Tomek__

Gospodarstwo po dziadku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomek__    6

Witam 

Ojciec przeją po dziadku gospodarstwo, i jest dosyć zaniedbane chodzi mi o ziemie, większość ziem była utrzymywana w monokulturze, nie było robione poplonów, nawowy były też nieodpowiednio podawane saletra saletrzak i amofoska były podawana łącznie tylko w jednym terminie, przedsiewnie nawóz nie był stosowany, obornik był stosowany tylko pod ziemniaki. Nie wiadomo jakie mamy odmiany zbóż. Moje pytanie jak poprawić kulturę ziemi i zwiększyć plony w takiej sytuacji? Ojciec na większości pól wprowadził już wstępny płodozmian a poplony gdzieniegdzie robił z żyta, ziemie III i IV klasy łącznie 26ha + 5ha łąk na 2ha od wielu lat jest siane tylko żyto.

Robiłem wstępne badania ph waha się między 5,5 a 6 

Chciałbym się jeszcze poradzić jak nawozić ziemniaki odmiana vineta gatunek też już nie był zmieniany wiele lat ostatni plon z 1,5ha to 18t tak że bardzo słabo, mam jeszcze pytanie co do żniw jeżeli jest wysoko koszone i ścierń zostaje w polu o wysokości ponad 50cm należy go czymś pryskać żeby przyspieszyć rozkład jeśli tak to w jakich ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6630    0

Bardzo ważny jest płodozmian, i utrzymanie właściwego ph 6,6-7,2 (pod ziemniaki musi być kwaśniejsza ziemia), więc radziłbym ci powapnować pola no i oczywiście stosować nawozy zgodnie z terminami, a to już znajdziesz na internecie. Staranna uprawa gleby i właściwy płodozmian to podstawa, dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób i szkodników i oczywiście lepsze plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

A co to za wstępny płodozmian i co to za poplon żyto, gdy jak mniemam była i jest monokultura zbożowa.

Jak to nie wiecie jakie odmiany zbóż, czyżbyście chcieli siać to coś, co tam wam zostało po ŚP dziadku? 

Jak to może zostać ścierń na 50 cm, co to za paścież. Słoma ma być krótko pocięta i rozrzucona równomiernie po polu. Stosuje się około 7kg N na tonę słomy i płytko miesza.

Proponuję zakup kilku książek na temat nawożenia i uprawy, tak na początek, by siary nie odwalać.

Skoro dziadek stosował amofoskę, a plony miał niskie, to może z  zasobnością nie jest tak źle.

pH prawie może być, zależy co ma być uprawiane i jaki typ gleby.

Ja na takich wyposzczonych działkach stosuję zasadę jeden dwa trzy cztery tzn 1q kizerytu, 2q fosforanu amonu, 3 q mocznika i 4q soli potasowej i kukurydza idzie jak szalona.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Dobrze byłoby jakbyście wprowadzili do uprawy strączkowe,na początek polecam Łubin.

Łatwy w uprawie i bardzo mało wymagający a do tego świetnie łamie monokulturę zbożową.

Groch też świetnie łamie monokulturę ale wymagania ma już większe.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6

Wcześniej na większości pól było siane tylko żyto, teraz nie ma czegoś takiego żeby na jednym polu było siane to samo zboże rok po roku, monokultura zbożowa jest nadal ale to miałem na myśli. Materiał siewny był zmieniany ale na takiej zasadzie że od znajomych rolników wiem że to ważne ale ludzie tu do tego nie przywiązują wagi.

Chciałbym tak z 1ha obsiać łubinem żeby był jakiś normalny materiał na poplon, za poplon z żyta są też dotacje.

Co do ścierniska słoma w takiej postaci nie może zostać na polu? Nasz kombajn nie jest przystosowany do rozdrabniania słomy.

Nie skończyłem szkoły rolniczej, ale sporo czytam na ten temat.

Uprawiamy jak narazie pszenicę jarą żyto jęczmień jary i ziemniaki chcemy wprowadzić jeszcze rzepak i łubin no i pozmieniać te wszystkie nieznane gatunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Wywal jęczmień, wstaw pszenżyto, nie to pH, po co się mścić, cena podobna. łubin raczej wąskolistny, żółty nie znosi zbyt ciężkich gleb, ewentualnie koniczyna biała na nasiona, ale to już nieco trudniejsze. Gdy będziesz chciał siać jęczmień, rzepak, częściowo pszenicę lub nieco wartościowsze strączki, tj bobik, groch, to wapnowanie będzie konieczne, najlepiej pod przedplon.

 

Inna sprawa, że płodozmian złożony ze samych zbóż kłosowych to żaden płodozmian. To już lepiej siać żyto rokrocznie. Monokulturę przerwać Ci może jedynie owies.

A ten poplon żyto pod pszenicę i jęczmień to już po prostu mistrzostwo, gorzej się nie dało. jakoś specjalnie nie widać, żebyś sporo czytał na ten temat, ale wszystko da się zrobić. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6

Jęczmień jest z domieszką owsa ale nie ma go zbyt wiele, o łubinie właśnie myślałem wąskolistnym. Mamy starego bizona on się nada do zbioru nasion?

Przy takim ph jakie dawki wapna i jakie wapno najlepiej wybrać? 

Ojciec robił te poplony z żyta żeby dotacje dostać nie mówiłem że to pochwalam. Poplon można robić tylko z jednej rośliny czy też trzeba zmieniać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wapnowanie, jeśli robiłeś badania w stacji chemiczno rolnej, powinno być opisane w wynikach. W tym artykule jest dość dobrze opisane jak wapnować pola http://www.wodr.konskowola.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=111:nawoenie-wapnem.. Na stronie http://www.nawozy.eu znajdziesz sporo informacji o sposobie uprawy poszczególnych gatunków roślin. W płodozmianie powinno być jak najwięcej różnych upraw (5 lub 6), żeby nie wyczerpywać gleby ciągle z tych samych składniĸów. Motylkowe są dobre, jeśli chodzi o wprowadzanie do gleby azotu, ale można je siać co 4 lata. Zasadniczo najlepiej żeby w zmianowaniu przeplatały się rośliny jednoliścienne z dwuliściennymi. I teraz, w zależności od gleby i możliwości sprzedaży różnych roślin, dobierasz sobie uprawy, na których możesz najwięcej zarobić przy minimum wysiłku. :)  Macie do dyspozycji dość dobre gleby, więc nie powinno być z tym tyle kłopotu co z piachami. Z literatury polecam podręczniki dla techników rolniczych, bo i takie polecają wykładowcy akademiccy na rolniczych studiach podyplomowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj