Polecane posty

machtomi    39

Tutaj macie najcześciej zadawane pytania i odpowiedzi na nie:

http://speedy.sh/bdGRM/MR-2014-Pytania-i-odpowiedzi.pdf

 

 

edit

i mam pytanie.czy taki wniosek i cala dokumentacje,biznesplan sami robicie czy zlecacie jakiejś firmie?

 

NIeprawda jest że w momencie składania wniosku w woj. podkarpackim trzeba mieć 1ha

Zgodnie z informacja z ARiMR z Rzeszowa w chwili składania wystarczy zadeklarowac grunty do przejęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams15    0

No tak wszystko ładnie ale jak naprzykład ojciec wcześniej dostał kase na modernizację to w ciągu 5 lat nie może opisać ziemię na młodego i jest właśnie problem trzeba czekać na decyzję z agencji mają się zastanowić nad tym czy pozwolą opisywać czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszgg    6

 

no właśnie.. ale w takim razie mam 0 punktów za wykształcenie i policzą mi tylko za ziemię i bezrobocie w powiecie?

i tak najwarzniejszym kryterium jest ilość ziemi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

jak wyglada sprawa jezli własciciel gruntow rolnych sprzeda pole ( w trakcie 5 letniego okresu MR) a my mamy w z nim podpisana umowe na dzierzawe na 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11732    0

jak wyglada sprawa jezli własciciel gruntow rolnych sprzeda pole ( w trakcie 5 letniego okresu MR) a my mamy w z nim podpisana umowe na dzierzawe na 10 lat

 

Przyłączam się do pytania ,

Np. dzierżawię od znajomego pole o areale 3ha, i wpisałem już je do młodego rolnika i po 3-4 latach on zechce sprzedać, to czy mogę wziąć od kogoś innego 3ha. ????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Panowie i Panie, robimy rekonesans. Mi za bezrobocie niestety nic nie wpadnie (pow. miński, woj. mazowieckie), za wykształcenie 5 (wyższe + podyplomowe Rolnictwo) i za grunty 10 (jak wydzierżawię 1,5 ha). Suma 15.

Jak u Was??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Endriu42 na pewno? dzisiaj dzwoniłem do agencji i babka powiedziała mi ze trzeba już przepisywac bo jak nie przepisze to nie będą liczyly się punkty za ziemie, zdziwilo mnie to wiec pytam się na forum

Napewno kolego ktoś bzdury Ci opowiada.

 

 

 

Przyłączam się do pytania ,

Np. dzierżawię od znajomego pole o areale 3ha, i wpisałem już je do młodego rolnika i po 3-4 latach on zechce sprzedać, to czy mogę wziąć od kogoś innego 3ha. ????????

możesz najważniejsze to zachować założenia biznesplanu

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie i Panie, robimy rekonesans. Mi za bezrobocie niestety nic nie wpadnie (pow. miński, woj. mazowieckie), za wykształcenie 5 (wyższe + podyplomowe Rolnictwo) i za grunty 10 (jak wydzierżawię 1,5 ha). Suma 15.

Jak u Was??

 

ziemia - 7,61 wykszt. - 4 bezrobocie - 3,32 mniej więcej oczywiście, co daje 14,93. Malutko, ale na razie miałam nadzieje obyć sie bez dzierżaw. Teraz widzę, że szanse chyba marne i zaczynam jednak o tych dzierżawach myślec. U nas średnia powierzchnia w woj. to 22,90 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możecie powiedzieć w jaki sposób wyliczacie te pkt. bo mi na razie wychodzi 15 za ziemię 4 wykształcenie i liczę 1-2 pkt. za bezrobocie, ale chciałbym wyliczyć dokładniej jestem z Lubelszczyzny powiat rycki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

mam taką sytuacje że budynki na których będę gospodarzył są jescze nieprzepisane na mnie po śmierci dziadków i to przeszło na wójka ciotke i mamę ,niestety jedno z nich jest za granicą

czy muszę w takim przypadku mieć zaświadczenie z podpisami wszystkich spadkobierców że użyczają mi budynków i podwórka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

jak wyglada sprawa jezli własciciel gruntow rolnych sprzeda pole ( w trakcie 5 letniego okresu MR) a my mamy w z nim podpisana umowe na dzierzawe na 10 lat

dzierżawa jest dalej aktualna, sprzedający powinien poinformować nabywcę o takim obciążeniu ziemi jak i nabywca powinien respektować tą dzierżawę, czyli nie może zabrać ci tej dzierżawy, prawo masz po swojej stronie, lecz żeby uniknąć sądów proponuję poinformować ewentualnego nabywcę że masz dzierżawę notarialną i nie możesz zrezygnować z niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30
Napisano (edytowany)

Koledzy mam pytanie czy jezeli rodzice złożyli na dopłaty rolno-środowiskowe(ostatni rok) to nie bedzie problemu z przepisaniem ziemi?

Edytowano przez dexter00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

moje nastepne pytanie czy moge prowadzic wszystkie prace w gospodarstwie wraz z żona? ( MR bedzie wpisane na żone) a prowadzic bedziemy wspolnie czy mozna tak wpisac w biznes plan? a jeżeli nie to można wpisac że prace polowe bedą zlecane mi lub innym osobom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

w rozporządzeniu jest napisane, że rolnik musi prowadzić gospodarstwo przez 5lat samodzielnie, to chyba wyklucz to o czym piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10

Koledzy mam pytanie czy jezeli rodzice złożyli na dopłaty rolno-środowiskowe(ostatni rok) to nie bedzie problemu z przepisaniem ziemi?

 

Raczej nie, z tego co ja wiem musisz zrobić kopie wniosku o te dopłaty i tyle. Być może się mylę, jak cos to poprawcie mnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

moje nastepne pytanie czy moge prowadzic wszystkie prace w gospodarstwie wraz z żona? ( MR bedzie wpisane na żone) a prowadzic bedziemy wspolnie czy mozna tak wpisac w biznes plan? a jeżeli nie to można wpisac że prace polowe bedą zlecane mi lub innym osobom?

spokojnie możesz prowadzić gosp. z żoną, nie musisz tego opisywać w biznesplanie nie ma takiej konieczności, jeżeli nie macie rozdzielności majątkowej to możecie nawet razem nabyć grunty nic nie stoi na przeszkodzie.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

Endriu42 już wiem o tym ze to bzdura dzwoniłem na jakas infolinie i tak mi powiedziała jakas nierozgarnieta babka, dzisiaj się dowiadywałem w kilku miejscach i można przepisac gosp po otrzymaniu decyzji, w ogole już mam powoli dosyć tej premii na rozne pytania zadawane w agencji czy w odr nie znaja odpowiedzi bądź roznie odpowiadają, np. czy jeżeli posiadam krowy mleczne a nie mam swojego zbiornika to musze go zalozyc, bądź jeżeli posiadam drugie gosp oddalone o ok 14 km od mojego mijsca zam to biorac MR muszee ta ziemie uprawiac czy da się to jakos obejść ? proszę o odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cesar5678    0

umowę dzierżawy trzeba podpisywać notarialnie czy wystarczy u wójta spisać dzierżawę na 10 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szyszek3005    0

Jak dzwoniłem do agencji to powiedzieli że wszystko jedno ważne żeby był papier i pisało na nim że na 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koledzy mam pytanie czy jezeli rodzice złożyli na dopłaty rolno-środowiskowe(ostatni rok) to nie bedzie problemu z przepisaniem ziemi?

 

Dzisiaj byłem w powiatowym oddziale ARiMR aby zaczerpnąć informacji między innymi i w tej kwestii. Otóż jeżeli przejmiesz gospodarstwo przed upływem zobowiązania wobec twoich rodziców to będziecie mieli czas 3 miesiące na to by pojechać do powiatowego ARiMR aby rodzice zobowiązanie to przekazali tobie. Natomiast jeżeli zobowiązanie już minie do czasu w którym przejmiesz gospodarstwo nic nie musicie robić. Jeżeli nie minie a wy przegapicie ten okres 3 miesięcy rodzice będą musieli oddawać całą kasę z RŚ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Kolego @robert11732 ziemi mam prawie 20ha swojego a w sumie obrabiam nie całe 30 ale na te pozostałe nie mam umowy dzierżawy i nie będę miał bo właściciele ciotka i wujek już nie żyją a spadkobiercy nie załatwili tego jak należy i tak wisi. Ja to użytkuję płacę podatki i podaję do dopłat. Także myślę że te 15 pkt za ziemię dostanę.ponawiam pytanie gdzie można dokładnie wyliczyć ilość pkt? Jest jakiś przelicznik tabela czy coś podobnego.

Edytowano przez blondynek2004

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ponawiam pytanie gdzie można dokładnie wyliczyć ilość pkt? Jest jakiś przelicznik tabela czy coś podobnego.

Ja ułożyłam proporcje i oczywiście mogę się mylić.

Najwyższe bezrobocie w woj. lubelskim na koniec lutego tego roku to 25,6%. Twój powiat ma 16,5% Max liczba pkt za największe bezrobocie w woj. to 5 pkt.

25,6 - 100

16,5 - X

X = 64,45

5 - 100

X - 64,45

X = 3,22 pkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyzyk85    3
Napisano (edytowany)

mogłabyś mi wyliczyć ilość punktów. Gospodarstwo 13,75 ha bezrobocie 23,8% wykształcenia brak, mazowieckie

Edytowano przez czyzyk85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj