Zaloguj się, aby obserwować  
gomez181

Rasa Knura

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Jałówka
gomez181    197

witam,Najlepsze przyrosty w krzyzowaniu świn waszym zadanie ma rasa>? ja mam duroka z petrynem i jest nie najgorzrej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

ja jak mojego kupilem to miala gdzies 90kg i taki krylem,a wieku nie pamietam a jak biezesz z papierami to pisze w papierach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal14514    0

a mój knurek jest z sierpnia i ma niecałe 6 miesięcy warzy okolo 100kg. kryl juz kilka loszek ale żadna nie zostala prośna.może za młody jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

nie tyle masa jest ważna co wiek, 6 miesięcy to jeszcze młode, zasadniczo 8-12 miesięcy ostrożnie, nie powinno się knura przemęczać, ważne żeby się zbytnio nie spasł, powinien być taki "lekko sportowy" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal14514    0

myślałem żę jak dobrze idzie na loche,to juz gotowy jest.pozostaje czekać.

a jakiej rasy knurki polecacie?słyszalem że jak tucznik kolorowy to pomalej rośnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Dojrzałość hodowlana / rozpłodowa:

loszki:

7-10 miesięcy, masa ciała 90-130 kg

knurki:

8-12 miesięcy, masa ciała 120 -140 kg

 

Dobra mięsność i "obniżony" gen stresu w pokoleniu F1 to np. pietrain*duroc x pbz

Edytowano przez Frytek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

sugerujesz że lepiej knura brać w krzyżówce pietrain x duroc x pbz a nie w czystej rasie duroc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Miałem takiego knura pietrain x duroc i naprawde byłem zadowolony. Duża skuteczność krycia, prosiąt w miocie powyżej 12 charakteryzowały się szybkim wzrostem, dobrym umięśnieniem i małą zawartością tłuszczu. Pietrain to najbardziej mięsna rasa ale niestety ma blade wodniste mięso i jest złej jakości no i do tego dochodzi gen RYR1 (stres) natomiast duroc ma mięso bardzo dobrej jakości mięso o zawartości 3-4% tłuszczu. W połączeniu tych ras naprawdę można uzyskać dobrego knura, który będzie przekazywał potomstwu dobre cechy. Takie jest moje zdanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Powiedziałeś Frytek o minusach pietrain a wiesz może jakie są minusy duroc ? A może ktoś inny wie ? Lepsza jest krzyżówka pietrena z durocem niż sam duroc ? Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Duroc idąc tropem Frytka, czyli książkowo(zresztą knura w tej czystej rasie nigdy nie miałem) - mają niższą średnią mięsność ok. 2 % tj w okolicy 60 %, dla pietraina ok 62 %, ale jednocześnie duroc wg opracowań ma wyższe przyrosty i rzadziej występuje gen stresu. Taką 3 rasą ojcowską z ras tradycyjnych ostatnio trochę mało polularną jest też hampshire, wg książek z tych 3 ma najwyższe średnie przyrosty mięsność, taką uśrednioną ok 61%, ale ponoć trudny w hodowli.

Krzyżówki tych ras są polecane dlatego, że są prostsze w hodowli niż rasa czysta, uzyskujesz większą szansę, że cechy pozytywne zaznaczą się u potomstwa, no i takie krzyżowanie pozwala eliminować część minusów jak np. gen stresu właśnie. Rasy te tradycyjnie przyjmuje się jako ojcowskie, ale nie jest to w żaden sposób jakiś nakaz. Jeśli chcesz możesz zainwestować w knurka pbz lub wbp, albo wbo x pbz i też jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki będziesz zadowolony(zresztą nawet dla tych ras średnia mięsność przyjmowna jest na ok 59 %, tyle tylko, że przyrosty są niższe o kilkadziesiąt gram na dzień).

Knurka miałem właśnie kiedyś w rasie duroc x pietrain, przy lochach w rasach czystych pbz i wbp i byłem w sumie zadowolony, zakładając, że śwnie nie chorowały to wagę do sprzedaży osiągały ok 2 tyg szybciej niż przy obecnym knurku w rasie pbz(jest taki bo, niekoniecznie z wyboru, ale jak go kupowałem nie miałem zbytnio wyjścia, zresztą i tak jak sprzedaję to na wagę żywą do lokalnego rzeźnika, więc mięsność też nie jest dla mnie, aż taka ważna). Charakterystyczne przy tym pierwszym knurku, u tuczników było to, że oprócz rewii barw w chlewnii były one razej trochę niższe i krótsze, ale z bardzo szerokim grzbietem i szynką.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

dzięki :) Pomyślę jeszcze . Na pewno albo wezmę czystego duroca albo krzyżówkę duroc x pietrain , bo hampshire to raczej nie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Co do Duroca to jest troszkę bardziej agresywny niż Hampschire czy Pietrain. Pietrain według mnie to najlepsza rasa, wysoka mięsność i przyrosty, knury spokojne, a jeżeli chodzi o gen stresu to są dostępne knury z wyeliminowanym genem stresu.

Polecam knury PIC, PIC337, PIC410, rewelacyjjna mięsność, przyrosty oraz zużycie paszy na kilogram przyrostu.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj