MasseyRap

problem z cielakiem

Polecane posty

MasseyRap    0

2 miesięczny byczek nagle wygląda na wzdętego, więc włożyłem mu sondę, ale to nic nie podziałało, żadne gazy nie zeszły. Przypuszczam, że ma zapchane księgi, ponieważ podjadał krowie kiszonkę z qq. Byczek wzdął się do pewnego momentu i dalej się nie wzdyma. Przeczytałem, całe forum i podobnego tematu nie znalazłem. Jest jakaś rada na tego typu przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtecc    22

drożdży lepiej mu nie daj(czasem pomaga, ale to ryzykowne) a połówkę obal ze znajomym.

 

Co to w ogóle za dolegliwość "zapchane księgi".

Napisz czy od czasu gdy jest wzdęty ma temperaturę, jak wydala kał, który bok ma wzdęty (dokładnie na jakiej wysokości), czy pije i czy pobiera jakiś pokarm.

 

Sprawdź czy słychać żwacz i czy trawieniec nie daje odgłosów odbijanej piłki.

 

Wezwij lekarza bo gdy będziesz to przetrzymywał to się udusi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manik    34

Ja tam bym wezwał weterynarza, zobaczył by jak sprawa wygląda i powinien ci powiedzieć co mu dawać aby przeszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Ja miałem podobną sytuację kilka dni temu ,tyle że ja daje cały czas kiszonkę z qq.wyglądał jak wzdęty a nie było gazu. Wlałem mu litr oleju jadalnego do pyska odstawiłem jedzenie na 2 dni tylko same sianko , i ciepła woda do oporu, acha i dostał 2 ampułki domięśniowo nospy .

teraz już jest oki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

podawaj mu olej jadalny tak długo aż go wyczyści trochę . ;)

najlepiej dać najpierw litr a później co 3 godziny po ćwiartce w końcu mu się wyczyści wszystko , tyle że trzeba obserwować kiedy skończyć. B)

Edytowano przez pawel85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyRap    0

@emtecc Zapchane księgi tzn. że młody cielak nie ma jeszcze rozwiniętego bodajże żwacza i jak coś je to trafia to bezpośrednio do ksiąg <taka część układu trawiennego u przeżuwaczy>, dlatego młode piją tylko mleko matki.Tak jak koledzy wyżej pisali, wyglądał jak wzdęty, ale gazów nie było. Wlałem mu do pyska jak koledzy wyżej pisali oleju jadalnego do pyska i mu przeszło, a był już bardzo słaby. Wielkie dzięki panowie za pomoc i sorki, że dopiero teraz odpisałem, że pacjent wyleczony :rolleyes: , ale wcześniej jakoś czasu nie było. Jeszcze raz dzięki panowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

MaseyRap przyzwyczajaj cielaki do jedzenia qq , dawaj codziennie po małej garści i niech sobie jedzą , kukurydza jest dobra dla cieląt sam daje nawet całe ziarnka , wtedy drażnią włoski w żołądku cielak się dobrze wypróżnia ,a po jakimś czasie przyzwyczai się do kiszonki.Ja osobiście przyzwyczajam od 2 tygodnia życia , jak zaczyna jeść pasze to wtedy codziennie mieszam garść kiszonki z paszą i zawsze jest oki do tego woda +mleczko+ dobrej jakości siano .jeżeli cielak ma zapchane księgi to tylko olej jadalny . I np jeżeli cielak pomimo że pije wodę ma zatwardzenie lub się zapcha śrutą to tak samo olej wlać do pyska i woda na pewno zwierzakowi ulży jak mu flaczki przeczyści delikatnie .Ja tak zawsze robię jak jedzą coraz słabiej i mają twardą kupkę podobna do zajęczych bobków tyle że większa ., pomaga na 100 %

Edytowano przez pawel85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

mam problem z cielakiem parę dni prędzej miał biegunkie a dziś ma zatwardzenie i nie je ani nie pije a dostawał mleko i siano z rana zrobiłem mu wlew zastosowałem NEOPROPIOWET PLUS i jak narazie niema żadnej poprawy cielak robi się coraz słabszy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to wypadałoby raczej zadzwonić do weterynarza, a nie czekać na odpowiedzi i podpowiedzi rzekomych "specjalistów" z AF :unsure:


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

W biegunce coś dawałeś? Jak dawałeś antybio. to powinieneś równolegle dać jakieś probiotyki. Mi jeden się przez to przekręcił, niby już było ok ale w ciągu 24 godzin przestał pić i dentka.

Ja jak cielak nabiera powietrza w brzuchu daje mu w pysk 1/4 kostki margaryny do przeżucia.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

weterynarz był i zastosował różne antybiotyki z witaminami i podał glukozę a cielak i tak zdechł i ma takie pytanie co dalej ?? to pierwszy taki przypadek u nas :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Powiatowy lekarz weterynari zgładzasz upadek. Padł w nocy z nieznanych przyczyn, kserują paszport i pytasz o zakład utylizacyjny, dają namiary dzwonisz zgłaszasz do odbioru. Odbierają i masz 7 dni by dotrzeć do bp arimr(oddajesz im paszport).


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszko27    0

POMOCY CIELAK OK 2,5 MIESIĄCA WSZYSTKO JE CZYLI ŚRUTE DO WOLI I SIANO PIJE WODE Z MAŁĄ ILOŚCIĄ MLEKA, WSYSTKO NORMALNIE A TU NAGLE PADA NA ZIEMIE CAŁY ROBI SIĘ SZTYWNY I GŁOŚNO RYCZY TAK JAKBY TO JAKIŚ PARALIŻ POLEŻY TAK Z 30 SEKUND I WSTAJE JAKBY NIC SIĘNIESTAŁO, TAKI PARALIŻ PRRZYTRAFIŁ MU SIĘ DRUGI RAZ

CO TO MMOŻE BYĆ POMOCY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tez mialem cos takiego, podejrzewalem jakies boleci brzucha u niego dalem mu kilka razy denaturat z ciepla woda zeby rozrzuszac zaladek i po kilku dniach przestal tak robic a teraz ma sie dobrze  a to bylo kilka miesiecy temu:) a jak Twoj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to wypadałoby raczej zadzwonić do weterynarza, a nie czekać na odpowiedzi i podpowiedzi rzekomych "specjalistów" z AF unsure.gif

Pozdrawiam śliczną rolniczkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj