DawiSo

Stosowanie obornika po wapnie polcalc

Polecane posty

DawiSo    6

Witam. Stosowałem wapno polcalc na ściernisko 25 sierpnia, w ten sam dzień zostało przykryte talerzówką. Kiedy najwcześniej mogę wjeżdżać z obornikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawiSo    6
12 minut temu, robert1226 napisał:

Nawet I zaraz .

Teoretycznie na worku było napisane, że dopiero po 10 tygodniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2361

tylko pytanie ile tego wapna poszło, bo jak 500 kg to smieszna dawka


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawiSo    6
1 godzinę temu, robi57362 napisał:

tylko pytanie ile tego wapna poszło, bo jak 500 kg to smieszna dawka

W zależności od działek między 700 a 1000kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506
robert1226 napisał:

Dawałem obornik po dwóch tygodniach i wszystko ok pH też spadło dobrze .

Czas sie podszkolić w tym temacie zeby wiecej nie robic tego błędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Dla admina - może warto założyć taką tablicę z cyklicznymi pytaniami, np. po jakim czasie od wapnowania można jechać z obornikiem :P Nie wiem po co ciągle dopytujecie się, co chwilę to samo. Myślicie że z roku na rok g.. mniej g... a azot mniej azotowy?

 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1589
2 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Czas sie podszkolić w tym temacie zeby wiecej nie robic tego błędu.

To się podszkol , ja nie zauważyłem jakichś skutków nieporządanych wszystko było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506

Masz tak na szybko.


Wapnowanie gleby zaraz po zastosowaniu nawozów naturalnych tj. obornika czy gnojowicy powoduje szybsze przemiany azotu, który ulatnia się do atmosfery w postaci amoniaku. Dodatkowo wprowadzenie wapna po zastosowaniu obornika przyspiesza rozkład (spalanie) materii organicznej, która została wprowadzona z obornikiem. Należy pamiętać o rozłącznym przeprowadzeniu tych zabiegów. Aby zbędnie nie generować kosztów, które nie przekładają się na podniesienie właściwości gleby. Zdarza się jednak, że oba nawozy stosuje w tym samym roku. Wówczas najpierw należy wykonać wapnowanie, a następnie odczekać minimalnie 4 tygodnie (zalecana jest 6 tygodni) i przystąpić do stosowania nawozów naturalnych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1589

To jest teoria , a mi praktyka pokazała że ta teoria z praktyką nie idą w parze.

Zrobiłem to na jednej działce 2 ha z wapnem była obsowa w dostawie i potem czas gonił bo czas siewu i ci powiem ze z tego pola wtedy był poln rekordowy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

Jeśli stosowany był węglan mało reaktywny czy dolomit standardy w małych dawkach to dużych strat bym się nie spodziewał ja z musu najpierw musiałem przyorać obornik a potem na wierzch wapno około 9 ton radkowitu standardy na ha i plony w tym roku były super duża poprawa zresztą jeżeli tak duże są straty to na rędzine gdzie w podglebiu skała macierzystą jest węglan wogóle by nie stosowano bo straty są

Edytowano przez Grab12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1589
2 godziny temu, akmaly napisał:

Skoro praktyka nie idzie w parze z teorią to pokaż próbki gleby

Chłopie nie chcesz to niewierz mi to lotto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Tu nie chodzi o wiarę a naukę, nie zauważyłeś bo nie sprawdziłeś, azotu zmarnowałeś ale mimo wszystko miałeś lub dostarczyłeś go na tyle że urosło, a teraz żyjesz w niewiedzy i opowiadasz bajki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Nie ale nie opowiadam bajek na forach typu dałem mniejszą dawkę N pszenicy i miałem lepszy plon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj