lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Bartek2019    0
Dnia 1.04.2022 o 18:04, masa24 napisał:

Uważajcie jeżeli planujecie otwieranie działalności typu warsztat stolarnia w budynkach gospodarczych . Arimr może wymagać zmiany sposobu użytkowania budynku

Właśnie tak było. Wypłacili I ratę w listopadzie i się zaczęło że jakieś zgody potrzebne, zmiany sposobu użytkowania itd. a to wcale nie takie proste. Stanęło na tym że zmiana BP na mobilne usługi u klienta i tylko w gospodarczym przechowywane maszyny. Stacjonarnie nie do ogarnięcia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek15h    110

Premia a rolnik vat-owiec. Waszym  zdaniem dodatkowa działalność  powinna być  rozliczana i deklarowana w netto czy brutto? Pytanie do zorientowanych?

Edytowano przez tomek15h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

Witam, w biznesplanie miałem że kupię 5 rzeczy w 21roku, kupiłem dwie najdroższe a resztę chce teraz, będą jakieś problemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
3 godziny temu, tomek15h napisał:

Premia a rolnik vat-owiec. Waszym  zdaniem dodatkowa działalność  powinna być  rozliczana i deklarowana w netto czy brutto? Pytanie do zorientowanych?

Netto

3 godziny temu, Bartek2019 napisał:

Właśnie tak było. Wypłacili I ratę w listopadzie i się zaczęło że jakieś zgody potrzebne, zmiany sposobu użytkowania itd. a to wcale nie takie proste. Stanęło na tym że zmiana BP na mobilne usługi u klienta i tylko w gospodarczym przechowywane maszyny. Stacjonarnie nie do ogarnięcia :)

Dlatego przed tym przestrzegam

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ceniu44    7

Aby uporządkować trochę dyskusję odnośnie zmian któe obowiązują poprzednie nabory (oraz ten obecny):

W roku następnym po roku złożenia wniosku o I płatność koniecznosść składania do ARiMR oświadczenia o uzyskaniu odpowiednich PRZYCHODÓW (nie dochodu!) 

Zmiana w BP skutkuje tym, że kwota dofinansowania za samochód spada do 50%. 

Ani ARiMR ani MRiRW nie wiedzą jak rozwiązać dwa problemy:

- co z kodami pkd które nie są już obsługiwane (taxi) 

- co z beneficjentem który ma budowlankę, wg. przepisów może jąskończyć do połowy 2025roku a jednocześnie musi złożyć zaświadczenie o przychodach (będzie miał zerowo bo przecież dopiero buduje np. warsztat czy stolarnie). 

- nie wiadomo jednoznacznie, czy przychód ma dotyczyć tylko kodów PKD wspieranych czy można go wykazać również na kodach niewspieranych. 

A najśmieszniejsze jest to, że pracownicy ministerstwa dopiero po telefonach od doradców dowiedzieli się, że agencja wysłała listy do beneficjentów z informacją o zmianie przepisów. 

  • Thanks 1

Wypełniam wnioski o Premie na założenie działalności - małopolska, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie. W razie konieczności cała Polska - mail ceniu44@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

O budowlance do 2025 , rozumiem

ze mowisz o obecnym naborze ? Teoretycznie dostaje decyzje grudzień 2022 , wypłata 2023 , termin na wybudowanie 2025 a zaświadczenie o przychodach za 2024 ??  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223
12 minut temu, ceniu44 napisał:

Aby uporządkować trochę dyskusję odnośnie zmian któe obowiązują poprzednie nabory (oraz ten obecny):

W roku następnym po roku złożenia wniosku o I płatność koniecznosść składania do ARiMR oświadczenia o uzyskaniu odpowiednich PRZYCHODÓW (nie dochodu!) 

Zmiana w BP skutkuje tym, że kwota dofinansowania za samochód spada do 50%. 

Ani ARiMR ani MRiRW nie wiedzą jak rozwiązać dwa problemy:

- co z kodami pkd które nie są już obsługiwane (taxi) 

- co z beneficjentem który ma budowlankę, wg. przepisów może jąskończyć do połowy 2025roku a jednocześnie musi złożyć zaświadczenie o przychodach (będzie miał zerowo bo przecież dopiero buduje np. warsztat czy stolarnie). 

- nie wiadomo jednoznacznie, czy przychód ma dotyczyć tylko kodów PKD wspieranych czy można go wykazać również na kodach niewspieranych. 

A najśmieszniejsze jest to, że pracownicy ministerstwa dopiero po telefonach od doradców dowiedzieli się, że agencja wysłała listy do beneficjentów z informacją o zmianie przepisów. 

Dzwoniłem do ministerstwa, najpierw nie mogłem się dobić, a jak już się udało to przez pół godziny mnie przełączali i nic się nie dowiedziałem konkretnego. Jedynie tylko tyle, że jest coś na rzeczy bo dużo osób dzwoni tak jak mówisz. Też pytałem czy przychody tylko z tych głównych kodów PKD z wniosku czy pozostałe też. Nic nikt nie wie, a ARiMR już listy ślą.

Ogólnie polecam dzwonić i pisać maile niech wyjaśniają bo ktoś tam chyba z fantazją popłynął. Jak zauważą problem to może ktoś zrobi porządek.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agon8181    1
5 godzin temu, Bartek2019 napisał:

Właśnie tak było. Wypłacili I ratę w listopadzie i się zaczęło że jakieś zgody potrzebne, zmiany sposobu użytkowania itd. a to wcale nie takie proste. Stanęło na tym że zmiana BP na mobilne usługi u klienta i tylko w gospodarczym przechowywane maszyny. Stacjonarnie nie do ogarnięcia :)

Jaką masz działalność bo ja mam właśnie stolarnie i ciężko będzie na mobilną i kiedy się czepili że chcą zmian użytkowania. Mi kasa wypłacili w kwietniu 2021 i jak na razie cisza mam nadzieję że nie przed burzą

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276
13 godzin temu, masa24 napisał:
16 godzin temu, tomek15h napisał:

Premia a rolnik vat-owiec. Waszym  zdaniem dodatkowa działalność  powinna być  rozliczana i deklarowana w netto czy brutto? Pytanie do zorientowanych?

Netto

Rozumiem,że w takim razie będąc rolnikiem na Vat i chcąc założyć działalność (na premię z pracownikiem 200 tys), mogę kupić maszyny do wartości 200 tys netto? Lub maszyny do 140 tys netto (70% premii) a pozostałe np na materiał do działalności ? 

A jak powinny być wystawione faktury? Tzn  czy na rolnika imiennie czy na Gospodarstwo Rolne ...... ........?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stanisławw    0
12 godzin temu, ceniu44 napisał:

Aby uporządkować trochę dyskusję odnośnie zmian któe obowiązują poprzednie nabory (oraz ten obecny):

W roku następnym po roku złożenia wniosku o I płatność koniecznosść składania do ARiMR oświadczenia o uzyskaniu odpowiednich PRZYCHODÓW (nie dochodu!) 

Zmiana w BP skutkuje tym, że kwota dofinansowania za samochód spada do 50%. 

Ani ARiMR ani MRiRW nie wiedzą jak rozwiązać dwa problemy:

- co z kodami pkd które nie są już obsługiwane (taxi) 

- co z beneficjentem który ma budowlankę, wg. przepisów może jąskończyć do połowy 2025roku a jednocześnie musi złożyć zaświadczenie o przychodach (będzie miał zerowo bo przecież dopiero buduje np. warsztat czy stolarnie). 

- nie wiadomo jednoznacznie, czy przychód ma dotyczyć tylko kodów PKD wspieranych czy można go wykazać również na kodach niewspieranych. 

A najśmieszniejsze jest to, że pracownicy ministerstwa dopiero po telefonach od doradców dowiedzieli się, że agencja wysłała listy do beneficjentów z informacją o zmianie przepisów. 

W takim razie w jakich sytuacjach jest wymagana zmiana w BP? Kupiłem samochód osobowy w ramach tej dotacji i nie uśmiecha mi się oddawać 30k :) W sytuacji kiedy kupię wszystko to co wykazałem w BP + nie będę chciał zmieniać kodów PKD, ale Np będę miał inne wydatki i zyski niż wskazane w BP wtedy trzeba robić zmianę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

Oczywiście. Wystarczy inna cena środka trwałego i już trzeba pisać zmianę, a co mowa o większych zmianach


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stanisławw    0
10 minut temu, pedro2 napisał:

Oczywiście. Wystarczy inna cena środka trwałego i już trzeba pisać zmianę, a co mowa o większych zmianach

Dzięki za odpowiedź. Czy kwestia tych samochodów osobowych jest jeszcze wyjaśniania czy to już ostateczne stanowisko Agencji? Jest jeszcze szansa ze się wycofają z tego i będzie to dotyczyło tylko nowych naborów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agon8181    1

A to nie jest tak że na budowę to chcą papier na sposób użytkowania a na maszyny to ich raczej nie powinno interesować gdzie,bo jak tak to jestem w czarnej d...e bo mam zwykły garaż

 

13 godzin temu, masa24 napisał:

Będą chcieć przy wniosku o 2 ratę 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223
27 minut temu, Stanisławw napisał:

Dzięki za odpowiedź. Czy kwestia tych samochodów osobowych jest jeszcze wyjaśniania czy to już ostateczne stanowisko Agencji? Jest jeszcze szansa ze się wycofają z tego i będzie to dotyczyło tylko nowych naborów? 

Nie wiadomo. Wczoraj pisałem czego się dowiedziałem po tel do ministerstwa. Zerknij. 

I radzę wszystkim niech dzwonią, piszą maile do ministerstwa to może ktoś się nad tym pochyli, że nie powinno tak być


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stanisławw    0
Dnia 1.04.2022 o 19:16, Stanisławw napisał:

Witam mam pytanie odnośnie listów, które przychodzą teraz do beneficjentów - Jest tam napisane, ze w każdym roku podatkowym trzeba wykazywać zysk tzn mieć większy przychód niż koszty typu ZUS ubezp zdrowotne i pozostałe wydatki. 
Moje pytanie dotyczy sytuacji kiedy ktoś poza działalnością pracuje na Umowę o prace - ZUS mam odprowadzany na UoP, wiec dobrze rozumiem, ze żeby wykazać zysk będę musiał mieć tylko przychód większy niż składka zdrowotna? ZUS się tutaj nie liczy przez to ze jest odprowadzany z UoP? 

Czy ktoś może zna odpowiedź na to pytanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pedro2 napisał:

Oczywiście. Wystarczy inna cena środka trwałego i już trzeba pisać zmianę, a co mowa o większych zmianach

Przesadzasz z tą zmianą.Dzwoniłem do OR i od 3 różnych osób uzyskałem tą samą info,że jeżeli kupisz środek trwały nieznacznie tańszy lub droższy bądź o innych parametrach,które nie wpłyną znacząco na zmianę założeń biznesplanu to mie trzeba robić żadnej zmiany.Więc nie siejcie tyle paniki, no przy obecnych cenach to wszyscy by musieli robić zmiany.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276
4 godziny temu, pedro2 napisał:

Na firmę

A macie jakieś sposoby/możliwości żeby ceny z ofert nie wzrosły do czasu odpowiedzi Agencji? Wiem ,że np zaliczka wchodzi w grę. Pytanie ,czy sprzedawcy chętnie się zgadzają na zawarcie umów,które będą realizowane za ok rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223
33 minuty temu, marcinkaczmarek74 napisał:

Przesadzasz z tą zmianą.Dzwoniłem do OR i od 3 różnych osób uzyskałem tą samą info,że jeżeli kupisz środek trwały nieznacznie tańszy lub droższy bądź o innych parametrach,które nie wpłyną znacząco na zmianę założeń biznesplanu to mie trzeba robić żadnej zmiany.Więc nie siejcie tyle paniki, no przy obecnych cenach to wszyscy by musieli robić zmiany.

Ja mówię jak powinno być. Dzwonić to sobie możesz i mogą Ci opowiadać, coś o tym wiem 😁 kto w temacie jest od dłuższego czasu też wie jak u mnie skończyły się ustalenia na telefon z prowadzącym 😉 nieznacznie tzn ile? Jest maszyna za 15k i za 150k odpowiednio 10% różnicy to 1.5 tys i 15 tys. Ja nie przesadzam, tylko przestrzegam. Trafi się jakaś menda przy rozpatrywaniu wniosku o drugą ratę i z byle blachostki ma prawo się przywalić dać odmowę.

Nie bądź naiwny. Nie daj się nabrać na ogólnikowe odpowiedzi na tel. Pisz maila i konkretnie opisana sprawa. Wiem co mówię, uwierz.

39 minut temu, rocknrollnik1 napisał:

A macie jakieś sposoby/możliwości żeby ceny z ofert nie wzrosły do czasu odpowiedzi Agencji? Wiem ,że np zaliczka wchodzi w grę. Pytanie ,czy sprzedawcy chętnie się zgadzają na zawarcie umów,które będą realizowane za ok rok.

Teraz to zapomnij. Przy zamawianiu maszyn z realizacją za rok dealerzy zastrzegają w umowie możliwość wzrostu ceny albo cenę z dnia fakturowania/dostawy. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PEZU11    2

to co piszę pedro powyżej - jak najbardziej trafione, wszystko co powiedziane na telefon, to tak jakby nigdy nie zostało powiedziane, a oni robią co chcą, jak wyniknie problem, to potem beneficjent musi stawać na uszach żeby to wyprostować, o ile się da.

Już z tym stosowaniem znowelizowanego rozporządzenia (mimo braku podstawy prawnej) agencja pokazał, że trzeba być maksymalnie przezornym i ostrożnym na każdym kroku

Edytowano przez PEZU11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, pedro2 napisał:

Ja mówię jak powinno być. Dzwonić to sobie możesz i mogą Ci opowiadać, coś o tym wiem 😁 kto w temacie jest od dłuższego czasu też wie jak u mnie skończyły się ustalenia na telefon z prowadzącym 😉 nieznacznie tzn ile? Jest maszyna za 15k i za 150k odpowiednio 10% różnicy to 1.5 tys i 15 tys. Ja nie przesadzam, tylko przestrzegam. Trafi się jakaś menda przy rozpatrywaniu wniosku o drugą ratę i z byle blachostki ma prawo się przywalić dać odmowę.

Nie bądź naiwny. Nie daj się nabrać na ogólnikowe odpowiedzi na tel. Pisz maila i konkretnie opisana sprawa. Wiem co mówię, uwierz.

Teraz to zapomnij. Przy zamawianiu maszyn z realizacją za rok dealerzy zastrzegają w umowie możliwość wzrostu ceny albo cenę z dnia fakturowania/dostawy. 

Myśle,że tak jak piszesz przy np.10%  zmianie ceny nie ma potrzeby robić zmiany.Tak jak pisałem wcześniej wychodzi na to ,że wszyscy by musieli robić zmiany.A jeśli chodzi o długość bycia w temacie to laikiem nie jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
6 godzin temu, Agon8181 napisał:

A to nie jest tak że na budowę to chcą papier na sposób użytkowania a na maszyny to ich raczej nie powinno interesować gdzie,bo jak tak to jestem w czarnej d...e bo mam zwykły garaż

 

 

jezeli dzialalnosc bedzie prowadzona stacjonarnie  w budynku to na 90 % będą wymagać takiego dokumnetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj