Skocz do zawartości

Rzepak - ochrona i nawożenie 2024


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
3 godziny temu, ciaastus napisał:

U mnie na V to owies nie chce rosnąć jak sucho. A tu proszę - 3.5 tony rzepaku. 

Koreń koreń i jeszcze raz koreń. 

14 godzin temu, andrzej224 napisał:

Onca skoszona, 3,8 t/ha, wilgotność 7,3

Zadowolony z odmiany? Tak zachwalanej przez sprzedawczyka grzesia. 

Opublikowano
18 godzin temu, ŻakowskiSławomir napisał:

rzepak zebrany, razem z tym co na przyczepach i tym co ubezpieczalnia dała wyszło 4.10 z ha. czy tyle bym umłócił czy nie, nie wiadomo.

W jakiej dawce zwalcze roundapem wszystkie samosiewy rzepaku?

w sobotę będę pierwszy raz talerzował, potem wzejdzie całość, roundap, talerzówka i siew poplonu.

Ja polecam każdemu 2 l roundup + 3 l octu spożywczego. Pali ściernie po rzepaku aż miło. Niektórzy moi znajomi schodzą do 1.5 l roundup.

  • Thanks 1
Opublikowano

Zazwyczaj robiłem tak, że czekałem po kombajnie aż rusza samosiewy rzepaku, wtedy oprysk. W tym roku szybciej planuje 1 rundę talerzowania( przed nim wapno), następnie możliwe że po wschodach kolejnych prysne taka mieszanina. Nastepnie npk i uprawa pod siew pszenicy

Opublikowano
1 godzinę temu, ciaastus napisał:

Czyli na 15go sierpnia będzie zasiane? 🤔

Pszenica zazwyczaj po 25 września u mnie się sieje.w tamtym roku chyba 2 czy 3 październik. 

Opublikowano
Dnia 11.07.2024 o 20:55, VonVegans napisał:

Średnia z 6 ha 3780

Wilgotność 5,5

Zanieczyszczenia 0,9 

Olej 45,7

Plon znikomy bo wiadomo że Urszula  Ci zabroniła  nawozić i stosować chemię .

2 godziny temu, king12 napisał:

Sprzedawał ktoś dzisiaj do Mircza?Jaka cena była?

2050  na Zamojskiej

Opublikowano
5 godzin temu, Badwolf napisał:

Ja polecam każdemu 2 l roundup + 3 l octu spożywczego. Pali ściernie po rzepaku aż miło. Niektórzy moi znajomi schodzą do 1.5 l roundup.

"ścierń" to sama wysycha po skoszeniu - radzę spróbować. 👍 

Opublikowano (edytowane)

roundup + siarczan amonu/RSM w celu obniżenia dawki/zwiększenia skuteczności. 

POMIJAM AS 500 SL bo to jest jego reklama. Ze strony Osadkowskiego.

Kwas octowy - brak działania.

Cecha AS 500 SL Kwas octowy RSM Siarczan amonu Niejonowy surfakant
Zmiękczenie wody bardzo dobre bardzo słabe brak dobre brak
Zwiększenie ilości zatrzymanej
cieczy roboczej na roślinach
bardzo dobre brak brak brak niewielki wpływ
Ułatwienie wnikania glifosatu
do komórek roślinnych
bardzo dobre brak dobre dobre brak
Zwilżenie roślin bardzo dobre nie nie nie zbyt silnie obniża napięcie
powierzchniowe
Ułatwienie wnikania glifosatu
do roślin poprzez spowolnienie
odparowywania cieczy roboczej z roślin
bardzo dobre brak dobre brak nie – surfaktant przyspiesza
procesy parowania i krystalizacji
herbicydu na liściach
Edytowane przez monstrer
Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, ziomal_one napisał:

"ścierń" to sama wysycha po skoszeniu - radzę spróbować. 👍 

Masz rację nie wyraziłem się precyzyjnie. Mieszanina randap + ocet pali samosiewy rzepaku po żniwach+ chwasty. Sprawdzone. Oczywiście możesz sobie wlać 4 l randapu, mi to lotto

6 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

ocet to slaby kwas, moze sprobowac cos nieorganicznego?

Ocet słaby kwas, ale tani i w mieszaninie z randapem robi robotę. O to w tym chodzi. Polecam sobie jeden kawałek spróbować Niedowiarkom. 

Edytowane przez Badwolf
  • Root Admin
Opublikowano
Siedzacybyk napisał:

ocet to slaby kwas, moze sprobowac cos nieorganicznego?

ale tani, kosztuje grosze a działa bardzo dobrze w połączeniu z glifo. 2l glifo i 3l octu robią super robotę

  • Like 1
Opublikowano
Mam rzepak na przyczepie. Jak wkładam rękę po długości to jest zimny, wilgotność jest 7.3%. Ile taki rzepak może postać na przyczepie ?
Mam rzepak na przyczepie. Jak wkładam rękę po długości to jest zimny, wilgotność jest 7.3%. Ile taki rzepak może postać na przyczepie ?
Opublikowano
2 godziny temu, yacenty napisał:

ale tani, kosztuje grosze a działa bardzo dobrze w połączeniu z glifo. 2l glifo i 3l octu robią super robotę

sprawdzone?

15 godzin temu, Badwolf napisał:

Ja polecam każdemu 2 l roundup + 3 l octu spożywczego. Pali ściernie po rzepaku aż miło. Niektórzy moi znajomi schodzą do 1.5 l roundup.

ile wody 200l starczy?

Opublikowano
2 godziny temu, ROLOMAZ napisał:

Mam rzepak na przyczepie. Jak wkładam rękę po długości to jest zimny, wilgotność jest 7.3%. Ile taki rzepak może postać na przyczepie ?
Mam rzepak na przyczepie. Jak wkładam rękę po długości to jest zimny, wilgotność jest 7.3%. Ile taki rzepak może postać na przyczepie ?

Dopóki opony wytrzymają.

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, Andpol napisał:

sprawdzone?

ile wody 200l starczy?

Ja tak mam ustawione, że mi pryska ponad 200 l lekko i już parę lat tak robię. Pali normalnie rzepak z resztą dziadostwa po żniwach. Tylko szkoda że nie można octu w większych butelkach kupować. Śmiało polecam tak stosować. Parę zł zawsze w kieszeni zostanie( kiedyś jak był glifosat droższy to bardzo dobrze taka mieszanina wychodziła), tylko więcej jest roboty bo się trochę tych buteleczek leje( biorę najtańsze w Biedronce po 750 ml

Edytowane przez Badwolf
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Zapraszamy do dyskusji  o uprawie rzepaku w roku 2025. W tym temacie, podobnie jak w latach ubiegłych będziemy szeroko dyskutować na tematy związane z nawożeniem i ochroną rzepaku.
      Najpopularniejsze pytania jakie się pojawiły dotychczas i o nich głównie będizemy rozmawiać.
       
      Pierwsza i druga dawka azotu w rzepaku oraz terminy nawożenia rzepaku
      Jaki nawóz na pierwszą dawkę w rzepaku? Kiedy 2. dawka azotu na rzepak? Kiedy siać mocznik na rzepak? Kiedy NPK pod rzepak? Co na rzepak na start? Kiedy stosować kizeryt na rzepak? Kiedy siać saletrosan na rzepak? Kiedy azot na rzepak jesienią? Czy można siać nawozy na rzepak w lutym? Wybór i ilości nawozów w rzepaku (forma, skład, dawki)
      Ile polifoski 6 pod rzepak? Ile mocznika dolistnie w rzepaku? Co jest lepsze, RSM czy saletra w nawożeniu rzepaku? Jakie nawozy pod rzepak na wiosnę? Ile mocznika na jesień na rzepak (dolistnie)? Jakie nawozy dolistne na rzepak? Jakie nawozy są najlepsze pod rzepak? Ile nawozów na 1 hektar rzepaku (azotowych, wieloskładnikowych, siarkowych, magnezowych)? Zabiegi ochronne (t0, t1, t2, t3) - ochrona fungicydowa i regulacja rzepaku
      Kiedy T1 w rzepaku? Kiedy wykonać zabieg T2 w rzepaku? Kiedy zabieg T3 w rzepaku? Jakie substancje na T3? Kiedy pryskać rzepak na grzyba jesienią? Co na T0 w rzepaku? Co na pierwszy zabieg w rzepaku? Ile razy skracać rzepak jesienią? Czym pryskać rzepak na wiosnę? Jakie zabiegi w rzepaku na wiosnę? Zapraszam do aktywnej i kulturalnej dyskusji, życzę wysokich plonów i dobrych wyników finansowych z uprawy rzepaku.
      Zdjęcia rzepaków możecie wstawiać do galerii zdjęć Rzepaku: https://www.agrofoto.pl/forum/gallery/category/560-rzepak/

       

    • Przez Piterc330
      Czy stosował ktoś mieszanine 0,25l nawigatora + 1,5l metazanexu + 0,6 labradora?
    • Przez MiRol
      Jakie odmiany rzepaku siejecie??
      Jaka odmiana jest najodporniejsza na mrozy i jaka najwięcej "sypie"??
    • Przez LsGelu
      Witam serdecznie,
      Jako że chce spróbować z uprawą rzepaku po raz pierwszy i siebie w gospodarstwie chce się poradzić odnośnie kupowanych nasion. Czy oferowane zaprawy biologiczne ( np. integral pro) są równie skuteczne co powiedzmy standardowe (no. Scenic) jeśli chodzi o ochronę fungicydową?  I drugie moje pytanie: czy warto dopłacać do zaprawy określanej jako insektycydowa? Koszt to zwykle ok. 200zl więcej na j. s.? Czy daje ona rzeczywiście efekty? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez Kuczerraa
      Witam, mam posiany Rzepak na działce która była 2 lata temu scalana. Z mojej wiedzy na kawałku gdzie nie rośnie rzepak były wywożone odpady z oczyszczalni a ph przed wapnowaniem wynosiło 4,5. Macie jakieś pomysły co zrobić z tymi pustymi placami? Co zasiać żeby ziemia nie była goła do zasiewów zboża?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v