AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Szron88    29

Panowie co bedzie lepsze po 500kg/ha granulatu z nordkalku czy patelnia normalnego wapna sypkiego z morawicy po 3t na ha? Nordkalk po 400zl/t morawickie 90zl/t z dowozem.
Oprocz tego cześć pola bylo okolo miesiaca temu zalane pofermentem z biogzowni w dawce 35m3/ha i potalezowne. Czy ta masa azotu z pofermentu nie wplynie niekozystnie na wapno?

Edytowano przez Szron88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Zależy co to za wapno granulowane z Nordkalku... jeśli to węglan odm. 04 to przyjmując zawartość CaO na poziomie ok. 50 %, w 500 kg. tegn wapna dostarczasz ok. 250 kg czystego CaO. 3 t Morawicy o podobnej zawartości CaO daje Ci 1500 kg CaO/ha. Uwzględniając reaktywność ( granulat Nordkalk 100 %, chociaż jest to nierealne, a Morawica dajmy na to tylko 50 %) otrzymujemy w pierwszym przypadku 250 kg CaO "działającego" szybko za cenę 200 zł, w drugim 750 kg CaO za 270 zeta. Wybór należy do Ciebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Panowie co bedzie lepsze po 500kg/ha granulatu z nordkalku czy patelnia normalnego wapna sypkiego z morawicy po 3t na ha? Nordkalk po 400zl/t morawickie 90zl/t z dowozem.

Oprocz tego cześć pola bylo okolo miesiaca temu zalane pofermentem z biogzowni w dawce 35m3/ha i potalezowne. Czy ta masa azotu z pofermentu nie wplynie niekozystnie na wapno?

 

A co będzie lepsze do herbaty ziarnko cukru czy łyżeczka cukru.

 

Granulat tylko interwencyjnie jeśli nie ma czasu / możliwości siewu zwykłego wapna.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Po której niedzieli? :D Chyba nie wcześniej jak za 3 tygodnie. Chyba, że tak kolejki zmalały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Chciałem zaczerpnąć troche wiedzy w temacie wapna granulowanego, ale w sumie wiekszosc tego tematu polega na udowadnianiu wyzszosci wapna na patelni niż wapna w granulce (z czym akurat sie zgadzam) ale chyba nadszedł czas w ktorym bede musial sypnac wapno w granulce. Wpadła mi dzierżawa, żeby sie odciązyc z robotami na wiosne wsiałem troche pszenżyta, ziemia lekka, uprawiana, ale wapna nie widziała kilkanaście lat, od trzech lat na tym stanowisku "rósł" jeczmien jary. Przedsiewnie nie dałem nic npk, planowałem na wiosne sypnac wapno w granulce i potas no i wiadomo że azot. PH nie mam pojęcia jakie jest, ale nie sadze zeby było wyzsze niz 4,5, w wolnej chwili zrobie badania. Wapnować po żniwach na teraz nie zamierzam bo dzierżawa jest na rok, co bedzie pozniej czas pokaze. Polcalc czy cos innego?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piszpunt2    4

czy moge teraz pogłownie na pszenzyto siane
15 wrzesnia rozsiac krede granulowana z
dwikoz,planowałem wapnowac pola po
zniwach ale strasznie zołknie i blednie to
pszenzyto jesli tak to w jakiej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Ogólnie musisz wybrać pomiędzy dwoma rodzajami granulatu - ten z kredy i ten z wapna jurajskiego. Polcalk to mielony węglan jurajski. Według mnie jego czas rozkładu będzie dłuższy niż wapna kredowego. Dlatego skłaniałbym się do granulatu z kredy czyli np Ecogran ( wapniak koszelowski), wapniak kornicki czy też kreda z Dwikóz. 

Z wapnem nie czekałbym długo tylko z pierwszą chwilą jak można wjechać w pole sypnąć pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Tylko complexor to granulat z dolomitu - i tu pytanie czy jeśli dzierżawa na rok to zdąży zadziałać i to bez zmieszania z glebą. Wydaje mi się że nie.

Kreda rozpuszcza się w wodzie, natomiast pozostałe  wapna wymagają także roztworu glebowego (mieszanka kawasów).

 

Kwiatki ze strony compleksora : 

1) Ponadto, działa antychwastowo.  

2) Nawóz wapniowy Complexor Turbo workowany lub BIG BAG (60% CaOC3 + 30 MgO Ca3)

:blink:  :D 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Dolomit prażony działa szybko, gdzieś czytałem że complexor to właśnie prażony, skoro nie to szukać innego magnezowego

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

No niby coś o wstępnej obróbce termicznej jest wspomniane. To byłoby na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dolomit prażony działa szybko, gdzieś czytałem że complexor to właśnie prażony, skoro nie to szukać innego magnezowego

 

Nie takie rzeczy wciskają ludziom. Patrz na granulację, czyli stopień zmielenia.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

A co ma się granulacja do stopnia zmielenia? Chyba lepsza granula 10mm mąki niż 5mm granula żwiru? Widziałem to wapno, te granule to brązowe, nierównomierne wielkością niekształtne grudki z łatwością dające się rozgnieść w palcach, trzeba by rozpuścić w wodzie i zobaczyć, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli tego nie zrozumiesz wcisną Ci najgorszy towar.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Napisałeś "granulacja czyli stopień zmielenia" a to nie idzie w parze więc Ty czegoś nie rozumiesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dolomit jest skałą i zawsze będzie miał strukturę krystaliczną. W produkcie końcowym (w granulce) możesz mieć materiał o stopniu zmielenia 0,2 na przykład 50%, zaś 0,02 tylko 2%.

Im stopień zmielenia jest większy tym lepiej dla produktu końcowego. Tylko to się liczy.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Dla tego napisałem lepsza duża granula mąki niż mniejsza żwiru.... Nie zrozumiałem Twojej tezy granulacja = stopień zmielenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dokładnie granulacja, czyli stopień zmielenia, ale nie wielkość granuli, jako produktu końcowego.

Po wielkości granuli nie wiesz co jest w środku, nie znając stopnia zmielenia.

  • Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Ogólnie musisz wybrać pomiędzy dwoma rodzajami granulatu - ten z kredy i ten z wapna jurajskiego. Polcalk to mielony węglan jurajski. Według mnie jego czas rozkładu będzie dłuższy niż wapna kredowego. Dlatego skłaniałbym się do granulatu z kredy czyli np Ecogran ( wapniak koszelowski), wapniak kornicki czy też kreda z Dwikóz. 

Z wapnem nie czekałbym długo tylko z pierwszą chwilą jak można wjechać w pole sypnąć pogłównie

 

Dzięki za rzeczową odpowiedź, tego wlasnie chcialem sie dowiedziec, ktory z produktow dostepnych na rynku wypada najlepiej, bo tych kred i wapien zrobiło się jak grzybów po deszczu. Bliżej wiosny rozeznam się w temacie czy coś bedzie na okolicznych składach. Planowałem wlasnie jechac z tym jak najpredzej sie da, tylko tutaj może być problem, bo jak pisałem chcę na wiosne dostarczyć wapno, potas i azot i chyba między wapnem a azotem nalezy zrobic kilka dni przerwy? I jaka dawke przyjac? ja wiem ze to wrozenie z fusow jesli nie znam pH, gleby mocno tym nie poprawię i nie chce też pakować wiele kasy, 300kg moze być? 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Wapna kredowe wymieniłem Ci w cytowanym poście. Jest jeszcze  chyba wapniak Rudnicki. Tyle co znam ze słyszenia. Nie czekałbym do wiosny tylko teraz siał. 

300kg to wydaje mi się że szkoda ujeżdżać to pszenżyto i tracić paliwo. Jak się szczypiesz z kasą to przynajmniej 500 - 700kg.

Ogólnie wapnem kredowym nie przewapnujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Jeśli tego nie zrozumiesz wcisną Ci najgorszy towar.

 

Dlatego najlepiej kupować z markowych i uznanych kopalni a nie u nie wiadomo kogo i nie wiadomo co. Ten kto np. handluje Ecogranem z Koszelówki to będzie się na pewno chwalił a nie ściemniał , pokaże certyfikaty i bez problemu poda telefon do kopalni.

Jak się bierze np. z Koszelowskich zakładów Kredowych , czy kornickich w oryginalnym bb czy w oryginalnym worku to jest 100% pewne , że przyjedzie to co się kupiło i nie będzie zdziwienia , że miało być to a przywieźli tamto. Z luzem to jest jeszcze bardziej trudno być pewnym na 100%.

Dziwię się, ludziom , którzy kupują wapno , które na OLX w słoiczkach reklamują, nigdy tego bym nie kupił. .

Najbezpieczniej trzymać się zasady, że tanio to jest drogo i że tanie mięso psy jedzą.

Dzisiaj są ceny rynkowe i na wapno i na transport a cuda dawno się już skończyły.

4zł/km netto za wannę to standard i mało kto taniej pojedzie, wapno w kopalni też ma swoją cenę.

Jak ktoś oferuje wapno z konkretnej kopalni to łatwo można sprawdzić jaka w tej kopalni jest cena, policzyć ile jest do nas km i mamy cenę 24 ton wapna i jak ktoś oferuje nam kilkaset złotych taniej to gonić jak najszybciej i zapomnieć.

 

W/g mnie na rynku dzisiaj jest więcej ściemniaczy niż oferujących rzetelnie towar zgodnie z opisem.

 

Dawno pisałem, żeby nie dawać się dymać cwaniakom. Wydanie trochę więcej kasy za pewność otrzymania tego co chcemy to nie dużo.

Dla własnego EGO można to nazwać ubezpieczeniem.Jak jest problem z kasą to warto stosować się do innego powiedzenia; "jestem za biedny żeby kupować byle co" Trzy proste zasady , którymi warto się kierować nie tylko w rolnictwie.

 

Kupić tyle na ile nas  stać, szybko rozsiać żeby działało a na resztę kiedy będzie nas stać. Z kredą 06a jest ta wygoda, że możemy ją wysiewać pogłównie na rosnące rośliny. Nie należy jej zaorywać.

 

 

@Matey; Agrest dobrze Ci radzi , z tym że celuj w tonę/ha

 

 

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Naciągacze zazwyczaj mamią jakąś okazją i do tego trzeba decydować się szybko. To powinno wzbudzać czujność potencjalnej ofiary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Ja generalnie takie sprawy mam od dawna rozwiązane ; nie podejmuję po prostu rozmowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj