bankierpl

kupno ziemi z przetargu od ANR

Polecane posty

rzewoj    0

no bo agencja odkupuje po cenie podanej w przedwstepnej umowie sprzedazy, wiec nie warto kombinowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Euromasz: Czy kupując ziemie brałeś kredyt preferencyjny na jej zakup?? czy ze srodkow własnych lub innego kredtu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maluch    4

Witajcie

U mnie na wsi jest na sprzedaż 10 ha za 150.000 tyś. Sąsiad chce to pilnie sprzedać a ja chciałbym to kupić i nie idzie się z nim dogadać mówi ze sprzeda temu, kto zapłaci mu najszybciej. Kredytów na dzień dzisiejszy nie ma znaczy limitów. Chętnych nie ma, ale jak się ktoś trafi np. człowiek miastowy.

I tu moje pytanie czy mogę go zablokować poprzez ANR i jak to zrobić, żeby sprzedał dla mnie a nie dla obcego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mam do Was pytanie, otóż aby wystartować w przetargu ograniczonym należy złożyć w ANR cały stos oświadczeń poświadczonych przez Urząd Gminy, czy za to poświadczenie w UG należy uiścić opłatę skarbową?

 

i jeszcze jedno pytanie: czy można w jakiś sposób ograniczyć przetarg na dzierżawę gruntów ornych powyżej 1ha (ANR ani Izba Rolnicza tego nie zrobiły) oraz czy można żądać ograniczenia przetargu na sprzedaż działki rolnej o powierzchni poniżej 1ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maluch    4

O wiele prościej jest kupić ziemię w przetargu ograniczonym od ANR aż tak dużo tych oświadczeń nie ma, nie to, co w banku. Nie, które gminy pobierają od tego typu opłatę, ale to zależy od interpretacji i co rada miejska podjęła w uchwale. Można żądać od ANR przejęcia każdej działki pow. 5 ha, jeśli jest ona sprzedawana dla osoby niezamieszkałej w gminie obecnie sam coś takiego zgłaszałem czekam teraz na decyzje prezesa Olsztyna i Warszawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petzi    1

O wiele prościej jest kupić ziemię w przetargu ograniczonym od ANR aż tak dużo tych oświadczeń nie ma, nie to, co w banku. Nie, które gminy pobierają od tego typu opłatę, ale to zależy od interpretacji i co rada miejska podjęła w uchwale. Można żądać od ANR przejęcia każdej działki pow. 5 ha, jeśli jest ona sprzedawana dla osoby niezamieszkałej w gminie obecnie sam coś takiego zgłaszałem czekam teraz na decyzje prezesa Olsztyna i Warszawy.

 

 

 

witam,

 

rozumiem, że chodzi o powierzchnie większą, niż 5ha? czy spotkał się ktoś z takim przejęciem przez ANR?, bo po raz pierwszy o czymś takim czytam

 

na ograniczonym ANR jest łatwiej zakupić racja, ale nie każdy rolnik jest dla ANR rolnikiem :/ ostatnia zmiana ustawy z grudnia lekko namieszała, i dla krusu jesteś rolnikiem, dla us też, ale dla ANR nie :(

 

Być może jest tak jak mówisz. Napisałem tak bo tak mi powiedział pracownik agencji. Ziemia zawsze jest wyceniona i jeśli wpłacasz wadium to oznacza, że jesteś zainteresowany kupnem po cenie rynkowej tej nieruchomości, czyli jeśli jesteś sam na przetargu to albo ją kupujesz albo wadium przepada i wydaje mi się to logiczne. Ale być może się mylę, bo żaden pracownik ANR nie bierze odpowiedzialności za to co mówi.

 

 

 

z tego co mi wiadomo jest tak jak pisze kolega Pawel1344, jesli nie zgłosi się postąpienia, a jest się samemu na przetargu to wadium przepadnie

 

 

 

 

a jak ja kupywalem rok temu pole po 16 tys na 3 lub 4 przetargu to cena nie zmalala ani o 1 zl tylko powiedzieli ze jak na tym przetargu nie kupie to na nowym pujdzie w gore o 30%

 

 

faktycznie tak czasami robią, chyba że mają działki które sa na przetargach ponad rok i więcej i nikt ich nie chce to coś czasami obniżą, ale i tak dalej ich nikt nie chce, a co ciekawe w ANR nie ma czegoś takiego jak rokowania , co jest możliwe np. w gminie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z tego co mi wiadomo jest tak jak pisze kolega Pawel1344, jesli nie zgłosi się postąpienia, a jest się samemu na przetargu to wadium przepadnie

 

 

będąc obecnym na przetargu nie trzeba wcale do niego przystąpić, tzn inaczej można się stawić w ANR i nie przystąpić do przetargu i tenże w związku z powyższym się nie odbędzie, czyli wpłacając wadium jako jedyni nie tracimy możliwości uniknięcia udziału w przetargu bez utraty wadium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

A jak to jest z kupnem Ziemi od ANR z rozłożeniem na raty? trzeba to zgłosić do ANR przed przetargiem czy po,dopiero jak sie wygra ze chce rozłożenia kwoty na raty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

Eryko z tego co ostatnio się kontaktowałem z pracownikiem ANR to polega to na tym że jeśli w wykazie o sprzedaży widnieje napis "Istnieje możliwość rozłożenia spłaty należności na raty" to rozwalą ci to max na 14 rat po 2%. Zapytałem czy nie będzie tak że wygram przetarg a potem oni mi odmówią, mówiono wielokrotnie że jeśli wygram przetarg to całość kwoty na pewno zostanie rozłożona - ale tez trzeba pamiętać że trzeba spełnić parę warunków co do tego. Największy warunek to chyba przedłożenie zabezpieczenia w postaci 3 rat do przodu - np. zablokować na koncie swoim 3 raty czyli w moim przypadku było to około 40tys x 3, ale pracownik doradził mi sam że można tez pole dać jako zabezpieczenie czyli wg cen GUS u mnie to 3 hektary x 3. reszte wymogów spokojnie da się załatwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy1925    1

mnie też to interesuje jak to jest z tym rozłożeniem na raty już tu pytałem ale żadnej odpowiedzi nie dostałem tylko że ja nie mogę swojej ziemi dać jako zabezpieczenie a żyranta też nie znajdę, ale może ktoś podpowie jakiś sposób chyba są tu użytkownicy którzy ostatnio kupowali coś z agencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petzi    1

będąc obecnym na przetargu nie trzeba wcale do niego przystąpić, tzn inaczej można się stawić w ANR i nie przystąpić do przetargu i tenże w związku z powyższym się nie odbędzie, czyli wpłacając wadium jako jedyni nie tracimy możliwości uniknięcia udziału w przetargu bez utraty wadium

 

 

wg mnie wadium przepadnie na 99% jeśli nie weźmie się udziału w licytacji, natomiast na 100% jeśli wpłacisz wadium i nie weźmiesz udziału w nim to nie możesz brać udziału w kolejnych przetargach na tą nieruchomość (tak jest przynajmniej w ANR Dolny Śląsk, a podejrzewam że w innych jest tak samo)

 

A jak to jest z kupnem Ziemi od ANR z rozłożeniem na raty? trzeba to zgłosić do ANR przed przetargiem czy po,dopiero jak sie wygra ze chce rozłożenia kwoty na raty?

 

 

nie wiem kiedy to się dokładnie zgłasza, ale chyba przed przetargiem, bo mnie kobieta pytała czy gotówka place czy nie; jednak weź pod uwagę że jeśli jesteś rolnikiem np. od 3.grudnia 2011r. tzn. że dla ANR nim nie jesteś (nie możesz skorzystac z preferencyjnego kredytu) mimo że opłacasz krus i sam je prowadzisz, jakaś nowa ustawa tak zrobiła że tak naprawdę żadna osoba która została rolnikiem od 3 grudnia 2012r. nim nie jest, a stanie się nim dopiero 3 grudnia 2017r. czyli jak już zostaną wyprzedane grunty chociażby obcokrajowcom (bez pozwolen bedeą kupowac od 2016r.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wadium nie przepada o ile nie weźmie się udziału w przetargu, w kolejnym oczywiście nie można korzystać, natomiast odnośnie do rozłożenia płatności na raty to odbywa się ono na podstawie pisemnego i uzasadnionego wniosku, który rzecz jasna składa się już po przetargu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Witam Podłączę się do tematu bo interesuje mnie kupno ziemi z tym że dzierżawionej z ANR Interesuje mnie jakie musi być zabezpieczenie bo na razie nie kumam za dużo z tego linku podanego przez kissmy Co oznaczają te definicje jak miernik pieniężny i naturalny i czym to się różni w praktyce? I czy jak ktoś kupował to może mi konkretnie określić - jeśli chcę kupić od ANR na raty np 25 ha za około 400 tys zł to jakiej wartości zabezpieczenia zażądają oprócz np. tych 25 ha? Czy są jakieś dodatkowe koszty oprócz tego oprocentowania 2% - oczywiście oprócz notariusza? Jak ustanawia się hipotekę to czy coś to kosztuje i ewentualnie ile? Wiem że dowiem się konkretnie części z tych rzeczy w swoim oddziale ANR ale na razie muszę wstępnie przemyśleć sprawę i z góry dziękuję za waszą pomoc i jakieś wstępne rozeznanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zabezpieczenie będzie musiało pokryć co najmniej koszt odsetek (być może również wyrównanie dotacji - czyli korektę do rynkowych stóp, ale tutaj pewności nie mam) hipoteki to koszt rzędu kilkuset zł za ustanowienie (i wpis do KW), mierniki są dwa pieniężny czyli pln oraz naturalny czyli np 400t pszenicy i co roku spłacasz na przykład 24t po średniej cenie ustalonej przez GUS (jest to opłacalne, gdy przelicza się cenę w roku, gdy pszenica jest droga czyli w obecnym, przy założeniu, iż jej ceny nie wzrosną)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petzi    1

jakiej wartości zabezpieczenia zażądają oprócz np. tych 25 ha?

 

 

 

dokładnie nie wiem, ale u mnie na wski chłopaczek kupił grunt z ANR tylko z przetagu nie z dzierżawy i wywoławcza za 12,5ha była 150tyś, a z sąsiadem sie licytowali i ostatecznie dał 550tyś. to oprócz tych 12,5ha jest wpis na hipotece że zabezpieczeniem są grunty które posiadał wcześniej swoje jakieś może też 12ha i podane są nr ksiąg współobciążonych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Ja bym rozumiał te przepisy następująco:

"Zabezpieczeniem każdej umowy sprzedaży nieruchomości sporządzonej w formie aktu notarialnego z rozłożeniem ceny sprzedaży na raty (w mierniku pieniężnym) jest:

- hipoteka zwykła na nabywanej nieruchomości w wysokości pozostałej do zapłaty ceny sprzedaży", - czyli nieruchomość warta 400 tys zł - 40 000 tys zł (wpłata własna) - obciążają kupowaną nieruchomość na 360 tys zł

- hipoteka kaucyjna na nabywanej nieruchomości do kwoty stanowiącej oprocentowanie w wysokości dwukrotności redyskonta naliczonego od niespłaconego kapitału za okres 2 lat i dodatkowe koszty, - czyli tu chodzi o te oprocentowanie 2% od kwoty 360 tys zł (wychodzi za dwa lata około 14 tys zł) czy też dwukrotność redyskonta weksli (tu wychodziłoby 2 razy 4,75% czyli (% od kwoty 360 tys za 2 lata - czyli około 65 tys zł)

- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji stosownie do art. 777 § 1 pkt 5 kpc do kwoty, która stanowi sumę hipoteki zwykłej, hipoteki kaucyjnej i odsetek ustawowych naliczonych od kwoty hipoteki zwykłej za okres 3 lat. - czyli tu doszłyby odsetki ustawowe 13% liczone przez 3 lata od kwoty 360 tys zł - czyli około 140 tys zł

W tym przypadku musiałbym mieć zabezpieczenie na 360 tys + 140 tys + 14 tys lub 65 tys zł - czyli albo 515 tys zł albo 565 tys zł - czyli oprócz nieruchomości kupowanej dodatkowo 115 tys lub 165 tys zł

Byłbym wdzięczny za wyjaśnienia o co chodzi z tym redyskontem

W drugim przypadku rozumiem to tak:

Zabezpieczeniem każdej umowy sprzedaży nieruchomości sporządzonej w formie aktu notarialnego z rozłożeniem ceny sprzedaży na raty (w mierniku naturalnym) jest:

- hipoteka kaucyjna na nabywanej nieruchomości do kwoty stanowiącej równowartość w złotych pozostałej do spłaty ceny sprzedaży i odsetek ustawowych od tej kwoty naliczonych za okres 3 lat i dodatkowe koszty, - czyli hipoteka na 360 tys zł i 13% od tej kwoty przez 3 lata czyli 140 tys zł i dodatkowe koszty( czyli tu wchodziłoby oprocentowanie 2 % czy też coś innego?) - czyli razem zabezpieczenie na około 500 tys zł (liczone bez tych dodatkowych kosztów - bo nie wiem co one obejmują)

- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji stosownie do art. 777 § 1 pkt 5 kpc do kwoty, która stanowi równowartość hipoteki kaucyjnej

Czyli jeśli wybrałbym ten miernik naturalny to miałbym przeliczoną kwotę 417 tys zł (360 tys zł i odsetki 2% liczone przez 15 lat które dają około 57 tys zł) Tą kwotę przy cenach pszenicy wg GUS z I półrocza 2012 - czyli 85,06 zł zamienionoby na 490 ton pszenicy - i co roku miałbym płacić równowartość według GUS około 33 ton pszenicy (490 ton podzielone na 15 lat)?

Czy dobrze rozumiem te zapisy czy też gdzieś popełniłem błąd? Ktoś kto ostatnio kupował ziemię z ANR mógłby coś poradzić w tym zakresie?

 

Po edycji:

Zgłębiając dalej ten temat dotarłem do następującego zarządzenia prezesa ANR http://www.anr.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=c59bbaf0-09b4-4919-ae51-8e5530fc576b&groupId=84157 w którym jest mowa że podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka umowna na nabywanej nieruchomości - minimalna kwota to wskaźnik 1,5 w odniesieniu do ceny sprzedaży minus wpłata własna - czyli w moim przykładzie kwota 400 tys zł dałaby wysokość 360 tys x 1,5 = 540 tys zł I tu moje pytanie - oni zamierzają na ziemi wycenionej na 400 tys zł wpisać w hipotekę 540 tys zł ? Bo w zdaniu wcześniejszym jest wyrażenie ze hipoteka ta ma być ustanowiona na NABYWANEJ NIERUCHOMOŚCI Dodatkowe zabezpieczenie ma wynosić równowartość jednej raty i oprocentowania w wysokości stopy dyskontowej liczonej od niespłaconej kwoty za jeden rok Czyli dałoby to około 28 tys i 5,91% x 360 tys = 22 tys zł - razem około 50 tys zł Czyli w tym przypadku musiałbym dać im tylko dodatkowo w zastaw ziemię o wartości 50 tys zł? A co z tym wcześniejszym wskaźnikiem 1,5 i kwotą 540 tys zł - czy to oznacza ze oprócz kupowanej nieruchomości o wartości 400 tys zł musiałbym dać w zastaw 140 tys zł i te dodatkowe 50 tys zł czy jak?

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

Witam Podłączę się do tematu bo interesuje mnie kupno ziemi z tym że dzierżawionej z ANR Interesuje mnie jakie musi być zabezpieczenie bo na razie nie kumam za dużo z tego linku podanego przez kissmy Co oznaczają te definicje jak miernik pieniężny i naturalny i czym to się różni w praktyce? I czy jak ktoś kupował to może mi konkretnie określić - jeśli chcę kupić od ANR na raty np 25 ha za około 400 tys zł to jakiej wartości zabezpieczenia zażądają oprócz np. tych 25 ha? Czy są jakieś dodatkowe koszty oprócz tego oprocentowania 2% - oczywiście oprócz notariusza? Jak ustanawia się hipotekę to czy coś to kosztuje i ewentualnie ile? Wiem że dowiem się konkretnie części z tych rzeczy w swoim oddziale ANR ale na razie muszę wstępnie przemyśleć sprawę i z góry dziękuję za waszą pomoc i jakieś wstępne rozeznanie

 

 

Pokaże Ci to na moim przypadku. Kupujesz pole od Agencji na 2% do końca grudnia tego roku (odnosnik w temacie "cena ziemi") Cena wywoławcza to 400 tys zł. wpłacasz wadium w wysokości 40 tys zł. Przetarg kończy się twoją wygraną za te 400 tys. Zgłaszasz od razu po przetargu że chcesz nabyć to na te wyżej wymienione raty. 40 tys jest w tym przypadku jednym z wymagań na rozłożenie - wpłata min. 10% wartości. Reszta jest rozkładana na 14 rat max. ANR wpisze się do hipoteki (koszt to o ile się nie mylę 220 zł od działki!). Dalej chcą od Ciebie zabezpieczenia - jak tłumaczył mi Facet z ANR albo 3 raty zablokowane na koncie na ich rzecz (w tym przypadku to będzie około 32 tysiące - to jest jedna rata. I ta suma 32 tys razy 3 - czyli około 96 tys zablokowane na koncie dla nich.) Jak sam to określił nie ma sensu. Można też o ile się ma, wpisać do hipoteki swojego pola ANR (i tutaj zabezpieczenie w wysokości 96 tys to będzie wg cen GUS-u 3 hektary pola klasy 3A może 3B - 3A wg GUS to 39 tys zł.) Czyli dokonujesz wpisu w hipotece swojego pola że to zastaw ANR na okres spłaty, a jak zbankrutujesz zabiorą te 3 hektary plus reszte... Takie informacje dostałem w swoim oddziale ANR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

OK No to widzę że bez wizyty u ANR nie da się choćby w przybliżeniu ustalić ile zabezpieczenia zażądają bo jak widać te wytyczne o które się niby opierają w twoim przypadku nie były stosowane - a przynajmniej nie dokładnie tak jak są opisane Czyli za nieruchomość wartą 400 tys zł trzeba dać zabezpieczenie około 500 tys zł Tyle mniej więcej należy się spodziewać? Czy ktoś kto kupował niedawno od ANR może to potwierdzić? A co do rat to teraz wpłacasz tylko 10 % a pierwszą ratę za rok - tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

co do raty to za rok - tak, do 30 listopada każdego roku - odsetki płatne razem z ratą. Co do zabezpieczenia to jak to policzysz to tak łącznie bedzie to pole kupione czyli już 400 tys plus to co mówiliśmy około 100 tys. Mimo wszystko to i tak najlepsze warunki chyba, jak sie slyszy co na kredyty młodego rolnika się wymaga to oferta ANR nie jest zła (żyranci, zabezpieczenie pola, plus maszyna w dowodzie wpisana dla banku, a nawet słyszałem o czekasz "in blanko")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A tak gwoli ścisłości - to na koszty składają się następujące rzeczy - cena sprzedaży pola, oprocentowanie 2% od części ceny rozłożonej na raty i ewentualnie opłaty za zabezpieczenie (wpis w hipotekę,gwarancje bankowe, itp.) oraz notariusza czy też coś jeszcze trzeba doliczyć? I czy można jeszcze wybrać ten miernik naturalny czy też już tego nie stosują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

do kosztów możesz dodac (oprócz tego co wymieniłeś) możliwość wytyczenia granic na twój koszt przez ANR. Co do miernika to powiem szczerze nie wiem, nie poruszałem tej kwestii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

aczy pracownik ARiMR może być jednocześnie rolnikiem i wziąść udział w przetargu ograniczonym? to jest normalnie paranoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A jeśli spełnia warunki to niby dlaczego nie może wziąć udziału? W czym ci to przeszkadza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj