strupek_17

Włókowanie łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mich3P    125

Witam, Koledzy jakimi bronami zalecacie bronować łąki ? Ciężkie, lekkie, lekkie z polami od bron konnych? Obrócone do góry zębami czy tradycyjnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście obracać... tak to będą podskakiwać i wyrywać miejscami trawę. Ciężko mi stwierdzić, ale sądze, że cięzkie ( bo włóka swoje waży). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich3P    125

Ale ciężkie jak obróce to nie będą wyrywać trawy końcówkami zębów? ( gwint+nakrętka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ciężkie jak obróce to nie będą wyrywać trawy końcówkami zębów? ( gwint+nakrętka)

 minimalnie tak, ale o to chodzi ;) spójrz jak wygląda włóka, ma też ząbki, które właśnie delikatnie drapią, czyli spulchniają ziemie i odrywają obumarłe liście trawy. 

wg mnie nie ma różnicy czy przed czy po posianiu NPK. Jednak proponowałbym po, wtedy ziemia jest wzruszona i lepiej rozkłada się nawóz. Jak tak zrobiłem tzn jeszcze azotu nie sialem ale PK owczem pare dni po włókowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutfi888    0

Witam

Chciałbym się dowiedzieć co daje włókowanie łąk broną łąkowo polową??

połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamV    2

Przyszedł czas na pierwszy post. Witam wszystkich.

Włókowanie zawsze przeprowadzam tuż przed ruszeniem wegetacji, tak jak wyzej napisano zabieg przerywa suche źdźbło traw napowietrzając wierzchnią warstwe gleby wyrownując jednoczesnie kopce kretów a na pastwistkach rozciera krowie placki.☺

Dwa lata temu robiłem też taki numer ze przed włókowaniem starego pastwiska rzuciłem białej kończyny i zawłókowałem 2 razy na krzyż i super sie przyjeła.

Edytowano przez AdamV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CzaCzaTsu    5

Można już włókować łąki? nie jest za zimno bo z rana czasami do 0 dochodzi temperatura

Edytowano przez CzaCzaTsu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamV    2

Ja jeszcze czekam, w moim regionie (okolice suwałk) zapowiadali na dziś nawet -6 w nocy, także jeszcze trochę za zimno... może jeszcze śniegu napada☺

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

Ważne żeby było już trochę cieplej i żeby nie było za mokro bo koła ciągnika i sama włóka zrobią więcej szkody niż pożytku na zbyt mokrej łące czy pastwisku.

Jeśli ma się więcej niż parę ha użytków zielonych warto zainwestować we włókę bo żadna brona odwrócona i inne wynalazki nie zrobią tego co włóka łąkowa. Mam od 3 lat i już po paru metrach przejechanych z włóką byłem w szoku, że to robi taką robotę !

Ma ktoś mało łąk i pastwisk, nie chce wydawać kasy na "drapaka", którego używa się raz w roku to zawsze można w kilku sąsiadów kupić nawet prostą ręcznie składaną (nie ma problemów z mieszaniem olejów w ciągnikach). Maszyna prosta więc jak ktoś zegnie czy połamie to i naprawi bo starczy kątówka i spawarka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Włókuję łąki kiedy mam czas i nie pada deszcz . A tak to i brony i co masz wszystko dobre . Napowietrzasz ziemię nie ma zgnilizny ani pleśni równasz kretowiska itp ja to robię zawsze przed wałowaniem łąk .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

a opony duze od traktora w 4 szt ciągnąć jest sens na łąkach

 

Można ciągać praktycznie wszystko...opony też...sam to kiedyś robiłem ale tak jak już pisałem nic nie zastąpi włóki. Zebrać się w kilku sąsiadów i kupić najtańszą. Może być używana. Ważne żeby rama była z kątowników a nie z rur i 4 rzędy żeliwnych oczek a nie 3. Wersja na kątowniku wyrówna nawet wieloletnie zadarnione już kretowiska. Naprawdę sam byłem w szoku jak to robi robotę :blink:

4 metrowa włóka ręcznie składana to maksymalnie 2.500 zł. Jak się złoży pięciu sąsiadów to po 500, zł i jeszcze na jakieś wspólne piwko albo flaszkę zostanie :D

Nie wyjdzie drogo a wszyscy zyskają bo na łące czy pastwisku po włókowaniu dużo lepiej rośnie trawa a kosiarki żyją dłużej !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
smirnof07    0

no masz racje już nie jeden mi mówił że włóka robi robotę dobrą na trawach.A co do sąsiadów to cieka sprawa, ciężko przekonać jeden mówi że ma opony belkę i krawężniki podwieszane jak nie widzą działania włók bo nikt w  okolicy nie ma. Ale sadzę że jak kupie to będą widzieć efekt i zainteresują się byłem u dealera EXPON i 6,2m hydraulika 4 rzędy zębów za 6,4 tys zł brutto i jeszcze do negocjacji.

 

Ja oponkami wchodze na pole jak tylko sucho będzie i z kilka dni będzie na plusie aby ziemia nie była zmarznięta ani mocno mokra.

Edytowano przez smirnof07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik    35

ja do tej pory nie włókowałem łąk ale od wrzesnia mam chwastownik 5,2 m i dorobiłem siewnik pneumatyczny do podsiewu traw.chwastownik bardzo dobrze wydrapuje starą suchą trawę,nie uszkadza zdrowej i rozrzuca kretowiska.teraz czekam na efekty podsiewu.zdjęcia mam w galerii dla ciekawych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Warto o ile nie masz innych ważniejszych wydatków.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 3.12.2017 o 16:33, radekz200 napisał:

Wiec warto zainwestowac we wloke?

Witam serdecznie,

 

Warto zainwestować we włókę, ponieważ wpływa ona na jakość sianokiszonki zwłaszcza z pierwszego pokosu - wczesne włókowanie na wiosnę powoduje rozgarnięcie kretowisk, czyli nie zbieramy zanieczyszczeń do sianokiszonki, resztek obornika ani starej trawy po zimie. Dodatkowo wpływa pozytywnie na węzły krzewienia, ponieważ napowietrza glebe i odsłania miejsce rosnącej trawie.

 

Pozdrawiam,

Małgosia przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dawid9721
      witam mam zamiar posiać koniczynę czerwoną 3 letnią po koniczynie czerwone też 3 letnie czy jest to możliwe czy raczej będzie lipa
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj