Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

daron64    4280
1 godzinę temu, pedro2 napisał:

Chciałeś plon to masz 🤷 nikt pistoletu nie przystawiał 

Niektórzy to widzę nigdy się nie nauczą, że nie ważne ile na przyczepie tylko ile w portfelu. 

Wydaje mi się, że dopóki zwyżka plonu pokrywa poniesione nakłady, choćby minimalnie, to warto. Chociażby psychicznie - wolę cały sezon widzieć ładne zboże na polu, niż chujnie. Nawet jeśli poniesione nakłady pieniężne i pracy nie przekładają się mocno na wynik finansowy.

1 godzinę temu, Agrest napisał:

100kg saletry to 370zł więcej

2t pszenżyta to 1300zł więcej.

Rachunek jest prosty

Z ubiegłym rokiem nie ma co porównywać.

Niemniej jak na talerzu widać zależność że zwiększając nawożenie i ochronę przyczynił się do zwiększenia ewentualnego zysku, lub w obliczu obecnych chorych cen do zminimalizowania strat.

Mając te 2t mniej na pewno byłby pod kreską.

No jeszcze do saletry grzybowka i skracanie. No ale i tak jeszcze zwyżka plonu pokrywa zwyżkę nakładów.

 

A tak w ogóle to między najlepszym miejscem na lepszej działce (3b, niedużo gliny, co roku obornik/gnojówka, co roku zostaje słoma, co roku npk (ten sezon wyjątek), zasobności średnie/wysokie, pH ~6), a słabym miejscem na gorszej działce (3b, ale większość ciężka glina, nigdy nie szedł obornik, npk raczej co roku (ten sezon wyjątek), słoma zawsze zostaje, zasobności średnie/niskie, pH <5), przy dokładnie takiej samej agrotechnice różnica w plonie była na poziomie 3-4t (orientacyjnie oczywiście). Do tego słabsza działka była dużo bardziej nierówna jeśli chodzi o plon - były miejsca, gdzie nie odbiegała dużo od tej lepszej, były takie, gdzie była słabsza, ale akceptowalna, a były takie, że zboże było przerzedzone jakby ktoś po nim teraz pojeździł.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

No niestety mam 3,6 ha VI klasy i coś tam siać trzeba. W tym roku był owies uleciało 12 ton równiutko ale była woda. Myślałem też o życie ale później problem ze sprzedażą a pszenzyto sprzeda się prosto z pola beż problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25956
19 minut temu, Sylu93 napisał:

Jeczmien na takim piachu? To chyba żart 

Jeśli pile w kulturze to nie żart. Jeśli kwas bez npk to łubin pod talerzówkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2523

Czemu łubin pod talerzowke. Na najgorszych działkach zawsze mozna cos zebrać łubinu bez nakładu a jak sie zadba mozna calkiem dobryn plon uzyskac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25956

Bardziej  mi chodziło o połączenie z niemal zerową zasobnością gleby.

Każdy ma inną tą 6stą klasę. Ale zdecydowanie jęczmień może być najbardziej dochodowy lub też w wypadku hodowli dający największy potencjał własnej paszy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

Panowie sensacja nawóz dojechał ! i ta sama gadka że specjalnie dla mnie załatwiony normalne ( jak z pod lady ) prawie1,5 miesią ca czekania u was też taki problem z polifoską 8 ?

20230818_103628.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25956

Ja 4roletni fosforan i ultra sieję. Na co braknie pójdzie ubiegłoroczna polifoska 6.

Na ściernisko pod uprawkę pod jęczmień rzuciłem po 200kg ultra dap i 200kg soli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3717
1 godzinę temu, k16mk napisał:

Panowie sensacja nawóz dojechał ! i ta sama gadka że specjalnie dla mnie załatwiony normalne ( jak z pod lady ) prawie1,5 miesią ca czekania u was też taki problem z polifoską 8 ?

20230818_103628.jpg

Na wszystkich okolicznych składach Polifoski są dostępne, jeszcze nie tak dawno były wschodnie ale tańsze były i poszły

 

1 godzinę temu, Agrest napisał:

Na ściernisko pod uprawkę pod jęczmień rzuciłem po 200kg ultra dap i 200kg soli. 

Mocno się gryzę z nawozem pod pług...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2523

U mnie idzie nawóz NPK tak 2tyg przed siewem. Bede dawał 8-20-30 po 200kg a tam gdzie obornik po 150kg. A w tamtym roku wcale nie dawałem NPK to przynajmniej troche zaoszczędziłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2523

Pod pług nigdy nie stosowałem. W wiekszej okolicy nie slyszalem zeby ktos pod pług stosował NPK. Bardziej skłonny bylbym w stosowaniu wcześniejszym pod uprawe bezorokowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25956

Ale u mnie talerzówka już wymieszać w warstwie 0-8cm a może nawet i 10cm.

Pług nie zrobi odwróconego naleśnika że wszystko na dno rzuci. Zrobię orkę na 20cm to nawóz będzie pewno w warstwie 5-20cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2523

Na iłach myślę że pójdzie raczej na dno ale może się myle... W tym roku braciak ma zrobic troche pola bezorkowcem zobaczymy jak to wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    68

Skosilem Tadeusa i przyznam że może z 2t więcej sypnął niż Rotondo ale mały areał tylko na rozmnożenie to mało miarodajny. Czytam ranking cobru dla lubelszczyzny lepszy wynik odnotował su liborius tylko Lubelszczyzna to 1klasa Zamojszczyzny i moje kamienie 4klasy. Ma ktoś porównanie tych dwóch odmian ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
6 godzin temu, Agrest napisał:

Ja 4roletni fosforan i ultra sieję. Na co braknie pójdzie ubiegłoroczna polifoska 6.

Na ściernisko pod uprawkę pod jęczmień rzuciłem po 200kg ultra dap i 200kg soli. 

to na bogato trzeba powiedzieć👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, soltys48 napisał:

Nie

Zawiódł , czy tak poprostu ? Ja myślę na kartoflisku  posiać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
5 godzin temu, tytanowyJanusz napisał:

Na wszystkich okolicznych składach Polifoski są dostępne, jeszcze nie tak dawno były wschodnie ale tańsze były i poszły

Być może u Ciebie , wbiłem właśnie na olx i dopiero w promieniu 75 km jedna prawdziwa się pojawiła , a tak same wynalazki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19862
9 minut temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

Zawiódł , czy tak poprostu ? Ja myślę na kartoflisku  posiać 

Wypadł najsłabiej ze wszystkich więc koleją rzeczy kasacja i w jego miejsce nowość, zresztą jak co roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3288

A mi się spodobał ten tadeus niby nie wyglonda i był taki h*jowy z wiosny i niski ale plon i słomy masa,bo ten probus to jednak porażka rok temu jak i w tym.

Tyle lat z za***istym borowikiem się bawiłem ale ten nie wyglondowy tadzik ,a co by było jak by wyglondal.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3717
13 minut temu, soltys48 napisał:

w jego miejsce nowość, zresztą jak co roku

Co Cię skusiło? Jaka odmiana? 

20 minut temu, k16mk napisał:

Być może u Ciebie , wbiłem właśnie na olx i dopiero w promieniu 75 km jedna prawdziwa się pojawiła , a tak same wynalazki.

W bliskiej okolicy 3 duże składy i żaden się nie ogłasza na OLX.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj