yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2019

Polecane posty

poosa21    856

Czy to tak trudno zastosować dwie lub trzy metody siewu. Rzadko optymalnie u gęsto i samemu się przekonać co jest lepsze a nie narzucać innym co i jak siać. W tym roku będę siał około 100 kg pszenicy bo niskie MTZ. Widzę co u mnie lepsze i się tego trzymam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
Elvis1090 napisał:

wczoraj rozmawiałem z sąsiadem i tłumaczył mi ze lepiej dać polifoske na wiosnę niż teraz przed siewnie bo jak będzie mokra zima to składniki się wypłuczą i roślina nie zdąży ich pobrać a jak dam na wiosnę  jak ruszy okres wegetacji to sobie wszystko pobierze i lepiej wtedy działa... co o tym sadzicie bo pierwszy raz słyszałem taka metodę  

polifoske pod jare zalecają siać już jesienią


Taurus83 napisał:

Mam wrażenie że ten temat się cofa w rozwoju...

czemu się cofa, trzeba mieć na uwadze to że zaglądają tu ludzie z większą i mniejsza wiedzą rolniczą i dla kogoś kto jest na wyższym poziomie wiedzy niektóre pytania są porostu głupie. Jak przypomnę sobie siebie z przed 4 lat jak pierwszy raz trafiłem na agroforo a teraz to niebo a ziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Nie wiem jak wy ale ja sieje 350szt/m^2, co za różnica ile to kg? ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Co będzie lepsze? Expert Met (0,35 kg/ha) + Kinara (0,20 l/ha) czy Bizon (1l/ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Kupiłem dzisiaj 2 jednostki pszenicy apostel. Na hektar zaleca się 4 jednostki czyli 320 roślin/m2, w jednym worku/ jednostce jest 800000 ziaren. Chciałbym wysiać 320 r/m2 czyli to wychodzi 4 jednostki na ha. 1 jednostka waży 37 kg czyli na ha 148 kg. Biorąc jednak pod uwagę mtz które wynosi 36,33g i siłę kiełkowania 98% musiałbym wysiać przy tej samej obsadzie 118 kg/ha. Więc tu się pojawia pytanie na ile ustawić siewnik? Pomoże ktoś? Miał ktos z was podobny przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmers123    1

Honda się dobrze krzewi ,lepiej posiać mniej niż zbyt dużo. A iloś sztuk na metrze jak każda hodowla podaje orientacyjnie. W tym roku niemal wszystkie pszenice i nie tylko mają MTZ około 10 gram mniejszy niż w wieloleciu więc trzeba liczyć kilogramy.

U mnie Hondii wyszło 140 kg/ ha więc koszty zasiewu są niższe.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
13 minut temu, damian12345 napisał:

Kupiłem dzisiaj 2 jednostki pszenicy apostel. Na hektar zaleca się 4 jednostki czyli 320 roślin/m2, w jednym worku/ jednostce jest 800000 ziaren. Chciałbym wysiać 320 r/m2 czyli to wychodzi 4 jednostki na ha. 1 jednostka waży 37 kg czyli na ha 148 kg. Biorąc jednak pod uwagę mtz które wynosi 36,33g i siłę kiełkowania 98% musiałbym wysiać przy tej samej obsadzie 118 kg/ha. Więc tu się pojawia pytanie na ile ustawić siewnik? Pomoże ktoś? Miał ktos z was podobny przypadek?

Ja widziałem Apostela w której w jednej jednostce było 1mln. I wtedy 1 000 000:320=0,3125ha czyli jedną jednostką obsiejesz 0,3125ha a więc na 1ha potrzeba 3,2 jednostki Apostela. 3,2 jednostki po 37kg daje 118,4 kg. Wychodzi na to samo co z MTZ i ZK przy obsadzie 320 szt,/m2. Wydaje mi się ze i w Twojej jest 1mln a nie 800tyś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Nie spotkałem się z siewem pszenicy na jednostki. Coś tam pomieszałeś w tych wyliczeniach.

skoro rzadki siew tak się sprawdza to dlaczego Coboru w idealnych warunkach sieje 400-450 roslin?

moze na 1-2 klasie to się sprawdza wysiew 300 roslin ale na Mazurach na glinie pszenica nie krzewi się dobrze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
6 minut temu, Farmers123 napisał:

Honda się dobrze krzewi ,lepiej posiać mniej niż zbyt dużo. A iloś sztuk na metrze jak każda hodowla podaje orientacyjnie. W tym roku niemal wszystkie pszenice i nie tylko mają MTZ około 10 gram mniejszy niż w wieloleciu więc trzeba liczyć kilogramy.

U mnie Hondii wyszło 140 kg/ ha więc koszty zasiewu są niższe.

 

Zgadza się, ale nie każdy to rozumie.

1 minutę temu, masa24 napisał:

Nie spotkałem się z siewem pszenicy na jednostki. Coś tam pomieszałeś w tych wyliczeniach.

skoro rzadki siew tak się sprawdza to dlaczego Coboru w idealnych warunkach sieje 400-450 roslin?

moze na 1-2 klasie to się sprawdza wysiew 300 roslin ale na Mazurach na glinie pszenica nie krzewi się dobrze

https://dlaroslin.pl/pszenicaozima/50746-Pszenica_ozima_Apostel__C1__4j_s_ha_opak__1_mln_n__37_5kg.html i na big-agro.pl tez jest. Też mnie to troszkę zaskoczyło. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
loquito napisał:

13 minut temu, damian12345 napisał:

Kupiłem dzisiaj 2 jednostki pszenicy apostel. Na hektar zaleca się 4 jednostki czyli 320 roślin/m2, w jednym worku/ jednostce jest 800000 ziaren. Chciałbym wysiać 320 r/m2 czyli to wychodzi 4 jednostki na ha. 1 jednostka waży 37 kg czyli na ha 148 kg. Biorąc jednak pod uwagę mtz które wynosi 36,33g i siłę kiełkowania 98% musiałbym wysiać przy tej samej obsadzie 118 kg/ha. Więc tu się pojawia pytanie na ile ustawić siewnik? Pomoże ktoś? Miał ktos z was podobny przypadek?

Ja widziałem Apostela w której w jednej jednostce było 1mln. I wtedy 1 000 000:320=0,3125ha czyli jedną jednostką obsiejesz 0,3125ha a więc na 1ha potrzeba 3,2 jednostki Apostela. 3,2 jednostki po 37kg daje 118,4 kg. Wychodzi na to samo co z MTZ i ZK przy obsadzie 320 szt,/m2. Wydaje mi się ze i w Twojej jest 1mln a nie 800tyś. 

dzięki za odpowiedź. Na workach zapisane jest 800 tyś i zalecane 320 r/m2 czyli 4 jednostki. Ale bede siał 118 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

@dzikiWschód
Takie coś znalazłem :

Mimo dość dobrych warunków do stosowania herbicydów z oferty rynkowej warto użyć te, które mają niską minimalną temperaturę działania. Przypominamy zatem substancje  wraz z temperaturami minimalnymi:
chlorotoluron 0°C,
izoproturon 0°C,
pendimetalina 5°C,
chlorosulfuron 8°C,
diflufenikan 8°C, - legato
flufenacet 10°C. - expert met

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

A siał ktoś ta euforię lub apostela? Bo dużo kupiło euforię a miał ktoś z nią do czynienia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
22 godziny temu, dzikiWschód napisał:

dzięki, 10stopni to nie mało jak na październik i na mieszankę która chce zastosować ale czas pokaże

Dwa lata temu robiłem taką mieszanką w listopadzie i temperatura coś koło 5 , czyściutko do żniw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 minuty temu, masa24 napisał:

A kto to słomek bo z forum nie kojarze

O to ten pan i jego kanał na Youtube 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, masa24 napisał:

A kto to słomek bo z forum nie kojarze

Słomek to taki youtuber który nagrywa vlogi rolnicze. Wpisz na youtube Słomek mówi i Ci wyskoczy. Można sie wiele rzeczy od niego nauczyć 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Robiłem expertem + dff pod koniec listopada w dniu siewu przed przymrozkami i zero miotły w zasadzie przytulia przy miedzy na glinie tylko się miejscsmi pojawiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064
Cytat

Można sie wiele rzeczy od niego nauczyć 

czy to nie on mówił, żeby ścierniska po omłocie nie ruszać bo ziemia wietrzeje i traci wilgoć? chwalił się również dostarczaniem około 250kgN/ha z obornika

nie oglądajcie youtube - czytajcie książki :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
9 godzin temu, Samsung123321 napisał:

Słomek to taki youtuber który nagrywa vlogi rolnicze. Wpisz na youtube Słomek mówi i Ci wyskoczy. Można sie wiele rzeczy od niego nauczyć 

To się ucz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez farmerosZpola
      witam mam w planach wybudować halą stalowa 24x60 m i niewiem jaka odległość między domem a halą ma być aby mieć tą hale bardziej na oku a na podwórku nie mogę ponieważ nie ma miejsca
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj