jarcooo

Krus i ciąża

Polecane posty

jarcooo    0

Witam. Jestem wraz z żoną ubezpieczony w krusie od około pół roku. Żona zaszła w ciążę czy bedąc w krusie należy sie nam jakies pieniazki z tytulu zwolnienia? jakie musza byc te zwolnienia na jaki okres na jakim druku itp... prosze o dorade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

jeśli żona jest na zwolnieniu to parę złotych się należy-pierwsze zwolnienie musi być wystawione na co najmniej(lub kilka nie przerwanych ani dniem) miesiąc,krótszego okresu nie honorują.całej ciąży i tak nie wykorzystasz na zwolnieniu-okres zwolnienia nie może przekroczyć 6 miesięcy-kierują po tym okresie na komisję lekarską,lub nie honorują już zwolnień.jak uzbierasz zwolnień miesiąc to zajdź na placówkę i wypisz wniosek(tam ci dokładnie wszystko wyjaśnią,i jaka jest stawka).

jak już zostaniesz ojcem to z aktem urodzenia też nie zapomnij tam zajść :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

W tej chwili takie same jak w zus-sie , czyli tatowe, urlop macieżyński itp


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Witam. Jestem wraz z żoną ubezpieczony w krusie od około pół roku. Żona zaszła w ciążę czy bedąc w krusie należy sie nam jakies pieniazki z tytulu zwolnienia? jakie musza byc te zwolnienia na jaki okres na jakim druku itp... prosze o dorade

Jeśli zachodzi potrzeba to lekarz wystawia zwolnienie lekarskie jeśli jest ono dłuższe od 30 dni to można ubiegać się o chorobowe to jest 10 zł za każdy dzień czyli około 300 zł miesięcznie. Zwolnienie trzeba dostarczyć do KRUS w odpowiednim czasie zwolnienia sumują się jeśli nie było ani dnia przerwy w krusie teraz nie wiem albo wystarczy dostarczyć zwolnienia albo trzeba wypisać jeszcze jakiś wniosek. Jeśli urodzi się dziecko to można starać się o zasiłek macierzyński (nie ważne które z was możesz także Ty nawet gdyby żona pracowała poza rolnictwem i tak miałbyś prawo ubiegać się o niego). Na dzień dzisiejszy zasiłek wynosi 2912zł. Żadne inne zwolnienia ani profity nie przysługują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837

Podepne sie pod temat.

Czy ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS, skoro matka dziecka jest zatrudniona na etat i odprowadza składki ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

na dziecko można wziąć tylko jeden zasiłek-jeśli matka bierze w ZUS to ojciec nie może wystąpić do KRUS o zasiłek,i odwrotnie.jeśli zaś ojciec by był w ZUS to jak najbardziej by mu przysługiwał,lecz matka będąc w KRUS,nie mogła by występować z wnioskiem.

w ZUS jest chyba parę groszy więcej(stawki nie znam nie dyskutuję)-więc proste-bierzesz tam gdzie więcej dają-dwóch zasiłków nie dadzą,aż tacy idioci to nie są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Sytuacja ja KRUS żona ZUS i dostawaliśmy tzw "becikowe" oraz z tyt. urodzenia dziecka w KRUS.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

na dziecko można wziąć tylko jeden zasiłek-jeśli matka bierze w ZUS to ojciec nie może wystąpić do KRUS o zasiłek,i odwrotnie.jeśli zaś ojciec by był w ZUS to jak najbardziej by mu przysługiwał,lecz matka będąc w KRUS,nie mogła by występować z wnioskiem.

w ZUS jest chyba parę groszy więcej(stawki nie znam nie dyskutuję)-więc proste-bierzesz tam gdzie więcej dają-dwóch zasiłków nie dadzą,aż tacy idioci to nie są.

 

Mylisz się. http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/swiadczenia/swiadczenia-z-ubezpieczenia-wypadkowego-chorobowego-i-macierzynskiego/zasilek-macierzynski/

 

Wyjaśnia się, że pobranie zasiłku macierzyńskiego przez małżonkę rolnika z systemu powszechnego (np. z tytułu zatrudnienia) nie stanowi przeszkody w uzyskaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego małżonka z ubezpieczenia społecznego rolników.

 

 

Sytuacja ja KRUS żona ZUS i dostawaliśmy tzw "becikowe" oraz z tyt. urodzenia dziecka w KRUS.

 

Becikowe dostaje się od gminy nie zależnie od tego gdzie jest się ubezpieczonym.

 

Podepne sie pod temat.

Czy ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS, skoro matka dziecka jest zatrudniona na etat i odprowadza składki ZUS.

 

Tak przysługuje :) Tobie z krus lekko ponad 2900zł a żonie 100% pensji przez ok 4 miesiące. No i oczywiście becikowe 1000zł od gminy.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam kolejne pytanie :zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2016 rolnicy mają dostawać 1000zł miesięcznie po urodzeniu, jak to wygląda jeśli matka jest w zus a ojciec w krus? Wcześniej była możliwość połączenia tego- matka brała macierzyński z zus przez wskazany czas  a ojciec rolnik dostawał jednorazowo 3,5 tys. Czy w tej chwili można to też jakoś połączyć?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MisioPysio    0

Witam, mam nietypowe trochę pytanie, ale chcę dowiedzieć się kilku rzeczy odnośnie informacji na temat tego jak to jest aktualnie w KRUS odnośnie takich spraw jak:

1. Czy jeśli jestem w KRUS ubezpieczona (jako domownik) od 13 grudnia 2017 r. i aktualnie jestem w 6 miesiącu ciąży, to czy mogę iść na zwolnienie? bo z tego co się orientuję to wcześniej było tak, że składki muszą być opłacane co najmniej przez 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj