witek

Rzepak

Polecane posty

tespis17    23

Ładny rzepak pojedynczy kolego @poosa21.

Jeszcze mam jedno pytanie.

Jaka jest różnica stosując:

-na wiosnę i na jesień "Tebu"

-na jesień "Tebu"

-na jesień "Tebu" i na wiosnę Toprex

- na jesień Caryx

  1. W plonie?
     
  2. W portfelu?
     
  3. Na zdjęciach (to by mnie najbardziej interesowało)?

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

BYłem niedawno na szkoleniu z zakresu środków ochrony roślin organizowanym przez firmę w której kupuję śor. Byli przedstawiciele firm chemicznych, prezentacje i ogólna dyskusja, oficjalna i nieoficjalna. Generalnie konkluzja była jedna: czytać etykiety środków i porównywać skład. Porównajcie sobie skład Prostego Tebu 250 EW I Toprexu. Przecież i tu triazole i tu triazole. A porównajcie ceny jednego i drugiego:) Toprex ponad 4 razy droższy.

Generalnie w prywatnych rozmowach wszyscy polecali jesienią i wiosną Tebukonazol jako regulator wzrostu z uwagi na cenę i działanie. Oczywiście w typowych standardowych sytuacjach i przebiegu pogody


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Może najpierw zacznijmy od składu:

Tebu - tebukonazol (250g/l) Działa jako fungicyd i tylko w niewielkim stopniu jako regulator. Wspomaga się jego działanie regulatorowe poprzez dodanie np. Stabilanu ale wtedy taka mieszanka ogranicza wzrost całej rośliny także korzenia! a nie tylko stożka wzrostu.

Toprex - difenokonazol (250 g/l) paklobutrazol (125 g/l) Również triazole ale inne. Środek ten bardzo dobrze działa jako fungicyd i dość dobrze jako regulator wzrostu. Ogranicza wzrost stożka wzrostu a nie całej rośliny.

Caryx - metkonazol (30 g/l) chlorek mepikwatu (210 g/l) Środek o bardzo dobrym działaniu regulatora wzrostu, gorszym jako fungicyd. Dlaczego? Zawartość substancji aktywnych - chlorek mepikwatu to typowa substancja regulatorowa, a metkonazol typowo fungicydowa lecz jest jej mało.

 

Biorąc pod uwagę koszty napewno najtańszym rozwiązaniem będzie Tebu ale czy najlepszym? Raczej nie.

Caryx napewno warto stosować jeśli zależy nam na dobrym skróceniu roślin, lecz w latach "mokrych" gdy będzie większa presja chorób może być wtedy problem i trzeba by bylo poprawić dodatkowo jeszcze jednym środkiem.

Ja osobiście od 3 lat stosuje Toprex. Działanie fungicydowe rewelacyjne. Po stosowaniu występowanie chorób znikome. Wprawdzie cena nie powala ale warto. Trochę słabo skraca rośliny i zastanawiam się czy nie zmienić jednego zabiegu na inny środek.

 

Co do plonów to powiem tak.

Jak nie stosowałem takich środków to rzepak zawsze mi wymarzał. Później sięgnąłem po Tebu + Stabilan jesienią i Tebu lub Carambe wiosną. Rzepak przetrwał, plony ok. 3 t/ha. Od kiedy zacząłem stosować Toprex z przezimowaniem również nie było problemu, a plony ok. 4 t/ha.

Oczywiście na taką zwyżke plonu nie przyczyniła się tylko zmiana środka, zostało poprawione nawożenie i ochrona przed szkodnikami. Ale po stosowaniu Toprexu presja chorób była znacznie mniejsza.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ładny rzepak pojedynczy kolego @poosa21.

Jeszcze mam jedno pytanie.

Jaka jest różnica stosując:

-na wiosnę i na jesień "Tebu"

-na jesień "Tebu"

-na jesień "Tebu" i na wiosnę Toprex

- na jesień Caryx

  1. W plonie?
     
  2. W portfelu?
     
  3. Na zdjęciach (to by mnie najbardziej interesowało)?

A co ja jestem twój doradca żeby ci pokazywać róznice. Powiedz tacie nich popryska w tych róznych wariantach i sam sie dowiesz jaka różnica. Ty stosuj tebu a ja bede horizon,, każdy stosuje to na co go stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Dziękuję koledzy za odpowiedz.

@poosa21

1. Ja rządzę u Siebie nie dziadek, tata czy sąsiad

2. Bez urazy kolego ale stać mnie na nowego mercedesa i to bez dopłat

3. Zastanów się dlaczego pisałem Tebu w cudzysłowiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A czym jest mercedes? samochodem na chinskich i tureckich podzespołach. Teraz to największa chinszczyzna jaką produkuja niemcy. Ale pewnie twoim mottem jest " Nie ma jazdy gdy nie ma z przodu gwiazdy". Jeżeli uważasz ze produkt orginalny i jego generyki to jest to samo, to się grubo mylisz, bo jak by tak było to każdy by kupował tylko te twoje tebu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Co tak się spinasz każdy stosuje co mu pasuje ja też stosuję tebu + topsin a póżniej acanto z wirtuozem lub coś innego. stosowałem i tebu horizon i różnicy nie było. cena jest horizonu duża bo produkuję ja BAYER a tebu HELM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Nie ma co się sprzeczać bo ten horizon i tebu to identyczne srodki :) substancja ta sama, zawartość w litrze substancji też ta sama, tak więc i działanie będzie takie samo. No chyba że jedna z firm produkujacych środek cos kombinuje przy produkcji..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To są dwa identyczne środki , i to jest fakt.

Ale działanie może być inne, ale za względu na warunki jakie się środek stosuję.

Zależy od wilgotności powietrza, nasłonecznienia i temperatury.Godziny wykonywania oprysku.

Kwestie opryskiwacza , wody, środków stosowanych,adiuwantów, razem z nim pomijam, bo to prawie zawsze jest takie same, w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Dzisiaj dałem pierwszą dawkę nawozu na rzepak w postaci 250 kg saletry, 150 kg kainitu i 100 kg siarczanu amonu jak się ociepli pryskam na chowacza. :)

Edytowano przez garu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Chowacz żeruje gdy temperatura prze kilka dni utrzymuj się powyżej 6 st.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

tak.pojawia sie jak jest cieplo.pryska sie jak jest nalot chowacza.moze byc za tydzien lub dwa np.trzeba lustrowac pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanie czy zasiany nawóz w sobotę na który teraz spadł śnieg nie straci swoich właściwości. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie straci, pytanie tylko jaka będzie pogoda za parę dni. Jaki nawóz posiałeś?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Mam pytanie czy zasiany nawóz w sobotę na który teraz spadł śnieg nie straci swoich właściwości. :mellow:

 

Jest osobny temat o nawożeniu, nie możesz tam zapytać??

 

@poosa21 czego bijesz piane jak niemasz racji?? Prawda taka że przepłacasz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

@losktos Zasiałem 250 kg saletry, 100 siarczanu amonu i 150 kainitu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jak sie rozpuscil to sie nic nie stanie , chyba ze masz gorki to z gorek moze zmyc trochu azot , ale to musialo by sporo napadac , a jaka ziemia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jest osobny temat o nawożeniu, nie możesz tam zapytać??

 

@poosa21 czego bijesz piane jak niemasz racji?? Prawda taka że przepłacasz ;)

Narazie jesteś zbyt smarkaty żeby wiedzieć co się opłaca a co nie. Jak dorośniesz to moze zrozumiesz (choć w to wątpie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

I czego się spinasz?? Czyżby mam racje :D ?? Jeśli nie, to powiedz czym się różni jeśli nie cena i producentem, Horizon 250ew 250g/l tebukonazol od dajmy na to tego Tebu 250ew 250g/l tebukonazol bo chyba nie tym że na etykiecie jest zastosowanie na inne rośliny?? Wytłumacz bo jestem za "smarkaty".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramona    2

Rolnik musi przekonać się na własnej skorze i wtedy wyciągnie wniosek.

Ja sieje rzepak już 3 dekady i siałem nawoz dwa razy jak zalecają

specjaliści, czyli nawoz ma czekać.Okazało się że pogoda była taka jak teraz no i lipa.A też był to saletrosan ,ci co posiali to muszą mieć

nadzieje,że napweno coś zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

co do porównania dwóch środków z tą samą substancją to zdarzają się różnice w działaniu, szczególnie widoczne było to w insektocydach , a szczególnie perytroidach, w fungicydach ciężko by było taką różnicę udowodnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos Zasiałem 250 kg saletry, 100 siarczanu amonu i 150 kainitu.

jeżeli nawóz się rozpuścił i nie został na powierzchni to nie powinno sie nic dziać ;) chyba że gleba przepuszczalna to jest ryzyko że trochę może wymyć. Ale nie ma co panikować, aż tak szybko też nie wymyje tym bardziej że podałeś sporo azotu w formie amonowej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj