Polecane posty

jahooo    9260

Warto dać te 10-15t wapna z cukrowni jak masz niedaleko cukrownię, żeby wzbogacić glebę w potas, fosfor, magnez i trochę innych mikroelementów. Nie jest drogie a sporo wartościowych rzeczy zawiera. Warto poczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5582
17 godzin temu, galan99 napisał:

To za stosuj 3 m na ha co 2 rok tylko zrób próbę przed wapnem i zrób próbę na 3 roku to zobaczysz jaka jest różnica w ph .

Ja w to nie wierzę. Matematyka jest nieubłagana . Wapnowanie wymaga dawek liczonych w tonach CaO. 3 metry to dla komfortu psychicznego mozna dać ale jako wapnowanie to nic nie zmieni. 

Jak to możliwe że setki tysięcy rolników się nie połapały że wystarczy dać 3 metry budowlanego zamiast sypać tonami nawozowe?O.o


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9260

To może napiszę inaczej - ile ton CaO do neutralizacji wymaga nawóz, który co roku sypiesz na pole ? Wapno budowlane do 95% czystego CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5582

Najczęściej węglanowe 50% CaO co 2 lata 2 tony lub co 3 lata 3 tony czyli 0,5t czystego CaO rocznie /ha Takie ilości to stosuje prewencyjnie by utrzymać pH i zasobność w wapń a nie podnosić pH. Moim zdaniem 300kg jakigokolwiek wapna na ha nic nie zdziała

  • Like 1

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9260

Dajesz 500kg czystego CaO a kolega daje 300kg czystego CaO. Nie wiem, co i jak uprawia i jakie ma gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
500 kg czystego CaO, ale o jakiej reaktywności ?? bo jeśli wapno o pszesiewie ok. 50% frakcji poniżej 0,5mm. to nie można oczekiwać conajwyżej 250 - max 300 kg efektywnego CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5582

Jak już pisałem - sa to dawki na utrzymanie odczynu a nie by go istotnie podnieść


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
2 godziny temu, Ulman napisał:

Najczęściej węglanowe 50% CaO co 2 lata 2 tony lub co 3 lata 3 tony czyli 0,5t czystego CaO rocznie /ha Takie ilości to stosuje prewencyjnie by utrzymać pH i zasobność w wapń a nie podnosić pH. Moim zdaniem 300kg jakigokolwiek wapna na ha nic nie zdziała

Nawoze bardzo podobnie a wręcz identycznie i to są dawki na podtrzymanie pH - reaktywnosc wapna które ja rozsiewam to 93-95 %, natomiast żeby podnieść pH to 3 lata rozsiewam pod rząd po 3 tony /ha, czyli w przypadku węglanowego wapna 1,5 tony na rok CaO i dopiero wtedy idzie odczyn w górę przynajmniej u mnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
przybyło mi w tym a właściwie w zeszłym roku 2.3ha z ph ok 4.5 kl IV-V toche torfu i miejscami glina. mam dostęp do wapna weglanowego w dobrej cenie i chciałbym go użyć w pierwszym roku ok3-4t w kolejnych latach myślałem o kredzie 500kg na ha bo mam blisko kopalnie i porzyczaja od razu rozsiewacz co myślicie o takim układzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842
12 minut temu, kamilc017 napisał:

Koniu ile dałeś azotu i w jakich terminach w jęczmieniu jarym? 

Dałem pod korzeń 80kg N w postaci saletry 34%. To browarny. Odkąd pamiętam dajemy pod korzeń żeby zdążył przerobić azot. Nigdy nie było problemu z przekroczonym białkiem. U mnie w pracy rolnicy kontraktują rocznie ok 500ha jęczmienia jarego więc mogę troche powiedzieć na temat nawożenia i problemów z białkiem.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
dodam że pole dawno nie widziało nawozów bo dziadek siła przeważnie żyto. W tym roku chce posiąść owies a na jesień pszenicę ostroge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Adrian to dobre rozwiązanie, a jeszcze lepsze to 3 t dwa lata pod rząd i dopiero potem kreda. Te z cukrowni nikt nie sypie po 20 ton, ale od 4-8 ton i takie wapnowanie moim zdaniem jest najlepsze. Potasu ma ono mało, ale za to dużo fosforu i magnezu. Wapna zawiera ponoć do 30 procent, ale na ile ono działa to do końca nie wiadomo, bo ulotki mogą czasami kłamać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
41 minut temu, koniu napisał:

Dałem pod korzeń 80kg N w postaci saletry 34%. To browarny. Odkąd pamiętam dajemy pod korzeń żeby zdążył przerobić azot. Nigdy nie było problemu z przekroczonym białkiem. U mnie w pracy rolnicy kontraktują rocznie ok 500ha jęczmienia jarego więc mogę troche powiedzieć na temat nawożenia i problemów z białkiem.

To bardzo ładny wynik uzyskałeś. Ja też daję tylko pod korzeń w tym roku 150kg Saletrosanu i 150kg Saletrzaku. Razem też około 80kg N + z wieloskładnika coś około 10kg i plon 4.5t lecz myślę że pH jest słabe badań nikt nie robił w tym roku mam zamiar porobić. I w tym roku zastosuje saletrę około 110kg N. Ja i tak sprzedaję paszówkę to nawet jak białko będzie większe to mi nie szkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

U mnie pod korzeń poszedł też NPK 8-20-30 w ilości 350kg/ha. Dwa razy fungicyd, z czego na kłos porządna mieszanka, skracanie, insektycyd Żadnych odżywek tylko siarczan magnezu po 7-8kg/ha do każdego zabiegu. Wszystko parametry miało książkowe. Poszło po 660zł brutto.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38
2 godziny temu, koniu napisał:

Dałem pod korzeń 80kg N w postaci saletry 34%. To browarny. Odkąd pamiętam dajemy pod korzeń żeby zdążył przerobić azot. Nigdy nie było problemu z przekroczonym białkiem. U mnie w pracy rolnicy kontraktują rocznie ok 500ha jęczmienia jarego więc mogę troche powiedzieć na temat nawożenia i problemów z białkiem.

A na zimowy jaką ilość azotu planujesz dać,po rzepaku zawsze sypaliśmy 100N i grało ja mam po pszenicy i dałem 40t obornika i 150 kg polifoski 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
1 godzinę temu, koniu napisał:

U mnie pod korzeń poszedł też NPK 8-20-30 w ilości 350kg/ha. Dwa razy fungicyd, z czego na kłos porządna mieszanka, skracanie, insektycyd Żadnych odżywek tylko siarczan magnezu po 7-8kg/ha do każdego zabiegu. Wszystko parametry miało książkowe. Poszło po 660zł brutto.

Akurat ja aby herbicydem go prysnąłem żeby zobaczyć co to będzie jak go nie ochronie fungi odżywek skracania. Także myślę że te 4.5t bez żadnych ŚOR oprucz herbicydu to i tak dobry plon. W tym roku spróbuję go ,,dopieścić,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842
12 godzin temu, piotr4255 napisał:

A na zimowy jaką ilość azotu planujesz dać,po rzepaku zawsze sypaliśmy 100N i grało ja mam po pszenicy i dałem 40t obornika i 150 kg polifoski 6

Na zimowy pójdzie jak co roku 100kg N. Od kilku lat przy tej ilości azotu białko jest na poziomie 9-10% więc możliwe że damy troszkę więcej. W zeszłym roku miałem ozimy po rzepaku, w tym roku mam posiany po jęczmieniu jarym.

 

Edytowano przez koniu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed siewem pszenicy podałem 200 kg/ha POLIFOSKI 6. Póki co pszenica wygląda identycznie jak przed zimą. Ciemny zieleń, ciężko dopatrzeć się jakiś zmian na liściach, żółknięcia itp... co mnie dziwi bo na sąsiednich polach widać zmiany ale nie o to pytam. Co radzicie podać wczesną wiosną? W okolicach 10 marca zamierzam zapodać jej 1 dawkę. Myślałem o saletrze amunowej 300 kg/ ha. W tamtym roku dostała taką dawkę i było ok. Ruszyła dość szybko w górę. Zapodać jej to samo czy może pobawić się w mieszankę... 200 kg saletry + 100 kg saletrosanu a może coś innego? Nie ukrywam że w tym roku chce jej zapewnić z własnej strony warunki na minimum 8 ton 

Jeśli chodzi o 2 dawkę to myślałem żeby prysnąć RSM a na 3 Mocznik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

Mocznik na 3 dawkę? Nie bardzo mi się to widzi... Ja bym dał na II dawkę trochę więcej mocznika i na tym zakończył nawożenie.

U siebie na jednym małym kawałku pszenicy spróbuje dać na I dawkę saletrosan ok 400kg/ha, na drugą saletrę. Zobaczę co to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9260

200kg polifoski przedsiewnie to za mało na 8t pszenicy. Chyba że masz ekstremalnie wysoko składników w glebie. Ja bym na twoim miejscu pojechał 300kg saletrosanu w pierwszych dniach marca, jak tylko da radę wjechać w pole (nawet zamarznięte) a potem 250kg saletry za miesiąc. Nie wiem, jaką masz odmianę i pH na polu, ale da ci to szansę moim zdaniem na 6,5-7t pszenicy przy dobrych wiatrach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Przy dobrych wiatrach to i bez pk będzie 7-8 ton pszenicy. I zależy jaki przedplon, jak przebiegała mineralizacja słomy, czy dostała odpowiednią ilość wody w krytycznych momentach itp. Nie ma co się przejmować za bardzo i  co najważniejsze robić samemu próby, bo nie mamy przecież podobnych warunków do uprawy w całej Polsce. Inaczej startuje pszenica na zachodzie, a inaczej na wschodzie. I dawki saletry trzeba stosować do stanu rozkrzewienia na wiosnę. Jak będziesz mieć w miarę rozkrzewioną, to lepiej dać saletre plus saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Mocznik na klos jak najbardziej, tylko trzeba to zrobic w maju i najlepiej przed deszczem. Dla mnie udalo sie w zwszlyym sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed poprzednim siewem było tak że dałem 300 kg kredy granulowanej ( w sierpniu) i jesienne nawożenie zostało zakończone. Pszenica wzeszła ale wizaualnie wyglądało to przeciętnie... Po zimie była dość mocno osłabiona, liście były żółte a miejscami fioletowe... Zapodałem 300 kg saletry amunowej i były miejsca gdzie dało to fajny efekt i były też takie gdzie efekt był mizerny ( albo inaczej efekt był tylko że bardzo opóźniony) W drugiej dawce dostała tylko 100 kg saletry amunowej i lekko się poprawiła. Dodam że nie stosowałem CCC, grzybówki żadnej. Dostała jedynie 2 opryski na chwasty oraz 3 opryski siarczanem magnezu w tym raz siarczan+ DR Green zboża. Właściwie tak wyglądało moje nawożenie. Bardzo skromne ale też nie nastawiałem się na cuda. Ile dało plonu? 4,5 tony z takim nawożeniem. 

Tak jak pisałem w tym roku jest inaczej ponieważ poszło już 200 kg Polifoski 6. Teraz zastanawiam się co dać na 1 2 i 3 dawkę no i będa grzybówki w 3 dawkach robione.  Pszenica w tym sezonie siana była na różnych stanowiskach. Część jest na polu gdzie była wcześniej pszenica ( jeszcze wcześniej pole odpoczywało 3 lata albo  był owies i odpoczywało rok) ale też na polach gdzie ziemia odpoczywała 4-5 lat... Patrząc wizualnie pszenica wygląda 2 razy ładniej niż to było w tamtym roku. Póki co brak żółtych liści czy fioletowych. Jest ładna, przyzwoicie rozkrzewiona, jedynie stanowisko po owsie wygląda najsłabiej... mimo mocnego oprysku to i tak wyszły samosiewy owsa i trzeba je będzie zlikwidować wiosną...

Tak wyglądała sytuacja w tamty roku a tak teraz. Niestety nie znam swojego PH ale w tym roku zrobie badanie, nie znam ilości składników, musze isc na intuicję ;) I moje pytanie brzmi czy na tą 1 dawkę bardziej opłaca mi się dać ten saletrosan czy jednak saletra w takim przypadku jak opisałem?  Klasa ziemii 4 rędzina, pola ciężkie, gliniaste  a odmiany to

PATRAS ( PSZENICA PO PSZENICY, PO OWSIE, TAM GDZIE BYŁ ROK PRZERWY, PO ZIEMNIAKACH)  

OSTROGA WĄSATKA ( PSZENICA NA STANOWISKU GDZIE BYŁĄ PRZERWA 4-5 LAT)

ARKADIA ( PODOBNIE JAK OSTROGA NA STANOWISKU NIE UPRAWIANYM PRZEZ 4-5 LAT)

 

Wiem że ciężko oszacować nie znając parametrów gleby i to jest takie gdybanie ale coś trzeba dać. Reasumując saletrosan to lepsze rozwiązanie na 1 dawkę czy jednak ta saletra? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9260

Siarka jest potrzebna roślinom do zagospodarowania azotu. Jak nie dajesz siarczanu magnezu posypowo, to daj saletrosan. To saletra plus siarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj