdy ktoś zauważy że się mylisz , to zaczynasz go obrażać .Może sam się czasami puknij  . Ja na razie cię nie obrażałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widzisz jest to słabo opisane kolczyk wiadomo na lewym uchu a jeszcze niektórzy mają wątpliwości Tatuaż ale kiedy po 30 dniach od zakupu czy przy sprzedaży ? Bo prosiąt młotkową bym się nie odważył znakować B) drążysz niepotrzebnie temat ja od zawsze kolczyuję i nie ten problem nie dotyczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wykazałem tylko że się mylisz co do tatuażu . Moim zdaniem to 7 na zgłoszenie urodzenia , czy też przemieszczenia , a 30 na kolczyk  , czy też tatuaż po kupnie kolczykowanych .  Dzięki takiemu drążeniu więcej się dowiadujemy jeden od drugiego , a nie stroisz fochy guzik wiedząc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheLukasTeam    59

30 dni masz na zakolczykowanie sztuki i 7 dni od zakolczykowania na zgłoszenie tego do agencji. Wszelkie zmiany stanu stada zgłaszasz w terminie 7 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wykazałem tylko że się mylisz co do tatuażu . Moim zdaniem to 7 na zgłoszenie urodzenia , czy też przemieszczenia , a 30 na kolczyk  , czy też tatuaż po kupnie kolczykowanych .  Dzięki takiemu drążeniu więcej się dowiadujemy jeden od drugiego , a nie stroisz fochy guzik wiedząc .

 

Raczej wyrażamy swoje zdanie czy wątpliości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Cytat z "Tygodnik Poradnik ROLNICZY."
... Lista dostawców kolczyków wraz z cennikami dostępna jest w biurze powiatowym Agencji oraz na jej stronie internetowej.
Zamówienie na kolczyki i duplikaty kolczyków ( z przypadku utraty) składa się bezpośrednio u wybranego dostawcy z listy po otrzymaniu z biura powiatowego odpowiedzi na wniosek. kolczyk zawierający elektroniczny identyfikator musi znaleźć się na uchu świni z terminie 7 dni od jego otrzymania. Te same zasady obowiązują w przypadku duplikatu kolczyka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

A jak jest z tymi tatuażami w przypadku gdy kupuje jedna świnie na własny użytek ??

Czym zrobić ten tatuaż bo kupienie tatuownicy na jedną sztukę rocznie raczej jest nie opłacalne.

Jeżeli ubije świnkę u siebie w gospodarstwie to co z kolczykiem ? i czy trzeba o tym poinformować weta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

właśnie o to chodzi, żeby nie było opłacalne,

a handlarze nadal nie widoczni bo nie musi być po nich śladu skąd do kogo...

druga sprawa paszporty na targowiska mają być jednorazowe, zabierane przez weta na targu...

jeszcze czipów i obowiązkowych czytników brakuje, wtedy spełni się marzenie niektórych i na wsi nie będzie już swojskiego zapaszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki21    0

Witam forumowiczów . przepisy są dosyć jasne tylko trzeba je dokładnie przeczytać z pozytywnym nastawieniem:). Po prostu trzeba chcieć zrozumieć! . moim zdaniem sami rolnicy są sobie po trosze winni przymykając oko na handlarzy prosiąt którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się wirusa po chlewniach. Słuchajcie koledzy stan jest bardzo poważny. to jest trochę tak jakby stan wojenny w hodowli.  Jeśli przegramy walkę z wirusem to będzie naprawdę katastrofa i dramat nie jednej polskiej rodziny. I wtedy co na kogo zwalicie winę. Czasami trzeba ponieść trochę niedogodności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O czym ty pleciesz ? Winna jest plaga dzików i popieprzonych ekologów . Zlikwidować 90% populacji (dzików , nie ekologów B) ) i po problemie i to nie tylko z chorobą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieceofmind    12

Witam forumowiczów . przepisy są dosyć jasne tylko trzeba je dokładnie przeczytać z pozytywnym nastawieniem:). Po prostu trzeba chcieć zrozumieć! . moim zdaniem sami rolnicy są sobie po trosze winni przymykając oko na handlarzy prosiąt którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się wirusa po chlewniach. Słuchajcie koledzy stan jest bardzo poważny. to jest trochę tak jakby stan wojenny w hodowli.  Jeśli przegramy walkę z wirusem to będzie naprawdę katastrofa i dramat nie jednej polskiej rodziny. I wtedy co na kogo zwalicie winę. Czasami trzeba ponieść trochę niedogodności.

 

Trochę niedogodności?

Chodzi o to żeby nikt sobie nie hodował świniaka na własne potrzeby. Utrudnienia są niesamowite, ludzie rezygnują z trzymania.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

za większość ognisk odpowiedzialne są dziki, tylko kilka było przez handlarzy, co i tak powinno najpierw na nich skupić uwagę wetów, a tymczasem wali w rolników utrzymujących świnie powyżej 30 dni dodatkowym tatuowaniem, świadectwa zdrowia to przecież fikcja, wystawiane zaocznie, równie dobrze można by jeździć z decyzją o stwierdzeniu braku choroby Aujeszkiego, a było by to darmowe, a tak to każdy wyjazd, kilkanaście zł, czy sprzedasz, czy nie sprzedasz,

 

pierwszym krokiem powinno być wystrzelanie dzików w promieniu np 25 km, i stawiam "flachę" że efekty byłyby 100% lepsze niż blokada zdrowych świń w gospodarstwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raul7031    22

Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości, mianowicie zgodnie z tekstem na stronie ARiMR na zgłoszenie urodzenia jest 37 dni ( oznakowanie kolczykiem 30 plus 7 dni na zgłoszenie ), przynajmniej ja tak to rozumiem. A dziś czytam sobie najnowsze wydanie TopAgrar i tam jest wywiad z lekarzem weterynarii który mówi, że świnie muszą być zgłoszone w ciągu 7 dni od urodzenia. Wychodzi na to, że ktoś nas wprowadza  w błąd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheLukasTeam    59

Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości, mianowicie zgodnie z tekstem na stronie ARiMR na zgłoszenie urodzenia jest 37 dni ( oznakowanie kolczykiem 30 plus 7 dni na zgłoszenie ), przynajmniej ja tak to rozumiem. A dziś czytam sobie najnowsze wydanie TopAgrar i tam jest wywiad z lekarzem weterynarii który mówi, że świnie muszą być zgłoszone w ciągu 7 dni od urodzenia. Wychodzi na to, że ktoś nas wprowadza  w błąd. 

30 dni od urodzenia masz na zakolczykowanie, a od zakolczykowania 7 dni na zgłoszenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raul7031    22

Też tak uważałem i uważam, ale po przeczytaniu tego artykułu zacząłem mieć wątpliwości heh Przepisy są, ale jak zawsze w Polsce jedni mówią tak inni inaczej heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości, mianowicie zgodnie z tekstem na stronie ARiMR na zgłoszenie urodzenia jest 37 dni ( oznakowanie kolczykiem 30 plus 7 dni na zgłoszenie ), przynajmniej ja tak to rozumiem. A dziś czytam sobie najnowsze wydanie TopAgrar i tam jest wywiad z lekarzem weterynarii który mówi, że świnie muszą być zgłoszone w ciągu 7 dni od urodzenia. Wychodzi na to, że ktoś nas wprowadza  w błąd. 

 

No każdy intrpretuje po swojemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ffox    0

30 dni od urodzenia masz na zakolczykowanie, a od zakolczykowania 7 dni na zgłoszenie

 

Ale 7 dni na zgłoszenie czego? Bo w ustawie jest napisane, że w ciągu 7 dni od oznakowania zgłaszasz do biura powiatowego fakt oznakowania. Nie chodzi o fakt przemieszczenia, tylko fakt znakowania...

 

 

"2. Posiadacz świni, z zastrzeżeniem art. 22:
1)jest obowiązany oznakować świnię w terminie 30 dni od dnia urodzenia przez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym, a w przypadku opuszczenia siedziby stada przed upływem 30 dni od dnia urodzenia - nie później niż przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada;
2)zgłasza kierownikowi biura fakt oznakowania świni zgodnie z pkt 1, w terminie 7 dni od dnia oznakowania, określając liczbę oznakowanych zwierząt.",
b)po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:
"2a. W przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i świnia przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest obowiązany dodatkowo oznakować tę świnię przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa powyżej 30 dni.

2b. Posiadacz świni zgłasza kierownikowi biura fakt oznakowania świni zgodnie z ust. 2a, w terminie 7 dni od dnia tego oznakowania, określając liczbę dodatkowo oznakowanych zwierząt."

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raul7031    22

Moim zdaniem jest 37 dni wg tej ustawy na zgłoszenie urodzenia poprzez zgłoszenie kierownikowi agencji liczby świń zakolczykowanych. Bez sensu byłoby najpierw zgłaszać świnie w ciągu 7 dni od urodzenia ( przecież mogą być upadki ), potem w ciągu 30 dni od urodzenia zakolczykować i co jeszcze raz w ciągu 7 dni od kolczykowania zglosić. Oni sami nie potrafią tego dobrze i jasno napisać a potem wytłumaczyć. Koledzy wyżej piszą, że różnie to mówią lekarze i agencja. To samo z kolczykowaniem po 18 października. Sami wprowadzają ludzi w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj