Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

@przemol87 wczoraj irga 32 płacona żółty 26 rano. Dzisiaj rano irga 35. Wczoraj i dzisiaj towar brałem od łapki bo chciała taniej niż producent. A co na zjazdowej? Ale jak mnie pytasz to pewnie tanio było 🤣

Opublikowano
4 godziny temu, PAN88 napisał:

Co to jest? Odmiana vineta. Pole trochę mokrawe. Wczoraj Infiniti poszło w górnej dawce.

IMG_20240613_121248.jpg

IMG_20240613_121119.jpg

Jak masz nie dużo, zrób selekcję negatywną (powyrywaj chore krzaki). 

Mi w zeszłym roku z elity wyszło zawirusowanie, a w tym roku posadzone i na hektarze tylko jeden krzak zawirusowanie znalazłem. A w Jurku sadzonym z elity 4 krzaki zauważyłem z wirusem czarnej nóżki.

Opublikowano
32 minuty temu, PAN88 napisał:

@przemol87 wczoraj irga 32 płacona żółty 26 rano. Dzisiaj rano irga 35. Wczoraj i dzisiaj towar brałem od łapki bo chciała taniej niż producent. A co na zjazdowej? Ale jak mnie pytasz to pewnie tanio było 🤣

 W nocy żółty 25 wolany,zanika przerzut 

Opublikowano

Jaka dawka minimalna dawka rimsulfronu przydusi wschodzące chwasty. Nie chciałbym przypalić. Ziemniaki małe, późno sadzone. Rzadki się jeszcze się nie zeszły.

Opublikowano (edytowane)
16 godzin temu, ZYLA napisał:

z wirusem czarnej nóżki

czarna nóżka to wirus?

nie sprawdzałem jeszcze nigdzie bo sądziłem że grzyb lub bardziej bakteria ale na pewno nie wirus
czym - oczywiście - przyznaję że sam nie wiem bo rzadko kiedy u siebie toto rozpoznawałem o ile kiedykolwiek.
Po prostu - jak radzisz - więdnące czy jawnie chorowite krzaki usuwałem z pola nie wnikając co jest ich stanu przyczyną

2 godziny temu, maniana napisał:

przypalić

rimsulfuronem się nie da a co najwyżej zdeformować i krzaki i później bulwy i pono cecha to odmian wrażliwość na deformacje po tej substancji ale dawki zalecane te z najniższych czy te z dawek dzielonych na pewno są bezpieczne i dla tych wrażliwych odmian a czy dla wszystkich gatunków chwastów? no na pewno nie i zależy czego masz siewki i czy możesz sobie pozwolić na te najniższe dawki? komosy i te najwyzsze zalecane mogą nie zwalczyć, żółtlicy podobnie zwłaszcza jeśli warunki utrudniają wchłanianie tego rimsulfuronu który jest na tyle trudno wchłanialny że koniecznością jest wspomagacz w standardzie zaleceń dla tej substancji.
po deszczach czy nawet intensywnej rosie z rana zaraz po jej obeschnięciu dany lepiej się wchłania niż po okresie upałów i w suszę a że ziemniak rozkłada czynnie rimsulfuron to właśnie lepiej po deszczu dać zabieg niz przed nawet jeśli by owo wyczekanie miało zabieg opóźnić o kilka dni bo tu decydująca jest ilość wchłoniętej substancji na roślinę chwasta bardziej niż jego wielkość i zbyt małe nawet bywają nieco odporniejsze np w fazie liścieni do pierwszych dwu liści niż od pierwszych dwu do szóstego liścia. Komosy bardzo trudno to wchłaniają nawet ze zwilżaczami stąd względna ich odporność na tę substancję.,
Metrybuzyna wzmaga wchłanianie rimsulfuronu przez chwasty tylko nie w każdej odmianie ziemniaków można ją dać nalistnie ziemniakom nawet w bardzo niskich dawkach i tu z kolei im suszej tym bezpieczniejsza dla ziemniaków, no chwastów też ale pospołu z rimsulfuronem taka mieszanka jest bardziej skuteczna w funkcji niekorzystnych warunków wchłaniania niż każda z tych substancji osobno.
im dłużej zalega na liściach rimsulfuron niezmyty tym lepiej i tu skala nie pojedynczych godzin a dni jest istotna

Edytowane przez dysydent
Opublikowano

Wirus wirus. Podobny na lisciu do lisciozwoju.

 

A co do rimsulfuronu to jak mówisz że nie przypalisz, ale na nakładkach karlowacieją krzaki. Co ciekawe, podobno Titus bierze komosę dużo lepiej niż "podróbki" rimsulfuronu. Trzeba będzie zrobić doświadczenie.

PXL_20240606_093435609.jpg

PXL_20240606_093448385.jpg

  • Thanks 1
Opublikowano (edytowane)
4 minuty temu, ZYLA napisał:

Wirus wirus. Podobny na lisciu do lisciozwoju

a to se wpisz w gugiel - czarna nóżka ziemniaka

ja se już wyszukałem i jednak jeszcze co nieco pamiętam ze szkoły ;)

Edytowane przez dysydent
  • Like 1
Opublikowano
46 minut temu, dysydent napisał:

a to se wpisz w gugiel - czarna nóżka ziemniaka

ja se już wyszukałem i jednak jeszcze co nieco pamiętam ze szkoły ;)

Mi to wyglada na rizoktorioze, Trzeba umyć i dopiero ocenić 

  • Like 1
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, przemol87 napisał:

Mi to wyglada na rizoktorioze

czyli też nie wirus a w tym wypadku grzyb
bo czarna nóżka to z kolei bakteria

o ile rizoktoniozie mozna i chemicznie przynajmniej zapobiegać to czarnej nóżce już nie - przynajmniej legalnymi metodami
na wirusy zaś nie ma innych metod po za negatywna selekcję czysto mechaniczną i tu poziom legalności już nie żadnego znaczenia
Najczęściej wirozy się toleruje już do wykopków tylko z danej plantacji już ani jednego sadzeniaka a nawet kontaktu plonu z czymkolwiek co ma kontakt z sadzeniakami na lata następne.

a bedzie na dzisiaj tej pisaniny
idę zobaczę czy po przedwczorajszym bulionie coragenu na busterze stonka zdechła bo traw to jeszcze buster na pewno nie .. nie dotarł do korzeni bo chizalofopy zabijają tylko korzenie trawom i stąd tak długie ich działanie.
Wczoraj wlało i jesli stonka nie zdechła to deko byłby problem no ale jak nie sprawdzę to się nie dowiem
 

Edytowane przez dysydent
Opublikowano
20 godzin temu, przemol87 napisał:

 W nocy żółty 25 wolany,zanika przerzut 

Producent warszawski wchodzi a nie oszukujmy się on inaczej towar robi niż większość Sieradza. Nie wiem jak Ty szykujesz ale po tym jak biorę odpad od warszawiaków to lux szykują 

Opublikowano
6 godzin temu, maniana napisał:

Jaka dawka minimalna dawka rimsulfronu przydusi wschodzące chwasty. Nie chciałbym przypalić. Ziemniaki małe, późno sadzone. Rzadki się jeszcze się nie zeszły.

pełna, przejrzyj  zdj kilka stron wczesniej

Opublikowano
2 godziny temu, GABBER85 napisał:

Po prostu ziemniak jest mądry, nie chce rosnąć bo wie, że jak bedzie za dużo to cena będzie słaba

Dodatkowo popyt spada bo chłopy na B0 jeżdżą i smalcu nie ma do frytek 🤷

  • Haha 1
Opublikowano

Proszę o pomoc,

w ziemniakach pojawiło się trochę głuchego owsa, przez ostatnie dwa tygodnie nie mogłem wjechać w pole bo ciągle padało i przez ten czas ziemniaki trochę wyrosły. Na oko mają jakieś 30-35 cm. Nie zakrywają jeszcze całkowicie międzyrzędzi ale na niektórych krzakach zaczęły zawiązywać się pąki. Czy można waszym zdanie zrobić oprysk na głuchy owies czy może on spowodować zatrzymanie rozwoju? Mam Targe Super (chizalofop).

Opublikowano (edytowane)
22 godziny temu, PAN88 napisał:

Producent warszawski wchodzi a nie oszukujmy się on inaczej towar robi niż większość Sieradza. Nie wiem jak Ty szykujesz ale po tym jak biorę odpad od warszawiaków to lux szykują 

Pewnie moje widziałeś bo czasem podaje chłopakom na Bronisze, ostatnio w czwartek żółtego 

Edytowane przez przemol87

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v