Skocz do zawartości
Palmusny

Zboże od A do Z (Dla nowicjusza)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Zboże
Palmusny    11

Witam 

pyt .1

Od pewnego czasu coraz bardzie interesuje się kwestią uprawy zboża , nie ukrywam , że w przyszłości mam w planach uprawę ziemi jako hobby.

I tu pojawia się pytanie jako że do niedawna mieszkałem w mieście to nie mam pojęcia nic o uprawie.

A więc tak  zacznijmy od tego , że posiadam ziemie po skoszeniu zboża ( bez zbierania słomy) (nie posiadam obornika ) 

Jakie należy wykonać w kolejności czynności aby od momentu zbioru do kolejnego zbioru (nie wiem czy to dobre porównanie) Było wszystko dobrze zrobione

Chciałbym aby wszystkie czynności ( siew "zaprawiać czy nie " nawozy opryski itp podać mniej/więcej w określonych terminach i dawkach (Na :Pszenice ,Rzepak żyto jęczmień)(Warmia-Mazury!)

 

(Nie wiem czy tak można w 1 temacie bo jestem nowy)

 

pyt.2

Do mojego parku maszynowego brakuje siewnika i rozsiewacza do nawozów poleci może ktoś sensowny i tani sprzęt pod ursusa c - 360

pyt.3

Jako że zadaję na prawo jazdy proszę aby ktoś mi wyjaśnił to co trzeba pokazać - umieć w zetorze 3320 ( W życiu z nim styczności nie miałem )

 

 Z Góry pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a1fe26c2    36

Ad. 1 - Tutaj na forum jest już dość wiedzy, sam z niej korzystam. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w podręcznik przeznaczony dla uczniów technikum rolniczego. Będzie w nim sporo wyjaśnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonkszi    62

Ad 2  rozsiewacz to taki jest w miare przyzwoity http://olx.pl/oferta/rozsiewacz-nawozow-agromet-lej-lejek-CID757-ID6fIWf.html#eeedb4f89c a siewnik to na pewno nie konny tego typu http://olx.pl/oferta/sprzedam-siewnik-15-lei-stan-bdb-transport-CID757-ID6PEtw.html#d45d2f0ba0 tylko poznaniak http://olx.pl/oferta/siewnik-poznaniak-CID757-ID53auP.html#d45d2f0ba0 lub coś niemieckiego http://olx.pl/oferta/siwnik-nordsten-2-5m-CID757-ID8iw0t.html#d45d2f0ba0 http://olx.pl/oferta/siewnik-3m-nodet-CID757-ID7ZCqd.html#d45d2f0ba0 podałem przykłady ale musisz wiedzieć ile chcesz wydać.

 

ad3 Na nauce jazdy powinien pokazac ci gdzie co jest ale najłatwiej to masz. A jak nie to masz głowna strone wordu i ta m jest pokazany każdy pojazd i opisany gdzie co jest  jeszcze wpisz cobie w google zetor jazda egzaminacyjna t czy coś podobnego po tak to nikt ci nie wutłumaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Palmusny    11

Dzięki za odpowiedzi a wracając do pierwszego pytania mógł by mi ktoś mniej więcej wyjaśnić metodę uprawy /przygotowania do siewu do zbioru Pod pszenicę / żyto / jęczmień ? Odrazu mówię nie zamierzam żyć z ziemi to ma być tylko hobby chociaż bardzo poważne bo tak się nakręciłem chociaż wiem że nie warto się napalać . Jak skończę technikum (jeszcze 3 lata) to idę do pracy i wtedy właśnie zamierzam ok 13 ha uprawiać w tym są również łąki które jak teraz się oriętuje to trzeba mieć 30 %  dla gospodarstw od 10 do 13 ha :)  

Dla sprostowania mój sprzęt to 

Ursus 360

Przyczepa 4.5 t 

2 kółka

pług

brony

opryskiwacz

talerzówka (duża ;p)

Przewracarka i pająk które w tym momencie służą mi na potrzeby hodowli królików która w przyszłym sezonie będzie wynosiła +/- 100 szt.

Edytowano przez Palmusny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    988

jak mozna wiedzieć to z jakiego rejonu jestes W-M??

 

ten temat to rzeka, a na warmi i mazurach mimo książkowych terminów i tak trzeba polegać na doświadczeniu i praktyce w gospodarowaniu na swojej ziemi... ;)  no i jaka kalsa ziemi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    175

Jutro jest dzień roboczy to od samego rana bierz się za zaoranie tego co masz.

Jest oranie-jest zabawa :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    11

rejon północno wschodni . klasa 3/4/5 średni plon który na tych ziemiach uzyskuje mój kuzyn to 4-5 t pszenicy ( posiadam jeszcze od 30 t wapna po wysłodkach , ojojoj ile to juz lat leży ;p)

 

co do orania to conajmniej za 2 / 3 lata :) narazie robie prawo jazdy T i remontuje  i kupuje sprzęt ( za swoje fundusze nikt mi nie dorzuca się ...) także jak skończę informatykę to nie będę się nudził

 

 

 

 

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.1 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    11

Jasne , że tak z roli nie mam zamiaru jakichś większych perspektyw wiązać ... To jest moje zainteresowanie od małego mnie kręci i chcę te swoje 9 ornego tak dla siebie uprawiac (4 to są łąki ) Blisko przy domu ... Wracając do tematu jakie metody upraw stosujecie / Jakie nawozy stosujecie i pod jakie odmiany zboża

 

Edytowano przez kris14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    238

Na twoje klasy gleby to zboża takie jak: na 3 kl pszenica,jęczmień    na 4 kl jęczmień,pszenżyto na 5 kl pszenżyto,żyto 

Nawozy możesz stosować przedsiewnie npk, wiosną pogłównie saletra na 1 dawkę, na drugą dawkę też może być saletra, wiosną w czasie strzelania w źdźbło dasz mikro elementy dolistnie i gra gitara. No nie zapominajmy także o herbicydach, fungicydach, no i insektycydach :) Do tego jeszcze na ścierń dajesz wapno najlepiej magnezowe choć z cukrowniczego osobiście ja też jestem zadowolony ale ja daję go ok 6t/ha. Materiał siewny kwalifikowany a na drugi i trzeci rok możesz użyć swojego materiału tylko że go sam zaprawisz  a na 4 rok znów kwalifikowany trochę zaoszczędzisz, choć sam staram się zmieniać materiał siewny co 2 lata, chyba że chodzi o hybrydy no to co roku zmieniam :) Podam ci przykład ze sezonu 2013/2014 jak uprawiałem żyto hybrydowe które na 5 kl ziemi wydało 6.5t/ha a mianowicie:

Przedplonem był jęczmień jary, po skoszeniu go i zebraniu słomy około 18 lipca rozsiałem wapno następnie poszła na pole gnojowica i zasiałem poplon na przyoranie (rzepak) oraz to wszystko zgruberowałem, Trochę padało to rzepak nawet urósł bo miał z czego ciągnąć (na 3.2ha poszło 50000l gnojówki i gnojowicy), początek września zaorałem pole, 16 albo 17 września rozsiałem Polifoskę 8 następnie od razu to uprawiłem i siałem żyto hybrydowe 78kg/ha odmiana visello. Dalej przed zimą nic z tym nie robiłem. 3 marca rozsiałem 200kg/ha saletry amonowej 34.5% azotu, w kwietniu jak temp. pozwalały na oprysk herbicydowy wykonałem go, w fazie strzelania w źdźbło dałem jeszcze raz saletrę 120kg/ha, po dwuch dniach dałem też dolistnie oprysk mikroelementami i npk gotowa odżywka 3kg/ha (ale nie pamiętam już jaka musiał bym zobaczyć na daty oprysków i środków), gdy żyto zaczęło się kłosić wykonałem oprysk fungicydowy Aerta 330, potem to już czekałem do żniw i na 6,5t/ha. Zabiegów skracania nie stosuję bo zależy mi także na słomie. W tym roku mam zasiane żyto ozime hybrydowe odmiany Bono oraz Visello, jęczmień ozimy hybrydowy odmiany Hobbit, na wiosnę będzie zasiany owies odmiany Zuch, jęczmień jary ale dopiero zamówię po niedzieli, no i kukurydza odmiany Blask i jeszcze jakaś ale muszę dopasować odpowiednio do moich gleb. Myślę, że to by było na tyle ;) Pozdrawiam :)

Edytowano przez michal1014

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a1fe26c2    36

Walkę z polami zacznij od badań gleby - kwasowość, zawartość fosforu, potasu i magnezu, ewentualnie zawartość mikroelementów i próchnicy glebowej. Ureguluj pH gleby (w zależności od jej rodzaju) i dopiero od tego momentu bierz się za uprawę. Na glebach zbyt kwaśnych nie możesz liczyć na duże plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    11

Nie myślałem nawet że ktoś jeszcze mi chciał pomóc :) 

 

A wracając do tematu : Na chłopski rozum aktualnie osoba która robi moją ziemie co rok / 2 gnój / gnojowica leci / a u mnie jeszcze wywrotka wapna więc w tym roku wywiezie ( ja sprzętu nie mam :() Jakie nawozy kupywać (Nazwa dokłanie) i oprysków oraz jakie odmiany konkretnych zbóż polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    238

Najbardziej uzasadnione nawozy jakie mógł byś wybrać to: saletrzak - przedsiewnie na jare, NPK+S - przedsiewnie na ozime i na jare, 1 dawka N - saletra, 2 dawka N - saletra, Dolistnie mocznik, możesz też dać dolistnie NPK+mikro np Elvita, dolistnie magnez, Na grzyba Artea 330 EC, Na chwasty to już różnie zależy jakie zboża, skracania nie stosuję tak jak wcześniej pisałem, na owady (MSZYCE ITP)w jęczmieniu i pszenicy np BI58. Odmiany zbóż napiszę Ci takie jakie u mnie się sprawdzają. Żyto ozime populacyjne Dańkowskie diament, Żyto ozime hybrydowe Visello, Bono, Jęczmień jary Eunova, Jęczmień ozimy Hybrydowy Hobbit, Owies Zuch, Groch siewny Batuta, Kukurydza na kiszonkę wiarus,reduta,blask,glejt, łubin słodki nie pamiętam odmiany, pszenicy i pszenżyta nie miałem już 2 lata dopiero na jesień zasieję więc z odmian na razie nie wybrałem. Wszystkie nawozy, ŚOR oraz zboża pisałem takie jakie ja stosuję ;)

Edytowano przez michal1014

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    11

Ciekawa sprawa . 

Jak zmieniać uprawe na pole  Pszenica/rzepak - musi być coś jeszcze  w miedzy czasie ? czy moge 1 rok to 2 rok to?

ile kg poszczególnych zbóż na ha ? siejecie i jak z opłacalnością przy maksymalnych nakładach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a1fe26c2    36

Obsada roślin na polu (szt./m2), masa tysiąca ziaren i zdolność do kiełkowania nasion określą ile kg/ha nasion trzeba wysiać. Zachęcam do czytania metodyk integrowanej ochrony roślin zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rolnictwa. Jest w nich cała wiedza potrzebna do uprawy roślin, może z wyjątkiem obsługi maszyn. Jak zapowiadają się plony?

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    11

Obsada roślin na polu (szt./m2), masa tysiąca ziaren i zdolność do kiełkowania nasion określą ile kg/ha nasion trzeba wysiać. Zachęcam do czytania metodyk integrowanej ochrony roślin zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rolnictwa. Jest w nich cała wiedza potrzebna do uprawy roślin, może z wyjątkiem obsługi maszyn. Jak zapowiadają się plony?

nie siałem w tamtym i w tym roku też nie będę :( niestety siły wyższe muszę szukać siewnika i rozsiewacza ( podstawa do uprawy to posiadać swój sprzęt ale po daniu wapna i obornika pszenżyto  to około 7t+/- 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×