Polecane posty

Ulman    5573

Ale jak przegrzali to spadło do 600 w czerwcu. Wszystko dobrze jak sprzedasz we właściwym czasie a jak przechytrzysz to już gorzej. Poza wszystkim koszty załadowania i rozładowania magazynu, ubytek masy , robactwo , zamrozony pieniądz itp. Moim zdaniem jak nie zdrozeje o 50 pln na tonie to nie bardzo jest sens trzymac. 

Narko -  szacunek do mniej zamoznych nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu oczywiste jest że jednostki bardziej zaradne, przewidujace, myslace i podejmujące racjonalne ryzyko częściej osiągaja sukces. Mam skromnie zyjących sasiadów i bardzo ich szanuje ale oni sa po prostu niezaradni zyciowo . Pytam sie jedynie czemu niezaradni maja coś dostawać za darmo?

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4030
23 minuty temu, Ulman napisał:

Bogaci sa bogaci bo potrafili zarobić  wiec niech i biedni sobie zarobią a jak nie potrafia dalej  będą biedni. Dlaczego ktoś ma im coś dawać? W imię czego? Srawiedliwości społecznej?

Ciuchy robocze  - kurtki, kamizelki swetry czesto kupuje w szmateksie To zupełnie racjonalne - są  tańsze i lepsze jakościowo jak nowa chińszczyzna. Nie widzę w tym żadnego powodu do wstydu.  

Magazynowanie pszenicy to coraz słabszy i bardziej ryzykowny interes.  Coraz częsciej bywaja lata gdzie nie ma róznicy cenowej od zniw do wiosny albo sa one minimalne. Rżadzą rynki swiatowe i nawet jesli w połowie Polski bedzie susza to ma to bardzo znikome znaczenie dla cen

Już zapomniałeś ceny 2018 / 2019  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Najpierw było po 700 potem po 800 a na koniec po 600. Jak sprzedałeś na górce to ok ale ilu znasz ludzi którzy namoczyli?

Ile razy na przestrzeni ostatnich 5-6 lat pszenica istotnie podrożała pomiedzy sezonami?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, soltys48 napisał:

Kupię owies gęstość powyżej 50,place gotówką ,ilości całosamochodowe loco PZL 

po ile ten owies w PZL?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiaze    234
10 godzin temu, Ulman napisał:

Najpierw było po 700 potem po 800 a na koniec po 600. Jak sprzedałeś na górce to ok ale ilu znasz ludzi którzy namoczyli?

Ile razy na przestrzeni ostatnich 5-6 lat pszenica istotnie podrożała pomiedzy sezonami?

Zgadzam się z kolegą.  Ziarno od 3 sezonów nie ma ochoty drożeć. A dlaczego? Jest zbyt duże rozdrobnienie tych co chcą ziarno magazynować. Zbyt dużo dotacji i kredytów w naszym kraju poszło pod budowę magazynów i silosów. Wszyscy zacierali ręce tylko kiedy to się teraz zwróci...  A rynek niestety później to weryfikuje i ludzie są rozczarowani.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4030

Patrzcie jak rozbudowują się skupy , im się opłaca  kupować w żniwa  , spijać śmietankę  !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Widzę że trochę zamotaliście przyczyny i skutki.

Tam, gdzie rolnicy pobudowali bazy magazynowe i są w zniwa w stanie większość zboża zmagazynować, skończyła się huśtawka cen lato- zima i w żniwa dostaje się lepszą cenę.

Tam, gdzie  z powodu głównie ogólnej biedy, czyli w Polsce "C", na przykład u mnie, sporo rolników stoi w żniwa w kolejce do skupu, posiadanie własnego magazynu to cenny atut, który pozwala ugrać około 100zł między sierpniem a listopadem, bo tyle zazwyczaj wynosi różnica w cenie od kilku lat.

Natomiast wybranie momentu, kiedy różnica ta jest największa i najwięcej można zarobić, to już inna bajka. Bo można niewiele zarobić, tak jak w czerwcu tego roku, gdy wielu sprzedawało zboże po 20-30 zł drożej niż w żniwa, gdy w styczniu różnica wynosiła 150-170zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Wicherek napisał:

Patrzcie jak rozbudowują się skupy , im się opłaca  kupować w żniwa  , spijać śmietankę  !

Inaczej jest sprzedać 10t, a 10000t. Ale Tobie to ciężko pewnie pojąć :D


Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

Tak ale patrzyliście jak był bity ten rekord? Nie zostały koszone ścieżki technologiczne, łączeniu przejazdów rozsiewacza,odwrocie i tylko 1,46 ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Konrad_Duda napisał:

Tak ale patrzyliście jak był bity ten rekord? Nie zostały koszone ścieżki technologiczne, łączeniu przejazdów rozsiewacza,odwrocie i tylko 1,46 ha. 

A na AF sypie 12t/ha tylko na uwrociach i od miedzy, bo w środku pola wynik jest dużo większy ale jak już kombajn ruszy pełną parą to nikt nie ma czasu mierzyć i liczyć :D

Z PROCARmu powinni się uczyć od AF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Plon nie zawsze idzie w parze z zyskiem... Zwykła reklama,bo opryskał tym czy tamtym i zamiast 6t. ma ponad 10t. Fajnie,tylko ciekawe jakie koszty całkowite.. .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

10,5t to żaden rekord. Sam zbierałem ponad 11 z tym że na jednym kawałku a średnia z całości wyszła wtedy nie całe 7t. Ale takie lata trafiają się raz na 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dołoży 1000zł na lepsze zabiegi i azot zyska dodatkowego tysiaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
17 godzin temu, Ulman napisał:

Bogaci sa bogaci bo potrafili zarobić  wiec niech i biedni sobie zarobią a jak nie potrafia dalej  będą biedni. Dlaczego ktoś ma im coś dawać? W imię czego? Srawiedliwości społecznej?

Ciuchy robocze  - kurtki, kamizelki swetry czesto kupuje w szmateksie To zupełnie racjonalne - są  tańsze i lepsze jakościowo jak nowa chińszczyzna. Nie widzę w tym żadnego powodu do wstydu.  

Magazynowanie pszenicy to coraz słabszy i bardziej ryzykowny interes.  Coraz częsciej bywaja lata gdzie nie ma róznicy cenowej od zniw do wiosny albo sa one minimalne. Rżadzą rynki swiatowe i nawet jesli w połowie Polski bedzie susza to ma to bardzo znikome znaczenie dla cen

 

ty się wyżywasz na takich co nie przejeli czegoś po rodzicach czy nie kupili po preferencyjnych warunkach. w życiu jest tak że nie każdy ma szczęście. nie musisz mu nic dawać ale wypominać to już poniżej wszystkiego

nie wiele masz tych hektarów jeśli tak szkoda ci że ktoś dostaje socjal na dzieciaka. roczny socjal z jednego dzieciaka to wartość plonu z 1ha pszenicy.

więc o czym tu mowa że jesteś biedny czy pazerny

 

 

16 godzin temu, Ulman napisał:

Ale jak przegrzali to spadło do 600 w czerwcu. Wszystko dobrze jak sprzedasz we właściwym czasie a jak przechytrzysz to już gorzej. Poza wszystkim koszty załadowania i rozładowania magazynu, ubytek masy , robactwo , zamrozony pieniądz itp. Moim zdaniem jak nie zdrozeje o 50 pln na tonie to nie bardzo jest sens trzymac. 

Narko -  szacunek do mniej zamoznych nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu oczywiste jest że jednostki bardziej zaradne, przewidujace, myslace i podejmujące racjonalne ryzyko częściej osiągaja sukces. Mam skromnie zyjących sasiadów i bardzo ich szanuje ale oni sa po prostu niezaradni zyciowo . Pytam sie jedynie czemu niezaradni maja coś dostawać za darmo?

 

zdecyduj ty sie czy ten co sprzeda po zniwach jest dziadem czy nie. raz piszesz że biedota sprzedaje po żniwach a teraz że to taki sam pieniądz za kilka miesięcy

Dnia 6.08.2019 o 18:37, Ulman napisał:

Jak ten mały tak będzie tanio towar oddawał to zawsze bedzie dziadował. Tanio sprzeda to mało nawozów sypie, byle czym chroni i ma byle jaki plon. Potem znowu za pół darmo sprzeda i znowu robi dziadostwo bo nie ma z czego zainwestować. W miedzyczasie sam siebie okrada sprzedając słomę żeby parę groszy złapać. Autodestrukcja. 

 

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
17 minut temu, XTRO napisał:

10,5t to żaden rekord. Sam zbierałem ponad 11 z tym że na jednym kawałku a średnia z całości wyszła wtedy nie całe 7t. Ale takie lata trafiają się raz na 10 lat

Ale w środku pola 3 pokosy? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Problem jest tylko jeden rolnik musi tak wypracować swój dochód by mieć na każdy miesiąc  przynajmniej 2 tyś zł na przeżycie i opłaty bieżące + kapitał na następne uprawy .

Przykład 6 ton pszenicy sprzedanej z 1 ha 6 t x 600 zł = 3600 zł .

Przykład 2 sprzedana pszenica                   6 t x 700 zł = 4200 zł nad wyżka 600 zł 

Przykład 3 sprzedana pszenica                 6 t x 800 zł = 4800 zł nad wyżka 1200 zł 

Jeśli ktoś ma tylko 6 t pszenicy to jeszcze można jakoś to przełknąć po 600 zł 

Ale jak wchodzą tony 50 t to są już konkretne pieniądze ekonomia jak ktoś mówi ze to się nie liczy to niech za darmo oda .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

@galan99 Ekonomia zgadza się ważna sprawa, ale jaką masz gwarancje że cena będzie po 800zł?

Byłem na skupie niedawno z pszenicą, i przyjechał tir z okolic Zamościa ze starą pszenicą, kierowca powiedział mi że wozi od gościa co zostawił 200ton bo myślał że przed żniwami będzie droższa i chyba mu to przetrzymanie nie ekonomicznie wyszło bo w jego okolicy nikt statej nie chciał.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Dokładnie  bardzo wielu się pomyliło co do cen na wiosnę bo myśleli że będzie po 100 zł i śmieli się ze staszka - ale jak by sprzedać po 700 zł to już by było ok czy w tym roku będzie 800 zł i kiedy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem, że w styczniu cena blisko 800 zł/t była dobra, to królewicze złote chciały więcej i wyszło jak wyszło.

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu

  • Like 3

Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573
3 godziny temu, racyl napisał:

 

1. ty się wyżywasz na takich co nie przejeli czegoś po rodzicach czy nie kupili po preferencyjnych warunkach. w życiu jest tak że nie każdy ma szczęście. nie musisz mu nic dawać ale wypominać to już poniżej wszystkiego

2. nie wiele masz tych hektarów jeśli tak szkoda ci że ktoś dostaje socjal na dzieciaka. roczny socjal z jednego dzieciaka to wartość plonu z 1ha pszenicy.

więc o czym tu mowa że jesteś biedny czy pazerny

3.zdecyduj ty sie czy ten co sprzeda po zniwach jest dziadem czy nie. raz piszesz że biedota sprzedaje po żniwach a teraz że to taki sam pieniądz za kilka miesięcy

 

1. Niejeden zaczął prawie z niczego i się bardzo rozwinął. Niejeden wiele dostał i zmarnował. Szczęsciu trzeba pomóc pracą i mysleniem. Jak ktos słabo mysli i słabo pracuje to dlaczego ma coś dostawac za darmo? Nikt nie powiedział ze wszystkim musi być dobrze 

2. Moje hektary - moja sprawa. A niby dlaczego ma dostawać socjal na dzieciaka? Za co?  Po co?

3.  Wyjałes z kontekstu ale najpewniej po prostu nie zrozumiałes. Czy sprzeda po zniwach czy nie to indywidualna kalkulacja i niejednokrotnie wychodzi żę korzystnie jest sprzedac od razu . Jesli jest róznica kilkudziesieciu pln na 25 km i sie z tego nie korzysta to jest dziadostwo

2 godziny temu, galan99 napisał:

Problem jest tylko jeden rolnik musi tak wypracować swój dochód by mieć na każdy miesiąc  przynajmniej 2 tyś zł na przeżycie i opłaty bieżące + kapitał na następne uprawy .

Przykład 6 ton pszenicy sprzedanej z 1 ha 6 t x 600 zł = 3600 zł .

Przykład 2 sprzedana pszenica                   6 t x 700 zł = 4200 zł nad wyżka 600 zł 

Przykład 3 sprzedana pszenica                 6 t x 800 zł = 4800 zł nad wyżka 1200 zł 

Jeśli ktoś ma tylko 6 t pszenicy to jeszcze można jakoś to przełknąć po 600 zł 

Ale jak wchodzą tony 50 t to są już konkretne pieniądze ekonomia jak ktoś mówi ze to się nie liczy to niech za darmo oda .

 

Ile razy na przestrzeni ostatnich 5 lat pszenica drożała o 200 pln/t O cenach decyduje rynek swiatowy a nie to ze wszyscy  pochowaja pszenicę i zrobi sie niedobór. 

Policz uważnie koszty przechowania ubytki masy , robactwo itd. Sprzedając po zniwach i kupując saletrę po 850 też liczysz inaczej niż później po 1100 z nieznacznie droższą pszenica.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Z ostatnich 5 lat w mojej okolicy pszenica wzrosła o 200 zł tylko w ostatnim sezonie. Natomiast co roku można zyskać 100 zł lub więcej na tonie. 
Pamiętaj, że Polska nie kończy się na granicy Twojej miejscowości tylko jest długa i szeroka. Są rejony gdzie magazynować się nie opłaci bo szkoda sobie roboty dodawać ale są rejony tak jak mój, gdzie różnica jest w cenie jest kolosalna. 
Np. tak jak rok temu u mnie mając ok 120 ton można było sprzedać po 630-650 albo przetrzymać i sprzedać po 850. W pierwszym wariancie masz 78tyś w drugim jak nawet stracę tonę na magazynie to mam 100k. Warto magazynować? 
Saletrę można kupić po 850za gotówkę w żniwa a zboże sobie przetrzymać jak będzie droższe i sprzedać w zimie :) 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Oczywiscie że mozna zyskać o ile sprzedasz w dobrym momencie ale niejeden już przechytrzył i nie zarobił nic czy nawet stracił.  Widzę że jesteś z zamojszczyzny i nie wiem komu sprzedawałeś ale już w zniwa było ponad 700 pln więc te 800 nie było jakimś cudem. No ale fakt - w ubiegłym sezonie mozna było zarobić . Co do wczesniejszych sezonów to nie mam przekonania czy drożało o 100 pln/t. Może były jakies krótkie momenty ale tak jak pisałem , nie każdy trafił w max cene.

Jak masz odpowiednie zasoby to właśnie tak sie nawozy kupuje, ale wiesz dokładnie jak znaczna część rolników`funkcjonuje. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj