Tyger

Jakie opony letnie do vw Bora 195/65/15

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tyger    2

Posiadam Michelin Energy Saver o takim właśnie rozmiarze jak podałeś. Mają obecnie przejechane trochę ponad 70tys km. Nie wiem jak z bieżnikiem sprawa wygląda bo dokładnie się nie przyglądałem, ale dużo od nowości go nie zmalało (zaznaczam, że gum nie palę, czasami zdarzy się ruszyć z piskiem przy szybkim wjeździe na rondo, ale to sporadycznie). Opony mimo swojego wieku- 8 lat, nie pękają, nie kruszeją. Na suchej nawierzchni bardzo dobre. W deszczu szybko nie jeżdżę, ale kiedyś cisnąłem w granicach 150km/h to ciężko było wyprowadzić auto z koleiny pełnej wody. Z racji tego, że są to opony letnie zimą- na śniegu nie polecam. Chociaż nie mam porównania do innych, ale dużo lepiej jechało mi się na byle jakich używanych zimówkach niż właśnie na tych Michalinach ;), aczkolwiek przy rozsądnej jeździe też zajedziesz na nich zimą ;).

Jak z komfortem na tych oponach, znajomy oponiarz z nowych najlepszych właśnie to mi polecał sam ma w swoim pasku takie i robili testy z podmienianiem kół w tym samym aucie i faktycznie na michałkach lżej się toczył, ale poprzeglądałem kilka róznych testów i wcale sprawa nie jest taka oczywista, bo jeśli niższe opory toczenia ma "zielona" opona wcale nie musi iśc to w parze z niższym spalaniem i czasami sportowa opona o wyższych oporach toczenia ma podobne wyniki w spalaniu jak ta zielona

http://www.auto-swiat.pl/1-test-opon-letnich-oto-zwyciezcy-naszego-wielkiego-porownania

heh żeby było dobre hamowanie musi być dobre tarcie a więc i opór, ale co do zielonych fakt może mają trochę gorsze wyniki w hamowaniu na mokrym, no ale to nie jedyna wada tak jak poczytałem opinie na opony com czy oponeo jest jeszcze gorszy problem to że opona ma zmniejszoną masę i te wszystkie nowoczesne pro ekologiczne rozwiązania sprawa że są duże problemy z wyważeniem i drgania na kierownicy a tego to ja już pod żadnym względem bym nie tolerował

wszystkie te okologiczne opony mają jakiś trik, pirelli twarde i sztywne jak sportowe, dunlopy niższy a szerszy balon, goodyear coś tam z niższą masą opony i problemy z wyważeniem, hankook super niskie opory toczenia ale wyniki spalania wysokie także to chyba bardziej zabieg marketingowy niż faktycznei niższe spalanie, miałem fuldy ecocontrol wraz z samochodem kupione model fuldy eokologiczny a na zimówkach też fuldy spalanie jak na warunki zimowe niezauwazalnie niższy ale Vmax na zimówkach 10-15km/ha większa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

W temacie spalania, to nie mam porównania codo innych opon, ale jeśli patrzeć na wyniki katalogowe mojego 1,6 FSI 115km, to średnie ma w granicach 6,5l/100km. Jeżdżąc tak 80% trasa (100-110km/h) i 20% miasto, to spala mi poniżej tej normy, tak w granicach 6,3-6,4. Przy agresywniejszej jeździe podchodzi pod 7l.

Drgania na kierownicy żadnego nie wyczuwam, ale opony z czasem stały się głośniejsze, trochę hałasują tak powyżej 120km/h. Trudno określić ten hałas, bo to jest subiektywne odczucie i każdy ma inaczej, jednym może to przeszkadzać innym nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

Spokojnie wystarczą 205/55/17. Napewno spadnie spalanie. Marka do wyboru.

 

 

Huberus cos mi sie wydaje ze oponami to jak z butami. Jezeli mam kapcie 235 to 205 beda za waskie do felgi


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek323    4

nie koniecznie bo jest pewna tolerancja zależy jaki rozmiar felgi ale to bez odkręcenia koła ciężko zobaczyć. Ale myślę ze 225 możesz spokojnie założyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

225 a 205 to jest juz roznica. 225 pewnie beda pasic ale 205 to beda za male


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4684

Wszystko zalezy od tego jakie te felgi są. ten samochód ma tylko 125 km a koła jak by mial 200. Czasami jak widze takie patenty to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Ludzie sami za ciężkie pieniądze pogarszają osiągi własnego auta. Nie dość, że felgi i opony są droższe od tych mniejszych. To więcej kasy idzie na paliwo, przeguby koła dwumasowe itd.

Ojciec kupił superba 1,9 tid 130 km. Na kołach 225-45-17. Opony na drugi dzień poszły do wymiany, chociaz były w bardzo dobrym stanie. Teraz jest 205-50-17. Róznice było widac juz przy wyjeździe z garażu gumiarza. Wspomaganie lżej chodziło. Na trasie auto jest dynamiczniejsze przy wyprzedzaniu np. Róznice widac praktycznie na każdym biegu od 3 w góre. Spalanie nie było mierzone ze względu na krótki czas jazdy na duzych kołach. Poprawił się też konfort jazdy najbardziej w kolejnach. Chociaż tych już nie ma za wiele. Kiedyś kumpel miał punto w dieslu. Założył jakies alu 16 z oponami coś chyba 195. Fajnie to wyglądało. Na zime założył standardowe stalówki. Odrazu inny samochód. Mówił, że spalanie w mieście spadło nawet o 1litr/100 km. Na wiosne alusy sprzedał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Posmiać się można jak do fokusów golfików 1,4 czy innych mniejszych aut pakują 17cali i opony ponad 225 ja rozumiem gdybymy mieli piekne równe drogi ale wszyscy specjalici zgodnie wypowiadają się że na nasze drogi profil min 65 a nawet 70 wiekszosc producentów takie montuje więc po co poprawiać fabrykę, ale żeby to było zrobione rozsądnie w końcu kto bogatemu zabroni to w większosci "gówniarstwo" za odłożone kieszonkowe kupuje jakies używane alusy ze starszymi jeszcze od siebie oponami i szpanuje tylko czym chyba głupotą, niedawno w tvn turbo w zakupie kontrolowanym było porównanie jaguara mercedesa 600 i lexusa z lat 90tych wszystkie auta miały profil około 70, jakos nikomu nie przyjdzie do głowy przyszpanować nowymi oponami w standardowym rozmiarze, aż ciarki przechodzą na czym teraz zimą ludzie jeżdzą łyse jak kolano lub przytarte z jednej strony aż mało druty nie wyłażą dobrze jak to są zimówki, powietrze nie schodzi więc można jeździć ;) na piwko czy fajki kasa zawsze jest ale zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego to co tam przecież każdy jest mistrzem kierownicy i nawet na 3 kołach zapanuje nad pojazdem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4684

Kiedys u mechanika widziałem golfa 4 1,6 101km. Koła 18 opona chyba 225 albo lepiej. Do tego jakies domowej roboty progi i nadkloa. Mechanicy kładli się ze śmiechu. Dokładka na drzwi z 5 kg ważyła jak nie lepiej do tego progi itd. Chyba z betonu to doleli. Do tego zamiast kata i tłumików wspawana bylejak jakaś cieńsza rura. Najgorzej, że te wielkie koła załatwiły już drugą skrzynie. Które w tych modelach golfa i tak były słabe.

Jag, merc czy lex nawet nie poczuje takiej zamiany opon na większe. Auto z mocą około 100 czy 120 km juz tak i to bardzo.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luc826421    4

@ hubertuss: mam taki sam silnik w A4 jak w waszym superbie i fabrycznie założone opony 235/45 17, auto przyjemnie się prowadzi, dobrze trzyma się drogi, fela ładnie się prezentuje :P i przyciąga uwagę; posiadam do niego zimówki 205/55 16 i muszę stwierdzić, że odnośnie dynamiki nie zauważyłem zbytniej różnicy, ale jazda po koleinach i wybojach to duży plus dla węższych opon. Niski profil i szeroki kapeć ładnie wygląda ale spełnia swoje zadanie na równych drogach, których w Polsce niestety jak na lekarstwo :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Tak się mówi że nie widzi się różnicy, jak przesiadam się z samochodu w samochód testując po naprawie czy zbieżności to ja różnicę widzę od razu, im większe koło i im szersza opona powyżej 210 tym gorzej, silnik aby rozbujać takie 4 koła zamachowe ile musi się narobić... po za tym im szersze koło tym więcej łapie dziur i nierówności, to pogarsza własności jezdne i zużycie wszystkiego, z resztą o tym pisze kolega wyżej pisząc o jeździe w koleinach.

Ja sam w tym roku pokrzywiłem 2 felgi stalowe 15" na profilu opony 65x195, raz w życiu miałem alufelgi to musiałem je oddać na złom bo tak były pokrzywione przy wcześniej wymienionych oponach.

W tym tygodniu mieliśmy taki właśnie wynalazek, z przodu i z tyłu zamiast zderzaków pługi śnieźne, na progach plastikowe nakładki 7cm nad ziemią, opony o profilu45 na 18felgach, zawieszenie tak sztywne że go niema, prześwit między kołem a nadkolem 2cm.... niema za co go złapać aby podnośnik podniósł, silnik padaka przed robotą, światełek, lampecek, a nie ma czym do domu wrócić... ale wygląd jest, jest się czym polansować :D i jest czym na disco jechać i wyrywać pustaki :D


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4684

Wiesz jeden czuje róznice. Drugiemu do samochodu lawete przyczepisz i powie, że nie czuje różnicy. Bo przecież tak samo do przodu jedzie jak jechał bez. Proponuje postawić koło siebie te dwie opony. Jeszcze lepiej było by wziąc w ręke jeśli są rozmontowane i wagę porównać. Później już niestety potrzebna jest wyobraźnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Spokojnie wystarczą 205/55/17. Napewno spadnie spalanie. Marka do wyboru.

Takie kapcie absolutnie się nie nadają, spalanie spadnie bo koła będą mniejsze, chyba nie wszyscy na AF wiedzą o co chodzi z rozmiarami opon, szerokosc opony np 205 to wiadomo 205 mm szerokoci "sladu", 17 wiadomo rozmiar felgi podany w calach, ale te 55 to nie jest stała wartosc ale procent wysokosci opony z jej szerokosci, więc opona węższa o tym samym profilu będzie też niższa, np opona 175/65/14 może byc zamiennikiem opony 185/60/14 lub 205/55/16 zamiennikiem 195/65/15, nie zmieniajcie rozmiaru kół szczególnie na wsi bo tylko kamienie dzwonią po podwoziu, co do szerokosci w przypadku zmiany z 235 na 205 to pewnie całkiem możliwe przydał by się jeszcze wymiar felgi tzn szerokosc podana w calach są na necie kalkulatory i tabelki do obliczenia zamienników opon, różnica w zmianie prędkosci nie może być większa niż 2%

Czyli w tym przypadku zamiennikiem 235/55/17 może być opona 205/60/17

ps. jakie duże te koła ;)

http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luc826421    4

Sprawdzałem spalanie na oponach 205 i 235, zasięg na pełnym zbiorniku był podobny, z lekką przewagą dla węższych opon, odnośnie dynamiki to jestem spokojnym kierowcą i nie mam ,,ciężkiej" nogi, więc może zbytnio nie wyczuwam tej różnicy, bo wg teorii to powinna być spora ;) Ważne, że można bez problemu wyprzedzać i mieć przekonanie, że nie zabraknie siły. Znając życie, każdy z nas będzie miał inne zdanie odnośnie danej kwestii, ale po to jest forum B) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4684

Ferdek zamiast udawać, że się znasz i głosić wykłady. Trzeba było wziąć jakis kalkulator i policzyc te profile. Bez tabelek w internecie łatwo można obliczyć, że róznica na profilu pomiędzy 235/55 a 205/55 wynosi prawie 2 cm. Niby to nie dużo ale jeśli jeszce dodamy większą szerokosć a co za tym idzie więcej materiału wyjdzie, że opona stawiać będzie większe opory. Życze powodzenia w znalezieniu opony 205/60/17. ten profil jest niezwykle żadki przy tym rozmiarze zwłaszcza gdy szukamy opon używanych.

W przypadku opon 235/45/17 i 205/55/17 róznica na profilu wyniesie gdzieś koło 0,8cm. Róznica nie jest aż tak duża. Jednak według mnie do tej mocy te opony są za szerokie. Ale to tylko moje zdanie. O ile fabrycznie opony zachowują prawie taki sam obwód tylko szerkość rośnie. To w przypadku tego mondeo podejżewam, że jeśli felgi sa orginalne to był na nich węższy profil. Ktoś sobie założył opony na wyższym profilu bo mu trzęsło i tyle. Przypominam,że teraz straże miejskie ustawiają fotoradary na styk. I warto mieć dokładny pomiar. Ojciec zapłacił 200 zł za 52 km/h Gdzie tolerancja wynosi 1 km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Udaje że się znam??? @h..ursus ile ty masz lat? Chyba nie zrozumiałes wykładu że zarzucasz mi że udaje że się znam, chyba najlepszy z matetatyki byłes w technikum rolniczym, że tak sprytnie sobie to wszystko wyliczyłes, osobiscie ja i chyba większosc userów wolę używać tabelek no ale to kwesta kultury technicznej.

205/60/17 to nietypowy rozmiar ale to co jest załozone w tym mk4 to też jakies za duże koła, u siebie w aucie mam profil 60 zamiast 65 na letnich kołach i teraz w porównaniu do zimówek w prawidłowym rozmiarze tj 65 jest różnica i to duża

hehe, udaje że się znam obrazić się czy miać :D :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4684

Dlaczego myślisz, że byłem w technikum rolniczym? Czy technika rolnicze są jakieś gorsze od innych szkół?

W pierwszym zdaniu piszesz, że 205/55/17 się nie nadają. Potem, że spalanie będzie niższe. Potem jest ten cały wykład a na końcu, Że 235/55/17 są za duże. Weź przyjmi jedną wersje i jej się trzymaj. To o tych kamieniach juz pomijam. Bo prześwit zmieni się o niecałe 2 cm. Czyli więcej szkody z powodu zwiększonych oporów niz pożytku ze wzrostu prześwitu.

Wiem,że tego nie ma w tabelkach. Ale producenci na życzenie montują do aut większe koła. Kompensując wzrost średnicy felgi niższym profilem opon. Choćby ze względu na licznik. Tak jak ktos opisał w a4. Znajdź sobie w tabelce jakie ford mondeo o tej mocy ma seryjnie ogumienie. Potem dobierz zamiennik na felge 17 i otrzymasz odpowiedź.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Czytaj ze zrozumieniem bo to c napisałem nie wyklucza się, przyjmując że 235/55/17 to seryjne koło a dokładniej ujmując seryjna wysokosc koła to koło 3cm węższe będzie 17mm niższe, dlatego napisałem że się nie nadaje, bo te 17mm przy przeciętnym przewicie auta 10-12cm to już jest dużo, do tego przekłamania licznika oczywicie będzie to jeździło, napisałem że te koła są za duże bo jak na mój gust 235/55/17 prawdopodobnie są wyższe od fabrycznych, ale tego nie wiem dlatego trzeba by znaleźć model tego auta i sprawdzić właciwy rozmiar koła i z tego wyjsc do jakichkolwiek zmian, nic nie mam do techników rolniczych ale z tego co wiem uczą tam bardziej praktycznego podejscia, dlatego takie uogólnianie co tam 2 cm na rednicy itd.

Jeżdziłem na 195/60/15 i każdy krawężnik, dziura w nawierzchni na polnych drogach wszystko szorowało spodem na 195/65/15 tego nie ma a to tylko 9mm wyższe koło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Moim zdaniem i wedle mojej praktyki najlepszymi oponami jakie miałem są Bridgestone Turanza ER300.Idealne na suchej i mokrej nawierzchni niesamowicie przyczepne.Na prawde polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8

Temat,troche zboczył z głównego wątku,więc wracając do tematu,nie polecam Baruma,u mnie w tym rozmiarze o który pytasz wytrzymaył niewiele ponad 30 tyś na ośi napędzanej,Kleber tez podobnie,do tego strasznie głosneMysle ze dobry stosunek jakosci do ceny ma fulda,sawa,fresstone czy jakoś tak w tych ostatnich,.Kiedyś kupiłem samochód na oponach pirelli 6000,najlepsze z opon na jakich jezdziłem,micheliny tez ok,chociasz nie wierze w te 70 tys,i nie wielki ubytek jak ktoś napisał na początku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

chce kupić nowe letnie kapcie w rozmiarze takim jak w temacie w końcu to chyba jeden z tajtańszych rozmiarów więc chce coś premium, i dlatego mam prosbę do userów jeżdzących na michelin energy saver o wypowiedzi jak to jest z tymi oponami czy śliskie czy nie śliskie, podobno po 2 latach robią się plastikowe i się ślizgają, a może ktoś ma już nowe contipremiumcontact 5,

ps. są jeszcze takie opony hankook ventus prime 2 montowane fabrycznie w vw opel, ford i jeszcze w jakiś mają bardzo dobrą klasę energetyczną, i podobną są niezłe jak ktoś ma takie też prosze o opinię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

Jezdzac z GPS zauwazylam ze w mondeo mk4 jest roznica 6-8km na predkosci. Samochod pokazuje 120km/h a gps 112. Opony to 205/60/16

 

A jezdzac passatem B6 licznik z auta idealnie zgrywal sie z licznikiem GPS.

 

Czyli jezeli sa opony 205/60/16 i licznik gps zaniza predkosc to powinno sie zalozyc opony 205/65/16 zeby te licznik GPS zrownal sie z licznikiem auta.

 

Czy dobrze to wykalkulowalam???? :D


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

No chyba dobrze .Banan wstawiła byś tu fotkę swojego B6. :lol: a jaki masz silnik w tyn B6?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

passata juz nie wstawie bo zostala uszkodzona elektronika i go sprzedalismy. Silnik mial 2.0 TDI


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

aaaaaaaaa sprzedaliście , dziwne bo w TDI 2.0 to nie benzyniak i tam raczej żadko siada elektronika :lol: no nie słyszałem by elektronika siadała w tych autkach ale ok. :lol:

No ja mam B8 Passata i nawet nie siada elektronika :lol:

4 dni temu jeżdziłaś jeszcze tą niby B6 a dziś sprzedana :D a tu piosenka specjalnie dla Ciebie :wub:

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

@POL gdzie ja napisalam ze 2.0TDI to benzyna??? 4dni temu napisalam ze jadac a nie ze jezdze.

 

Passatem jezdzilam w wakacje, sprzedalismy po kretactwach ASO przez nich padla nam elektronika w aucie. Ubezpieczalnia pokryla koszty i to ASO naprawialo auto, gdy nam oddali to w samochodzie niedzialala klimatyzacja, ogrzewanie siedzen,niedzialaly hamulce ABS,kontrola trakcji.

 

Sprawa ciagnela sie przez poltora roku.

 

Gdzie takie kretactwa robi ASO??? To AUTORUD w Stalowej Woli.

 

Nawet kierownictwo tegoz autorudu straszyli nas sadem ze opisywalismy ich kretactwa na pewnym forum ale do sadu nas niechcieli pozwac.

Edytowano przez banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sintia
      Získání dokumentů EU, pasů, občanského průkazu, řidičského průkazu a lodního průkazu je s naší pomocí snadné. Nabízíme rychlou a efektivní službu, díky které získáte dokumenty, které potřebujete, během okamžiku. Kontaktujte nás https://continentaldocs.com/cs/
      Telegram: @ChooseAn
        E-mail: minskoert@gmail.com
       
    • Przez Paweł8484
      Witam, Mam problem z ładowarką teleskopową manitou mt1135 rozrusznik kręci ale maszyna nie chce odpalić tak jak by była jakaś blokada. Wyświetla się czerwony trójkąt z wykrzyknikiem. Może ktoś coś wie coś na ten temat

    • Przez Filip98
      Witam serdecznie,  poszukuje kompletną kabinę do kramera 612slx,  czy wiecie może gdzie udało by mi się kupić? Pozdrawiam serdecznie 
    • Przez Nikkallo
      Co w obecnych czasach jest lepszą opcją? Najem długoterminowy auta czy jednak jego zakup? Mam obecnie dylemat, chcę kupić samochod. Mam 100 tysięcy gotówki (mam świadomość, ze przy obecnych cenach samochodów nie kupię niczego naprawdę konkretnego).
      Obawiam się, że już przy wyjeździe z salonu auto sporo straci na wartości. I po kilku latach eksploatacji będzie warte 50% tego co zapłaciłem.
      Jakieś opinie?
    • Przez kubakuba678
      Witam mam pytanie czy pamięta ktoś jakie był ceny ciągników kombajnów maszyn rolniczych w latach 90? Pytam z ciekawości możne porównać cenę do dzisiejszej. Jak ktoś pamięta niech podaje oczywiście nowego wtedy sprzętu
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj