Brukarz

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia?

Polecane posty

Ziemeczek    1
Dnia 21.06.2021 o 17:40, Elektro2015 napisał:

Kozłek sadzony końcem kwietnia kiedy obsypać go tak jak obsypuje się ziemniaki?

Na to nie ma terminu. Każdy ma opracowane swoje metody. Ja np robię to przed samym zbiorem inni robią to już teraz gdzie nać jest w kolano. Jeśli nigdy tego wcześniej nie uprawiałeś to sam musisz sobie sprawdzić jak dla ciebie będzie wygodniej i lepiej. 😉

Dnia 20.06.2021 o 01:13, Tader31 napisał:

Taaaak wie to każdy ale Ci co sprzedają nasiona chcą zarobić na ludziach po prostu ale no bez jaj. Jak w tamtym roku kg kosztował 550 to już się za głowę łapałem a w tym już 1100... 

 

Moim zdaniem cena 1000 i więcej jest cena ok jak dla mnie może być i 2000zl😉😉 skalda się na to kilka czynników. Ci co mają nasiona uprawiają kozłek od x lat. Ci co nie uprawiali  kozlka nasiona kupują. Wysoka cena nasion jest zabezpieczeniem w pewnym sensie dla tych którzy już od lat uprawiają kozłek i chcą w pewien sposób zniechęcić potencjalnych śmiałków którzy nie potrafią znaleźć kierunku swojego gospodarstwa albo szukają i myślą że szybko staną się biznesmenami.  W tym roku jest masa nowych producentów. Jeśli cena się utrzyma za rok będzie ich dwa razy więcej, więc automatycznie i cena spadnie. Na szczęście są już firmy który oferują kontakty i 3 letnie z ceną gwarantowaną przez ten okres. Ale żeby zdobyć taki kontrakt musisz zdobyć zaufanie w firmie i mieć tirowe ilości. Za dwa lata cena będzie po 2zl za kg i pies się nie spyta o to bo ludzie nasadzą jak głupi. Tak że cena skłania potencjalnych śmiałków którzy chcą spróbować żeby później ich wykorzystać. 😉U mnie kozłek uprawia się od lat 90. I dobrze pamiętam jak to z tym było. Były lata że ceny szalały po 27zl jak w roku obecnym i całe pola kozłka ludzie szaleli , żeby później spaść na 2zl i nie można było sprzedać.Ludzie do lasu wyrzucali całe przyczepy gotowego suchego towaru. Teraz będzie to samo jeśli w tym roku nie ostudzą firmy entuzjazmu nowym producentom. ceno powinna spaść na te 12zl. Ci co uprawiają od lat i przetrwali ceny po 5zl i mniej wiedzą że cena 12zl za kg i normalnym plonie jak się zapowiada w tym roku spokojnie będą na plus😉

Edytowano przez Ziemeczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3
13 godzin temu, Ziemeczek napisał:

Na to nie ma terminu. Każdy ma opracowane swoje metody. Ja np robię to przed samym zbiorem inni robią to już teraz gdzie nać jest w kolano. Jeśli nigdy tego wcześniej nie uprawiałeś to sam musisz sobie sprawdzić jak dla ciebie będzie wygodniej i lepiej. 😉

Moim zdaniem cena 1000 i więcej jest cena ok jak dla mnie może być i 2000zl😉😉 skalda się na to kilka czynników. Ci co mają nasiona uprawiają kozłek od x lat. Ci co nie uprawiali  kozlka nasiona kupują. Wysoka cena nasion jest zabezpieczeniem w pewnym sensie dla tych którzy już od lat uprawiają kozłek i chcą w pewien sposób zniechęcić potencjalnych śmiałków którzy nie potrafią znaleźć kierunku swojego gospodarstwa albo szukają i myślą że szybko staną się biznesmenami.  W tym roku jest masa nowych producentów. Jeśli cena się utrzyma za rok będzie ich dwa razy więcej, więc automatycznie i cena spadnie. Na szczęście są już firmy który oferują kontakty i 3 letnie z ceną gwarantowaną przez ten okres. Ale żeby zdobyć taki kontrakt musisz zdobyć zaufanie w firmie i mieć tirowe ilości. Za dwa lata cena będzie po 2zl za kg i pies się nie spyta o to bo ludzie nasadzą jak głupi. Tak że cena skłania potencjalnych śmiałków którzy chcą spróbować żeby później ich wykorzystać. 😉U mnie kozłek uprawia się od lat 90. I dobrze pamiętam jak to z tym było. Były lata że ceny szalały po 27zl jak w roku obecnym i całe pola kozłka ludzie szaleli , żeby później spaść na 2zl i nie można było sprzedać.Ludzie do lasu wyrzucali całe przyczepy gotowego suchego towaru. Teraz będzie to samo jeśli w tym roku nie ostudzą firmy entuzjazmu nowym producentom. ceno powinna spaść na te 12zl. Ci co uprawiają od lat i przetrwali ceny po 5zl i mniej wiedzą że cena 12zl za kg i normalnym plonie jak się zapowiada w tym roku spokojnie będą na plus😉

Masz rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pelepele22    0

Panowie. Ile w końcu dajecie promanu na ha bo już kilka wersji słyszałem a zarosło mi chwastem :/   Może ktoś cos lepszego ma na takie chwasty ?

5CE26CE2-EC30-4D1B-BDFA-6FA7C0378EA6.jpeg

4FC880AC-7EDA-4DAC-853A-5098708E4987.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszek0    5
15 godzin temu, pelepele22 napisał:

Panowie. Ile w końcu dajecie promanu na ha bo już kilka wersji słyszałem a zarosło mi chwastem :/   Może ktoś cos lepszego ma na takie chwasty ?

5CE26CE2-EC30-4D1B-BDFA-6FA7C0378EA6.jpeg

4FC880AC-7EDA-4DAC-853A-5098708E4987.jpeg

No to jak ty dopuszczasz że chwast taki duży mimo że oprysk nie podziałał to ty chyba w pole nie wychodzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemeczek    1
3 godziny temu, pelepele22 napisał:

Jak ma się 50 arów tylko to można latać przy jeden uprawie ;)

Kilka ha a nie 0,5ha 😉a jak się chce uprawiać hektarami to trzeba najpierw spróbować na 0,5ha a potem porywać się na więcej😉a nie od razu na głęboką wodę

IMG20210628210007.jpg

Edytowano przez Ziemeczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin napisał:

 

 

@Edin, a Ty masz jak dużą uprawę kozłka

 

W tym roku do zbioru 4h koziołka. Ostatni bardziej nastawiamy się na produkcje rozsady.

 

 

czy wymienione firmy faktycznie mają spore zapotrzebowanie?

 

 

Powiem Ci tak że w tym roku prawdopodobnie skup zakończy się niedoborem około 20-30% zapotrzebowania. Ten niedobór uzupełniany jest tanim chińskim ale firmy unikają jak mogą kupna tego bo nie ma olejków.

 

W zeszłym roku sprzedaliśmy sporą ilość rozsady. Zapotrzebowanie było o wiele większe bo w zeszłym roku ludziom bardzo źle rozsady wyszły. Druga rzecz to to że w zeszłym roku był problem z kupnem nasion. Według moich "prognoz i wyliczeń" ten rok może być naprawdę opłacalny. Jeszcze jedna rzecz w tym i następnym roku zioła korzeniowe takie jak kozłek, arcydzięgiel, mniszek na 100% będą szły do góry i to dość znacznie.

 

 

Jak z glebami pod uprawę?

 

Preferowane gleby lżejsze, na ciężkich korzenie są bardzo cienkie, mocno włochate. Można uprawiać na glebach klasy III-V. Mocne piaski też nie są za dobre chociaż jakiś tam plon tez da się zebrać. Na glebach ciężkich np. czarnoziemach powstaje także problem z wykopaniem korzeni ponieważ kopie się w jesieni a jeśli popadnie zbyt mokra lub sucha jesień to zbiór będzie bardzo ciężki.

 

będzie Pan miał na sprzedaż nasienie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartaW    0

Witam. Nasz walerian był nawożony yarą complex, mocznikiem i salmagiem bez boru. Chciałabym się poradzić, czym można by go było jeszcze wzmocnić dolistnie? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartaW    0

Nasiona zbieramy w czerwiec/lipiec Na razie nie mamy tego problemu, ale zobaczymy jak będzie po tych upałach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leather50    0

Wszyscy chyba pielą skoro nikt nic nie pisze :) W tym roku na pewno zapowiada się lepszy korzeń niż rok temu. Mimo wszystko obecna zimna wiosna też jakoś nie pomogła teraz, plus upały w ostatnich dniach. Na pewno nie będzie to tak rekordowy rok jak 2015, ale powinno być ok. 

DSC_0057.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pelepele22    0
Dnia 28.06.2021 o 23:26, Ziemeczek napisał:

Kilka ha a nie 0,5ha 😉a jak się chce uprawiać hektarami to trzeba najpierw spróbować na 0,5ha a potem porywać się na więcej😉a nie od razu na głęboką wodę

IMG20210628210007.jpg

To wlasnie mam na sprobowanie 5 ha nie bawie sie w ary . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszek0    5
Dnia 26.08.2021 o 16:38, pelepele22 napisał:

To wlasnie mam na sprobowanie 5 ha nie bawie sie w ary . 

To ile myślisz sadzić docelowo jak to na próbe  dobrze wyjdzie? Jeśli można wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Poleci ktoś pompę do wody która będzie pracować non stop o nie dużej wydajności ? Obawiam się o te które mam, że nie wytrzymają może ktoś podzieli się doświadczeniem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj