yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
stan07    1

damin1  uprzejmie dziękuję za info. Środa wiatr ucichnie trzeba się dobrze przygotować. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349
3 godziny temu, wille napisał:

witam wiadomo jest sucho i moje pytanie czy mogę bezpiecznie rzucić mocznik na pszenicę żeby jej nie przypalić 

Nie wien w jakiej fazie masz pszenice ale mniemam ze koło 1 kolanka wiec po pierwsze na mocznik za późno a po drugie mocznik jest nawozem azotowym który generuje największe straty azotu przy suchej i cieplej pogodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wille    31

ok a mogę zrobić roztwór z mocznika i prysnąć razem z opryskiem na grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kędzior89    16
panowie czy warto pryskac żelazem pszenice
panowie czy warto pryskac żelazem pszenice
panowie czy warto pryskac żelazem pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301
1 godzinę temu, wille napisał:

ok a mogę zrobić roztwór z mocznika i prysnąć razem z opryskiem na grzyba

Możesz, spokojnie 10 kg/ha i nawet z triazolami i strobilurynami  nie zaszkodzi. Koniecznie z siarczanem, możesz dorzucić mikro. Byleś nie przesadził.  Osobiście uważam, że dobre odżywianie oddzielnie, dobre fungicydy oddzielnie.

Sam jutro odżywię bo liście mają ładny fioletowy kolorek przez  mrozy i trudności z pobieraniem fosforu. Dlatego dorzucę  P+K po kilogramie.  Grzyb i skracanie za kilka dni, jak się zregeneruje.

15 minut temu, Kędzior89 napisał:

panowie czy warto pryskac żelazem pszenice
panowie czy warto pryskac żelazem pszenice
panowie czy warto pryskac żelazem pszenice

Warto

Warto

Warto

tylko dobrym, dobrym, dobrym


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
3 godziny temu, KOSTEK12 napisał:

Czyli ci co nie sypali jeszcze N2 to co teraz przy obecnej suszy lepsze mocznik czy saletra?

Ja bym wybrał saletre. Mocznik potrzebuje dużo wilgoci aby zmienić formę na azotową. W tym momencie gdzie nie zapowiadają opadów to ryzykowne by było z mocznikiem.

Ledwo przymrozki minęły a wy już pryskacie. Dajcie tej pszenicy z dzień dwa na otrząśniecie się. Patrzyliście się chociaż na powietrze jakie jest. Wilgotność straszne mała. Nie będzie dobrego wchłaniania. Oprysk polecałbym robić samym wieczorem albo z rana bo rosy i tak nie ma. Chociaż pewnie i wieczorem nie będzie rewelacji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301

No jak nie patrzyliśmy na powietrze, cały czas patrzymy, ale nic nie widać.  Po to jest dokarmianie po stresie, żeby się pszenica otrząsnęła. Jak czekać aż ona się sama otrzęsie i pozbiera to bez sensu tracić kasę na nawozy. Oczywiście, że na wieczór, ale nie tyle o wilgotność chodzi, bo teraz w dzień mam 56% ale o zbyt szybkie odparowanie, możliwość poparzeń  a przede wszystkim zmiany zachodzące w roślinach i możliwości pobierania i transportu chelatów, kwasów.

"Mocznik potrzebuje dużo wilgoci aby zmienić formę na azotową" - wilgoć sobie weźmie z powietrza i już jest formą azotynową. Wystarczy trzy dni po 20 C. A potem już cyk i amoniak, bo bez deszczu zostaje ulotniony bo nic go nie przemieści w głąb profilu.

Tobie chodziło  o "mocznik potrzebuje dużo wilgoci żeby być dostępny dla roślin"

Dla Kostka jeden ch... bo ani to ani to mu nie pomoże. Ale fakt - saletrą tak nie poparzy jak amoniakiem.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piozz    65

Tylko ze narazie na noc nadaja tylkl 3 stopnie na plusie to nie jest za malo?! ¡

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301

Dla ziemniaków może tak, ale i tym pomoże przetrwać chłody.

Pszenicy dokarmianie nie szkodzi. Azot może rozhartować, dlatego na jesień się go dolistnie nie stosuje, reszta nie przeszkadza, nawet wzmacnia.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

U mnie jest wilgotność poniżej 30. No o to mi właśnie chodzilo. Roślina nie wchłonie dobrze bo będzie moment odparowywanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

jutro u mnie 20 stopni i chciałbym jechać z t1+ siarczan+ yara zbożaok 14-15 godz . Dziś w nocy ma być +3 i kolejne dni ok +4 +5 więc chyba nie ma na co czekać tylko teraz znowu namonciliscie mi w głowie tymi przypaleniami od suchego powietrza w poludnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301

O weź, nic Ci nie przypali psia krew, koniec tego.

Jak nie  nabełczesz jak ja kiedyś, mocznik, siarczan, mikro, makro, moddus+CCC + Tilt Turbo+ Propiko_ + Faxer, + CyperkillMAx to nic się stanie. I to wtedy tylko  lekko czubki na uwrociach pożółkły  a NAtula wyglądała zdrowo i sypała dobrze, tylko to było kilka lat temu jak deszcze padały.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie pszenica 1 kolanko 0.5cm jechać z ccc i modusem czy czekać do tego 1 cm nad węzłem krzewienia. Wilgoci jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Można do CCC 0,8l + Moddus 0,3l dodać odżywkę 2l, miedź 2l, siarczan 7kg i mocznik 15kg?

Edytowano przez azzadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1549

pytanie- zrobiłem dzisiaj jeden kawałek pszenicy najgorszej odżywką, trochę kwaśna gleba i chciałem ją wspomóc. Dałem siarczan magnezu jednowodny jakieś 9kg/ha do tego miedź, aminokwasy, wapnowit i trochę saletry wapniowej i asahi bo znalazłem w kącie. W środę planuję robić T1 i tam też będzie szło mikro z siarczanem mg siedmiowodnym. 

Nie będzie szkodziło to jej? W środę dodaję siarczan bo na dwa opryskiwacze rozleję wszystko a tak będę musiał rozmieszywać 3 opryskiwacz na ten mały kawałek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal3939    205

Nie powinno byc problemu. ja chyba jutro jade z lancetem, ma byc kilka dni po ok 18  stopni, w nocy tez na plusie. Raczej nie ma sensy wstrzymywac się, jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Ja jechałem 2 tygodnie temu było po 20°C lancetem. Były 4 dni takiego ciepła, a potem mrozy po -8, -7 wszystkie chwasty ładnie teraz spaliło.

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hecktor2    25

Panowie spotkał się ktoś z takim efektem przy zastosowaniu dr green?

Skład
Medax max 0,5kg/ha
Dr green 2 kg/ha
Prochloraz 333g (składnika) /ha
Tebu 305 g (składnika) / ha
Fenpropidyna 270g (składnika) / ha
Dimetoat 200g (składnika) / ha

Najpierw sypany medax, dr green, tebu, prochloraz, fenpropidyna i dimetoat.

Ścięło się że masakra. Co ciekawe kropił dobrze i dopiero po skończeniu zobaczyłem ten armagedon. 

Jakieś pomysły?
 

IMG_20200406_165244.jpg

IMG_20200406_171232.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drizzt24    17

Nigdy medaxa nie używałem ale słyszałem ze najpierw miesza się w wiaderku

Edytowano przez drizzt24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3893
6 minut temu, hecktor2 napisał:

Panowie spotkał się ktoś z takim efektem przy zastosowaniu dr green?

Skład
Medax max 0,5kg/ha
Dr green 2 kg/ha
Prochloraz 333g (składnika) /ha
Tebu 305 g (składnika) / ha
Fenpropidyna 270g (składnika) / ha
Dimetoat 200g (składnika) / ha

Najpierw sypany medax, dr green, tebu, prochloraz, fenpropidyna i dimetoat.

Ścięło się że masakra. Co ciekawe kropił dobrze i dopiero po skończeniu zobaczyłem ten armagedon. 

Jakieś pomysły?
 

IMG_20200406_165244.jpg

 

IMG_20200406_171232.jpg

 

oczywiście próbe mieszania zrobiłeś i nic nie było a w zbiorniku cudownie się zagotowało?
masakra


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez piotrb14
      Witam. W tym roku 1 raz spotykam się z tym ustrojstwem w okolicy.
       
       
      Tak wyglądała na jesieni po zasiewach.

       
      Tak na jesieni, już z wtedy było widać drobne przebarwienia na koncówkach liści.

       
      a Tak wygląda to teraz: Najmniej porażona bamberka zasiana z własnego zbioru
       

       
      oraz najbardziej porażony julius i ozon ( materiał c1)

       
      Pojedyńcza wyrwana roślina
       

       
      Stanowisko po rzepaku ph uregulowane zasobność składników srednia do wysokiej, materiał kwalifikowany ( julius i ozon) babmerka zasiana z własnego materiału wygląda dużo lepiej niż te pszenice siane z cenrali ( wszystkie są obok siebie) na Agilu sianym tydzien pozniej jest tego ustrojstwa dużo mniej a na pszenicach sianych w buraczysku późną jesienią problem w ogóle nie występuje. Dostała 180N, mikro elementy odżywki itd. Skracana nie była bo bałem sie że dobita zostanie całkowicie. Po 1 zabiegu na grzyba wirtuozem wydawało się że poprawiła się jednak już podczas T2 duet ultra + accanto widać bylo przebarwienia te, fioletowo czerwone które teraz przechodzą w żółty zgnity tj po objawach ataku grzyba. Na wiosnę była pryskana herbicydem lancet plus.

    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj