Zaloguj się, aby obserwować  
Vhalior2

obcinanie ogonów

Polecane posty

Vhalior2    66

Mam pytanie bo nieraz mam problemy z kanibalizmem u świń nie zawsze ale są. A wiec doszedłem do wniosku ze mógł bym spr obcinać ogony u prosiąt ale nie wie czym i w jakim wieku wiec proszę was o rade:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Ogonki obcina się jak najwcześniej, można to robić u nowonarodzonych prosiąt lub też i wraz z kastracją (pod warunkiem, że wykonujesz ją dość wcześnie tj w pierwszym tygodniu życia(czyli ogólnie powinno się tego dokonywać w pierwszych dniach życia). No a do obinania ogonków masz całą gamę specjalistycznych obcinaczy np.

http://www.hodowlany.pl/i747_Gazowy_obcinacz_ogonkow.html

http://www.agrosklep24.pl/agrosklep_hodowlaswin_1/agrosklep_hodowlaswin_1_04.html

Myślę, że lepiej zainwestować w taki specjalistyczny sprzęt, tym bardziej, że ostrze w nich jest ogrzewane, co doprowadzi do koagulacji białek i zatamuje ewentualne krwawienie i ograniczy drogę pojawienia się zakażenia.

 

No a na przypadki kanibalizmu nic nie pomagało? Próbowałeś może ograniczyć jakoś nudę świniom? Zastanawiałeś się może czy kojce nie są przepełnione lub czy w paszy nie jest zbyt mało białka zwierzęcego (chodzi mi tu głównie o mączkę rybną), witamin, mikroelementów i włókna? Czy jest odpowiednia wentylacja w chlewni i czy świnie mają swobodny dostęp do paszy i świeżej wody? Czy pasza nie jest skażona mikotoksynami? Na kanibalizm pomaga też podobno dodatek tlenku magnezu lub soli kuchennej do paszy, no i przede wszystkim powinno się z grupy usunąć prowokatora, który zaczyna obgryzać ogony.

Obcinając ogony możesz czasami tylko opóźnić wystąpienie kanibalizmu(ale możesz też go wyeliminować), bo świnie nie będą obgryzać sobie ogonów, ale z czasem mogą zacząć gryźć sobie uszy, boki, szynki itd. No ale należy zaznaczyć, że obcinanie ogonów jest ostatecznością, ponieważ wiąże się i tak cały czas z ryzykiem wystąpienia zakażenia.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumis45    1

U mnie ogony obcina sie zaraz po urodzeniu wtedy co i żeby i nie ma żadnych zakażeń ani tez problemów później z kanibalizmem. Do obcinania służą takie specjalne obcążki a te ucinaczki gazowe moim zdaniem nie spełniają swojego zadania ale to jest moje zdanie


Niezawodność Jest Naszą Siłą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie wogóle się nie obcinało ogonów. Jak nie chciał wejść na dwukółkę to było za co złapać chociaż B)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

U mnie ogony obcina sie zaraz po urodzeniu wtedy co i żeby i nie ma żadnych zakażeń ani tez problemów później z kanibalizmem. Do obcinania służą takie specjalne obcążki a te ucinaczki gazowe moim zdaniem nie spełniają swojego zadania ale to jest moje zdanie

To pokaż może o jakie obcążki ci chodzi, jakiś link bym prosił, bo naprawdę nie wiem o jakie jeszcze cążki ci chodzi...


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Farma na zachodzie. Ok 800 macior + małe trzymane do 30-35kg. Ogonki obcinane w 1-2 dniu od urodzenia zwykłymi cążkami.

Dlaczego? Bo tymi podgrzewanymi łatwo było sciółkę podpalić i drogie jak się uszkadzały.

I tak na kilku farmach na których byłem.

 

U siebie ogonków nie obcinamy bo świnek tyle co dla siebie trzymamy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek1607    1

U mnie kiedyś świnie obgryzały sobie ogony ale kiedyś a teraz już jest wszystko w porządku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaraz obcina się ogony po urodzeniu B) i potem nie mam problemów z obgryzaniem :)


Mocy dostarczają: -Massey Ferguson- & -Case- & -U-R-S-U-S-!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

masayek a czym zwykłymi cążkami?? blacha właśnie według mnie wszystko jest w porządku tylko ta nuda świń.... zaczyna się od żucia ogonów jak stoją tyłem przy paśnikach i później coraz mocniej i mocniej... zabawki są doraźne i próbowałem już wielu sposobów... i stwierdziłem ze obetnę u prosiąt z kilku macior i zobaczę efekty wiec nie chciał bym na razie kuwac tych gaz bo to za duże koszta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Zwykłe cążki starczą na początek.

Ostatnio widziałem takie za 35 PLN u weterynarza.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

Witam, odświeżę temat.

Mam zamiar obcinać ogonki, ponieważ mam problemy z kanibalizmem w tuczarni na rusztach. Mam w związku z tym pytanie jakiej długości ogonek zostawić, w którym miejscu go obciąć???

Edytowano przez martinezo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ja tam patrzałem jaki ogonek, jednym tak jak kolega wyżej napisał 2/3, jednym ciut więcej innym ciut mniej (60-70%ogonka odcinało się).

Ważne jest aby robić to jak najwcześniej bo potem pisk i stres dla macior a nie o to chodzi no i na małym łatwiej zrobić a i szybciej się goi niż np na 4 dniowym.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj