Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

pawlus224

 

a młody rolnik to co dopłat nie bierze co :P hehehe. Twoje gosp w chwili przejęcia powinno spełniać CC chyba że nikt nie brał dopłat

 

Wymogi CC raczej nie powinny nikogo szokować ani dziwić bo niema co znane są już od kilku lat

 

 

Młody rolnik nie wypełnia oświadczenia o CC przed złożeniem wniosku tylko po 3 latach. Chyba że ma gosp w momencie złożenia wniosku. Także ma 3 lata chyba że kontrol od dopłat zajedzie a CC nie będzie przestrzegane to lipa

Edytowano przez marekfarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Oj Uniaaa przez Ciebie przemawia :P

 

Znane powinny być ale nie są , wczoraj była teoria i głowa mnie od tego rozbolała (myślałem ,że koniecznie musi być wszystko tip top , czyściutko , równiutko itp.), dzis była praktyka i wychodzi na to ,że poprostu trzeba mieć względny "ład" i porządek w gospodarstwie i nie ma sie czego obawiac :) Jedynie kilka przeróbek pomieszczen będzie potrzebne a po za tym to w sumie nic trudnego ...

 

... gorzej mają rolnicy prowadzący produkcje i roślinną i zwierzęcą , zdecydowanie wiecej rachunkowości , papierów i dużo większe wymogi co do pasz .

 

P.S. przepraszam za OT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pig    18

Oj Uniaaa przez Ciebie przemawia :P

 

Znane powinny być ale nie są , wczoraj była teoria i głowa mnie od tego rozbolała (myślałem ,że koniecznie musi być wszystko tip top , czyściutko , równiutko itp.), dzis była praktyka i wychodzi na to ,że poprostu trzeba mieć względny "ład" i porządek w gospodarstwie i nie ma sie czego obawiac :) Jedynie kilka przeróbek pomieszczen będzie potrzebne a po za tym to w sumie nic trudnego ...

 

... gorzej mają rolnicy prowadzący produkcje i roślinną i zwierzęcą , zdecydowanie wiecej rachunkowości , papierów i dużo większe wymogi co do pasz .

 

P.S. przepraszam za OT.

mozesz doprecyzowac jakie wymogi sa do pasz bo ja nic nie wiem a prowadze produkcje zwierzece jak juz to powierzchnia stanowisk, naswietlenie, ksiegi itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtal    0

Ja też myślałem nad poruszeniem tego tematu. Może niech się wypowiedzą Ci co CC już wdrożyli w swojch gospodarstwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
faryy    0

Wśród gospodarstw, które w świetle obowiązującego prawa już dzisiaj muszą spełnić specjalne rygorystyczne wymogi dot. przechowywania nawozów naturalnych (płynnych i stałych) znajdują się podmioty prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior (art. 18 ust.1 ww. ustawy).Nic nie jest napisane o krowach :huh: ale chyba też trzeba mieć tą płytę obornikowa?? Proszę o odpowiedz jeśli ktoś wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Tą kartę co ma my z TAK/NIE/ND wystarczy dobrze przeczytać i zastosować co tam pisze i to przejdzie. Ja mam u siebie tak na 75%niby wszystko spełnione.

Tutaj są ewidencje:http://www.piwdp.pl/pliki/druki/Ewidencja_dla_gospodarstw.pdf

 

A co do opryskiwacza to będę mówił, że nie pryskam, nawozów nie przechowuje tylko od razu na pole itp.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Co do płyty obornikowej , nie musisz jej mieć jesli gospodarstwo nie leży na obszarach OSN , musisz natomiat przechowywac obornik albo w oborze glęvokiej , albo tak aby nie było możliwości przesiąkania azotu do gleby (nam mówiono ,że wystarczy nawet folia pod pryzmą) .

 

Co do pasz to jest tego bardzo dużo , nie chciałbym tutaj powtarzać tego co nam na szkoleniu mówili , bo raz ,że jest tego bardzo dużo , a dwa ,że mogę coś pomylić ...

 

Ale w skrócie pasze (zboża ) nie mogą być składowan w jednym pomieszczeniu z maszynami , nawozami itp. , magazyn musi być zamknięty ,żeby nawet kot nie wszedł i nie narobił w zboże/paszę . Jesli swoje zboże przeznaczasz na paszę to musisz prowadzić ewidencję kiedy było zebrane - tego jest naprawdę dużo , za dużo na wspominanie o tym w tym temacie ;)

 

@index podał bardzo przydatne formularze :)

 

A co do opryskiwacza to musi mieć dach nad głową po zjeździe z pola ...

Też myślałem o tym by mówić ,że nie pryskam dlatego że, np. póścić taki bajer ,że w przyszłości chcę przekształcić gospodarstwo na ekologiczne , bo chyba wtedy trzeba wykonywac jakieś badania skażenia gleb ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub21    20

Czy do 10,000zł można płacić gotówką za maszyny i czy jest to jakoś udokumentowane gdzieś ?? Jeśli się płaci gotówką jakiego dokumentu wymagać od sprzedawcy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur7    0

No i o tym rozporządzeniu co ma nam umożliwić kase dla osób z żółtej listy ani widu ani słychu ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

witam co muszę zrobić jeśli chce zmienić chce kupić inne maszyny niż miałem na początku w biznes planie??

w ODR-ze mi powiedziano ze mogę kupić co chce byle był to sprzęt rolniczy i mieć na to faktury....

w chwili obecnej czekam na przelew wniosek składany pod koniec grudnia poprawka 7lutego i cisza na koncie...

 

a codziennie dzwonią dilerzy i zapraszają do siebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

No i o tym rozporządzeniu co ma nam umożliwić kase dla osób z żółtej listy ani widu ani słychu ...

 

Coś ty taki w gorącej wodzie kąpany. Pisałem już na forum że wszystko się odwlecze przy dobrych wiatrach do końca marca .

 

Wiem też bym chciał już mieć tą kasę na koncie ale ustawa musi swoje odleżeć na biurkach.

niebawem znów przedzwonię do MRIRW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz319    0

marekfarmer widze, że się orientujesz w temacie MR. Wiesz może czy coś się da zrobić jeśli 14 marca mija mi 18 miesięcy od przejecia gospodarstwa ? Bo ktoś tu pisał że data skończenia szkoły może być uznana jako data rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa. Szkołe skończyłem w tamtym roku w maju wiec bym się załapał na MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Po niemałych przebojach mission I accomplished.

Trzeba się zaraz tej kasy pozbyć ;)


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krisu1990    0

witam koledzy mam pytanko w czerwcu 2009 skończyłem szkołe w lipcu 2010 miesiąc pracowałem jako ślusarz na umowe czy moge w tym roku starac sie o dotacje na mlodego rolnika czy ten miesiąc pracy mnie wyklucza z tej dotacji prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Złorzyłem wniosek na młodego rolnika i nie zdąrze złorzyc poprawek w biznis planie. Z biznes planu wynika ze mam 12 hektarow a z aktu 19.20 i czy mam złorzyć wniosek o płatność i czy dostane pieniądze .Prosze o odpowiedz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacooo    0

Dostać powinienes ale też musisz zgłosic poprawke że masz jednak więcej ha miałem podobna sytuacje i kazali mi zrobić poprawke i zwiększyć ha, bo niby moga być jakieś problem podczas kontroli.



Klub Posiadaczy Kumurunów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

<p>własnie panowie, jak to jest. bo tez jestem na tej zoltej liscie troche moze z wlasnej winy ale nie o to chodzi. ale inne pytanie. otoz jak zlozylem we wniosku ze chce ciagnik w przedziale od 70-90 km i cena brutto wyniesie okolo 200tys ale postanowilem zakupic ciagnik w przedziale 100-115 km to czy musze teraz nanosic poprawki czy dopiero po tym jak moze przyznaja pieniadze. pozdrawiam:):)</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

@sylwekbarca2 narazie nic nie rób. Ja mam troche inną sytuacje i też jestem na żółtej liście. W moim przypadku zmniejszyła się pow. dzierżawy i czekam aż dostane decyzje o przyznaniu i wtedy złoże poprawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

witam koledzy mam pytanko w czerwcu 2009 skończyłem szkołe w lipcu 2010 miesiąc pracowałem jako ślusarz na umowe czy moge w tym roku starac sie o dotacje na mlodego rolnika czy ten miesiąc pracy mnie wyklucza z tej dotacji prosze o odpowiedz

 

Przyjacielu, szansa, że będzie jeszcze nabór na MR przed 2014 jest nieduża tak samo z Modernizacją, także nie rób sobie większych nadziei. Po 2014 także wielka niewiadoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

marekfarmer widze, że się orientujesz w temacie MR. Wiesz może czy coś się da zrobić jeśli 14 marca mija mi 18 miesięcy od przejecia gospodarstwa ? Bo ktoś tu pisał że data skończenia szkoły może być uznana jako data rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa. Szkołe skończyłem w tamtym roku w maju wiec bym się załapał na MR

 

Zadzwoń do ARIMR albo MRIRW ja się nie oriętuję ale chyba klapa jak ci mija niewiem przedzwoń do eksportów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

@pawlus co do CC to może być absurd-po MR jest niby 3 lata na dostosowanie się ale z dopłat już musisz spełniać składając wniosek, nawet w agencji nie potrafili odpowiedzieć czy w razie kontroli o dopłaty przed upływem 3 lat od wzięcia premii przejdzie tłumaczenie " Na podstawie MR mam 3 lata na dostosowanie się do CC", przepisy sobie przeczą niestety więc wszystko zależy jak zwykle od 'człowieczeństwa' urzędnika ;)

 

Dziś byłem dowiedzieć się jak wygląda sprawa z wnioskiem o dopłaty-jeżeli ktoś przejął całe gosp to bierze wniosek przysłany na poprzedniego właściciela i dane zmienia na siebie, reszta normalnie. Jeśli ktoś (tak jak ja) przejął część to musi z ARiMR wziąć czysty wniosek i wypełniać od podstaw. Co do mapek to jeżeli na załączniku jest wyłącznie działka nowego właściciela to młody bierze ten załącznik do siebie i zmienia na nim dane na swoje. Ja mam przypadek że na jednym załączniku jest działka i moja i taty, w tym przypadku tata składa ten załącznik do siebie a ja na tą działkę nie składam mapki w tym roku. Radzę w powiatowej ARiMR sprawdzić wszelkie zobowiązania wynikające np. z ONW czy innych dodatkowych płatności, jeśli są aktualne na poprzedniego właściciela to brak złożyć razem z wnioskiem o dopłaty oświadczenie, wzory w ARiMR. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

no właśnie tez nad tym myślałem przejąłem ziemie po ojcu i tez już otrzymałem mapki na tatę i zastanawiam się jak to będzie z płatnością bo tata ma produkcje zwierzęcą a ja tylko rośliną nie wpłynie to jakoś na dopłaty ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

@versus jak Twój ojciec nie odda wszystkich mapek to nie dostanie dopłaty... jeśli zabraknie którejkolwiek mapki wniosek jest wtedy niekompletny. Zauważ że wszystkie mapki są pomumerowane... Ty składasz nowy wniosek bez mapek. Mapki dostaniesz za rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

Tak mi powiedzieli w ARiMR i tak mówię. Ojczulek składa mapki ze wszystkimi działkami które mu pozostały. Jeśli na którejś z mapek są działki moje i taty to sklada je tata. A jaki problem z numeracja? Się wykreśla na liście załączników i parafka :) Chyba coś źle musiałeś mnie zrozumieć z poprzedniego mojego posta ;) A jeśli na jakiejś mapce jest tylko moje pole to co... pustą ojczulek ma oddać? Wedy ja ją przejmuję do siebie ;):)

Edytowano przez versus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

versus a może orientujesz się jak to wygląda z płatnością gdy się niema produkcji zwierzencej ?? ziemie mam ja a Oborę z bydłem tata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj