yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Piffpaff    355

właśnie wykosielm ostatni kawałek, wilgotność 15.2% ale w stodole doschnie. Podsumowanie roku takie że średnia plonu z całości pszenicy jest o ok 1-1,5t mniejsza jak z ostatnich 2 lat, ale czego się spodziewać jak dałem o 30% mniej PK i N na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1614    40

Jak tam pogoda? U mnie jeszcze dzisiaj spadło 6 l ale to już ostatni prognozowany deszcz do końca tyg, w niedziele jakieś burze zapowiadają ale myślę że na weekend coś się wytnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    638
24 minuty temu, Piffpaff napisał:

właśnie wykosielm ostatni kawałek, wilgotność 15.2% ale w stodole doschnie. Podsumowanie roku takie że średnia plonu z całości pszenicy jest o ok 1-1,5t mniejsza jak z ostatnich 2 lat, ale czego się spodziewać jak dałem o 30% mniej PK i N na wiosnę.

Gdzie taki luksus że deszcz nie pada?! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    356

Na wybrzeżu nie pada (jeszcze) ale tez nie suszy bo 9/9 zachmurzenie. 
 

Na polach gnój, słoma jak i ziarno. Nie wiem czy zboża do weekendu wyschną. Prędzej rzepak pójdzie. 

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1614    40
tobago napisał:

Na wybrzeżu nie pada (jeszcze) ale tez nie suszy bo 9/9 zachmurzenie. 
 

Na polach gnój, słoma jak i ziarno. Nie wiem czy zboża do weekendu wyschną. Prędzej rzepak pójdzie. O ile coś po ostatnich wiatrach jeszcze zostało. 

Jeszcze Jak leżącą to może być ciężko, prędzej zacznie porastać niż schnąć. Mi zostało jeszcze 2 ha jęczmienia więc może chociaż on się nada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
2 godziny temu, Piffpaff napisał:

właśnie wykosielm ostatni kawałek, wilgotność 15.2% ale w stodole doschnie. Podsumowanie roku takie że średnia plonu z całości pszenicy jest o ok 1-1,5t mniejsza jak z ostatnich 2 lat, ale czego się spodziewać jak dałem o 30% mniej PK i N na wiosnę.

Jak swoim kombajnem , to jednak bym się wstrzymał , co innego jak by zapowiadali znowu długotrwałe deszcze , ale zapowiadają pogodę (przynajmniej w moich stronach ). U mnie podsumowanie roku to teraz wyjdzie ok 3 tony więcej pszenicy  z ha , w tamtym roku u nas jednak przysuszyło , i naleciało 6ton/ha , a teraz pod 9 ton 

 

2 godziny temu, panczo1922 napisał:

Gdzie taki luksus że deszcz nie pada?! 

Wczoraj wieczorem jęczmień już delikatnie chrupał w zębach , a pszenica jeszcze miękka , dziś do południa pogoda była słoneczna i jęczmień się na pewno nadaje do koszenia , tyle że teraz się pochmurało i zapowiadają jakieś małe przelotne deszcze , Pewnie wyjechałbym w jęczmień z godzinę temu zobaczyć , ale do tej pory rozsiewałem nawóz pod rzepak , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    355

niestety usługa koszenia i do tego mam wyjazd w weekend więc wolę nakosic 15% jak ma czekać jeszcze do przyszłego tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2288

Cie ch*j niedawno płakali że nie wiedzą kiedy wykosza, a tu już po żniwach są, albo w niedzielę będą. 

  • Like 1
  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    355

Tomek sam wiesz ze prognozy pogody sprawdzają się max na dzień do przodu a każdemu jeszcze w weekend pokazywało deszcze ponad tydzień, sam sprawdzałem w niedzielę to miało padać co drugi dzień a już w poniedziałek rano słońce na 2 tygodnie. a poza tym pierwsza działkę pszenixy wykosilem 24.07 i od tamtej pory minęło 16 dni deszczowych, więc można się podłamać Zwłaszcza że wziąłem do ręki pszenicę wykoszona przed deszczami i dzisiejsza wykoszona to po samym wyglądzie wygląda jakby nadawała się tylko na gorzelnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2288

Trochę popadało, ale sobota wieczór albo niedziela 12 już na grubo, aby piwa nie zabrakło 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1205

Pany to teraz wytłumaczcie bo czegoś nie kumam . Gościu dzialka 4 5 6 klasa najwięcej 5 zero grzybowek i skracania pszenica sypie 8 a nie wygląda byłem na wadze widziałem i gęstość 86 . Jakie wytłumaczenie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76
9 minut temu, alfa napisał:

Pany to teraz wytłumaczcie bo czegoś nie kumam . Gościu dzialka 4 5 6 klasa najwięcej 5 zero grzybowek i skracania pszenica sypie 8 a nie wygląda byłem na wadze widziałem i gęstość 86 . Jakie wytłumaczenie ? 

Ta klasa to tak jak u większości tylko w papierach żeby mniejszy podatek był . Poza tym gleba może być bardzo dobra ale zaliczona do niższych klas że względu na ukształtowanie terenu i inne czynniki zresztą nie pamiętam kiedy klasyfikowani gleby pewnie po 2 wojnie światowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    122

Kurczę. Dziś udało się w koło objechać pole i już deszcz odgonił. Więcej paliwa poszło na dojazd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
59 minut temu, alfa napisał:

Pany to teraz wytłumaczcie bo czegoś nie kumam . Gościu dzialka 4 5 6 klasa najwięcej 5 zero grzybowek i skracania pszenica sypie 8 a nie wygląda byłem na wadze widziałem i gęstość 86 . Jakie wytłumaczenie ? 

Prawdę mówiąc też mnie to dziwi , bo jakby miał 3 tony z ha to parametry mogą być naprawdę wysokie , nawet bez nawożenia , ale im większy plon , to o parametry trzeba już walczyć , np przy 9 tonach /ha parametry same  z siebie się nie wezmą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1205
2 godziny temu, Grab12 napisał:

Ta klasa to tak jak u większości tylko w papierach żeby mniejszy podatek był . Poza tym gleba może być bardzo dobra ale zaliczona do niższych klas że względu na ukształtowanie terenu i inne czynniki zresztą nie pamiętam kiedy klasyfikowani gleby pewnie po 2 wojnie światowej.

Klasa to chyba widzę kolego jaka jest rozumiem sfałszowane ale to autentyczng piach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, ORZMO napisał:

Czym pryskasz na chwasty i w jakim terminie?

od kilku lat pryskam n jesieni przeważnie mieszaninna diflufenika i prosulfokarb to np legato 0,2l + boxer 2l. czasem jakaś mała poprawka na wiosnę.

pryskam koniec pażdziernika jak rośliny powschodzą. zazwyczaj pszenica jest w różnym stadium wzrostu bo mam same cięzkie gleby i zawsze są nierówne wschody, jedne rośliny mają po kilka liści inne dopiero szpilkują,  morze w tym jest problem?

co myślicie o zaprawie scenic kiedyś stosowałem i nie było śnieci ale też inaczej uprawiałem i pryskałem na wiosnę.  myślałem też do zaprawy kinto plus dodać ok 50ml sistiva. wyjdzie już drogo ale może skutecznie?

 

22 godziny temu, STIG13 napisał:

Śnieci masz chyba 3 czy 4 rodzaje. Na szybko nie pamiętam którą ale działa tylko difenokonazol, fludioksonil i sedaxan. Także jak ktoś chce troszkę taniej to jak wyżej, Maxim power albo difend jeszcze taka zaprawa 

jestem gotów wydać dużo aby tylko się pozbyć tego syfu, ale sistiva w zalecanej dawce to troche za drogo. myślę może kinto plus zwiększyć o 20% zalecaną dawkę lub może scenic?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    338

Pisze w sprawie regulacji pszenicy. Nigdy nie miałem z tym problemu aż do tego roku jak wzielem findusa i mieliśmy dość wody wiosna. Ogólnie to jestem zadowolony z findusa tylko strasznie duży rośnie. Regulowalem go dwa razy ( medax max 0.4 kg i potem moddus 0.25 l) robiłem też trzy razy zabieg na grzyba. Taki wyrósł że już nic na kłosa nie dawałem bo go zaczęło klasc. Pomimo to jestem zadowolony z plonu i parametrów, więc chce posiać go dalej. Niedługo zamawiam środki na przyszły sezon i tu pytanie;

 Czym zregulowac taka pszenice? Stabilan czy mepik a może etofen? Co doradzacie, jaka taktykę przyjąć na dwie regulacje

Edytowano przez Badwolf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    338
35 minut temu, zetorr6441 napisał:

Zmień na keramika , ukosisz tone więcej i będzie stał 😉

Jak zawsze na mały kawałek kupię jakiś kwalifikat ale na cały areał nie zmienię, bo to za duży koszt. Rozważam też ceramika. Tylko że na przyszły rok findusem planuje zasiać i pytanie czym taka bujną pszenice zregulowac żeby jakoś to było... W tym roku plackami i pasami ja kladlo. Myślę ok 30% leżała. Pomimo to białko za każdym razem +12.5 . Lepiej wypadła od kariatydy( rok temu jak było sucho to kariatyda mi najlepiej dawała), względem plonu i parametrów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej44    55
Badwolf napisał:

Pisze w sprawie regulacji pszenicy. Nigdy nie miałem z tym problemu aż do tego roku jak wzielem findusa i mieliśmy dość wody wiosna. Ogólnie to jestem zadowolony z findusa tylko strasznie duży rośnie. Regulowalem go dwa razy ( medax max 0.4 kg i potem moddus 0.25 l) robiłem też trzy razy zabieg na grzyba. Taki wyrósł że już nic na kłosa nie dawałem bo go zaczęło klasc. Pomimo to jestem zadowolony z plonu i parametrów, więc chce posiać go dalej. Niedługo zamawiam środki na przyszły sezon i tu pytanie;

 Czym zregulowac taka pszenice? Stabilan czy mepik a może etofen? Co doradzacie, jaka taktykę przyjąć na dwie regulacje

siej później,po 10 października to dużo daje i zboże jest niższe. Siej też w małej obsadzie max 300 roślin na metr. przy średniej mtn to ok 140kg/ha. Daj na pierwsze kolanko 2 l CCC 750 ewentualnie CCC+ mepik. Później w zależności od wilgotności gleby daj modus lub mieszaniny z trinespakiem ale tu trzeba uważać by było ciepło,zwłaszcza ciepłe noce bo łatwo przypalić pszenicę. Jak odchwaszczasz wiosną to niektóre herbicydy mocno skracają zboża( u mnie mocno skrócił Atlantis)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    356

Rok 2023, na rynku tyle możliwości skracania a ludzie walą po 2l ccc.. 🙈🙈

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    338
23 minuty temu, Andrzej44 napisał:

siej później,po 10 października to dużo daje i zboże jest niższe. Siej też w małej obsadzie max 300 roślin na metr. przy średniej mtn to ok 140kg/ha. Daj na pierwsze kolanko 2 l CCC 750 ewentualnie CCC+ mepik. Później w zależności od wilgotności gleby daj modus lub mieszaniny z trinespakiem ale tu trzeba uważać by było ciepło,zwłaszcza ciepłe noce bo łatwo przypalić pszenicę. Jak odchwaszczasz wiosną to niektóre herbicydy mocno skracają zboża( u mnie mocno skrócił Atlantis)

Ja zazwyczaj nie pryskam na chwasta wiosna. Jak już to punktowo na dwuliścienne, czy tam jak mi od sąsiada jakiegoś miotły nadzieję to też punktowo. Nie mam w tym roku kukurydzy, pszenice zasieje po rzepaku. Zwykle sieje 20-25 wrzesnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
    • Przez Skalpel13
      Witam opryskał ktoś kiedyś pszenice jara huzarem proszę o opinie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj