Polecane posty

marluk    355

planuje zrobic jeden zabieg fungicydem na pszenice ozima. spodziewam sie plonu okolo max 5t/ha. Doradzcie jakim srodkiem byscie proponowali i w jakiej fazie?

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam.jaki przedplon,jakie nawożenie azotem i w jakiej cenie ma być ten jeden zabig bo może lepiej by było 2 tańsze niż jeden droższy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

odmiana tacitus, przedplon ziemniaki, przedsiewnie okolo 150kg polifoski 8. cena zabiegu ma byc taka zeby byla jak najbardziej ekonomiczna. Czyli maksymalny stosunek ceny srodka do efektu jego dzialania. :)

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje rady. Chodzi o wybór fungicydu. Uprawiam pszenice ozimą i żyto hybrydowe ozime. Żyto siane 1 raz od przeszło 10 lat chociaż sąsiad na polu obok sieje corocznie żyto u mnie płodozmian wyglądał mn.w tak rzepak- pszenica ozima- pszenica jara bądz rzepak ziemie IIIa-IVb średnie i lekkie. mam zamiar zastosowac ochrone po raz pierwszy na t1 topsin na t2 artea lub zestaw input+fandando na t1 t2. co będzie lepszym wyborem bo różnica w cenie jest niewielka. patogen najczęściej atakujący u mnie to łamliwośc podstawy. a na lżejszych glebach choroby kłosa + łamliwośc+choroby liścia. Chodzi mi o ochrone żyta jak i pszenicy. Prosze o rade.

kolego Benny różnica w cenie między tymi zabiegami to tak około 100 zł . na podstawę żdżbła to bym proponował coś na bazie prochlorazu ew. capalo, tiofanat już sobie nie radzi przynajmniej solo artea to bardziej na t3.ale przy tym płodozmianie skłaniałbym sie ku pakiecie univo jeżeli pszenica siana po rzepaku z tym że do inputu dodatek taliusa na mączniaka

 

odmiana tacitus, przedplon ziemniaki, przedsiewnie okolo 150kg polifoski 8. cena zabiegu ma byc taka zeby byla jak najbardziej ekonomiczna. Czyli maksymalny stosunek ceny srodka do efektu jego dzialania. :)

ile azotu planujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@szymon, no wlasnie nie wiem za bardzo jaka dobrac dawke na plon 5t/ha..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po ziemniakach 5 ton to bez nawożenia i ochrony heh..to jest przedplon na min 8 no chyba że na piasku

 

i jeszcze pewnie ziemniaki na oborniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

szymon, tak na oborniku ale gleba moze byc troche kwasna i nie ma mowy o 8t. chce osiagnac 5t. jaka dawke azotu i jaki zabieg fungicydowy bys proponowal?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Witam. Potrzebuje rady. Chodzi o wybór fungicydu. Uprawiam pszenice ozimą i żyto hybrydowe ozime. Żyto siane 1 raz od przeszło 10 lat chociaż sąsiad na polu obok sieje corocznie żyto u mnie płodozmian wyglądał mn.w tak rzepak- pszenica ozima- pszenica jara bądz rzepak ziemie IIIa-IVb średnie i lekkie. mam zamiar zastosowac ochrone po raz pierwszy na t1 topsin na t2 artea lub zestaw input+fandando na t1 t2. co będzie lepszym wyborem bo różnica w cenie jest niewielka. patogen najczęściej atakujący u mnie to łamliwośc podstawy. a na lżejszych glebach choroby kłosa + łamliwośc+choroby liścia. Chodzi mi o ochrone żyta jak i pszenicy. Prosze o rade.

 

Przez rok siejesz rzepak?? Problemów z kiłą jeszcze nie miałeś?? Topsin za słaby na podstawe, artea solo nie nadaje się na T2 jak pisał kolega wyżej. Wieć ta druga ochrona wygywa ale jest i droższa niestety, a na kłosa starczy tebukonazol.

 

po ziemniakach 5 ton to bez nawożenia i ochrony heh..to jest przedplon na min 8 no chyba że na piasku

 

i jeszcze pewnie ziemniaki na oborniku

 

Niewiem czy tutaj żartujesz czy co, ale bez nawożenia to i niewiem czy 3t bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg mnie potencjał jest dużo wyższy niż 5 ton tęż mam ziemie o ph w granicach 5 i da sie wyciąnać 7 ton ale niech ci będzie 5ton .myśle że 80-100 kg czystego N w dwóch dawkach i jeden zabieg na liść flagowy wystarczy np.duet ultra lub artea na kłos

 

a w ogóle to skąd jesteś i jakie masz ziemie że piszesz o 3t po ziemniakach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

dzieki kolego, a jesli planuje jeden wiosenny termin nawozenia azotem a drugi w formie dolistnego dokarmiania mocznikiem to jaka dawka bedzie dobra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zalęży od tego jaka będzie obsada i stan pszenicy po zimie ale w przybliżeniu 150-220 kg saletry na pierwszy rzut powino wystarczyć mocznik dolistnie tęż zależy od fazy rozwojowej ja przy strzelaniu w żdżbło daje 12% stężenie czyli 12kg na 100 l wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Niewazne skąd Ja, ważne skąd ty jestes że osiągasz takie plony bez nawożenia, gdzie z nawożeniem nie jest łatwo osiągnąć średnią 8t/ha na średnich glebach.

Ochrona licha, bo jak podstawa nie chroniona wogóle to dalesze zabiegi psu w bude niestety.

 

@marluk Dokarmianie dolistne nie jest 2 terminem nawożenia tylko jak sama nazwa wskazuje dokarmianiem, lepiej zrezygnuj z tego dolistnego na rzecz zwykłego pogłównego nawożenia azotem, napewno nie stracisz a zyskasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przykładowo przy 2 zabiegach po 300 l na ha dasz 2 razy po 36 kg mocznika czyli72 kg razy 46N=33 kgN to samo co 100 kg saletry

 

Niewazne skąd Ja, ważne skąd ty jestes że osiągasz takie plony bez nawożenia, gdzie z nawożeniem nie jest łatwo osiągnąć średnią 8t/ha na średnich glebach.

Ochrona licha, bo jak podstawa nie chroniona wogóle to dalesze zabiegi psu w bude niestety.

 

@marluk Dokarmianie dolistne nie jest 2 terminem nawożenia tylko jak sama nazwa wskazuje dokarmianiem, lepiej zrezygnuj z tego dolistnego na rzecz zwykłego pogłównego nawożenia azotem, napewno nie stracisz a zyskasz.

kolego Tomek u mnie też są średnie ziemie i nie pisze o średniej 8 ton tylko o plonie po ziemniakach na oborniku który uzyskuje przy kompleksowej ochronie i nawożeniu

 

a kolega prosił o jeden ekonomiczny zabieg, przy tym nawożeniu nie będzie niewiadomo jakiej presji chorób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

dokladnie, dzieki szymon za twoje zdanie. jeszcze ponowie moje pytanie. w mojej sytuacji zabieg jakim srodkiem fungicydowym bedzie najodpowiedniejszy i w jakiej fazie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na twoim miejscu zrobiłbym to capalo 1,5 w fazie liścia flagowego tuż przed wykłoszeniem koszt może nie mały bo ok.160 zł ale środek który zniszczy grzyby które są i ochroni górne liście i kłos

 

jednak na twoim miejscu zastanowiłbym się nad zwiększeniem nawożenia azotowego do 2 dawek i 2 zabiegów fungicydem

dołożysz raptem 100-150 kg saletry(150-220)zł idrugi zabieg od grzyba 100-120zł a są realne szanse na osiągnięcie plonu o pół tony więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

a co z tego jak bede mial pol tony wiecej jak wydam na to 340zł + koszt paliwa? moim zdaniem nie warto jesli w gre faktycznie wchodzi tylko 0,5t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi. Chciałbym w tym roku zastosować na pszenicy i pszenżycie ochronę fungicydową dwu zabiegową. Mam małe doświadczenie w tego typu zabiegach i po tylu waszych opiniach mam już mętlik w głowie.

Na pszenżyto jako pierwszy myślałem o atak 450 ec 0.6l + topsin 0.7l + odżywka a jako drugi na liść flagowy duet ultra w dawce 0.6l

Pszenica ozima T1 capallo 1,5l/ha a na T2 duet ultra 0.6l/ha. Przy średnim nawożeniu azotem na poziomie 140 kg czystego składnika.

Jak myślicie czy taki program ochrony zbóż da mi jakieś przyrosty plonu??????????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przy ochronie fungicydowej zawsze jest przyrost plonu, jaki? zależy głównie od pogody ,odmiany,gęstości i terminu siewu itp

co do zabiegów to Atak ok zamiast topsinu dodałbym epoksykonazol na septoriozę i morfolinę na mączniaka .a przy tym nawożeniu pokusiłbym sie o strobilurynę do której dobrym dodatkiem jest duet

 

capalo jak najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

kolego Benny różnica w cenie między tymi zabiegami to tak około 100 zł . na podstawę żdżbła to bym proponował coś na bazie prochlorazu ew. capalo, tiofanat już sobie nie radzi przynajmniej solo artea to bardziej na t3.ale przy tym płodozmianie skłaniałbym sie ku pakiecie univo jeżeli pszenica siana po rzepaku z tym że do inputu dodatek taliusa na mączniaka

 

 

ile azotu planujesz

ja mam okazje kupic na mój areał za róznice 300zł na calość. topsin jest za slaby pomimo tego że nigdy nie był stosowany żaden fungicyd? Pakiet univo nie ma zastosowania na żyto poza tym. pomysle nad prochlorazem lub ewentualnie nad czyms z prochlorazem. z kiłą nie mam jeszcze problemu bo nie mam zmieniam troche płodozmian i chyba dorzuce jakies motylkowe w płodozmian. planuje nawożenie ok 150 kg N w czystym składniku. w tym roku zmniejszyłem norme wysiewu pszenicy z 250kg na około 180 kg według mnie było za gęsto. przyznam ze jest dosyć rzadka ale tylko dlatego ze jesien była sucha. no to co proponujesz na klosa bo ten dotyka wiele chorób. maczniak to u mnie znikomy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Przy ochronie fungicydowej nie ma przyrostu plonu jak tu niektórzy wypisują tylko jest ochrona plonu. Czynnikami plonotwórczymi są stanowisko (gleba), woda, nawożenie itp.

Prawidłowa ochrona ogranicza straty w plonie i tak to należy rozumieć.

Edytowano przez west

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

ja mam okazje kupic na mój areał za róznice 300zł na calość. topsin jest za slaby pomimo tego że nigdy nie był stosowany żaden fungicyd? Pakiet univo nie ma zastosowania na żyto poza tym. pomysle nad prochlorazem lub ewentualnie nad czyms z prochlorazem. z kiłą nie mam jeszcze problemu bo nie mam zmieniam troche płodozmian i chyba dorzuce jakies motylkowe w płodozmian. planuje nawożenie ok 150 kg N w czystym składniku. w tym roku zmniejszyłem norme wysiewu pszenicy z 250kg na około 180 kg według mnie było za gęsto. przyznam ze jest dosyć rzadka ale tylko dlatego ze jesien była sucha. no to co proponujesz na klosa bo ten dotyka wiele chorób. maczniak to u mnie znikomy problem.

 

Słaby płodozmian na rzepak co najmniej 3 lata przerwy w uprawie tej rośliny, umnie także słaby ale jest przerwa tzn. raps, 3x pszenica oz. i znowu raps. 250kg/ha to zdecydowanie za gęsto jeszcze zależy jakkie mtz, ale zobaczysz że nie bedzie tak wylegać i presja chrób się zmniejszy. Na kłos pisałem, tebukonazol wystarczy.

 

Słuchajcie Westa dobrze prawi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj