Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość peres100
Opublikowano

pierwsze slysze ze slomy nie mozna ciac co roku......niby dlaczego????????

Opublikowano

Nawet jeśli ma to nie wie co to jest. Nie ma tak że zetnę słomę co rok bo nic się złego nie dzieje. Właśnie dzieje się. Robiono badania, opisywano w mądrych książkach skutki takich działań. Wystarczy poczytać.

Opublikowano (edytowane)

Jeśli masz dobry płodozmian to spokojnie można ciąć co roku bez obaw o podsuszki. Chyba że pszenicę przeplatasz tylko samymi zbożami bez rzepaku , buraków itp. Wystarczy policzyć czy bardziej opłaca się sprzedać słomę za 1/3 tego co sa warte składniki w niej zawarte , czy zostawić słomę a dać dobry fungicyd.

Edytowane przez mickas092
Opublikowano (edytowane)

Żeby mnie nikt nie posądzał o to że się wymądrzam. Przytoczę jedynie to co ktoś napisał.

 

Roślinami najlepiej reagującymi na nawożenie słomą są okopowe i motylkowe, a spośród okopowych ziemniaki. W płodozmianach zbożowych należy brać pod uwagę niebezpieczeństwo porażenia roślin przez choroby podsuszkowe. Dlatego nie zaleca się przyorywać słomy, jeśli zboża są siane po sobie częściej niż raz na 2 lata.

Nawożenia słomą nie zaleca się na glebach o małej aktywności biologicznej, silnie zakwaszonych oraz nadmiernie przesuszających się. Brak wilgoci lub jej nadmiar w glebie może wpływać niekorzystnie na przebieg rozkładu substancji organicznej słomy. Od tempa rozkładu przyoranej słomy zależy prawidłowy wzrost roślin. Ogólna zawartość substancji organicznej słomy ulega rozkładowi dopiero po upływie 180 dni od jej wprowadzenie do gleby. Na glebach lekkich słoma powinna być przyorana na głębokość 10-12 cm, a na ciężkich 6-8 cm.

http://www.podrb.pl/...jako-nawoz.html

Jednakże zbyt częste przyorywanie słomy nie jest wskazane, z kilku względów:

  • podczas fermentacyjnego rozkładu słomy wydzielają się substancje, które zwiększają podatność zbóż na choroby fuzaryjne oraz działają toksycznie na siewki;
  • na słomie zbożowej pasożytują grzyby powodujące choroby zbóż (zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość źdźbła, choroby fuzaryjne, brunatna plamistość liści, plamistość siatkowa, mączniak prawdziwy), a na słomie rzepakowej - przede wszystkim sprawcy suchej zgnilizny kapustnych i zgnilizny twardzikowej;
  • niezmineralizowana słoma może rozluźniać glebę, powodując jej nadmierne napowietrzenie lub zakłócenia w podsiąkaniu wody kapilarnej.

http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-rolinna/42-inne/288-resztki-poniwne-jako-nawoz

 

Co do książek - postaram się w najbliższym czasie coś znaleźć na ten

Edytowane przez pawelol111
Opublikowano

Paweł olej te publikacje są z 2009 przedrukem tych z lat 70

po rozdrobnionej słomie lecisz telerzówką lub agregatem podorywkowym i jest ok - grunt to słoma pocięta na drobne kawałki i dobrze wymieszana z glebą - podorywka jest do d*py (przesusz glebę i zakłuca podsiąk)

Opublikowano

Ja od 8 lat tne tylko słome z rzepaku ,reszte zbieram troche na własne potrzeby reszte plus to co kupie od rolników z okolicy sprzedaje nikt nienażeka .

Opublikowano

Jak tam jeszcze o orce piszą po żniwnej to sory, nie ta epoka. Wystarczy gnojowicą podlać lub azotem najlepiej rsm. No i dobrze by było gdyba była dobrze pocięta i równomiernie rozrzucona.

Opublikowano

ja obecnie sprzedaję po 30zł za belę 120x150.... szału nie ma ale jak ma zgnić to lepiej się tego pozbyć bo słomy jest mnóstwo i chętnych brakuje <_<

Opublikowano

i kolego prawie wszystko ściąłem ale padł rozdrabniacz na koniec żniw i troche musiałem sprasować, poza tym siana pociąć się nie dało a tego też nie chcą bo brykieciarnie stoją.

Opublikowano

Unas pieczarkarnie 140 zł/t namiejscu w zakładzie pod brykiet nikt nie bierze . Sam kupiłem po 150 t male belki bo mam kilku chętnych na brykiet w detal .

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez AgroSikora
      Jakie ceny nasion kukurydzy za j.s na waszym terenie?
       
       
      - KWS
      - Pionner
      - LG
      - Syngenta
      - Euralis
       
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, po słabych doświadczeniach z wynajmem kombajnu, postanowiłem zakupić swój własny i wybór prawdopodobnie padnie na Deutz-fahr M33.60. Powinien spokojnie wystarczyć na moje 20ha. Mam tylko wątpliwości, jak wygląda sprawa prasowania słomy po tak małym hederze? Czy nie będzie konieczności zgrabiania jej? Będę wdzięczny za odpowiedź. Jeśli ktoś miał do czynienia z tym kombajnem to wszelkie opinie na jego temat też bardzo mile widziane
    • Przez Piters182
      Witam. Mam pytanie odnośnie ceny takiego ciągnika ile kosztował nowy, co prawda ten model nie jest już dawno dostępny jako nowy, ale gdy był w tych latach produkcji jako nowy, to jaką miał cenę w wyposażeniu podstawowym, standardowym??
    • Przez mkacper99
      🌾📢 Uwaga rolniku / konsumencie !!! 🚜👨‍🌾

      Polskie rolnictwo jest w dużym kryzysie, problemy dotykają praktycznie wszystkie branże rolnicze.
      ⛔Brak realnej walki z ASF
      ⛔Niskie ceny skupu żywca trzody, bydła itp..
      ⛔Niekontrolowany import kukurydzy oraz zbóż z Ukrainy
      ⛔Podwyżka prądu o 30% z nowym rokiem czy chociażby podniesienie stawki VAT na leki weterynaryjne o 16%
      ⛔Tragicze nowe prawo wodne
      ⛔Problemy sadownicze, warzywnicze, drobiu, bydła
      ⛔Bezskuteczne prawo łowieckie
      ⛔Przepisy azotanowe...

      ⚠️ Jeśli te problemy nie są Ci obojętne...

      📅 7 grudnia, piątek godzina 18:00 na sali OSP w Kakawie Starej 62-872 Godziesze Małe odbędzie się spotkanie dla wszystkich ludzi, którzy chcą się jednoczyć, sprzeciwstawić się fatalnej polityce rolnej dla zwykłych gospodarzy oraz konsumentów, którzy w marketach kupują zagraniczne odpadki. Pan Michał Kołodziejczak organizuje spotkania w całej Polsce i zbiera zwykłych ludzi, którzy chcą działać. Powstaje struktura budowy Agrounii! 👨‍🌾 Razem możemy wszystko!
      Niedługo na polskich niedzielnych stołach zabraknie naszej ojczystej wieprzowiny 🐷
      Odebrali nam handel
      Odebrali nam przetwórstwo
      Odebrali nam kontakt z konsumentem
      Odebrali nam po prostu dostęp do naszego własnego 🇵🇱 rynku
      Minister rolnictwa powiedział, że rolnicy nie potrafią się jednoczyć.. Pokażmy mu naszą siłę !
      Unia Warzywno Ziemniaczana Agrounia
       
      Michał jest zwykłym rolnikiem spod Błaszek! NA TĄ CHWILĘ MAMY JUŻ POTWIERDZONYCH OKOŁO 300 hodowców, którzy będą na spotkaniu!!! Zapraszamy i Ciebie!!! ROLNICTWO TO OSTATNI BASTION POLSKOSCI

    • Przez avanttura
      Zna ktoś przyczynę owijania się słomy  szczególnie krótkiej pod pierwszy  walec w 654 , jak z tym sobie poradzić ?
      https://www.fotosik.pl/zdjecie/bd7fcee9495c4906
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v