Kubos43

Modernizacja istniejącej obory

Polecane posty

Kubos43    0

Witajcie, prześledziłem sporo tematów na tym forum odnośnie modernizacji oraz budowy obór, wszystkie te tematy jednak zakładane były dawno temu. 

Zamierzam przejąć gospodarstwo, aktualnie hodowane są w nim krowy mleczne, w stadzie 25 dojnych + młodzież od nich,  mają one dobrą wydajność i dobrze rokują na przyszłość. 

Obora w której utrzymywane jest bydło jest starym budynkiem i obecny układ stanowisk mocno utrudnia prace, udój dojarką przewodową, obornik usuwany ładowarką i taczką jednak wszystko trzeba wrzucić widłami ręcznie, zadawanie paszy odbywa się również ręcznie a miejscami trzeba wchodzić miedzy krowy. 

Ściany zewnętrze budynku oraz dach są albo nowe albo w bardzo dobrym stanie, było to niedawno remontowane, konstrukcja dachu jest na wieńcu i słupach na stropie, możliwe jest całkowite wyburzenie ścian wewnętrznych oraz zawalenie stropu.

 

Po przejęciu tych budynków chciałbym wyburzyć właśnie wszystko w środku, przedłużyć budynek do 32 metrów (10 metrów szerokości wewnątrz) i stworzyć wszystko tak aby łatwo można było prowadzić dalszą hodowle krów mlecznych.  

 

Ze względu na wymiary chciałbym poznać wasze opinie i propozycje jak najlepiej podejść do sprawy i na jaki system postawić. 

 

Ja wstępnie założyłem aby krowy postawić w systemie uwięziowym z stołem paszowym po środku oraz dwoma rzędami stanowisk. Za stanowiskami chciałbym aby były ruszta, do doju planuje wykorzystać hale udojową typu rybia ość 2x6/2x7 albo 1x6/1x7, krowy były by grupami zwalniane z uwięzi i wpędzane w hale.   

 

Gospodarstwo w dużej mierze na początku bedę prowadził sam jednak mogę liczyć na jednego pracownika w niepełnym wymiarze czasu, dlatego stawiam na właśnie taki system utrzymania, nie mogę sobie pozwolić na wkładanie czasu w "zabawę" z słomą oraz obornikiem, chcę jak najbardziej zmniejszyć ilość poswiecanego czasu oraz obowiązków aby dało się to wszystko ogarnąć w własnym zakresie.

 

Jeżeli taki system to jakie ruszta wybrać? żeliwne czy betonowe? Na legowiska maty, materace czy może jednak ściółka grubo?

Co polecacie? 

Pochwalcie się swoimi spostrzeżeniami.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1592

Pierwszy podstawowy błąd to krowy uważane i hala udojowa jakoś ujowo to widzę. 

Drugie to uwiazane krowy na matach to tylko rogi będą miały czyste.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

Trzymaj tam sobie młodzież, a na krowy buduj nowe wolnostanowiskowe. obora 10 na 30 metrów zapewni Ci uwiązanie, a nie solidne zyski. Rób nowe i szersze.  Mówię z doświadczenia, bo rozbudowuję chlewnie, a gdybym się za to brał drugi raz to bym stawiał nową obok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubos43    0
33 minuty temu, 90210grzesiu napisał:

Trzymaj tam sobie młodzież, a na krowy buduj nowe wolnostanowiskowe. obora 10 na 30 metrów zapewni Ci uwiązanie, a nie solidne zyski. Rób nowe i szersze.  Mówię z doświadczenia, bo rozbudowuję chlewnie, a gdybym się za to brał drugi raz to bym stawiał nową obok.

Wiem że taka opcja najkorzystniejsza ale wymaga więcej czasu i sporo wkładu finansowego, niestety mam inne wydatki dodatkowo w tej chwili i nie mogę sobie pozwolić na spory nakład, obecny właściciel stada wychodzi dość dobrze finansowo i na pierwsze 5/10 lat wystarczy mi przebudowa obecnej obory, jak później wszystko dobrze pójdzie to ten budynek będzie właśnie dla młodzieży. 
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petero28    0

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubos43    0
1 godzinę temu, slawek74 napisał:

a nie masz tam jakiej stodoły?

Nic innego się nie nadaje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Ja bym się nie pakował w żadne ruszta ani halę na starym budynku bo to nie ma sensu. Wpakujesz pieniądze a i tak będziesz miał stary budynek, ani to uwięź ani wolnostanowiskowa. Też mieliśmy podobną sytuację, budynek 12x27m, starego typu z rzędem stanowisk na krowy, kojcami na świnie i wydzielonym ścianą nośną pomieszczeniem ze sklepieniem. Pod sklepieniem piwnica na ziemniaki, na sklepieniu gospodarczy. W kojcach po świniach cielaki, na krowy było 18 stanowisk więc bez szału, obornik taczkami, kukurydza taczkami, sianokiszonka taczkami i generalnie obóz pracy. Przesunęliśmy rząd słupów(były tam gdzie jest żółta kreska), postawiliśmy też 2 nowe słupy po prawej stronie,tak żeby usunąć te scianę nośną(była mniej więcej tak jak te czerwone kreski). Z tego co było to zostały tylko 4 te białe słupy po prawej, całe posadzki wybetonowane od nowa. Burzyliśmy i betonowaliśmy na bieżąco(w środku ciągle stały zwierzęta) i zamknęliśmy się z pracą od czerwca 2019 do czerwca 2020. I z perspektywy czasu widzę że to była w miarę dobra decyzja bo ok to uwięziówka ale koszt przeróbki był nieduży i mam wolną głowę i środki żeby dobudować coś nowego ze stropodachem. 

321480682_3499833217008651_6896157936374191190_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj