Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
Zetor10    1

Chciałbym się dowiedzieć czy można prysnąć fasolę przed wschodami a po wejściu chwastów glifosadem. Czy nie uszkodzi fasoli. Wschody za kilka dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274
4 godziny temu, dysydent napisał:

Po glifosacie (roudup-ie) ze cztery pięć dni mnimum
od razu uprawiac pola po oprysku nie ma sensu bo się nie przemieścił z liści opryskanych chwastów do korzeni.
Zakładamy że jest (lub będzie) opryskane na zielone bo gołej roli to wcale nie ma sensu glifosatem pryskać. Przepraszam że taki truizm piszę  ale spotykałem sie i z takim przypadkiem i wiem że ręce i cała reszta opada ale na wszelki wypadek.. :) .
Siew kontry to w zasadzie do dziesiątego najpoźniej bo ona najdłużej ze wszystkich wschodzi, no może tyczkowy stąd z tym glifosatem ciasnawo się robi.
Nie chce mi się szukać zdjęć z 2017 jednego pola gdzie niemal ugór opryskałem mieszanką niecałych 5l rofosatu plus 3l chwastox extra pod koniec kwietnia i ok 8 maja orka i siew karłowego jaśka ... o, szybciej znalazłem niż... 
https://drive.google.com/open?id=1sJJIzDpS5mEEvnqNh780es-hbgGXTufN
i to samo pole 10-ego czerwca
https://drive.google.com/open?id=0B-gE5ahCg5E5RkVpcjJ1QTlVaEU
i dalej https://drive.google.com/open?id=1kkofQqlnVly-sU18jlzFKpfYXTzDjF8B
jak widać rośnie to co ma rosnąć i nie żólknie, nie kręci, pole posne to i gęsto posiany ale plon z tego do 2t/ha dobijał
a tak to wyglądało w żniwa https://drive.google.com/open?id=11_7sdEzljLb_Hbimzbjn4Mc1Rp1qu9tj
i niestety chwastox ze skrzypem wiele nie poradził i placami był ale perze osty i nieco czyśca błotnego ten wiosenny zabieg ograniczył lub skasował a i fasola jakaś tam urosła ale tam posno gęsto siana i drobna wyszła ale wyszla bo nie kwaśno


.

A nie, to racja oczywiście, że trzeba dać mu działać w roślinie, bo po co pryskać chwasty i zaraz je niszczyć agregatem. Chodziło mi o to, że fasoli nic on nie zrobi i można siać od razu, bo może kolega ma plan jak ja kiedyś, żeby pole wyrobić w marcu i nic nie robić do maja tylko zasiać fasolę a po siewie spryskać to co wyszło glifosatem. 

1 godzinę temu, Zetor10 napisał:

Chciałbym się dowiedzieć czy można prysnąć fasolę przed wschodami a po wejściu chwastów glifosadem. Czy nie uszkodzi fasoli. Wschody za kilka dni. 

O czyli jednak ma taki plan.

Przed wschodami fasoli możesz pryskać, ale tak z dobę albo dwie  chociaż bo byle co na liść spadnie i po roślinie. 

Myślę że ósmy dzień po siewie jest ostateczny przy temperaturze 25 w dzień i dobrej wilgotności.  Ale to wystarczy w ziemi pogrzebać i widać jaki rozwój ziarniaka jest. 

  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor10    1

Dziękuję za informację. Fasola ma kiełki tak około 1.5 do 2 cm. Jest to fasola szparagowa na strąki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Koledzy jaka mieszankę zastosować doglebowo na fasole kontrę bo mieszalem afalon command i penigan ale afalon wycofali i nie ma podobno zamiennika. Można opryskac roundaprm teraz za 10 dni wsadzić fasole i ewentualnie opryskac jezczse raz roundapem jak się nie da doglebowo czy jak? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3112

tam też i dawki podane a te od litra do pięciu (a nawet na krzaki i dziesięciu) na hektar zależnie w czym tak że... zalecenie bardziej... no pod publikę.
ale literalnie stosowane na pewno ograniczy zużycie globalne glifosatu.
 

1 godzinę temu, Mateusz0110 napisał:

Koledzy jaka mieszankę zastosować doglebowo na fasole kontrę bo mieszalem afalon command i penigan ale afalon wycofali i nie ma podobno zamiennika. Można opryskac roundaprm teraz za 10 dni wsadzić fasole i ewentualnie opryskac jezczse raz roundapem jak się nie da doglebowo czy jak? 

afalon tylko wycofali, reszta doglebówek jest a i nowe się pojawiły bo np Proman.
zamiast afalonu do póltorej setki sencora albo samym stompem lub z dodatkiem commanda. dlaczego maja doglebówki nie wyjść?
Glifosat dziś opryskany zniszczy tylko to co bylo na wierzchu bo to co jutro wylezie będzie rosło a doglebówki wielu chwastom nie dadzą przeżyć do dwu trzech miesięcy od zabiegu.
Przedwschodowy glifosat ryzykowny przed spodziewanym okresem deszczy bo może na wschodzące fasole spłynąć pod ziemią i wtedy... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1946

Mi kurcze rdest kolankowy (chyba - na czerwonej nodze) się pokazał znowu tam gdzie mokrawo. Wapnowanie co roku kredami a nawet budowlanym a i tak rośnie... Po stompie jakiś taki z lekka przyduszony - może nie puści liścia? Gryka po stompie też wzeszła. Jednak dysydencie na suchą ziemię słabo działa. Kurcze trzeba w łubinie w dniu siewu na tym moim piasku było pryskać ale to w moim przypadku nie takie proste. Na szczęście tam gdzie rdest tam gryka idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Nie no to ja chce glifostatem spryskam zielone chwasty za 10 dni to ładnie uprawiać sasadzic fasole walowanie i dwa dni później doglebowka tylko powiedzcie jakie dawki tej mieszanki doglebowaej jak nie ma tego afalonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w tym roku padnie rekord zasiewów fasoli ciekawe tylko po ile będzie na jesień aby nie poniżej 2zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

W jakich okolicach te rekordy będą padać bo w mojej okolicy będzie  spadek zasiewow moze nieduży ale 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1946

w mojej okolicy to tylko ja posieję i póki co nie myślę o handlu tylko aby ładnie zakwitła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek13    0

U mnie na wsi też nie wiele fasoli w tym roku. A w cenach duża rozbieżność u handlarzy od 2 zł za kilogram do 2,50 zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrju65    35

Dziś fasolka posiana trochę zielono się zrobiło bo pole w marcu wyrobione ale wilgoć jest. Siewnik talerzowy z podsiewaczem nawozu poradził sobie zero ziarna na wierzchu. Po niedzieli glifosad i zastanawiam się co dodać jeszcze ale to od pogody zależeć będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

No przecież masz napisane co dać. Wałkujemy to na każdej stronie. Możesz po taniości i skutecznie ale także z górnej półki i też skutecznie, sam decyduj, tylko musisz wiedzieć z jakimi chwastami chcesz walczyć, bo "z każdymi" to się nie da, to nie pszenica. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chiron    7

Potrzebuję porady, wiem że nikt odpowiedzialności nie weźmie za ewentualne skutki ale tak: wczoraj posiany jas karlowy i igolomska, przed siewem poszedl dual 1l/ha, pytanie kiedy poleciec activusem i commandem? Sucho jak pieprz, ale od jutra nadaja zalamanie pogody, ciagle sprawdzam pogode na jednej podaja ze w poniedzialek bez deszczu wtedy moze by sie udalo opryskac, ale na innych stronach z tymi wrocbami pogodowymi juz ma poadac od jutra az do piatku plus znaczne ochlodzenie, no i tak ryzyk fizyk, zglupialam, pryskac dzisiaj i modlic sie zeby nie wplukalo za gleboko czy czekac az sie wypada tylko to nie wiadomo ile moze Potrwać😐

aha a pierwszy raz sieje igolomska, czy trzeba zmniejszyc dawke pendimetaliny czy tak jak w wielokwiatowej? Zawsze szedł pendigan teraz activus, wiec i tak o iles mniej bo jest „mocniejszy”

Edytowano przez Chiron
Jeszcze jedno pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

testował ktoś z was w tamtym roku te mieszanke po wschodach fasoli KEMIRON KONCENTRAT 500 SC  0.5l+Corum 502,4 SL 0,5l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

Coś mi się wydaje, że fasola po tym padnie razem z komosą i szarłatem, chociaż tego nie jestem pewien


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3112
9 godzin temu, Chiron napisał:

Potrzebuję porady, wiem że nikt odpowiedzialności nie weźmie za ewentualne skutki ale tak: wczoraj posiany jas karlowy i igolomska, przed siewem poszedl dual 1l/ha, pytanie kiedy poleciec activusem i commandem? Sucho jak pieprz, ale od jutra nadaja zalamanie pogody, ciagle sprawdzam pogode na jednej podaja ze w poniedzialek bez deszczu wtedy moze by sie udalo opryskac, ale na innych stronach z tymi wrocbami pogodowymi juz ma poadac od jutra az do piatku plus znaczne ochlodzenie, no i tak ryzyk fizyk, zglupialam, pryskac dzisiaj i modlic sie zeby nie wplukalo za gleboko czy czekac az sie wypada tylko to nie wiadomo ile moze Potrwać😐

aha a pierwszy raz sieje igolomska, czy trzeba zmniejszyc dawke pendimetaliny czy tak jak w wielokwiatowej? Zawsze szedł pendigan teraz activus, wiec i tak o iles mniej bo jest „mocniejszy”

Rok temu opryskałem pendiganem jaśka tuż przed wschodami (w kilku miejscach już nawet powschodził ale przeżyl) dawką 
z resztą (chociaż dawka bardziej ok 2,5l to i tak na nakładkach nie było róźnicy)
jasiek karłowy selekcjonowany 29 08 2018.jpg

jedyne ryzyko oprysku tużprzedwschodowego w oczekiwaniu na po deszczu może przeciągnąć własnie ten deszcz po za wschody bo np. bloto nie da wjechać ale zdecydowanie mniejsze ryzyko uszkodzeń jeśli po ulewnych deszczach dać pendimetalinę niż przed. Logiczne.
Oczywiście można trafić między dwie ulewy i wtedy i tak korzeń fasoli zdąży głębiej  "uciec"
Nie jest to zalecenie z mojej strony bo oficjalnie pendimetaliny w ogóle nie zalecają do fasoli WŁAŚNIE ZE WZGLĘDU NA RYZYKO USZKODZEŃ i moja interpretacja to ryzyko tylko minimalizuje.
Jeszcze jedno. Pendimetalina uszkadza korzenie a chlomazon liście w fasoli jaśka sieje się głębiej i wschodzi gołymi liśćmi a zwyczajne płycej i wschodza całym ziarnkiem chroniącym nieco liście ... wnioski również logiczne.

Posieliśmy wczoraj kawałek czerwonej (fasola zwyczajna) i ani nam w głowie pryskać przez najbliższy tydzień bo w końcu te prognozy mogą się sprawdzić 
chociaż miało padać od 12-ej a Bogu dzięki już dwudziesta i nic.
....jeszcze znalazłem i szczerze nikomu nie życzę takiego widoku
Zdjęcie-0002.jpg
tutaj fasola powschodziła bez objawów uszkodzeń i tuż po wschodach poszła ulewa a w ok dziesięć dni później taki widok kilka zielonych roślin ze wschodów po tej ulewie. Były na innej głębokości (najpewniej głębiej ) tak że im płytszy siew tym mniejsze dawki doglebówek lub mniej składników mieszanki. Prawie zawsze po fali ulewnych deszczy bywały takie widoki na niektórych polach ....

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a po ulewie jak zacznie palić opryski mieszanek dało by się zruszyć ziemie wielorakiem i przerwało by się działanie oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NowyRolnik2    19
19 godzin temu, a-zA-Z0-9 napisał:

testował ktoś z was w tamtym roku te mieszanke po wschodach fasoli KEMIRON KONCENTRAT 500 SC  0.5l+Corum 502,4 SL 0,5l

Z agro.. rsu przepis? Ciekawy jestem tego przepisu. Ponoc nic doglebowki tylko to. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3112
2 godziny temu, a-zA-Z0-9 napisał:

a po ulewie jak zacznie palić opryski mieszanek dało by się zruszyć ziemie wielorakiem i przerwało by się działanie oprysku

nie.
próbowałem motyką i na różne głębokości, z resztą nie tylko ja
jedynie kolejna ulewa 

a co do testowej mieszanki pojęcia nie mam bo drogi zestaw i nikt raczej specjalnie dla testu nie kupi kompletu.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
80marcin    28

 

21 godzin temu, a-zA-Z0-9 napisał:

testował ktoś z was w tamtym roku te mieszanke po wschodach fasoli KEMIRON KONCENTRAT 500 SC  0.5l+Corum 502,4 SL 0,5l

Bede w tym roku stosowal ta mieszanke

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja myślę dać sam kemiron 0.5l to koszt 73 zł po  7 dniach dopiero corum + dasha wspomagacza tego koszt 87 zł taniej od basagramu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
80marcin    28

kemiron dziala w wiekszym stopniu przez korzenie a w mniejszym przez liscie dlatego taka mieszanka z corum ktory dziala przez liscie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj