Skocz do zawartości
Adi21

Likwidacja nieużytków

Polecane posty

Adi21    0

Chciałbym zlikwidować nieużytki na polach i chciałbym wiedzieć czy jest taka możliwość zgodnie z przepisami, gdyż słyszałem że po 2014 roku nie można będzie czegoś takiego zrobić. Nie wiem czy to prawda czy nie, a nigdzie takiego tematu nie mogę znaleźć. Wiem że gdy gospodarstwo jest objęte programem rolnośrodowiskowym to czegoś takiego nie wolno zrobić, natomiast gdy nie jest objęte?

Niektóre z nieużytków mam zakrzaczone inne zadrzewione, jak można to rozwiązać, aby nie dostać kary lub utraty dopłat. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Nikita_Bennet    100

jeżeli nawet przejmujesz gospodarstwo z programem rolnośrodowiskowym to gdzie jest napisane że masz go kontynuować? Poprzednika ARiMR d*pnie i ściągnie kasę którą wziął. Ot co.

Co do Twego pytania. Tnij co się da, może się nikt nie przywali, takie moje zdanie. Wszystko zależy od sąsiadów. Najłatwiej ciąć jak masz jakieś rowy czy zatkaną meliorację - tniesz aby koparka dojechała. Może głupie tłumaczenie ale jak sąsiad wie że tniesz pod koparkę to raczej myśli że masz kwity na wycinkę. Ogólnie warto aby ludzie byli za Tobą tzn byli przekonani że chcesz odnowić grunta, zniszczyć krzaki aby lisy nie kręciły się obok kurników i takie tam.

Jak są tam drzewa - kara jest spora ale jak przez 5 lat się nikt nie przywali to potem praktycznie nic Ci nie zrobią.

Krzaki bzu to nie jest drzewo, leszczynę też tniesz bez kwitów. To wiem z własnego doświadczenia.

Były chyba dwa wątki o tym na tym forum. Dobrze poszukaj.

boku27    222

Jakieś krzaki można wyciąć ale drzewa bym się nie odwazył wyciąć bez pozwolenia ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

lew908    207

Tu nie tyle o wiek drzewa chodzi co o średnice. Teraz nie jestem pewien ale jeżeli drzewo ma średnice do 7 cm albo 12 to można ciąć bez pozwolenie jeżeli powyżej to juz trzeba mieć. Możliwe ze przez te 10 lat te drzewo będzie miało to 12 cm więc by sie zgadzało jedno i drugie. Poza tym polskie prawo jest tak głupie ze za wycięce z pozwolenie drzewa nieraz będą ci kazali zasadzic 5 - 10 nowych.

A jezeli chodzi o owocowe to można ciąć bez pozwolenia .

Ferdek07    62

Tu nie tyle o wiek drzewa chodzi co o średnice. Teraz nie jestem pewien ale jeżeli drzewo ma średnice do 7 cm albo 12 to można ciąć bez pozwolenie jeżeli powyżej to juz trzeba mieć. Możliwe ze przez te 10 lat te drzewo będzie miało to 12 cm więc by sie zgadzało jedno i drugie. Poza tym polskie prawo jest tak głupie ze za wycięce z pozwolenie drzewa nieraz będą ci kazali zasadzic 5 - 10 nowych.

A jezeli chodzi o owocowe to można ciąć bez pozwolenia .

taa żeby tam kazali zasadzać po 5 nowych to wszyscy by wycinali, dowalą Ci za jedną brzuzkę ze 30 tyś wtnij sobie ze 30 brzuzek sosenek a skończysz na licytacji z karą 1 mln zł ;) oczywiście jak ktoś naskarży ludzie na nieświadomca nawycinają jakichś krzaków a potem jak ktoś uświadomi spać po nocach nie mogą, co zabawne jak masz działkę leśną żeby ktoś hektary lasu wycioł do noki najwyżej 100zł mandat dostanie a za wycinkę jednego drzewa na działce rolnej mozna popłynać

farmervip    78

Chciałbym zlikwidować nieużytki na polach i chciałbym wiedzieć czy jest taka możliwość zgodnie z przepisami, gdyż słyszałem że po 2014 roku nie można będzie czegoś takiego zrobić. Nie wiem czy to prawda czy nie, a nigdzie takiego tematu nie mogę znaleźć. Wiem że gdy gospodarstwo jest objęte programem rolnośrodowiskowym to czegoś takiego nie wolno zrobić, natomiast gdy nie jest objęte?

Niektóre z nieużytków mam zakrzaczone inne zadrzewione, jak można to rozwiązać, aby nie dostać kary lub utraty dopłat. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Żaden program unijny nie zakazuje uprawy nieużytków a tym bardziej RŚ sam mam RŚ + ZRÓWNOWAŻONE i co roku jakieś drzewa wycinam jedynym problemem jest zezwolenie jak drzewa starsze jak 10 lat ale gmina daje bez problemu jak powiesz że chcesz działke uprawiać

henio2    101

Ale jeśli są oczka wodne to chyba nie można zasypywać bo wszystko na mapkach jest i w razie kontroli mogą nałożyć sankcje

farmervip    78

Pisząc oczko wodne masz na myśli zródełko wodne? jeśli tak to co ci da zasypanie jak i tak tam nie wjedziesz bo cały rok jest mokro i wątpie by za to była kara

Edytowano przez farmervip

Ferdek07    62

Ale jeśli są oczka wodne to chyba nie można zasypywać bo wszystko na mapkach jest i w razie kontroli mogą nałożyć sankcje

bez przesady a może wyschło za to jak bez zezwolenia wykopiesz staw czy sadzwkę to może kilka set tyś kary być plus zasypanie na własny koszt, także zasypać to ja bym się nie bał bal bym się kopać ;)

Nikita_Bennet    100

mam jeden nieużytek, obniżenie terenu ->czytaj<- staw.

Osuszyć go to dwa sączki założyć i od groma wywrotek ziemi i śladu nie ma ot co. Wszystko się da, pytanie czy warto.

henio2    101

Jak masz takie 10 na 10 w środku małej działki to szału przy obróbce można dostać

farmervip    78

mam jeden nieużytek, obniżenie terenu ->czytaj<- staw.

Osuszyć go to dwa sączki założyć i od groma wywrotek ziemi i śladu nie ma ot co. Wszystko się da, pytanie czy warto.

Jak jest płaskie pole to gdzie te sączki puścisz?

damian40000    85

u nas zasypaliśmy 3 takie dziury na polach pierwsze słyszę żeby nie można było równać sobie pól. Teraz mam nowa dzierżawę i jak wiosną będzie sucha to zapchne tam dziurę.

karolr2    180

Ja trochę z innej beczki. W tym roku zlikwidowałem dwa kawałki łąki O.40ha i 0.70ha to były łąki trwałe czy nie będzie z tym problemów ze strony arimr to były łąki trwałe

Nikita_Bennet    100
Jak jest płaskie pole to gdzie te sączki puścisz?
do zbieracza. Akurat wiem gdzie tam biegnie. Ogólnie zawsze jest rozwiązanie, pytanie czy warto. My wokół stawku mamy łąkę co sąsiad wypasa. Mi to wisi czy jest stawek, jego krowom też to nie przeszkadza ;)

Jak nie ma zbieracza - hmm - teraz myślę zakopać 80-100 metrów zbieracza.

Edytowano przez Nikita_Bennet

XYZ12    0

Ja trochę z innej beczki. W tym roku zlikwidowałem dwa kawałki łąki O.40ha i 0.70ha to były łąki trwałe czy nie będzie z tym problemów ze strony arimr to były łąki trwałe

Nie wiem jak teraz ale kiedyś byl to problem, jak było zgloszone o doplaty jako łąka to przez 5 lat musiało tak być ale moge sie mylic

damian40000    85

jak będziesz składał wniosek o dopłaty to musisz napisać prośbę o zmianę urzytkowania tego kawałka. W agencji ci podyktują co ma tam być napisane. Mi się udało i teraz na wszystkie trawy biorę normalnie jpo +upo.

karolr2    180

Normalnie były brane dopłaty jak do łąki. A teraz miałem zamiar nic nie zgłaszać tylko do dopłat wpisać nową uprawę ale widzę że trzeba będzie sie wybrać do arimr i wypytać

DoradcaKT    20

"Przestrzegana jest poniższa norma:

W obrębie działki rolnej nie wolno niszczyć oczek wodnych, w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o łącznej powierzchni mniejszej niż 100m2"

Wycinek z wymogów wzajemnej zgodności dotyczącej dobrej kultury rolnej. Jak z niej wynika nie można niszczyć małych oczek wodnych (są ostoją dzikiej przyrody i takie tam)

Co do zaorania łąki to niby nie trzeba zgłaszać do armir bo stosunek TUZów nie spadł w skali kraju poniżej 8% ale lepiej się dopytać i napisać prośbę o zgodę na zaoranie dla świętego spokoju. (Chyba że ktoś ma jakikolwiek program RŚ- wtedy nie można zmniejszyć powierzchni TUZów w gospodarstwie bo kary są)

lukasz222    2353

Nie trzeba pisać żadnych podań o pozwolenie jeśli stosunek TUZ nie spadł w skali kraju, jedyną przeszkodą może być 5-letnie zobowiązanie ONW.

Adi21    0

Jeśli chodzi o wycinkę drzew na nieużytkach to wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie do gminy. Natomiast mam pytanie czy wedle przepisów mogę zlikwidować powierzchnię gruntu zajętą przez nieużytek i wykorzystać go jako powierzchnię uprawną (orną)? (jeśli gmina pozwoli mi na usunięcie drzew). Zaznaczam że nie mam aktualnie gospodarstwa w programie rolnośrodowiskowym. Powierzchnie tych nieużytków nie są oczkami wodnymi tylko kępami drzew z kamionkami (kiedyś jak nie było co zrobić z kamieniami to robili śródpolne miejsca na składowanie tych odpadów, które z czasem pozarastały samosiewami drzew i krzewów).

henio2    101

"Przestrzegana jest poniższa norma:

W obrębie działki rolnej nie wolno niszczyć oczek wodnych, w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o łącznej powierzchni mniejszej niż 100m2"

Wycinek z wymogów wzajemnej zgodności dotyczącej dobrej kultury rolnej. Jak z niej wynika nie można niszczyć małych oczek wodnych (są ostoją dzikiej przyrody i takie tam)

Co do zaorania łąki to niby nie trzeba zgłaszać do armir bo stosunek TUZów nie spadł w skali kraju poniżej 8% ale lepiej się dopytać i napisać prośbę o zgodę na zaoranie dla świętego spokoju. (Chyba że ktoś ma jakikolwiek program RŚ- wtedy nie można zmniejszyć powierzchni TUZów w gospodarstwie bo kary są)

Czyli większe jak 100 m można zasypać?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez student2
      Witam,czy mógłby ktoś napisać jak zlikwidować łąkę ,tzn wiem że najpierw kultywatorowanie potem chciałbym obornik rozrzucić tylko nie wiem czy od razu czy w jakimś odstępie dniowym,następnie przyorać obornik-też nie wiem czy w jakimś odstępie.Kolejnie rozsiew wapna i nawozów- m\nie wiem czy razem czy w odstępie no i wałowanie- kiedy? Bardzo proszę o szybką odpowiedz, z góry uprzejmie dziękuję.Pozdrawiam
    • Przez 650elx
      Witam,niewiem gdzie to napisać więć tu napiałem.
      Jak skutecznie zlikwidować luz na frezach,
    • Przez bartosz231082
      Witam. Mam możliwość wydzierżawienia ok 30ha nieużytków. Ziemia ta nie była uprawiana conajmniej 10 lat więc nie wygląda to najlepiej. Na większej połowie pewien pan pasie tam bydło i trawa (zielsko) jakie tam rosło jest wygryzione. Jednak ta mniejsza połowa jest wogóle nie ruszana i częściowo zakrzewiona. Krzaki można wyciąć, zielsko opryskać ale nie wiem czy już nie za późno bo wegetacja roślin się kończy. Teraz mam pytanie czy lepiej tam posiać trawę (lucernę lub koniczynę) w czystym siewie i brać dopłaty "ekologiczne'' czy przygotować pole do siewu zboża. Dodam że do pola mam około 20km, ziemia klasy III i IV. Obecnie nie mam gospodarstwa na siebie gdyż moi rodzice nie osiągneli jeszcze wieku emerytalnego ale z maszynami nie było by żadnego problemu.
    • Przez Renesis16xT
      Witam,

drodzy koledzy, nie wiem czy to właściwy dział. W każdym razie, mam możliwość wzięcia w dzierżawę około 2ha pola, obsadzonego drzewkami porzeczkowymi. Czy ktoś z Was ma doświadczenie w likwidacji tego typu plantacji?

Ponieważ, tak w zasadzie, nie mam w ogóle pomysłu ;]
    • Przez terezjasz
      Witam

Jakich zabiegi trzeba wykonać aby zlikwidować plantację Miskanta Olbrzymiego?

Czy zabiegi takie jak:

- Wyoranie karp i Oprysk herbicydem wystarczą?

Z góry thx za udzielenie odpowiedzi.