Goblin0

Problem Z siewnikiem Poznaniakiem

Polecane posty

Goblin0    0

Kupiłem w ostatnim czasie siewnik Poznaniak  z Tabliczki wychodzi ze to model S043/3Z   25 redlic na docisku sprężynowym. W intrenecie znalazłem tę tabele wysiewów i siałem żyto  ustawiając siewnik na C-4 czyli około 189 kg/h wszystko ustawione tak jak napisane w tabeli tylko nie wiedziałem jak ustawić przekładnie boczna na wysiew średni . Ale zasiałem 1,40h i wysiałem 2 razy tyle żyta  450 kg  albo ja coś źle zrobiłem albo ta tabela nie pasuje do mojego siewnika. Fakt mój błąd że nie zrobiłem próby kręconej ale nie mam korytek i zawierzyłem tabeli i wyszło jak wyszło. Druga sprawa że nie wiem za bardzo jak zrobić próbę kręconą w tym siewniku bo nigdy nie miałem poznaniak i wszystkiego się uczę od podstaw.  Możecie doradzić co ja zrobiłem źle albo podrzucić inna tabele.

post-44704-0-49808800-1430518094.jpg

SV1NaQt3KCN9vX7X18jWEwy9VwOHSR3WyUlaugpl.jpg

IMG_20230921_192052891.jpg

Edytowano przez Goblin0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusPoland    47

Jak dobrze pamiętam to kręcisz kołem 19 razy i masę nasion x 100 i wychodzi ile na ha


A i możesz mieć ustawiony tryb na wysiew zwiększony

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

masz robilem ostatnio znajomemu instrukcje na konny, a tez mam poznaniaka:

Cytat
1hektar = 100ar
 
100 podzielić na szerokość roboczą siewnika wyrażoną w metrach, następnie wynik podzielić na obwód koła też wyrażony w metrach i wychodzi ilość obrotów kołem na 1ar.
 
Np. dla poznaniaka 2,7m
100:2,7m (szerokość robocza skrzyni siewnika)= 37
37:2,0m (obwód koła) = 18,5
 
18,5 obrotów kołem daje wynik wysiewu na 1ar  w siewniku poznaniak
 
liczac ziarno:
kręci kołem równo 18,5razy (dla poznaniaka!)- zaokrąglij do 19 na poślizg,  wyleci ziarno - zważyć, wyjdzie np. 0,5kg (na 1ar). Więc na hektar 0,5kg*100= 50kg
 
uwaga: Przed prawidłowym pomiarem pokrecic kołem z 2-3 razy żeby ziarno zasypało się w aparaty wysiewające (zsypać do skrzyni to co wyleci).

obraz.png

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteks51    72

ustawiłeś C4 na wysiewie normalnym i dlatego ci tyle wyszło. Do wysiewu średniego przesuwasz koło napędzające rolki w stronę skrzyni (po odciągnięciu zapadki na dole) a górne po odciągnięciu takiego grzybka z kalamitką powinno opaść na dół i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
46 minut temu, Goblin0 napisał:

Kupiłem w ostatnim czasie siewnik Poznaniak  z Tabliczki wychodzi ze to model S043/3Z   25 redlic na docisku sprężynowym. W intrenecie znalazłem tę tabele wysiewów i siałem żyto  ustawiając siewnik na C-4 czyli około 189 kg/h wszystko ustawione tak jak napisane w tabeli tylko nie wiedziałem jak ustawić przekładnie boczna na wysiew średni . Ale zasiałem 1,40h i wysiałem 2 razy tyle żyta  450 kg  albo ja coś źle zrobiłem albo ta tabela nie pasuje do mojego siewnika. Fakt mój błąd że nie zrobiłem próby kręconej ale nie mam korytek i zawierzyłem tabeli i wyszło jak wyszło. Druga sprawa że nie wiem za bardzo jak zrobić próbę kręconą w tym siewniku bo nigdy nie miałem poznaniak i wszystkiego się uczę od podstaw.  Możecie doradzić co ja zrobiłem źle albo podrzucić inna tabele.

post-44704-0-49808800-1430518094.jpg

SV1NaQt3KCN9vX7X18jWEwy9VwOHSR3WyUlaugpl.jpg

IMG_20230921_192052891.jpg

Tabele to wywal w pidu. 

Próba kręcona tak jak chłopaki piszą wyżej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
9 minut temu, barteks51 napisał:

Do wysiewu średniego

co to jest wysiew sredni? cos posrenio miedzy normalnym a zmniejszonym? czy tak nazywasz wlasnie zmiejszony wysiew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0
36 minut temu, barteks51 napisał:

ustawiłeś C4 na wysiewie normalnym i dlatego ci tyle wyszło. Do wysiewu średniego przesuwasz koło napędzające rolki w stronę skrzyni (po odciągnięciu zapadki na dole) a górne po odciągnięciu takiego grzybka z kalamitką powinno opaść na dół i tyle

to czyli mój główny błąd że wysiałem 2 razy tyle żyta polegał na tym ze nie przestawiłem trybu napędowego na ten średni wysiew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteks51    72

starsze Poznaniaki miały trochę inny napęd, górne koło łańcuchowe miało 36zebow, tak jak na twoich skanach, u mnie (poznnaniak'89) jest koło bodajże 14zebow i różni się tabela oraz właśnie nazwa wysiewow, u mnie jest normalny, średni i zmniejszony


up tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0
14 minut temu, barteks51 napisał:

starsze Poznaniaki miały trochę inny napęd, górne koło łańcuchowe miało 36zebow, tak jak na twoich skanach, u mnie (poznnaniak'89) jest koło bodajże 14zebow i różni się tabela oraz właśnie nazwa wysiewow, u mnie jest normalny, średni i zmniejszony

 

 

 

U mnie te koło napędzane łańcuchem (które jest na tym schemacie bod numerem 5) też jest dużo mniejsze nie wiem ile ma zębów ale wygląda mniej więcej jak ten tryb na samym dole. Masz może tabele wysiewów od tego swojego siewnika?

 

1 godzinę temu, Celownik07 napisał:

 

 

obraz.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
34 minuty temu, barteks51 napisał:

starsze Poznaniaki miały trochę inny napęd, górne koło łańcuchowe miało 36zebow, tak jak na twoich skanach, u mnie (poznnaniak'89) jest koło bodajże 14zebow i różni się tabela oraz właśnie nazwa wysiewow, u mnie jest normalny, średni i zmniejszony

 

up tak

 

aaa i wyjasnione. Co ciekawe mam inna jeszcze instrukcje i tam są inaczej podane wysiewy:

obraz.png.5fd2c41d2f1307b181c8c2c1e708834b.png

obraz.png.aad56eb286170c11bd4ecda15d59797f.png

20 minut temu, Goblin0 napisał:

Masz może tabele wysiewów od tego swojego siewnika?

nie mam. robie proby krecone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0

u mnie tak to wygląda i tylko można przestawić na jednym trybie czyli niby ten średni wysiew jeśli dobrze zrozumiałem kolegów wyżej..

IMG_20230922_104152.jpg

IMG_20230922_104147.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

na tym trybie nie masz małego kóła zebatego(z tyłu)? ale sadzac ze zawleczka juz dotyka koła to nie ma.

obraz.png.d0c0ab1ff42f213b4e6a62c42f91104c.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0
11 minut temu, Celownik07 napisał:

na tym trybie nie masz małego kóła zebatego(z tyłu)? ale sadzac ze zawleczka juz dotyka koła to nie ma.

z tyłu za tym trybem nie ma małego trybu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1308

tak jak mowią, poznaniak to lepiej na złom wywieźć, [też mam]  pod pokrywą trzeba zmeinić koło od zwiększonego wysiewu


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0
25 minut temu, GABBER85 napisał:

tak jak mowią, poznaniak to lepiej na złom wywieźć, [też mam]  pod pokrywą trzeba zmeinić koło od zwiększonego wysiewu

co masz na myśli mówiąc zmienić koło od zwiększonego wysiewu? Wyjaśnij jak dla laika bo ja się na tym nie znam

30 minut temu, Celownik07 napisał:

to juz inna konstukcja niz moja. tak jak wspomnial kolega wyzej. rob proby krecone to cie nie zaskoczy nic

W tym jest problem że ja nie znam dawkowania wysiewu poszczególnych zbóż kg/h dlatego potrzebna mi tabela żeby wiedzieć ile kg/h siać żyta, owsa, pszenżyta ozimego pszenicy i mieszanki. Chyba że ktoś ma taką wiedze bądź jakąś tabele tego typu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteks51    72
2 godziny temu, Goblin0 napisał:

14 minut temu, barteks51 napisał: starsze Poznaniaki miały trochę inny napęd, górne koło łańcuchowe miało 36zebow, tak jak na twoich skanach, u mnie (poznnaniak'89) jest koło bodajże 14zebow i różni się tabela oraz właśnie nazwa wysiewow, u mnie jest normalny, średni i zmniejszony       U mnie te koło napędzane łańcuchem (które jest na tym schemacie bod numerem 5) też jest dużo mniejsze nie wiem ile ma zębów ale wygląda mniej więcej jak ten tryb na samym dole. Masz może tabele wysiewów od tego swojego siewnika?   1 godzinę temu, Celownik07 napisał:     

moja tabela pokrywa się z tą co Ty zamieściłeś. Pany mam takie pytanie-jak w aplikacji dodać zdjęcie do postu bo nie ogarniam🤦

 

Dobra dodałem przez stronę 

Pierwsze to jest średni wysiew

IMG_20230922_094100_HDR.jpg

IMG_20230922_121100_HDR.jpg

Edytowano przez barteks51
Dodanie zdjęć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0
31 minut temu, barteks51 napisał:

moja tabela pokrywa się z tą co Ty zamieściłeś. Pany mam takie pytanie-jak w aplikacji dodać zdjęcie do postu bo nie ogarniam🤦

 

Dobra dodałem przez stronę 

Pierwsze to jest średni wysiew

IMG_20230922_094100_HDR.jpg

IMG_20230922_121100_HDR.jpg

no to teraz pytanie do was w którym siewie będzie leciało mniej nasion w siewie średnim czy w normalnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1308

@Goblin0 ja też, ale mi sąsiad przestawiał bo na początku przygody z poznaniokiem to samo miałem, x2 mogłem wtedy wywieźć na złom


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteks51    72
Goblin0 napisał:

no to teraz pytanie do was w którym siewie będzie leciało mniej nasion w siewie średnim czy w normalnym?

na średnim jest mniej niż na normalnym C6 na wysiewie średnim to mniej niż A1 na normalnym. Żyto siewałem na C3-C5/średni-zależy jakie ziarno pszenżyto/pszenica od C6/średni do A2/normalny owies B3-B5/normalny Ustawiasz orientacyjne wg tabeli i po próbie kręconej korygujesz, jak nie masz rynienek to plandekę pod lejki podłóż i kręć. ja zawsze kręciłem 18 obrotów koła i wychodziło w miarę jak na poznaniaka dokładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0

to teraz coś już tam zaczynam rozumieć jak się zabrać do tego. A ma ktoś z was rozpiske bądź instrukcje obsługi do poznaniaka bądź wie gdzie to znaleźć ? Główne chodzi mi o ustawienia tej skrzyni A-C i 1-6 w która stronę przesuwać żeby leciało mniej lub więcej zboża i za co odpowiadają te litery A-C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteks51    72
Celownik07 napisał:

@barteks51 robisz pare prób kreconych pod rząd i zawsze ci wychodzi taka sama ilosc/gramatura?

minimalnie się różni, nigdy co do grama się nie bd zgadzało. Co do skrzyni to tak A1 to jest najmniej, potem A2, A3, A4, A5, A6 następnie B1, B2, B3 itd. zakres C najgęściej i tak samo C1, C2 itd. co do wysiewow to pisałem wczesniej


prościej się nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goblin0    0

udało mi się namierzyć na OLX na sprzedanie taki sam model siewnika poznaniaka jak mój. Napisałem do gościa czy nie podesłał by zdjęcia swojej oryginalnej tabeli wysiewów i jak wygląda jego skrzynia napędowa czy pokrywa się z moją i wszystko ma identycznie jak u mnie. Ale on miał model s043/3/Z (tak jak mój) ale żeby tabela w oryginale dali z s403/2 przecież to są dwie różne tabele i weź bądź mądry i ustaw ten siewnik. Ja już głupi jestem

image org.webp

Edytowano przez Goblin0
złe zdjęcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zastanawiam się który zestaw wybrać… 
      sn300 agromasz 
      Fm 400/3 Unia 
      sn agrotom 3 m
      kazdy ma być na aparacie uprawowym biernym,redlice talerzowe, koła kopiujące. Ma to być ciągane DF agrotron 110… 
      sieje głównie facelie, grykę, łubin, groch i czasami jakieś zboże.
      skłaniam się ku Uni bo jest najlżejszy - coś podpowiecie? A może macie jakieś inne swoje typy? Fajny jest gaspardo dama ale na agregacie talerzowym i jest za ciężki 
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
    • Przez Szymi195
      Witam mam pytanie do posiadaczy siewnikow pneumatycznych ciąganych 3metrowych, ciekawi mnie realna wydajnosc siewu zboż siewnikami takiego typu, jaka srednia wydajnosc na godzine lub dziennie moze udac sie wykrecic i jakim koniem?
    • Przez waldemar2401
      Witam. Szukam do Kupienia Siewnika jak ze zdjęcia lub nowszy. Kutnowiak S068/1 Rolmasz. Może ktoś z Koleżanek/Kolegów z Forum wiedzą pocztą pantoflową, bądź mają do sprzedania. Zdjęcie poglądowe. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj