Zaloguj się, aby obserwować  
Karol12

Obora

Polecane posty

do @ferdek07 - może i trudno w to uwieżyć, ale nie chcą wjeżdżać do mojego kolegi bo jak spadnie śnieg i trochę odpuści (jak to było tej zimy) to ciężka cysterna (beczka pond 15000 L na podwójnej osi tylnej) po prostu utonie! chociażby w zeszłą zimę jak jechała to utonęła, musiała przyjechać druga, przepompowali część mleka i na dwa ciężkie ciągniki ( U1224 i zts 16245 ) jakoś ją wytarpali i powiedzieli KONIEC! albo wywozi albo nic z tego nie będzie! Z resztą mój kumpel specjalnie po tej akcji wyciągania nie protestował! ...mają zrobić drogę ( tzn wylać asfalt) na wiosnę następnego roku, więc może wtedy to się zmieni! ...a póki co...

... co do dojarki: mam przewodówkę też od niedawna i dobrze pamiętam ile to czasu doi się taką bańką choćby 20 sztuk! nanosić się trzeba, ale tylko mikrus by narzekał, że za ciężko (sam jakimś tam siłaczem nie jestem, z resztą, lekką pracę to ma się za biurkiem a nie na gospodarce, gdzie czasem spocić się trzeba) i na bank tyle wody nie trzebabyło zużyć co przy przewodówce, więc jak idzie w klasie extra to po co walić tyle wody za mycie! przecież to kosztuje!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
do @ferdek07 - może i trudno w to uwieżyć, ale nie chcą wjeżdżać do mojego kolegi bo jak spadnie śnieg i trochę odpuści (jak to było tej zimy) to ciężka cysterna (beczka pond 15000 L na podwójnej osi tylnej) po prostu utonie! chociażby w zeszłą zimę jak jechała to utonęła, musiała przyjechać druga, przepompowali część mleka i na dwa ciężkie ciągniki ( U1224 i zts 16245 ) jakoś ją wytarpali i powiedzieli KONIEC! albo wywozi albo nic z tego nie będzie! Z resztą mój kumpel specjalnie po tej akcji wyciągania nie protestował! ...mają zrobić drogę ( tzn wylać asfalt) na wiosnę następnego roku, więc może wtedy to się zmieni! ...a póki co...

... co do dojarki: mam przewodówkę też od niedawna i dobrze pamiętam ile to czasu doi się taką bańką choćby 20 sztuk! nanosić się trzeba, ale tylko mikrus by narzekał, że za ciężko (sam jakimś tam siłaczem nie jestem, z resztą, lekką pracę to ma się za biurkiem a nie na gospodarce, gdzie czasem spocić się trzeba) i na bank tyle wody nie trzebabyło zużyć co przy przewodówce, więc jak idzie w klasie extra to po co walić tyle wody za mycie! przecież to kosztuje!!!

No to problem w tym że dojazd zły a nie że lirarz zamały ;) , jeśli przwodówka to tylko ułatwienie że baniek nosic nie trzeba to i nie jest aż taka rewelacja, duzo lepszym rozwiązaniem jest chala bo i tak najbardziej pracochłonne jest poranne mycie wymion :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to problem w tym że dojazd zły a nie że lirarz zamały :( , jeśli przwodówka to tylko ułatwienie że baniek nosic nie trzeba to i nie jest aż taka rewelacja, duzo lepszym rozwiązaniem jest chala bo i tak najbardziej pracochłonne jest poranne mycie wymion :angry:

 

przewodówka nie jest rewelacją przy hali udojowej, ale ma niezaprzeczalny duży plus: jest nim CENA!!! hala jest bardzo wygodna, ale przewodówka też robi swoje, nie lata się z bańką od krowy do krowy tylko podpina się cztery albo więcej na raz i się tylko patrzy jak mlesio płynie!!! ;)

...wracając jeszcze raz (mam nadzieję że po raz ostatni) do sprawy z dojazdem, to mój kolega jest chyba najmniejszym dostawcą oddającym w naszej okolicy do tej mleczarni i jak ma dużo mleka to wjeżdżają, nawet po letnich burzach, tylko wjeżdżają do niego najpierw raniutko jak mają pustą beczkę a zimą to jeżdżą do niego jako do przedostatniego dostawcy kiedy mają beczkę pełną niemalże na full! Jak tylko przeszedł do tej mleczarni to kazali mu wywozić, ale on się nie zgodził!

zadzwonił tam gdzie trzeba i już! a zimą kiedy ma malutko mleka to nie przekonał mleczarnię i musi wywozić, zwłaszcza, że u niego jest słaby dojazd! mnie też chcieli zwerbować, ale jak mają mi tak wydziwiać to ja mam ich w nosie! a cenę zaproponowali raptem o 2 gr większą niż obecnie mam to powiedziałem im niech spadają!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
przewodówka nie jest rewelacją przy hali udojowej, ale ma niezaprzeczalny duży plus: jest nim CENA!!! hala jest bardzo wygodna, ale przewodówka też robi swoje, nie lata się z bańką od krowy do krowy tylko podpina się cztery albo więcej na raz i się tylko patrzy jak mlesio płynie!!! ;)

...wracając jeszcze raz (mam nadzieję że po raz ostatni) do sprawy z dojazdem, to mój kolega jest chyba najmniejszym dostawcą oddającym w naszej okolicy do tej mleczarni i jak ma dużo mleka to wjeżdżają, nawet po letnich burzach, tylko wjeżdżają do niego najpierw raniutko jak mają pustą beczkę a zimą to jeżdżą do niego jako do przedostatniego dostawcy kiedy mają beczkę pełną niemalże na full! Jak tylko przeszedł do tej mleczarni to kazali mu wywozić, ale on się nie zgodził!

zadzwonił tam gdzie trzeba i już! a zimą kiedy ma malutko mleka to nie przekonał mleczarnię i musi wywozić, zwłaszcza, że u niego jest słaby dojazd! mnie też chcieli zwerbować, ale jak mają mi tak wydziwiać to ja mam ich w nosie! a cenę zaproponowali raptem o 2 gr większą niż obecnie mam to powiedziałem im niech spadają!

Mlesio płynie od 4 sztuk pięknie tylko kto te sztuki wymył wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
Mlesio płynie od 4 sztuk pięknie tylko kto te sztuki wymył wcześniej?

 

my tylko myjemy jak podłanczamy dojarke w 2 osoby to szybko idzie ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

no dojarka przewodowa to dobra sprawa ale w takiej oborze jak ja chce zrobić czyli w takiej jak ma @andrzej2110 to się nie przyda ;)

Na poczatek troche polatam z bańkami :( a z czasem jak dobuduje szersza obore i porobie wszysto na glans to wtedy pomyśle nad przewodówką.....

a wracając do tematu to ile może kosztowac wylanie betonu i porobienie ścian??(mam zamiar większość robić sam)

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlesio płynie od 4 sztuk pięknie tylko kto te sztuki wymył wcześniej?

 

Jak się w miarę na bieżąco sprząta, to nie jest tak źle, stanowiska mam wybetonowane i wyścielane słomą lub (jak mam) trocinami, a krowa jak napaskudzi to zaraz się sprząta ( troche mam dziadka nadgorliwego, choć przemęczać się nie może, to i tak łapie widełki i atakuje ;):(:( )! wiadomo, wymyć trzeba, ale idzie to w miarę sprawnie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Jak się w miarę na bieżąco sprząta, to nie jest tak źle, stanowiska mam wybetonowane i wyścielane słomą lub (jak mam) trocinami, a krowa jak napaskudzi to zaraz się sprząta ( troche mam dziadka nadgorliwego, choć przemęczać się nie może, to i tak łapie widełki i atakuje ;):(:( )! wiadomo, wymyć trzeba, ale idzie to w miarę sprawnie!

Oj miało się kiedyś ścieloną trociną to była bajka suchutko czyściutko, jak weterynarz wpadł z mleczarni a akurat pościeliłem to z obory wyjśc nie chciał tak pachniało sosną :( , a jak teraz stoją na betonie to rano tak zabujczy gaz paruje że zatruc się moża, jak wyjdą na patwisko i zmyje szlaufem to na wieczór jest ok. W nocy na bierząco nie sprzątniesz a poranny widok zawsze jest porażający :(, a każda krowa ma swój chrakter jest kilka co specjalnie we własnym placku się kładzie :angry: , trocinka wchłaniała wszystkie zapachy i wilgoc, a nie boisz się ze zniszczysz sobie gleby, bo podobno trocina bardzo przesusza ziemie, no ale moze przepalona i przemieszana z gnojem tak nie działa nie wiem.

Od 3 miesięcy mam jałówki w wolnostanowiskowej oborze na głębokiej ściółce, i prawie wogóle im nie ściele wszędzie jest gnój a są czyściutkie, ale na to ma wpływ również to że rozdeptują odchody i wciskają w sciółkę, dlatego jak jeszcze coś będe modernizował to tylko wolnostanowiskowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
Jak się w miarę na bieżąco sprząta, to nie jest tak źle, stanowiska mam wybetonowane i wyścielane słomą lub (jak mam) trocinami, a krowa jak napaskudzi to zaraz się sprząta ( troche mam dziadka nadgorliwego, choć przemęczać się nie może, to i tak łapie widełki i atakuje ;):(:( )! wiadomo, wymyć trzeba, ale idzie to w miarę sprawnie!

 

my też na bieżąco sprzątamy spod krów wyciągi są to mozna odrazu na gnój wywalić i sie nie męczy ;]a krówki są czystke ;]

 

ja mam z tym dobrze że krowy mi sr**ą do korytarza knojowego ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

@Adik_ziel a jaką długość macie stanowisk??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
@Adik_ziel a jaką długość macie stanowisk??

Pozdrawiam Karol12!!!

 

1.75 ale troche za długie zrobiliśmy ;/


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

nie mogą być krótsze.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
my też na bieżąco sprzątamy spod krów wyciągi są to mozna odrazu na gnój wywalić i sie nie męczy ;]a krówki są czystke ;]

 

ja mam z tym dobrze że krowy mi sr**ą do korytarza knojowego ;]

 

też mam kanał gnojowy ze zgarniaczami!!! fajna sprawa! no bo ręcznie spod 30 sztuk mlecznych i jeszcze ponad 20 sztuk młodzierzy szło się zarypać!! tylko, że u mnie nie ..."paskudzą" do tego kanału (choć jak zrobią pół kroczku do tyłu to się im udaje ;) ) i czasem trzeba do niego zgarnąć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
też mam kanał gnojowy ze zgarniaczami!!! fajna sprawa! no bo ręcznie spod 30 sztuk mlecznych i jeszcze ponad 20 sztuk młodzierzy szło się zarypać!!

 

my tera mamy 34 sztuki w oboże wszystkiego i jeszcze pare w starej i nie wyobrażam wyrzucania gnoju od nich wszytkich ;/


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

no wiadomo jak krowa nauczona to nasra tam gdzie trzeba ;)

a co do stanowisk to chyba moga być najmniejsze 165cm czy jakoś tak(ale tego nie jestem pewien) :(

A co do podgarnięcia czasami odchodów jeden z 34krów to nie było by najgorzej....

po dłuższej rozmowie z kolega @zlociutki3514 doszłem razem z nim do wniosku że lepiej zrobić obore tak jak to narysował kolega @andrzej2110 jednym ze swoich wielu postów... dla tych którzy niewiedza który to post to przesyłam link do tego planu.. http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?act...post&id=295

co wy na to??

Wymiary jej będą następujące... korytarze paszowe- 1.2m stanowiska- 175cm kanał gnojowy dla obu rzędów to 1.9m

Czy takie wymiary moga być??

sądze że w takiej oborze będzie łatwiej zadawać pasze i dbac o higiene zwierząt... :(

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja bym dał szersze paszowe. tak ze 1,3 - 1,4m


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

ten rysunek jest taki jaką ja mam obore krowy stoją łbami do siebie przejazd mamy chyba z 2.50 a za tyłkami wyciąg ;]

tylko my mamy głupio bo dobudować nie możemy bo mamy zara płyte obornikową ;/


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
ten rysunek jest taki jaką ja mam obore krowy stoją łbami do siebie przejazd mamy chyba z 2.50 a za tyłkami wyciąg ;]

tylko my mamy głupio bo dobudować nie możemy bo mamy zara płyte obornikową ;/

Ja mam 2 równoległe obory po 1dnym rzędzie d*pami do siebie, z tym że prosto z za d*p mam drzwi do zlewni i w sumie bańki blisko mam nosic, móglł bym dobudowac po 3 (czyli 6 stanowisk) do tyłu i połączyc te 2 obory z tyłu tylko jak myślicie czy dostane pozwolenie na budowe obory częściowo na okrągłych zbiornikach zbiornikach, a wieczka od zbiorników były by przy samej ścioane albo zaraz za dzwiami do obory, jeszcze lepiej by było gdyby w całości na zbiornikach by było ale wtedy to chyba nikt nie da certyfikatu jak zbiorniki miały by wieczka w oborze>??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

moja obora wygląda tak tylko te zdięcia mi ciemne wychodzą robiłem komórką tera jak będe to zrobie cyfrówką

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/11899..._223_321329.jpg


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jaką masz szerokośc całej obory i jaką szerokośc korytarza paszowego?

Jak myślicie jakiej szerokości powinna byc obora żeby ciągnikiem z turem przejeżdzac za d*pami żeby wygarnąc gnój, tzn jaka długośc stanowiska i jaka jeszzce odległośc do ściany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

obora jest 23m długa a szeroka to chyba z 12m korytarz kaszowy ma chyba 2.50m ;] stanowiska to wystarczą z 1.70m ;)


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

u mnie będzie ciąśniej ale jak będę dobudowywał obore to napewno zrobie szerzej :(

A co do obory to ja planowałem zrobić spory korytarz paszowy ale u mnie to niezda egzaminu.... ponieważ krowy będą srały wtedy prawie na ściane i nie będę miał jak ich na pastwisko wyganiać ;)

Dlatego musze pozostać w takim systemie :(

A kanał paszowy szerszy czyli ile??

i z czego ując na rzecz paszowego??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
u mnie będzie ciąśniej ale jak będę dobudowywał obore to napewno zrobie szerzej :(

A co do obory to ja planowałem zrobić spory korytarz paszowy ale u mnie to niezda egzaminu.... ponieważ krowy będą srały wtedy prawie na ściane i nie będę miał jak ich na pastwisko wyganiać ;)

Dlatego musze pozostać w takim systemie :(

A kanał paszowy szerszy czyli ile??

i z czego ując na rzecz paszowego??

Pozdrawiam Karol12!!!

jak obora wąska to z niczego nie da sie ująć bo stanowiska krótszego nie zrobisz albo kanału gnojowego nie zlikwidujesz korytarz za kanałem gnojowym też jakiś musi być więc cięszko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Bo ta obora co ja mam zamiar przerabiać to jest powiedzmy sobie prawde na jeden rząd stanowisk albo taką obore jak ma aktualnie kolega @andrzej2110.... ;)

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja bym dał je ogonami do siebie. wtedy wystarczy jeden wyciag i jedna rura od dojarki.

2 kanały pszowe tak po 1,3m żeby się bela siana zmieściła.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj