karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

marulekk    5334

to prawda ze do sierpnia trzeba miec 2 konta w banku, jedno rolnicze a drugie prywatne?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cofnij stronę czy dwie. Wrzucałem artykuł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrofotol    0
9 godzin temu, miwigos napisał:

nie wiesz jak-dziwne ,nie było tej sprzedaży

pytam w razie co, jakby taka sprzedaż nastąpiła. Bo wcześniej jeżeli tak się zdarzało, to w ewidencji sprzedaży (książeczka Vu-3u) była rubryka "NIEUDOKUMENTOWANA sprzedaż brutto", a w programie, który posiadam tego nie zauważyłem. Dlatego pytam jak, czy ma to być faktura bez danych i NIP, Rachunek, czy jakoś inaczej to ew. ewidencjonować, żeby wyliczyć należny w rejestrze Vat potrzebny do sporządzenia Vat7 i do JPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

czy będąc na vacie  jest możliwość odliczenia vatu  za materiały budowlane ( styropian ,kleje , blacha ,pustaki ) z remontowanego  domu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
potok    0

Witam . Panowie  w 2014 roku kupiłem nowy motocykl i odliczyłem 50% vatu .Teraz zostanie sprzedany a moje pytanie to jak mam to rozliczyć i jaka stawka vatu ma być na fakturze.Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

Myślałem że to całe jpk usprawni prace urzędów skarbowych. Niestety na zwrot czekam już 50 dni i jakoś nie spieszy im się z przelewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5334

jak  miałes  w deklaracji  zaznaczone standardowy czas zwrotu czyli 60dni to jeszcze maja kilka dni, zazwyczaj ja dostaje ok. 2-3 dni przed końcem


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damaxyz    19

Witam,

Panowie jak wygląda sprawa z samochodem prywatnym - czy jeśli składam o zwrot VAT w ilości 50 % (wtedy nie muszę prowadzić kilometrówki) i samochód ten był zakupiony przed przejściem na VAT to muszę go wprowadzić do ewidencji środków trwałych?

Pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 20.03.2018 o 11:22, romet737 napisał:

czy będąc na vacie  jest możliwość odliczenia vatu  za materiały budowlane ( styropian ,kleje , blacha ,pustaki ) z remontowanego  domu ?

Nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
7 godzin temu, damaxyz napisał:

Witam,

Panowie jak wygląda sprawa z samochodem prywatnym - czy jeśli składam o zwrot VAT w ilości 50 % (wtedy nie muszę prowadzić kilometrówki) i samochód ten był zakupiony przed przejściem na VAT to muszę go wprowadzić do ewidencji środków trwałych?

Pozdrawiam,

mi księgowa wprowadziła auto taty do EŚT na podstawie umowy użyczenia.
Odliczam 50% od wszystkiego co z tym autem związane, kilometrówki nie prowadzę przy 50% odliczenia (przy 100% się prowadzi).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A po co sobie komplikować życie z tą EŚT? Przecież nie mamy prawnego obowiązku prowadzenia tego dla US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4
1 godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

mi księgowa wprowadziła auto taty do EŚT na podstawie umowy użyczenia.
Odliczam 50% od wszystkiego co z tym autem związane, kilometrówki nie prowadzę przy 50% odliczenia (przy 100% się prowadzi).

 Czyli odliczasz 50% wartości faktury np. za paliwo?

A jesli jest się współwłaścicielem to umowa jest potrzebna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
4 godziny temu, Arek napisał:

A po co sobie komplikować życie z tą EŚT? Przecież nie mamy prawnego obowiązku prowadzenia tego dla US.

EŚT było mi potrzebne do MGR/PROW i tak zostało.

4 godziny temu, jackowski11 napisał:

 Czyli odliczasz 50% wartości faktury np. za paliwo?

A jesli jest się współwłaścicielem to umowa jest potrzebna?

Tak, 50% z PB i LPG bo autko tak jest zasilane.
Nie, jeżeli jesteś współwłaścicielem to wg mnie umowa nie potrzebna - tak mam jeden ciągnik, w razie kontroli i pytań ze strony US ta druga osoba oświadczy ze nie użytkuje go a z dowodu nie jest wykreślona bo tańsze OC, bo nie chce się stać w kolejce w wydziale komunikacji a zrobi się to przy wymianie Dowodu Rejestracyjnego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damaxyz    19
13 godzin temu, Arek napisał:

A po co sobie komplikować życie z tą EŚT? Przecież nie mamy prawnego obowiązku prowadzenia tego dla US.

Rozumiem, że nie prowadzisz EŚT. Co z odliczaniem VAT w przypadku gdy kupujesz części zamienne - jak udowadniasz US, do czego one Ci służyły?

Do tej pory wydawało mi się, że aby móc odliczać rzeczy związane z eksploatacją samochodu/maszyny/ ciągnika powinien on znaleźć się w EŚT.

Edytowano przez damaxyz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

EŚT jak ktoś ma dla arimr to niech dla nich ma ale po co tam wprowadzać samochód? US nie nakłada na rolników obowiązku prowadzenia EŚT.

 

Skoro nie wymagają takiej ewidencji to po co sobie utrudniać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja mam osobówkę  kupioną na umowę kupna-sprzedaży wciągniętą do eśt i odliczam pół vat z części i z paliwa. ostatnio brałem wyciąg do wniosku na modernizacje i tam był samochód, laptok no i maszyny oczywiście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

To do ARMiRu nie wystarczyło wam oswiadczenie że nie jesteście  zobligowani do prowadzenia EŚT ? Mi w 7-13 przeszło i 14-20 też  tak składałem. 

Edytowano przez alvaroalvaro78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
14 godzin temu, Arek napisał:

A po co sobie komplikować życie z tą EŚT? Przecież nie mamy prawnego obowiązku prowadzenia tego dla US.

Nie wiesz że część ludzi lubi wychodzić przed szereg?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
1 godzinę temu, damaxyz napisał:

Rozumiem, że nie prowadzisz EŚT. Co z odliczaniem VAT w przypadku gdy kupujesz części zamienne - jak udowadniasz US, do czego one Ci służyły?

Do tej pory wydawało mi się, że aby móc odliczać rzeczy związane z eksploatacją samochodu/maszyny/ ciągnika powinien on znaleźć się w EŚT.

na fakturach masz często części opisane lub nr katalogowe - jakby pracownikowi US chciało się sprawdzić to wklepie je w necie i będzie widział od czego ta część.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
23 minuty temu, Sadek napisał:

Nie wiesz że część ludzi lubi wychodzić przed szereg?

Wiem tylko pytam po co to robią...

Przy składaniu wniosku na mgr też pisałem oświadczenie, że nie prowadzę eśt bo nie muszę ale później dla świętego spokoju założyłem eśt dla arimr, wpisane są tam tylko maszyny z mgr. Z US miałem kilka kontroli i nigdy nie pytali o eśt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Na vat jestem od ok.10lat, nigdy nie miałem i obecnie też nie mam eśt, bo nie ma takiego wymogu dla rolnika, co potwierdził us w czasie kontroli. Co do arimr oświadczenie o nieprowadzeniu załatwia sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

gdy przepisy nie zobowiązują do prowadzenia EŚT, w prow-ie nie jest ona wymagana - wystarczy napisac oswiadczenie, to samo tyczy się księgi przychodów i rozchodów. po co komplikować sobie życie, w którymś momencie może się okazać, że ta ewidencja nie gra z czymś innym, szczególnie jak korzystacie z kilku programów, więc lepiej jej nie prowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj