yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2022

Polecane posty

yacenty    3828

Jak chronić rzepak w 2022 roku? Kiedy stosować regulatory? Jak zwalczać chwasty w rzepaku? Jakie fungicydy stosuje się w rzepaku? Kiedy pryskać rzepak na płatka?

Jakie nawożenie azotowe rzepaku przyjąć w roku 2022? Jaki nawóz pod rzepak? Ile azotu na rzepak? Kiedy siać azot na rzepak? Mocznik na rzepak? Czy warto stosować RSM w rzepaku?

Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym temacie - zaktualizowanym na potrzeby sezonu 2022.

Kontynuacja dyskusji z tematu o https://www.agrofoto.pl/forum/topic/286337-rzepak-ochrona-i-nawozenie-2021/

 

  • Like 3

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Nie uprawiałem jeszcze więc proszę o jakieś wyliczenia kosztów całkowitych uprawy po obecnych cenach.

Chodząc po polach dziś naszła mnie myśl o uprawie i układałem  sobie plan kosztów No i trochę zwątpiłem bo do 6tys doszedłem

Azot rsm 600kg x 3000  1800

Npk 300x 3000  900

Kizeryt 200x 200  400

Fungi skracanie insekty 1200???

Nasiona 400 tu można f2 za parę złotych???

Zbiór  500

Uprawa, paliwo... 500

Podatek 200

Razem 5900.

Tak myślę że pewnie mało N, a i K chyba też skromnie.

 

Ktoś ma wyliczenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaXtzTS    21

nasiona 313 zł poli 350kgx 2200zl=780 chwasty 200 zł samosiewy 50 zł mikro 160 zł regulacja jesień wiosna 200 zł saletra 300kgx2940=856zl Saletrosan 400kg = 1123 sól potasowa 287zł robak 200 zł płatek grzyb 200 zł zbiór 400 zł paliwo 500 zł Daje to +/- 5270 zł liczone na szybko mogłem się pomylić środki na jesień po cenach z 2021 jeszcze dziś polifoska po 3 tysiące A i opryski mogą skoczyć więc te 6 tysięcy może się zakręcić i to przy takim ekonomicznie prowadzonym łanie z drugiej strony 4x3000=12000 zł tylko pytanie ile bochenków chleba za to kupisz albo na jaką maszyne Ci to starczy za rok...

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    836

@Agrest każdy ma inne koszty i to jest temat rzeka. U mnie np nigdy nie dawaliśmy żadnego kizerytu itp. Zawsze npk 8-20-30 pod korzeń i też dawki 350 do 450kg. Np na jesień idzie 100kg mocznika, w tym poszło 150kg. Z chemią też różnie, jeden jedzie na samym tebu, drugi idzie w syngente, basf, bayer. Ja jestem zdania że na rzepaku nie ma co szukać oszczędności. Wiadomo, zależy od ceny w żniwa, czy sie sprzeda w żniwa czy w zimie itd. Można dyskutować i dyskutować.

@MaXtzTSBardziej bym sie martwił o to ile tych bochenków chleba kupić, jak myśleć o kolejnym kawałku złomu na podwórku za wszelką cene.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837

W tym roku rzepak mam po łubinie o ile można ograniczyć azot bez straty w plonie, bo planowałem zamiast 200kg N dać 160 -170kg N. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36
1 godzinę temu, poosa21 napisał:

W tym roku rzepak mam po łubinie o ile można ograniczyć azot bez straty w plonie, bo planowałem zamiast 200kg N dać 160 -170kg N. 

wszystko zależy jak jaka ziemia, na jaki plon idziesz oraz jak wygląda rzepak, ile ma liści i jaka obsada, oraz to jak będzie wyglądał po zimie, sam na wiosnę nie planuję dać więcej jak 170 kg azotu na rzepak chyba że po zimie rzepak nie będzie miał wcale liści bo już nie raz tak było to najwyżej trochę zmniejszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

jaki pomysł na wiosenne skracanie i Grzybowki? zakładam że będzie sucho i schodzę z azotem do 160-170kg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    47
25 minut temu, yacenty napisał:

jaki pomysł na wiosenne skracanie i Grzybowki? zakładam że będzie sucho i schodzę z azotem do 160-170kg

zobaczymy jak będzie ruszał na wiosnę

jak będzie słabo bujał to sam tebukonazol a jak warunki będą sprzyjające to tebukonazol z metkonazolem

na płatek decyzja zapadnie w trakcie sezonu

z azotem to planuję 500 kg saletry 300 na pierwszy strzał i 200 na drugi

nie wiem tylko jak z kizerytem bo nie mogę dostać w swojej okolicy

Edytowano przez Jarek22B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

kizerytu dam 200kg, rsm32 250 i 150l, zastanawiam się właśnie jak podejść do ochrony


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    124

Stosował ktoś ten nawóz w celu dostarczenia siarki

44 %  SO3 30 CaO

Screenshot_2022-01-21-21-50-22-420_com.android.chrome.jpg

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837
2 godziny temu, michael31 napisał:

wszystko zależy jak jaka ziemia, na jaki plon idziesz oraz jak wygląda rzepak, ile ma liści i jaka obsada, oraz to jak będzie wyglądał po zimie, sam na wiosnę nie planuję dać więcej jak 170 kg azotu na rzepak chyba że po zimie rzepak nie będzie miał wcale liści bo już nie raz tak było to najwyżej trochę zmniejszę

Klasa ziemi to IVa, 3 lata temu przy 200N plon miałem 4,3t. Rzepak bardzo dobrze wygląda, powyżej 10 liści, obsada 30 roślin/m2. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078

Ja w tym roku daje równe 500kg saletry na ha i koniec. Na jesień poszło 250 poli i 12 ton pomiotu kurzego. Rzepak wyglada bardzo ładnie, zobaczymy wiosna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

160kg n plus obornik to on głodował nie będzie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

Jak filozofia z ochrona jak co roku toprex lub tilmor ,raczej to pierwsze ,płatek propulse ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078
2 godziny temu, yacenty napisał:

160kg n plus obornik to on głodował nie będzie

Narazie żadnych oznak niedoborów jesienią nie było, żeby była tylko woda rozłożona korzystanie w czasie i brak majowych przymrozków to bedzie Ok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828
3 godziny temu, miwigos napisał:

Jak filozofia z ochrona jak co roku toprex lub tilmor ,raczej to pierwsze ,płatek propulse ,

Jakie dawki? Ja musze coś uprościć bo chyba przekombinowaną miałem tą ochronę


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

@Andpol jakie masz odmiany polkarlow? W tym roku też mam z Pioneera PX131 i Pr44d06. Słyszałem że w pół karłach nie potrzeba tyle azotu, jak w mieszańcach wysokich, nawet gdzieś w ulotkach czytalem, że można zejść do 140-150kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29

Pytanie do osób które w zeszły rok wjeżdżały po przymrozkach i spękanych łodygach w rzepaki

 Co dawaliście na zabezpieczenie? Jakieś zwykle tebu wystarczy? Dodatkowo jakieś asahi? Ewentualnie coś tańszego. Nie chcę krakać ale chemię mam już kupiona na cały sezon, teraz tylko dokupuje w razie takich przypadków 

Edytowano przez disel16v

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    944

D06 miałem w ubiegłym sezonie a teraz mam PX131 i PX126 i też myślę dać mniej N tak około 160kg na ha. też czytałem o tym.

15 minut temu, androproteam napisał:

@Andpol jakie masz odmiany polkarlow? W tym roku też mam z Pioneera PX131 i Pr44d06. Słyszałem że w pół karłach nie potrzeba tyle azotu, jak w mieszańcach wysokich, nawet gdzieś w ulotkach czytalem, że można zejść do 140-150kg N

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj