Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Strongman    3212
Napisano (edytowany)

To nie trzeba badań jak się słabo krzewi .Tylko gnoju.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3609
1 godzinę temu, Strongman napisał:

A zabieg t2 może spieprzyć plon jak będzie teraz kłos wyskakiwał.

Klasyczną, książkową T2 nic nie spieprzysz- gwarantuje Ci to.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980
8 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Klasyczną, książkową T2 nic nie spieprzysz- gwarantuje Ci to.

Co planujesz na t2? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
friz    3

W Tadeusie kłos już w połowie wyszedł z liścia flagowego, można jeszcze jechać z t2? Czy trzeba czekać aż przekwitnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3609
11 minut temu, GRZES1545 napisał:

Co planujesz na t2? 

Na Liboriusa AsPik 1L/ha (mój leżak magazynowy), na resztę chyba 1L tebu - tylko tyle i aż tyle.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429
10 minut temu, friz napisał:

W Tadeusie kłos już w połowie wyszedł z liścia flagowego, można jeszcze jechać z t2? Czy trzeba czekać aż przekwitnie?

Można 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, krilan06 napisał:

Ile dawek azotu dajesz i w jakiej formie, kiedy pierwsza dawka? 

Dwie dawki , pierwsza saletra druga saletrzak , coś około 10 marca poszła pierwsza 

IMG_20230515_170304_214_HDR.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
47 minut temu, daron64 napisał:

 

Badania gleby robiłeś?

Nigdy

5 minut temu, krilan06 napisał:

I to jest to rzadkie zboże? 🤔

No , a u Przemka na zdjęciu które wrzucił aż się nie mieszczą na polu takie gęste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Gęste nie znaczy ze jest plon, a parametry to już wogole ale to już w pszenicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to pszenzyto pierwszy raz posiałem. 

U mnie ciężkie ziemie są i pierwszy raz tak się zboże rozkrzewilo. Sypałem miesiąc przed siewem wapno. Może dlatego takie gęste?

Nawozy (zgadza sie lejkiem sialem) sialem 1marca saletrę niecale 300kg i chyba 10kwietnia mocznik 200kg. Ph około 4bylo jak robiłem badania przed wapnowaniem. 

Czy ktoś może pomóc lejek ustawic żeby mniej więcej siał rowno na obie strony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3212
Napisano (edytowany)
9 godzin temu, tytanowyJanusz napisał:

Klasyczną, książkową T2 nic nie spieprzysz- gwarantuje Ci to.

Dzięki zawsze robiłem t1 i koniec ale wcześniej i mieszanką gotową specjalną do t1 a nie było warunków i teraz robię t1 tylko smrodkami do t2 w tym roku pada prawie codziennie i niektóre pola podmokłe i co podeschną to znowu porcja wody.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, tytanowyJanusz napisał:

Zmień rozsiewacz na taki który ma dwie tarcze wysiewające 

Oj tak potwierdzam , u mnie to najlepsza inwestycja w gospodarstwie 🙂

9 godzin temu, krilan06 napisał:

Jeszcze kwestia ile tej saletry i saletrzaku dałeś 

160-170 saletry na N1 i później 200-220 saletrzaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Kupisz i za 2 tys zł.

Tu jeśli daleś 200N to te 70n nie dalo efektu z powodu niskiego pH i złego rozsiania.

3 ha x70 to 210N. To 600kg saletry pi 3500

I masz na rozsiewacz lub pół.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975
tomek12051133 napisał:

Ja to pszenzyto pierwszy raz posiałem. 

U mnie ciężkie ziemie są i pierwszy raz tak się zboże rozkrzewilo. Sypałem miesiąc przed siewem wapno. Może dlatego takie gęste?

Nawozy (zgadza sie lejkiem sialem) sialem 1marca saletrę niecale 300kg i chyba 10kwietnia mocznik 200kg. Ph około 4bylo jak robiłem badania przed wapnowaniem. 

Czy ktoś może pomóc lejek ustawic żeby mniej więcej siał rowno na obie strony?

kasa w błoto albo w piach , jak ph gleby nie uregulowane to roślina azotu nie pobiera, lepszy plon byś miał jakbyś dał tone kredy na jesieni i 200 kg saletry niż 600 samej saletry czy tam mocznika

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1141
11 godzin temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

Dwie dawki , pierwsza saletra druga saletrzak , coś około 10 marca poszła pierwsza 

IMG_20230515_170304_214_HDR.jpg

Ej, szujo jedna, jak my sialiśmy pierwszą dawkę, to Ty pisałeś, że mokro, że nie masz czasu,że się nie da a teraz piszesz, że pierwsza dawka koło 10 marca😏

A plantacja jak na piachury nie jest zła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Uziu92 u mnie same ciężkie ziemie. 

Nie chce inwestować dużo w sprzęt na takim areale. Dlatego kupuje co najtańsze. 

Na jesieni wysiane było około 1tony wapna granulowanego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Wapna to 4 tony kredy możesz dać tone kup porządną kredę np wapniak kornicki albo koszelowski coś co się rozpuszcza w 99% a nie wapno które luzem kosztuje grosze a zgranilowane kosmiczna kasę a jak weźmiesz do szklanki to 40%sie rozpuści reszta kamyczki

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975
tomek12051133 napisał:

@Uziu92 u mnie same ciężkie ziemie. 

Nie chce inwestować dużo w sprzęt na takim areale. Dlatego kupuje co najtańsze. 

Na jesieni wysiane było około 1tony wapna granulowanego. 

tu nie chodzi o sprzęt tylko w pierwszej kolejności trzeba pH uregulować, inaczej sypanie jakich kolwiek nawozów mija się z celem, tym bardziej przy tych cenach co mamy teraz. Jak masz ciężkie gleby to zamiast na jesieni polifoski to 1-1.5 t kredy 06a granulowanej, która rozsiejesz nawet lejkiem , wapno granulowane to tylko kreda, nic innego, bo szkoda pieniędzy.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
12 godzin temu, krilan06 napisał:

I to jest to rzadkie zboże? 🤔

Czasem jak czytam co dziad pisze, to odnoszę wrażenie, że marudzi dla samego marudzenia.

1 godzinę temu, tomek12051133 napisał:

@tytanowyJanusz na 3hektary będę kupował taki drogi rozsiewacz? 

Kwestia priorytetów. Lepszy rozsiewacz - bardziej równomierny wysiew, na obie strony równo - łatwiejsza jazda nawet bez ścieżek. 

Ale lejkiem ojciec całe życie sial i jakoś zawsze zboże rosło, pasów na polu też nie było. Ale znowu teraz, zwłaszcza jak robie ścieżki, to nie wyobrażam sobie wracać do lejka. 

59 minut temu, Agrest napisał:

 z powodu niskiego pH i złego rozsiania.

U siebie po polu widzę - kiedyś też oprócz gnoju/gnojówki pod korzeń szło npk, azotu po  nawet max 180 kg (licząc z npk, saletra i oprysk) i zboże było słabsze niż teraz przy lacznie 140N, a pH podniosłem narazie tylko pod 6, a różnica już jest kolosalna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624
14 minut temu, damianos95 napisał:

Wapna to 4 tony kredy możesz dać tone kup porządną kredę np wapniak kornicki albo koszelowski coś co się rozpuszcza w 99% a nie wapno które luzem kosztuje grosze a zgranilowane kosmiczna kasę a jak weźmiesz do szklanki to 40%sie rozpuści reszta kamyczki

Jeśli naprawdę ciężka gleba to zastosuj po żniwach z 1,5 - 2t wapna, ale tlenkowego. Może niezgodne ze sztuką rolniczą ale bujniesz pH.

Granulowanym nic nie zdziałasz.

Zrozumiałe że nie ma sensu w sprzęt inwestować, więc może warto rozważyć usługę.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj