yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ulman    5593

raczej nie bo jakby działało to cała Polska by już to robiła.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77
1 godzinę temu, Cobo napisał:

A jego co zaczyna zjadać 

IMG_20240416_182148.jpg

Pchełka burakowa, po szarku by nic nie zostało.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    57
13 godzin temu, Cobo napisał:

A jego co zaczyna zjadać 

IMG_20240416_182148.jpg

Pchełka

12 godzin temu, maniek198 napisał:

Czy środek na "D" ukatrupi szarka.

Na pewno ograniczy to co w ziemi jeśli go dasz przed siewem . Jeśli popryskasz na wierzchu także daje radę, myśmy dodawali do tego bodajże cyperkil . U nas na południu Polski jak była inwazja z 10 lat temu ten środek ładowalismy przed siewem i po i czy pomagało ? raczej tak tylko że naloty były tak ogromne że słoik litrowy zebrałeś w parę minut, to była plaga chodziły jak mrówki. Jedne zdechniete drugie żywe. Żadna plantacja prawie się nie utrzymała a jeśli tak to na nizinach w małej części. Pagórki glinki leciały w ciągu jednego dnia. Teraz także mamy ale już w mniejszym nasileniu. Wcześniej nikt nie wierzył że coś takiego istnieje. Dopiero po zlustrowaniu plantacji przez inspektorów machina ruszyła w sudzucker. Śmieszyły nas wypowiedzi expertow że trzeba pryskać w nocy a z doświadczenia wiedzieliśmy że czekając cały dzień na noc to już nie będzie co chronić. Nie było żadnej reguły czy noc czy dzień . Jeśli tylko są od razu musi być reakcja. Obecnie najbardziej mamy zagrożone plantacje które sąsiadują z działkami na których w poprzednim roku były buraki. Tu są nikłe szanse na utrzymanie. Z doświadczenia zauważyłem że mając buraki po rzepaku ten problem już jest do opanowania. Tam Szarek nie dominuje. Być może dlatego że środki jakie stosujemy w rzepaku to tymi samymi go zwalczamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3541

Czyli nowa technologia buraki po rzepaku , dziadki w grobie się przewracają

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    859

Nie raz miałem buraki po rzepaku, plon lepszy i mniejsze zachwaszczenie rzepakiem. Więc nie widzę problemu. W tym roku też mam po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1843
51 minut temu, miwigos napisał:

Czyli nowa technologia buraki po rzepaku , dziadki w grobie się przewracają

88t po rzepaku, a dziadki zbierali po 40

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    57
52 minuty temu, miwigos napisał:

Czyli nowa technologia buraki po rzepaku , dziadki w grobie się przewracają

Najbardziej by się przewracali w grobie jakby widzieli co teraz z polskim rolnictwem się odpier..la

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Czyli nowa technologia buraki po rzepaku , dziadki w grobie się przewracają

Od wielu lat tak sieję, jedyna co to trzeba bardziej chwastu pilnować.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kordiuszan    8

Ja pierwszy zabieg herbicydowy zrobiłem w piątek (buraki siane 29 marca,w fazie pierwszej pary liści właściwych) Teraz szykuję się z dwa tygodnie odpoczynku od opryskiwacza, dopiero po ochłodzeniach będzie można działać, zielsko też wolniej powinno wschodzić. Przymrozki nie małe zapowiadają , pogoda znów zweryfikuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie w przyszłym tygodniu od -2 do -4. w piątek ma być 5 stopni w nocy i w sobotę 2, zastanawiam się właśnie czy w piątek nie atakować z pierwszym strzałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2509    26
Napisano (edytowany)
Dnia 12.04.2024 o 20:59, ŻakowskiSławomir napisał:

w tym roku celuje w 2 zabiegi po: 15g safari, 1l powertwin, 1,8l goltix, 1,25l atpolan bio, raczej oleju już dodawał nie będę, pierwszy zabieg planuje w przyszły piątek

W jakiej fazie buraka i fazie chwastów ? Ja daje max 1.2powertwin 1.2 goltix i 150ml lontrelu zamiennik tani ile do tego moge dołożyć safari żeby nie przesadzić 8g ? I czy jest sens jesli nie ma rzepaku ? Czy za tą kasę zamiast safari dołożyć więcej powertwina i goltixu? Przez tydzień przymrozków fazy chwastów mi uciekają

2 godziny temu, ŻakowskiSławomir napisał:

u mnie w przyszłym tygodniu od -2 do -4. w piątek ma być 5 stopni w nocy i w sobotę 2, zastanawiam się właśnie czy w piątek nie atakować z pierwszym strzałem.

Niby powinno być przynajmniej 10 stopni zeby dobrze zadziałało . Dlatego ostatni rok posialem tak wcześnie buraka . Co z tego ze na wierzchu juz wyszedł z fazy liscieni jak poszły już dwa zabiegi (dalem ciała nie wjechałem z rundupem)dostaną po d*pie od przymrozków a ziele i tak goni.

Edytowano przez kamil2509

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kamil2509 napisał:

W jakiej fazie buraka i fazie chwastów ? Ja daje max 1.2powertwin 1.2 goltix i 150ml lontrelu zamiennik tani ile do tego moge dołożyć safari żeby nie przesadzić 8g ? I czy jest sens jesli nie ma rzepaku ? Czy za tą kasę zamiast safari dołożyć więcej powertwina i goltixu? Przez tydzień przymrozków fazy chwastów mi uciekają

Niby powinno być przynajmniej 10 stopni zeby dobrze zadziałało . Dlatego ostatni rok posialem tak wcześnie buraka . Co z tego ze na wierzchu juz wyszedł z fazy liscieni jak poszły już dwa zabiegi (dalem ciała nie wjechałem z rundupem)dostaną po d*pie od przymrozków a ziele i tak goni.

Burak 1 faza liścieni. Ja mam w cholerę i ciut ciut rzepaku więc dlatego idą takie dawki i jeszcze 15g safari. Według mnie spokojnie możesz te 8 g dać. Jak uda mi się ciągnik naprawić to w weekend będę wjeżdżał bo zaś jeszcze gorzej ma być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

a mój burak posiany 10 kwietnia jeszcze siedzi w ziemi i nie mam takich problemów ze chwasty są a pryskać się nie da. Na drugi rok polecam stopera a nie siać bo sąsiad sieje xd

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3541

Nie wychodzą pojedyncze , moje po tyg. wzeszły , siane 8 kwietnia

2 godziny temu, kamil2509 napisał:

W jakiej fazie buraka i fazie chwastów ? Ja daje max 1.2powertwin 1.2 goltix i 150ml lontrelu zamiennik tani ile do tego moge dołożyć safari żeby nie przesadzić 8g ? I czy jest sens jesli nie ma rzepaku ? Czy za tą kasę zamiast safari dołożyć więcej powertwina i goltixu? Przez tydzień przymrozków fazy chwastów mi uciekają

Niby powinno być przynajmniej 10 stopni zeby dobrze zadziałało . Dlatego ostatni rok posialem tak wcześnie buraka . Co z tego ze na wierzchu juz wyszedł z fazy liscieni jak poszły już dwa zabiegi (dalem ciała nie wjechałem z rundupem)dostaną po d*pie od przymrozków a ziele i tak goni.

W JAKIM CELU TEN LONTREL , NA JAKIE CHWASTY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2509    26
9 minut temu, miwigos napisał:

Nie wychodzą pojedyncze , moje po tyg. wzeszły , siane 8 kwietnia

W JAKIM CELU TEN LONTREL , NA JAKIE CHWASTY

Ostrożeń i szarłat u mnie główny chwast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5593
1 godzinę temu, kamil2509 napisał:

Niby powinno być przynajmniej 10 stopni zeby dobrze zadziałało . Dlatego ostatni rok posialem tak wcześnie buraka . Co z tego ze na wierzchu juz wyszedł z fazy liscieni jak poszły już dwa zabiegi (dalem ciała nie wjechałem z rundupem)dostaną po d*pie od przymrozków a ziele i tak goni.

Ja się od zawsze trzymam późniejszych siewów i jakoś nigdy się pokrzywdzony nie czułem. Zasiane nieco ponad tydzień temu, są kiełki i grzecznie czekają aż nadejdzie ciepło. O szarka i mrozy się nie martwię a przy tak powolnej wegetacji to i glifosat powinno sie dać bardzo precyzyjnie. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mds212 napisał:

a mój burak posiany 10 kwietnia jeszcze siedzi w ziemi i nie mam takich problemów ze chwasty są a pryskać się nie da. Na drugi rok polecam stopera a nie siać bo sąsiad sieje xd

A kto tutaj sieję bo sąsiad sieję? Wielkopolska praktycznie zakończyła siewy buraka i przezbraja się na kukurydzę po niedzieli. Więc w tym roku naprawdę niewiele osób,, wzięło stoperan,, 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1843

Przecie warunki nawet dla tych co siali wcześnie były idealne, sialem 29.03, opryskałem 11.04 co było na wierzchu spalone, wilgotno doglebowla trzyma i patrzę jak rosną. Widziałem że idzie ochlodzenie to pryskalem i tyle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134
Napisano (edytowany)

To ze wiekszosc cos robi to nie znaczy ze jest to slsuzne i poprawne. Takie warunki idealne to tez nieraz sa 10 marca a to nie znaczyz e trzeba siac juz

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3541

17 kwiecień to prawie co roku wszystkie buraki posiane

26 minut temu, Ulman napisał:

Ja się od zawsze trzymam późniejszych siewów i jakoś nigdy się pokrzywdzony nie czułem. Zasiane nieco ponad tydzień temu, są kiełki i grzecznie czekają aż nadejdzie ciepło. O szarka i mrozy się nie martwię a przy tak powolnej wegetacji to i glifosat powinno sie dać bardzo precyzyjnie. 

Co za odmiana że ponad tydzień i dopiero kiełki , było ciepło, u mnie kiełki były po niecałych dwóch dniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    841

Może Ty posiałeś na 0,5-1cm, on na 2-3cm, i tutaj też jest ogromne znaczenie we wschodach 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5593
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, miwigos napisał:

 

Co za odmiana że ponad tydzień i dopiero kiełki , było ciepło, u mnie kiełki były po niecałych dwóch dniach

U mnie też były po dwóch/ trzech dniach ale teraz zimno więc się nie pchają na świat. Siane na ok 2,2-2,5 cm.

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj