Jxu95

Jaka kosiarka dyskowa do ciągnika 100km

Polecane posty

Jxu95    1

Witam. Stoję przed zakupem kosiarki dyskowej do ciągnika steyr kompakt 4105. Jaka szerokosc kosiarki będzie odpowiednia do tego ciągnika? Myślałem nad szerokością 2.8-3m. Kosiarka będzie pracowała na około 25-30h na pierwszy pokos. Zastanawiam się czy zakupić polską np pronar, sipma na centralnym zawieszeniu czy coś zagranicznego na standardowym bocznym. Poszukuję nowej do około 30tys. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamo90    1

Wiosną też myśleliśmy co kupić i wypadło na vicona. Jeden z powodów był taki ze braliśmy wiele maszyn z koncernu kverneland. Ale co do kosiarki to oglądaliśmy jeszcze samasza pronara SIP i massey Ferguson. Samasz odpadł na początku ponieważ cena nie odbiegala znacząco od reszty wymienionych oprócz pronara a jakościowo mogło być lepiej. Duża masa kosiarki i nie składała się na 120 stopni. Nie podobały nam się niektóre rozwiązania konstrukcyjne. Pronar cenowo fajnie szerokości nam nie pasowały jakie mieliśmy na prow. I jeszcze taki minus że nie miał takich nakładek chroniących przed wytarciem listwy tnącej wszystkie wymienione takie miały. Massey Ferguson fajna dobrze wykonana masywna godna uwagi ale czas oczekiwania zbyt długi. SIP miał być brany. Bardzo masywny składał się na 120 stopni co nie obciąża ramion tak mocno dyski wykonane z hardoksu wiec prawie niezniszczalne odciażenie belki hydrauliczne co było na plus ale tak jak przy mf za długi czas oczekiwania na maszynę. A vicon dla tego bo składa się na 120 stopni 3 nozyki na dysku podobno można szybciej kosić bardzo mała masa kosiarki z tych co braliśmy pod uwagę odwracana przekładnia wom czyli odwracasz w zależności czy masz w ciagniku 540 czy 1000 obciążenie mogło być hydrauliczne a nie sprężyna ale to mała bieda. Kosiarka ma 2,8 m szerokości lata z ciagnikiem 102 km. Fajnie kopiuje teren. Teraz trochę żałujemy że tej 3,2 m nie wzięliśmy. No ale trudno się mówi. Jak na razie kosiareczna na plus 

Oczywiście ten vicon na zawieszeniu centralnym. Jednak co wałek to nie paski. 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    272

Ja polecam kuhna mam 2 lata 2.8 m tylko bez centralnego ale jak najbardziej polecam chociaż jeśli chodzi o zapotrzebowanie mocy to możesz brać pod uwagę i powyżej 3 m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamo90    1
54 minuty temu, Jxu95 napisał:

Jaka cena tego vicona jeśli można wiedzieć? 

33 netto zaśpiewali 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jeśli chodzi o tylna kosiarkę polecam kosiarki Kverneland. Pierwszą mialem 2.8m na zwykłym bocznym zawieszeniu, śmiało skosiła ponad 1200 ha łąk ekologicznych i dawała radę. Teraz na tyl mam Vicona Extra 332 czyli tez Kverneland i złego słowa nie mogę powiedzieć. Pierwsze 2,5 roku ciagalem Vicona NH T5 106 koni i bardzo leciutko pracowała, wałek 540 Eco 13-14kmh na równych łąkach i super szło. Kosiarkę czołowa tez mialem brać Kvernelanda, ale ze nie dostałem nigdzie na już to wziąłem Samasza, i jeśli chodzi o jakość to tez jest naprawdę świetna, i uważam ze już nie odbiega od zachodnich marek, również leciutko chodzi. Minus kosiarek Samasza jeśli się bierze do takich małych ciągników - masa, i to ze nie ma przekładni na wałek 540 bo raczej mało kto do małych ciągników dobiera sobie wałek 1000 Eco w opcji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jxu95    1

Dzięki za pomoc. Jeszcze pytanko czy rzeczywiście warto dopłacać do centralnego zawieszenia? Łąki mam różne, jest kilka dosyć nierównych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na nierównościach kosiarka z centralnym zawieszeniem nie szarpała mi tak tym małym NH, a z bocznym zawieszeniem ta kosiarka jakby jak podskakiwała to tez było to czuć na ciągniku, w moim przypadku uważam ze warto było dopłacić do centralnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi89    39

Jeśli teren w miarę równy to wystarczy zawieszenie boczne. Jeśli są duże nierówności to warto dopłacić do zawieszenia centralnego. Ja bym polecił kosiarkę Pottinger Novadisc 302. Bardzo dobra opinia wśród użytkowników. Bardzo mała utrata wartości kosiarki, używane są w bardzo wysokiej cenie co ma znaczenie w przyszłości jak przyjdzie konieczność na wymianę na być może większy model :P. Bardzo mocna belka kosząca z dużymi kołami zębatymi.

Niestety pewnie przekroczy budżet 30 tys ale wydaje mi się że będzie warto dopłacić tych kilka tys.

@Adamo90 możesz mi wyjaśnić z tą zmianą obrotów z 540 na 1000? Zamieniasz wejście z wyjściem z przekładni? Robiłeś to? 

12 godzin temu, Piotrek5060YouYube napisał:

. Minus kosiarek Samasza jeśli się bierze do takich małych ciągników - masa, i to ze nie ma przekładni na wałek 540 bo raczej mało kto do małych ciągników dobiera sobie wałek 1000 Eco w opcji. 

Samasz w ogóle nie ma 540 czy tylko w czołówkach? No w czołówkach to się nie widzę, bo chyba nie ma ciągników z przednim Wom na 540 tylko zawsze jest na 1000 a przynajmniej w nowych ciągnikach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamo90    1

Z tą zmianą obrotów wygląda tak że obracasz przekładnie kątowa o 180 stopni ona jest na 4 śrubach. To co przed zmianą było łączone wałkiem wom z ciagnikiem teraz łączymy z listwą kosiarki. Tym prostym zabiegiem zmieniamy prędkość z 1000 na 540 i tak samo w drugą stronę. Ogromny plus takiego czegoś gdy jakiś ciagnik stanie. Ogólnie jak masz brać kosiarke to szukaj najlepiej na prędkość wałka 1000 bo moim zdaniem ciągnik ma dużo lżej przy koszeniu

1 godzinę temu, edi89 napisał:

Jeśli teren w miarę równy to wystarczy zawieszenie boczne. Jeśli są duże nierówności to warto dopłacić do zawieszenia centralnego. Ja bym polecił kosiarkę Pottinger Novadisc 302. Bardzo dobra opinia wśród użytkowników. Bardzo mała utrata wartości kosiarki, używane są w bardzo wysokiej cenie co ma znaczenie w przyszłości jak przyjdzie konieczność na wymianę na być może większy model :P. Bardzo mocna belka kosząca z dużymi kołami zębatymi.

Niestety pewnie przekroczy budżet 30 tys ale wydaje mi się że będzie warto dopłacić tych kilka tysięcy

 Rok temu jesienią za tego pottingera o ile dobrze pamiętam zaśpiewali około 45 netto. Ciekawe ile teraz by chcieli za ten sam model.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tak się obraca przekładnie, sam to robiłem u siebie w Viconie, ale nie byłem pewny czy w Samaszu jest tak samo. Mi dużo lepiej było na 540, na 1000 to było katowanie T5 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamo90    1
41 minut temu, Piotrek5060YouYube napisał:

Wiem, że tak się obraca przekładnie, sam to robiłem u siebie w Viconie, ale nie byłem pewny czy w Samaszu jest tak samo. Mi dużo lepiej było na 540, na 1000 to było katowanie T5 ;)

Ja pisałem o viconie swoim😅 A w samaszu zamawiasz w fabryce albo 540 albo 1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi89    39
10 godzin temu, Adamo90 napisał:

Rok temu jesienią za tego pottingera o ile dobrze pamiętam zaśpiewali około 45 netto. Ciekawe ile teraz by chcieli za ten sam model.

Ale to chyba za Novacata na centralnym te 45? 

Z tym że na 1000 lżej to tak nie do końca. Bo jednak moc jest ta sama potrzebna niezależnie od obrotów. Bardziej chodzi o to że mniejszym momentem jest to przekazywane i według mnie lepszy jest napęd przez 1000 niż 540. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamo90    1
11 godzin temu, edi89 napisał:

Ale to chyba za Novacata na centralnym te 45? 

Z tym że na 1000 lżej to tak nie do końca. Bo jednak moc jest ta sama potrzebna niezależnie od obrotów. Bardziej chodzi o to że mniejszym momentem jest to przekazywane i według mnie lepszy jest napęd przez 1000 niż 540. 

Tak te 45 to na centralnym było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jxu95    1

Pytałem się o samasz, sipma, vicon i ceny jakie zostały mi zaproponowane to:

samasz kdtc 301- 33000netto

sipma kd 3025 sprint - 31500 netto

vicon extra 332- 46500 netto

wiec do wyboru pozostaje raczej samasz i sipma. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oo Panie, ale ceny skoczyły. Bierz Samasza, naprawdę dobre maszyny. Mam przetrząsacz P6-771, mulczer Mamut 300 i dyskową KDF340 i nic żadnej nie mogę zarzucić, znajomi też chwalą serwis pogwarancyjny, jednemu w 8 letniej kosiarce coś się posypało, zrobili na własny koszt i przyjechali z drugiego końca Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jxu95    1

Właśnie chyba tego samasza wezmę, tylko obawiam się czy 3m nie będzie za ciężka do kompakta bo wazy lekko ponad tonę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jxu95    1

To na pewno, jxu chodzi z talerzówką unia cut l 3,2m z wałem rurowym, gdzie kompakt miał często przód w górze 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

T5060 to odpowiednik JXU 105, a Ty masz jeszcze obciążniki w kołach to będzie jak przyklejony. Jak kosiłem 12 km/h i szybko wyjeżdzałem z pokosu w lewą stronę jednocześnie podnosząc kosiarkę potrafiło lekko unieść tylne lewe koło na chwile,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lisek91
      Witam chcialem uzyskac porade od posiadaczy kosiarek dyskowych poniewaz nie jestem pewien czy na moje łaki nie zbyt rowne jak stol wystepuja stare plytkie rowki i posiadam ciagnik 80 a w przyszlosci 100km ktora kosiarka by sie nadawala czy inwestowac w normalna bebnowa 2.10m czy dyskowa? Najlepiej firmy Sa-Masz ale moga byc inne. Czekam na wypowiedzi :lol:
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Mam problem przy wyborze kosiarki która by się najlepiej sprawdziła ? Mam 3 na oku i nwm co wybrać wiem mniej wiecej co im dolega oglądałem jedena była uruchamiana. Pytanie jak z częściami i serwisem, etc.  fotki wstawie podglądowe co by każdy wiedział o jaki model chodzi 
      Samasz kt 300 20011 r. - napewno uszczelniacze i łożyska po sezonie chyba i na dwóch pierwszych dyskach nożyki nachodzą - i nwmco tu nie gra. cetralnie zawieszana na 1000 obrotów wałek - skrzyniowa , od rolnika od nowosći u jednego właściciela. 
      fella sm 320 - od handlarza z niemiec , na paski , 540 wałek,lekkie luzy na ostatnim a tak sztywna, nwm jak z wyciekami bo nwm. starszy model widać  ale 3 m ma 
      kverneland taarup 2528 - 2,8m, skrzyniowana 540 wałek. od rolnika ale drugi właściciel , luzy na 3 dyskach odczuwalne góra dół - na przyszłosć  łożyska i uszczelniacze tak samo, cetralnie zaweszana składana do tyłu.
      I nwm sam co wziąć zależy od kasy też ale ,,,, i wagę bo samaszka 1 tone a tamte zawsze lżejsze . i te obroty  na wom.. nwm która lepsze. 




    • Przez Moriss97
      Witam 
      Szukam opini użytkowników kosiarki samasz kt 300 2011r  na wałek 1000
      Jak się sprawdza ? Użytkowanie serwis, zapotrzebowanie mocy, waży 1 tone jak to się ma do jakości.  etc. Gdyż przymierzam się do zakupu.  
    • Przez Jakub2
      Witam, mam problem z kosiarką rotacyjną wczoraj podczas koszenia zaczęło trzaskać, od razu przy załączaniu wałka słychać że coś trzaska. Nie znam się na tym (młody rolnik), obstawiam że coś przy napędzie.
    • Przez MateuszKrawczykowski
      Poszukuje katalogu do kosiarki czeskiej bo nie wiem czy wymieniać sprzęgło z piastą czy same sprzęgło.
      Pilnie potrzebuję ten katalog.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj